• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije puno, jel čitate da je napisao granje i grmlje.
Da se osvrnem na računicu oko izrade drva. Radim godišnje oko 20m drva, cjepanice cca 30cm. Šuma moja, sam porušim. Platim čovjeku 100e da izvuče 7 bukvi. Porežem sa prijateljem i potrošim kakvih 50kn benzina i ulja. Prijašnjih godina to frend i ja skalamo sa sjekirama za 2 dana, sada posudim kalač i gotov sam za dan. Prijevoz sa sela do doma 30km plaćam 600kn i tako 2 puta.
Potrošim dakle 2000kn za 20m drvi i uštedim 4000kn, ljudi moji ja za to radim 24 dana a ovdje potrošim jedan dan za srušit i narezat te jedan dan za scjepat.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Vrijeme si , kak veli abarth, svatko sam rasporedi po prioritetima koje ima. Sad sam stalno doma i nije mi problem najti vremena za drva, ali isto tak sam ih delal u svojoj šumi i dok sam hodal na posel u firmu. Onda sam čak imal lošiju situaciju jer nisam imal šumskog puta, nego po potoku i jarku uz ručno spremanje u jarak.
Kod mene gotovo vi koji nemaju svoj prijevoz kupuju trupce kod šumarije. 10 kubika (14 metara) čiste bukovine košta oko 3000 - 3500 kn s prijevozom (informacija od susjeda). Čak i neki koji imaju traktore kupuju kod šumarije.
Ja za sad nisam našel računicu kupovanja drv, ali kad jednog dana više ne bum sposoban za iti v šumu, onda se bum moral odlučiti između kupljenih drva i plina. A do tog vremena mi svaka umjerena tjelesna aktivnost zlata vrijedi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
U mom kraju oni koji imaju šume a ne radi im se ili nemogu daju drva ''na pola'' , koliko njima toliko meni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Korak između drv i plina su peleti.
Em jih treba nositi, ogenj miriše na drva, em treba čistiti pepel, dakle omogućavaju rekreaciju:)
Plin je za nemoćne ili totalno limene :D:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Vrijeme si , kak veli abarth, svatko sam rasporedi po prioritetima koje ima. Sad sam stalno doma i nije mi problem najti vremena za drva, ali isto tak sam ih delal u svojoj šumi i dok sam hodal na posel u firmu. Onda sam čak imal lošiju situaciju jer nisam imal šumskog puta, nego po potoku i jarku uz ručno spremanje u jarak.
Kod mene gotovo vi koji nemaju svoj prijevoz kupuju trupce kod šumarije. 10 kubika (14 metara) čiste bukovine košta oko 3000 - 3500 kn s prijevozom (informacija od susjeda). Čak i neki koji imaju traktore kupuju kod šumarije.
Ja za sad nisam našel računicu kupovanja drv, ali kad jednog dana više ne bum sposoban za iti v šumu, onda se bum moral odlučiti između kupljenih drva i plina. A do tog vremena mi svaka umjerena tjelesna aktivnost zlata vrijedi.

Iwanho, ovo je nekad bila cijena, sad se samo spominjala. Sajko iz Žutnice i Jurić voze sad bukvu 12 kubika koliko max ide na kamion za 4800 kn. Po računici tvog susjeda bi trebalo biti 4200 kn za 12 kubika, a to je bila cijena prije 4 godine kad sam počel kupovati drva za sebe. Još te zajebu na kubikaži budi siguran.

Ja živim na drugom kućnom broju i kupujem drva jer nemam svoju šumu, a za starce rušim bukvetine u njihovoj šumi. rekreacija x2 + rekreacija kod tasta. = 3 :(doh):

U zadnje vrijeme za sebe prakticiram 20 metri cjepanica pola hrast pola gacija iz Križevaca za 4500 kn, dovoz po noći da dobavbljača lokalni šerifi ne prebiju kak su mi prethodno.

Da imam svoju šumu veselo bi išal u izradu i popeval :(party): a malo razgibavanja dok kičma i ostalo dela kako/tako dobro dojde. :drink::drink:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
ZJ,
za drva i plin sam opremljen. Pelete bi zahtjevale dodatnu investiciju.

Mrga,
hvala na ispravku. Susjed je krajem prošle godine kupil. Rekel mi je da šumariji plaća 2800 kn + prijevoz 700 ili više (ovisno od kuda se voze). Možda on ima povlaštenu cijenu na šumariji. Koliko je trenutno cijena metra bukovih cijepanica (bez prijevoza). Meni se još uvijek vrti po glavi stara cijena od 250 kn. Jel u međuvremenu prešla prek 300 kn.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sused pred dva tjedna kupio iz Podravine bukvu u trupcima, 18kubika 6500 kn s prevozom i mogu reć i da je roba fina, debeli trupci, nema nikakvih čačkalica.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
To je ista cijena kao i da se kupuje po 1m prostornom, i još treba piliti i cjepati.:icon_axe:

18 m3 = 25,74 m prostorna, 6500,00 kn : 25,74 = 252,52kn po m prostornom (i nije neka računica):(devil):
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Brgude kupi v Međimurju bukvu metricu po 250kn ja odma uzmem 30m. Agacija je po 270kn, a bukva 320-330kn metar i ne spuštaju niti lipe, a na 10m bu te oženil za minimalno frtalj metra pa da svaku cjepanicu mjeriš.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Kawasaki, a ovaj ga nije oženil na trupcima? ja sam se s ovim mojim posvadil prošli put, imal je numerirane brojeve na trupcima, dopeljal ih je po računu 38 (čačkalice kak bi ti rekal) a dva su falila.... kad pogledaš otpremnicu iz onog automatskog printera HŠ, tam sve štima 38 trupaca i onda pitam, a ste po putu zgubili ta dva trupca?

Radilo se o Sajku, čovjek vozi okolo trupce, a doma jedan ili dva komada pusti na dvorištu da se ima s čim igrati kad se vrne doma (kala drva i prodaje metrice)

Trebal bi ga iti pitati ak je metar drva na njegovom dvorištu onda za mene gratis:icon_kidra::icon_kidra::icon_kidra:

Nisam ni meril kubikažu jer sam s ova dva kaj fale već mel incident
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ,
za drva i plin sam opremljen. Pelete bi zahtjevale dodatnu investiciju.

Mrga,
hvala na ispravku. Susjed je krajem prošle godine kupil. Rekel mi je da šumariji plaća 2800 kn + prijevoz 700 ili više (ovisno od kuda se voze). Možda on ima povlaštenu cijenu na šumariji. Koliko je trenutno cijena metra bukovih cijepanica (bez prijevoza). Meni se još uvijek vrti po glavi stara cijena od 250 kn. Jel u međuvremenu prešla prek 300 kn.

Iwanho, dobra je ova cijena šumarije 2800 kn i 700 kn prijevoza. Meni su rekli da oni ne izdaju račun u Krapini već da bu mi dopeljal prijevoznik, onda znaš u kakvoj su spregi s ovim lopovom.

Cijena bukve kod nas ti je 1200 kn klaftra najjeftinije i to bez prijevoza. 1400 s prijevozom dakle 300 kn po metru bez i 350 kn po metru s prijevozom.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mrga, valjda nije kad nisam čul da bi se nešt žalil i naručil je odma još jedan kamion nek dopelaju čim bude robe na lageru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Nekad dok sam živjel kod roditelja smo napravili cijepanice i složili da se posuše. Tek onda su se pilila na cirkular i kalala na sitnije. Dakle po zimi. Cirkular smo imali drveni sa šajbom 55-60cm (ne sjećam se više koliko točno).
Kad sam nakon ženidbe otišel posebno, nabavil sam si manji metalni cirkular koji ima šajbu ~40 cm. Čim je bila malo deblja cijepanica, treba je vrtjeti da bi je razrezal. Onda sam promijenil način i sad pilim trupce odmah na 30 cm. Ispilim samo toliko koliko za dan dva iskalam. Kala se bez kalača - gimnastika. :(grin):
Kad bi kupoval drva bolje bi mi bilo kupiti izrezana na 30 cm nego cijepanice. Vjerujem da ne bi bila neka razlika u mjeri kad se takvi kratki komadi slože npr. u prikolicu i složenih cijepanica.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Kawasaki, ča su to cijene koje si naveo za suha ili sirova drva (agacija, bukva) ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ja imam svoje šume,al ne dovoljno,pa uvijek uzmem parcelu od šumarije,i metar me izađe oko 90kn.
Grab,hrast.
I isplati se.
Malo posla al se sve stigne za 2tj.napraviti za kučanstvo,30-50m.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Kod nas se može naći po 330 - 350 kn kratko piljena i na grubo iscijepana sa prijevozom doma.:icon_kidra:
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Heh, sad ak budem ja rekel da xx metara u metricama nije isto ko i xx metara piljena i grubo iscijepana, nastal bude 'kaos' :icon_eyes: ?

Ovo 'nasipni' je vjerojatno diskutabilno, ali, 'slikica' je lijepa.

http://www.pilana-vrhovec.hr/

Da se razumijemo, nisam nikad uzimal od njih, niti 'tamo' ne radim!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Na slici nije nasipni metar
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
U mom kraju oni koji imaju šume a ne radi im se ili nemogu daju drva ''na pola'' , koliko njima toliko meni.
Kod mene ide 1/3 vlasniku a 2/3 onom ko radi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh