• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Mjerio sam prije na onaj punjač za mobitel što se ušteka na mjesto upaljača.
Danas sam mislio mjerit na mjerni instrument ali nisam uspio upaliti auto. Sutra mjerim......
Predlažem ti da imaš nekoga dok sutra probaš paliti auto. Ako anlaser jako teško vergla, ili auto ponovo ne želi, ili ne može upaliti otvorite čepove od akumulatora. Tada jedan od Vas neka vergla s anlaserom, a drugi neka gleda po svim čelijama akumulatora, da li možda za vrijeme verglanja neka čelija ne "kipi / vrije". Ako kipi onda ti je sve jasno.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Ja ostavio svoj aku preko noći na punjaču. Kiselina je vrila kada sam došao, a aku. je bio hladan.
Napon odmah nakon skidanja sa punjač je bio 14v a nakon 15 min. je pao napon 13.5v
Danas poslje radnog vremena je paljenje 🙂
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Normalno je da sve čelije vriju dok je akumulator pun.
Ti pazi da li koja vrije dok pališ auto, dok anlaser optereti akumulator, dobar akumulator kod verglanja ne smije pokazivati vrenje niti jedne čelije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pretpostavljam da kod neispravnog akumulatora dovrenja dolazi kod verglanja duljeg od 4-5 sek. Dolazi li kod neispravnog akumulatora do pjenjenja ako motor upali već nakon 2-3 sekunde. Naime tek ako auto nije korišten 5+ dana verglanje potraje 3 sek, a inače pali u 1-2 sek. Golf V 1,9 tdi uz korištenje grijača dok se lampica ne ugasi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
To što opisuješ mnogi smatraju ispravnim, okrenuli su ključ i motor je upalio. Tko bi se nakon toga zamarao s ostalim.
Ja ukazujem dok anlaser ne dobi dovoljno struje, pa proba, jauče, stenje, kontrolne lampice tada zažmire, a ispod haube čuješ samo kao: jao, joj, joj, jao ja sam gazda odustao. Malo šale.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Evo izvještaja: Felicija je veselo upalila.
Napon neopterečenog akumulatora je bio prije paljenja 13,1 v.
Struja koju auto vuče iz akumulatora u mirovanju je 21 mA.
Nisam imao nikoga da gleda dali kiselina vrije dok palim, a i nezgodno je kod mog auta jer je aku ispod vjetrobrana,(jedino kad bi sa produžnim kablovima palio)
I sada najvažnije , napon punjenja je sada mjereno sa mjernim instrumentom 14,4 v , a sa onim punjačem za mobitel 14,1v.
Jedino što sam radio je to da sam malo stopice one dvije par puta izvukao.Hvala kolegi Plusu :) .
Inače našao sam papire od akumulatora, 07.01.2022. mu je tek dvije godine.......
Auto se inače jako malo vozi, mislim da sam negdje spomenuo to........
 

Prilozi

  • IMG_20211222_162630.jpg
    IMG_20211222_162630.jpg
    28.5 KB · Pregleda: 10
  • IMG_20211222_162751.jpg
    IMG_20211222_162751.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 10
  • IMG_20211222_163248.jpg
    IMG_20211222_163248.jpg
    67.3 KB · Pregleda: 10

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Logično je da voltmetar u kabini manje pokazuje, radi pada napona na vodičima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Već sam pisal o dopunjavanju akumulatora na golfu V punjačem iz Lidla.
Nastavil sam sa svakodnevnim dopinjavanjem.
Da se podsjetimo, u prvih nekoliko dana napon u akumulatoru je nakon otprilike 12-13 satnog punjenja dosegnul 13 V. S vremenom se ipak povečal do 13,8 V navečer (očitanje na punjaču), a ujutro kod početka punjenja 12,8 V. U dva navrata sam koristil auto za odlazak u dučan. Dakle vožnja od 12-13 km u jednom smjeru i između nekoliko dućana.
Punjač je neposredno prije je prije polaska/odpajanja pokazival 13,7 V, a kad sam se vratil punjač je pokazal svega 12,5 V.

Ukazuje li to na problem dopunjavanja alternatorom?
Kaj mi treba da doma provjerim punjenje alternatorom?
Pošto nemam unimera, jel možda bolje da jednostavno posjetim autoelektričara?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Kupi unimer!
- Prikvači ga na akumulator
- Upali auto
Mora pokazati 2-3 V više nego kad motor ne radi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala. :ppozdrav:
Zmislim se da je bil u Lidlu i nisam ga kupil jer je navedeno da je za napon do 300 V~
Brzinski sam malo pročačkal po netu i pronašel dosta široki dijapazon. Od jako jeftinih pa do skupljih. One prek 300 kn nisam navodil jer mislim da nisu opravdani za moje potrebe.

Jesam li pogriješil kaj nisam kupil onaj u Lidlu zbog mjernog područja napona?
Htel bih da mi posluži po potrebi za istosmjernu i za izmjeničnu struju, a za kaj bu mi potreban nemrem sad predvidjeti.
Nikad tu vrstu uređaja nisam koristil i zahvalan sam na svakom prijedlogu.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Mislim da ovaj zadovoljava sve tvoje potrebe.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Ne treba ti ništa skupo, imaš i jeftinih digitalnih ispod 100 kuna. Svaki ima DC i AC mjerna područja koja su tebi uvrh potreba.
A što točno zapravo hebe na tom tvojem Golfu 5? Dojdeš u garažu nakon par dana i ne želi verglati, jer je akumulator oslabio? Ili si se jednostavno sada malo zagrijao da pratiš kako varira napon na akumulatoru?
Vjeruj ako želiš, nemaš potrebe svaki dan biti nemiran radi auta. Ako pali normalno, koristi ga i zaboravljaj, a ako ti pali teško i sumnjivo se ponaša, onda ispitaj akumulator profesionalno. Pa nije Golf auto koji ima probleme s alternatorima i punjenjem, nema danas takvih auta, uvjeravam te pošteno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala obojici. (y) :ppozdrav:

Kak sam napisal u temi kaj smo deleli danas, počelo je kad sam akumulator pokušal malo kondicionirati i pri tome primijetil razliku (negativnu) u odnosu na kondicioniranje traktorskog akumulatora koji je jednakog kapaciteta (74 Ah), ali 6 godina stariji od ovog u Golfu. Auto normalno pali, jedino sam primijetil da grijaču treba malo dulje dok se lampica ne zgasi, ali to je možda posljedica par stupnjevi niže temperature u negrijanoj garaži.

Po prirodi sam takav da me uvijek zanima razlog zbog čega je nekaj tak kak je. U ovom slučaju me zanima zakaj je veći pad napona nakon prevoženih 15-ak km uz 2-3 verglanja i upaljena svjetla, nego kroz noć u stanju mirovanja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ak već kupuješ nekaj, nemoj ovog "smart" jer se napaja gumbastim baterijama, koje su skupe a kratko traju.
Osobno najradije koristim OVAKVA strujna kliješta, jer su univerzalna i svašta možeš njima izmjeriti i detektirati. Možeš mjeriti struju punjenja na bilo kojem mjestu u instalaciji, bez potrebe da siječeš žice.
Na e-baju se kupuju u 2/3 ove cijene ;)
Naručujem ovih dana sebi, pa ak hoćeš, mogu i tebi, da budu dva uređaja u jednom paketu ;)

Inače, Uni-T je kvalitetan i precizan instrument (kineski Fluke), pa ti je ovaj instrument kojeg ti je Željko preporučil, najbolji od ponuđenih.
Osobno bi izabral UT131A, jer je najjednostavniji za korištenje (auto ranging), mjeri i izmjeničnu struju, a nije skup. Mana mu je da nemre mjeriti 400V napone, ako ti je to važno (ispitivanje 3f motora npr), ali 1f uređaje i auto elektriku je više nego dovoljan, a nije prevelik:
EDIT: ovaj multimetar je jeftiniji u Chipoteci, nego na E-bayu ;)
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
počelo je kad sam akumulator pokušal malo kondicionirati i pri tome primijetil razliku
OK mogu te donekle razumijeti u tome, ali:
- traktor zapravo puno manje troši struje od automobila u vožnji,
- ustedotoči se kao korisnik auta na napisanu izjavu da ti auto normalno pali 👌, što bi drugi za takvu situaciju dali.
Nemoj si misliti da ja znam koliki je sada napon na mojem autu, a niti me to brine. Moja je briga samo to da kad dođemo u garažu, sjednemo u auto i okrenemo ključ - on mora pouzdano kresnuti i krenuti.
Ako i kreneš u detaljna razmazranja zašto je ta nebitna razlika u naponu između dva tvoja akumulatora, osim što se zabavljaš ili sekiraš, ionako ti oba dva pale dobro i služe svrsi 🙃🙂.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
U potpunosti se slažem sa ZJ i ja imam takva strujna kliješta i dušu dala za mjerenje struje i ostale potrebe,mali je i jako praktičan
I kolega plus ti je sve točno napisao,montirao sam na frezu mali digitalni voltmetar,tek toliko da vidim,da li miradi punjenje,pošto je dinamo u pitanju i nema nikakve lampice punjenja,i napon prilikom prije pokretanja zimi zna biti 12,4 - 12,5 i pali bez problema i ne zabrinjava me to
Netko će reći da je idealno 12,6 ili više,ali to su tako male razlike,da je ovisno kojim ih instrumentom mjeriš i dobit ćeš različite rezultate
U firmi smo spojili elektromotor na frekventni regulator danfoss koji ima prikaz struje,a istovremeno smo mjerili sa fluke i uni-t strujnim kliještima i svako očitanje je imalo manja odstupanja
Tako da te naponi ne trebaju zabrinjavati sve dok vozilo pali bez problema
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zahvaljujem svoj trojici. :ppozdrav:

Nakon svih diskusija problematiku bi posijelil na dva dijela:
1. stanje akumulatora i punjenje kad motor radi,
2. kupnja uređaja

Ad. 1.
Auto upali bez problema. ali ne na način kak je palil prije godinu dana. Prije je baš jako zavrtel anlaser (vjerojatno jer je akumulator jači od originalnog), a sad se osjeti kod verglanja razlika, vergla li se nakon tjedan dana mirovanja, ili odmah nakon kaj skinem punjač.
Traktorski akumulator sam spomenul samo zbog usporedbe kaj je punjač njega nakon par dana uspel dopuniti na 14,6 V, a ovog u istom vremenskom razdoblju nije više od 13,1 V.
Na kvalitetno punjenje tijekom vožnje sam posumnjal jer je napon u akumulatoru po završetku kratke vožnje manji nego kod kretanja. Ne znam koji je razlog, ali mislim da tak ne bi trebalo biti.

Možda bi trebal na sve pozabiti, ali lakše bi mi bilo da znam uzrok zakaj je to tak.

Kaj bu vam lakše razumjeti kak funkcioniram i zakaj pokušavam doznati o čemu se dela, avo male ilustracije. Počela mi je svijetliti kontrolka za abs. Prvo sam probal, na sigurnom mjestu, naglo zakočiti i ustanovil da ventili delaju. Zatim sam posjetil mehaničara da doznam uzrok upaljene lampice. Kad sam na dijagnostiki doznal da je u pitanju senzor u zadnjem desnom kotaču, više me to ne brine. Dal bum ga zamijeniti, kad mehaničar ne bu imal gužvu, a do onda se vozim jednak bez brige, kak i dok nije svjetlila.

Ad. 2.
S obzirom da za ispitivanje elektrike imam samo ispitivače napona 12 V i 240 V već jedno vrijeme razmišljam o kupnji unimera. Kak je kod mene potreba za takvim uređajem jednom u nekoliko godina, razmišljam o kupnji čim jeftinijeg uređaja.
Kak se uređajima UT 131A i UT151A koji nemaju strujna kliješta mjeri struja?
Većina osigurača koje imam je 16 A. Nije li uređaj za mjerenje do 10 A preslab?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Možda bi trebal na sve pozabiti
Mislim da je točno tak kak veliš pošto auto pali ;)
Pošto je auto koji ti imaš Golf 5, ako se ne varam, moj savjet bi ti bil da pogledaš i očistiš dovodni kabel plusa kao i kontakt koji odvodi struju prema četkicama.
Gore je navučena ona guma kao zaštita ali svejedno sol i voda naprave svoje i kontakt postane loš pa zbog toga znaju sporije vrtjeti.
Još ako je Valeo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
...
2. kupnja uređaja


Ad. 2.

Kak se uređajima UT 131A i UT151A koji nemaju strujna kliješta mjeri struja?
Ukratko - (skoro) nikak u pogonskim uvjetima.
Mjeriti možeš na način da otvoriš strujni krug i onda u taj strujni krug serijski spojiš ampermetar.
To ti ima smisla na laboratorijskom stolu, ali nije praktično (dapače i opasno je) s trošilima priključenim na mrežu. Pogotovo tamo gdje struje kratkog spoja mogu biti reda 80...100 (na koliko bi ih 16A osigurač mogel limitirati.

Primjer:
- klemu punjača spojiš na - pol akumulatora
+ klemu punjača spojiš na 10A klemu na instrumentu, a COM klemu onda spojiš na + pol akumulatora. Preklopku na instrument treba prije toga postaviti u položaj 10A = i tek onda uključiti punjač.
Primjetit ćeš da ti fali jedna krokodil klema za na + pol.

Ako im strujna kliješta, samo obuhvatiš vodič (ne kabel!!!) u kojem želiš mjeriti struju.
To možeš i kad struja u krugu već teče.
20211204_145026.jpg
20211204_154254.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Ma takav znatiželjan i oprezan zapravo čovjek treba i biti. Kolega @iwanho ništa ti ne radiš krivo. Uz dužno poštovanje svemu i tebi, a da li si ikada očistio iznutra i podmazao taj anlaser na Golfu 😏🙃? Da mu to napraviš vrtio bi duplo življe, probaj.
I ne, nemoj olako skidati kleme s akumulatora radi tih mjerenja, da te ne bi iznenadio radio pa možda i neki drugi uređaji.
Puno puta je neugodno iznenađenje nastalo iza sasvim dobrih namjera.
Ja u servisu Zubak u VŽ nisam dopustio da mi oni nakon 6 god. zamijene akumulator, pitao sam i uvrijedio u radioni: da li znate ili ne. Uh kako su se razljutili i povrijedili, a ja sam samo ustrajao, dečki ja budem sam zamijenio, a Vi gledajte. Dajte mi vaše kablove za transfuziju i taman je došao njihov limar koji me dobro poznaje. Samo je mirno rekao: dajte mu neka si to sam napravi, zna više nego Vi mehaničari. Korektno su priznali da oni ne bi tako postupili i zeznuli bi radio itd.
Eto, i ja znam biti neobičan 🙃.
 

Najnoviji postovi

Na vrh