• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
... najbitnije ne dozvoljava promjenama mraz-sunce da ''samelju'' zemlju koju skidaš u svakom novom prolazu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Pardon, kožom od špeka, jer špek pojedeš. :)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Zato smo mi pomalo i prestali drva raditi više muke nego uštede.
A sve imamo za sad kupim trupce spremim i kad sam računao više u džepu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nikako nije jeftinija kupnja od sječe vlastite šume.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Zato smo mi pomalo i prestali drva raditi više muke nego uštede.
A sve imamo za sad kupim trupce spremim i kad sam računao više u džepu.

pa kak te drva iz tvoje šume mogu koštat više nego kupljena?
...daj tu matematiku ovdje...
...gledam svoje, u 12. mjesecu sam napravil 35 metara drva, koštalo me lanac, svijećicu, 5 litara ulja, 8 litara mješavine i 20 litara nafte...i doma su...
a to kaj sam malo delal, očistil sam si šumu...:p:
ma da sam 10 dnevnica računal, još bi bil u plusu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
pa ti reci , ja imam kolegu u firmi koji več cca 10 godina kupuje drva na šumariji jer ..nije sve u novcu ..možda bi se ili se radije jebal i dal novac šumariji nego pomočniku platil dnevnicu , ali tak je ..i tak dela .
Naravno govori da mu se ne isplati , a i nikao se za njega nemre reč da je ljeničina i da samo leži
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ma to su bedastoće...
da delaš drva samo granje ili grmlje sam na dan napraviš 3 metra, potrošak za to 2.5 litre benzina i 1.5 litara ulja...i brušenje lanca...u debelima ili višemetrici sa istom potrošnjom napraviš 10 i više metara....za dan...a to "dan", e to je efektivno 3-4 vure posla...
neki ljudi zbilja ne znaju računati, ali mislim da je stvar u tome kaj su u stvari to lenčine koje ne žele delat.:(giggle):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
U nekim slučajevima postoji jako jednostavna računica isplativosti izrade drva.
Ako u vremenu koje ti je potrebno za rušenje i dopremu trupaca doma ili barem do tvrdog puta, možeš na lakši način zaraditi onoliko za koliko možeš tu količinu kupiti, računica je jasna.
Postoji i drugi način razmišljanja koji daje drukčije rezultate. Spadam u onu skupinu koja svoju muku jako brzo zaboravi pa je ne kalkuliram u cijenu. Neki drugi to ne bi radili, jer im se "ne isplati" (skupa je njihova muka).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ma nije , kužiš , ti si doma ..on radi u firmu ..i ima na brigi sve poslove oko poljoprivrede ..to bi značilo ni dana slobodnog ako zbilja ne računamo (sve ) nedjelje ..pa i jednom se živi kažu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
onda bi zbilja trebalo zabraniti ljudima koji idu na posal bilo kakvo bavljenje poljoprivredom-šumarstvom jer im to oduzima slobodno vrijeme poslije posla...:p:
ak oš delat poljoprivredu, onda je delaš full-time, ovak uz posal se SIGURNO ne isplati...
...al ja sam ionak siromak, ja nemrem delat svaki dan isti posel...:(giggle):
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Uz sav posao i obaveze svaku zimu idemo u šumu ja i otac.
Čistimo svoje šume, uvijek se kupi neki komad zemlje pa ima za okrčit nešto ili očistiti od šikare.
Tako smo prošle godine napravili od 10 metara drva i 8 kubika fosne.
Traktore smo koristili samo za izvući klade na tvrdi put, utovar i odvoz na pilanu, ostalo smo sve s konjima odradili.
Možda je staromodan način ali nama je to gušt, i spajamo si ugodno s korisnim.
Ovih dana isto planiramo ići sa dva pastuha u šumu, pa će biti i neke slike staromodnog načina izvlačenja drva. Hehehe
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Jedino pošteno je da imamo svi 24 sati vremena na dan a kako ih ko spraši njegov problem.Smješni su mi takvi koji napiše na forumu:kad ulovim malo vremena ču to uradit:icon_hang:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo denes cistil sumu sa skvo i sinom,sikara i zlo:icon_hang: jer je bilo zapusteno sigurno min.5let.Kupil sam ju lani i dobil zabranu od zene da vise nist ne kupujem jer veli citav zivot sam nekaj cisti(ima prav).
Delali od 11-15h,dopelali 1m3(auto prikolica) od5-12cm oblice(bazga i crenslo neznam naziv al jako trdo),no to me ne jeebe,meni je to gust i imam neki osjecaj da je to moja duznost prema prirodi.
Malo rekreacije nakon blagdana nije lose,sin dela za kompom a to mu je jedina fizicka aktivnost plus gorice.:icon_pidu:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Onda radi u dobroj firmi kad mu se ne isplati ili nema svoje sume ja uz poso poljoprivredu doma nalravim drva sebi za zimu i nesto za prodaju a ima i usluga tak da pomeni isto ne kuzim kak bi bilo jeftinije u sumariji nek tvoja drva??
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako uzmemo u obzir da drva koja izrađujemo za ogrijev a u vlasništvu su šumarije,rijetko kad prekorače cijenu od 50-60kn po metru.
Sad mi nije jasno kako se ne isplati,kad metar drva u prosjeku ljudi prodaju za cca 250-260kn metar???
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
ma to su bedastoće...
da delaš drva samo granje ili grmlje sam na dan napraviš 3 metra, potrošak za to 2.5 litre benzina i 1.5 litara ulja...i brušenje lanca...u debelima ili višemetrici sa istom potrošnjom napraviš 10 i više metara....za dan...a to "dan", e to je efektivno 3-4 vure posla...
neki ljudi zbilja ne znaju računati, ali mislim da je stvar u tome kaj su u stvari to lenčine koje ne žele delat.:(giggle):

Za 3 metra toliko ulja i benzina , da nije malo mnogo???
 

Najnoviji postovi

Na vrh