• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Puknuti upravu si za magljenje naočala,pogotovo u hladnije dane,ja sam probal sa tankim šalom i naočalama ko maska za ronjenje i super.

Ona zaštita iznad šajbe je super,al nikad ju nismo napravili i tak pilimo svi godinama i večinom do najdebljeg komada od 12-15cm.
A sve deblje motornom pilom.
Zadnjih 5 godina radim ko željko,sve u šumi spilim na kratko od grana prema debelom i kad dopeljam doma,složim i gotov sam sa drvima.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Skinuti pilu da ne smeta kad se nekaj dela, a pošto se baš tebi ne dela mogel buš više stvari odložiti jer bu cirkular služil ko stol.
Fučkaš pilu, šteta onog finog škripca kaj gore stoji i kisne :=:)

Ja se baš šumom ne bavim ali sam ćul da se oborenom drvetu uvjek prilazi od trupca jer su grane napete ko feder pa bi čovek mogel po nosu dobiti.
Jedino da se i za taj posel obuče u svemirsko odjelo ...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne to kad su napete ako tak nezgodno zacvika onda ga prvo opustiš oko sredine ali od grana se krene jer su lepo u zraku pa je lakše piliti a na kraju debelo kaj leži na zemlji,al uvjek je zekan tu da povuče privuče na ljepši teren da je lakše delati.

A kaj se stolova tiče i cirkulara,cirkular večinom smeta a stolova za delati i limenih bačvi uvijek ima kolko očeš.
Samo moje bačve su plave za razliku od tvojih crvenih,al namjena je ista...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ima logike, bolje u zraku nego po podu piliti. Mada meni je (kolko sam probal) uvjek bilo lakše pilu spustiti nego diči da dohvatim granu koja je u zraku.

Interesantno je to s bačvama, tvoje bi trebale biti crvene. Ja imam plavi pank.
Odustajem od bačvi, dobile su prenamjenu u korisnije svrhe. U planu je složiti stol, naravno na kotačima.
Samo kad i za kaj to je pitanje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Za grane je mala 230 a za debelo je 038 magnum i 064.
Al što dalje od zemlje i kamenja,al nekad nejde drugačije.

Kaj za stol na kotačima nije malo nestabilno i klimavo?



Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Šank je uvjek bil moj najbolji oslonac u životu, a ako on more biti na kotačima zakaj nebi mogel pank biti?

Javim dojmove kad ga dovršim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
prije koji mjesec je primljen čovjek na hitnu tu u karlovcu,...
cirkular mu vratio metricu u lice...

Svaki stroj predstavlja potencijalnu opasnost.
U tom je slučaju cirkular sigurno nije imal kapu iznad pile, kak nema ni moj, ali čovjek je pogriješil jer je predaleko gural drvo i došel u kritični dio pile, iza polovice lista, gdje ona diže obradak. Isti takav kut je prisutan i na vrhu lista motorne pile.
Ako mislite da je lančana pila manje opasna od cirkulara, jako se varate. Češće puca lanac nego kaj se razleti list pile (list pile se nemire razdrapati ak je na kraju pukotine izbušena rupa).

Zakaj piliti cirkularom kad je opasniji od banzeka?
Zakaj se voziti motorom kad je to opasnije neg vožnja autom?

Nesreće se događaju...zbog neznanja, neiskustva, nepažnje, neispravnosti...
Taj čovjek jednostavno taj dan nije imal sreće...
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pred par let,cirkular ubil suseda,decko 40 let,lice razmrskano:s:.
Decki neznate skim se igrate,na zapadu je zabranjeno tak piliti,ja dopelam drva metrice doma pa dalje to resavam makitom na struju,to je skuzil i zet te i on tak d
ela.Nema buke,nist ne smrdi,lagana je i odma stane.


ps.dok je mojem starom stitnik dletel susedu spoznal sam strah
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Rekla moja suseda da bi ona išla na more ali je čula da su se tam neki ljudi utopili...... nikad se jadna nije nasolila.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ti je točno al ljudi i dalje rade sve i svašta sa svim i svačim,al zaštita je najbitnija a mnogima netreba jer su hrabri ili glupi...

Muha pank na kotačima da al da se kotači daju maknut,a kad ga trebaš vozit nekam pa se stave na neki mehanizam polumjeseca možda?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Uvijek srušenom drvetu pristupam od vrhunca. Tanje grane odrežem na 1,5 do 4 m (ovisno o debljini) i na prikolicu. Kod odrezivanja tanjih dugačkih grana, kojima kraj nije na zraku, treba prije pogledati jel možda napeta ko luk, a kod debljih grana je uživancija piliti na kratko. Nema opasnosti da se bu grana ispružila kad je kraj na zraku.


Grane deblje od 18-20 cm i deblo odmah pilim na čoke (kotače, koture ili kak ih sve ne zovu).
Pilu imam samo jednu (Jonsered 2159 - 5,5 kg) za sve operacije. Premalo drva delam da bi kupoval dvije pile. Uglavnom odjednom napravim koliko jednom vozim.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Za one kojih je strah rada i cirkulara imaju u bau bau na paletama toliko drva da ih prodavaju.Ja ostajem na cirkularu jer ak nabavim banzeg bi me susedi malo čudno gledali jer kod mene na tračnu pilu pile samo trupce u daske.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
abarth mene nije strah cirkulara nego posla zato kad srušim drvo prikolicu dopeljam do krošnje i režem na kratko i odmah se nabaca u prikolicu koju svaka dva tri metra pomakivam . Sitno bacam na prednji dio tak da otraga ostane mjesta za teži dio . Tri puta mislim a jedanput radim . Muhač slažem se da je šteta škripca (originalni Braun)ali je i mene šteta pa ko pita vidiš da je par leta vani a nimalo nije zahrđal :icon_thumright:. ZJ kaj trebaš pilu skoro nekorištena a piše west germani na njoj.?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Željko, ak ti netreba, kupim ju.
Štel bi imati rezervu, tak da morem uvijek imati jednu strojno nabrušenu.

Blago tebi velečasni; tebi nikaj takvoga ne treba, pa možeš nama ostalima držati prodike...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Meni pila netreba, ja sam jednu zašvasal na dimnjak kao kapu da kiša ne pada unutra, a od par komada sam tanjure složil tak da .....
 

Najnoviji postovi

Na vrh