• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
@Dongfeng
Čuo sam da su u Slovveniji već napravili tako.

@markony
Trenutno kako su upregnuti desni je 'žešći' ali i mlađi je i još ga učimo, a lijevi zna sve osim pričati.
Inače imam 5 konja što voze, svi moraju voziti na oba dvije strane i svaki sa svakim.

@brgud
Naravno da je, hvala!
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Moji su nekad imali konje u šumi,onako po sjecanju znam da se govorilo da desni mora biti žešći kad su upareni.Sad koji je razlog to stvarno neznam,a djeda vise nema da ga pitam.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Moji su od konja deda i pradjed imali 30 ha šume da bi na kraju sve dali državi i ostalo samo 5 ha .
Sve su s konjima zaradili a sad se ne isplati ni s traktorom.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Kako misliš dali su drzavi,ako su dali znaci nije ih niko natjerao da daju niti im je tko uzeo,da nisu dali imali bi jos uvijek.A nevidim zasto se ne isplati radit,istina da je nešto manja zarada nego prijašnjih godina,ali da se bas ne isplati vjeruj ja to nebi radio.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Dali oduzeto itd Juga oduzela Hrvatska nije htjela vratiti.
Jednostavno se ne isplati više imam od poljoprivrede nego od šume kad sam radio.
Više ne radim kupim drva to mi najbolje.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
@Dongfeng
Čuo sam da su u Slovveniji već napravili tako.

@markony
Trenutno kako su upregnuti desni je 'žešći' ali i mlađi je i još ga učimo, a lijevi zna sve osim pričati.
Inače imam 5 konja što voze, svi moraju voziti na oba dvije strane i svaki sa svakim.

@brgud
Naravno da je, hvala!

U Sloveniji se u šumu ide sa traktorima.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Kažem da sam tako čuo, kolega je to spominjao, nisam provjeravao taj podatak.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Ne znam kako kod vas ide recimo izvlačenje trupaca za šumarije, kod nas mogu ići samo pravna lica u posao sa sumarijom. Ja većinu posla kojeg dobijem od šumarije uzmem podizvodjace ( fizička lica) i na kraju imamo istu zaradu ja i onaj koji je radio. A ja nisam ni došao na radiliste.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ne znam za konje koji mora biti jači, poslušniji (lijevi ili desni), ali znam za volove desni je uvijek bio jači, poslušniji, smireniji.
Zato jer se volove (kad su bili u zapregi) vodilo, u stvari išlo ispred njih sa bičem i to kod desnoga i on je primao prvu komandu, šti - ca - o.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ne znam kako kod vas ide recimo izvlačenje trupaca za šumarije, kod nas mogu ići samo pravna lica u posao sa sumarijom. Ja većinu posla kojeg dobijem od šumarije uzmem podizvodjace ( fizička lica) i na kraju imamo istu zaradu ja i onaj koji je radio. A ja nisam ni došao na radiliste.

A nije to malo nepošteno , aa????
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nikoga ja sa puškom ne tjeram da radi. A ovdje se kreće oko 20-25KM po kubiku sjeća i izvlacenje i toliko im i plaćam. Dobro dok ja uracunam PDV vjerovatno nešto više njima ostane uzimajući i njihove troškove goriva i ostalog materijala.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Da podjelim video od prošle godine prije zime, išel sa ženom i punicom napilit neke drf. Nažalost kamera nije snimala (ispraznila baterija) kak mi diglo prvi kraj kad sam išel uzbrdo pa skoro završil u jarku s traktorom... Zanimljivo kak se nisam uopće snašao kaj da napravim, nisam htio stisnut kvačilo jer bi se odkuturao nizbdro u rikverc a nisam se sjetio upalit šperu.. Iskustvo zlata vrijedi...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=8TKIedpHJ-4[/YT]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
kak mi diglo prvi kraj kad sam išel uzbrdo pa skoro završil u jarku s traktorom... Zanimljivo kak se nisam uopće snašao kaj da napravim, nisam htio stisnut kvačilo jer bi se odkuturao nizbdro u rikverc a nisam se sjetio upalit šperu.. Iskustvo zlata vrijedi...

Pošto ideš sa korpom , osnovno je da je držiš visoko od zemlje tek toliko da ne zapinje , više ne diži.
Čak i u nekim ekstremnim situacija spusti je da skoro trlja po zemlji , tako sprečavaš propinjane ili ga ograničavaš na visinu koja ti treba.
A ako se već propeo , samo bez panike , upravljanje nastavljaš sa kočnicama i popusti hidrauliku na dole ako se bojiš stati na kvačilo.

Recimo dobra fora je i ići rikvercom uz brdo tamo gdje može.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@Kuba jesu ti konji svi škopljeni ili ne?
Čul sam da oni s jajcima nisu baš za delati,nestašni i svojeglavi.
Moji su imali konje i bili su svi škopljeni i mirni ko kruh.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Zagi,
bilo kakav teži priklučak voziš uz brijeg na hidrauliki, uvijek ga imaj čim manje odignutog od zemlje. Kak veli Savo, on bu spriječil da se okreneš na pleča.
V rikverc moreš probati, ali s obzirom na to da traktor nije dupljak, vjerojatno bi unatoč teretu u košari šlajdrali kotači. Gume na rikverc imaju puno slabiji grip.
 

Najnoviji postovi

Na vrh