• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kad pominjete korpe, kod jednog čovjeka koji isto tako ide sa korpom po drva sam vidio pomične klinove koji imaju ulogu da se zabodu u zemlju i malo prikoče u slučajevima propinjanja pri vožnji uzbrdo. Mislim sa su vrhovi kašike bagera bili u pitanju i nisu neka velika pomoć u blatu, ali sad kad je suvlje ili smrznuto dosta koriste.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
@oficir

Nisu, oba dvijica su pod jajima i u pripustu.
Naša dvojica su od malih nogu skupa pa nema problema, a što je najbitnije imamo autoritet nad njima i nema brige.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Zagi,
bilo kakav teži priklučak voziš uz brijeg na hidrauliki, uvijek ga imaj čim manje odignutog od zemlje. Kak veli Savo, on bu spriječil da se okreneš na pleča.
V rikverc moreš probati, ali s obzirom na to da traktor nije dupljak, vjerojatno bi unatoč teretu u košari šlajdrali kotači. Gume na rikverc imaju puno slabiji grip.

Kada je traktor na vagi onda ti dupla vuča ne igra preveliku ulogu , jeste da je u rikverc manji grip ali sa ovolikim teretom na sebi opet dovoljan za dosta situacija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
A ak ideš u rikverc, prednji ti pogon može samo koristiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Naravno da da ali sam u prethodnom postu mislio na solaše.

A i duplak dosta više radi u rikverc , prednja osovina dobije dosta više pritiska na sebe , bolje da je pod pritiskom čak i sa kontra ripnom nego da je u vazduhu , onda nijedna ripna ne radi ništa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Imam iskustva u rikverc sa dupljakom. Ponegdje ne može svladati u rikverc onaj uspon koji ni ne osjeti kad ide naprijed. Govorim o skliskim podlogama koje su dosta česte u šumi. Na asfaltu nema velike razlike, ako ima veliki teret na hidrauličnim rukama.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Na rikverc u brijeg mi malo neobicno ali razmislit cu o tome. I zasigurno moram odkopcati onu polugu koja spaja lijevu i desnu kocnicu da oba dvije koce isto prije nego idem u brijeg...

Ste vidli ovo? Kako napraviti skripac iz drva za brusenje lanca

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4fpHn00Ne8w[/YT]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zagi, na tvojem terenu ja nebi razdvajal kočnice.
Ak ti se posklizne, a ti pritisneš krivu pedalu, buš letel prek kosine.
No, to je samo moje mišljenje, a nek iskusniji vele svoje.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Ni ja nisam ljubitelj razdvojenih kočnica,uprevo zbog toga kaj je rekao ZJ.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
skupljaš iskustvo i živ si , to je zasad najbitnije ...

ovo je teren gdje bi specijal pjeval s metrom i pol , ali tak je kak mora biti

kočnice razvoji , ali nemoj čekati situaciju kad se iskusnij ne bi snašel s njima , probaj ih da sam vidiš kaj možes s njima i kak one tebe slušaju

špera i razdvojene kočnice nejdu skupa , ali ipak je špera u velikoj prednosti spram iskusnog šofera s kočnicama
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja stalno drzim razdvojene kocnice, a radim na bas teskim terenima. Znaci veliki usponi, bocni nagibi, kanali koje je prokopala voda i slicno. Jos imam pozadi i vitlo i dasku pa kad izvitlam drvo i pocnem da vucem mnogo mi znace te razdvojene kocnice. Bukvalno nikad ih ne spajam. Sto se tice blokade na velikom usponu gde malo fali da se traktor propne na zadnje mogu da kazem da nista grdje nema. Tako sam se letos zaglavio na jednom bas zeznutom mestu i traktor slajfuje i jos poce da se vraca u nazad, a ja blokadu i on uvis na zadnje. Kvacilo naravno u tom trenutku treba zaboraviti. Pustim blokadu i on se samo malo okrenu u stranu, ali i dalje na zadnje. Onda sam brzo vratio gas da ga ugasim i tako se spasim, a za to vreme otac podbacio pod tocak prikolice metricu. Sve se to odigralo u sekundu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Tako sam se letos zaglavio na jednom bas zeznutom mestu i traktor slajfuje i jos poce da se vraca u nazad, a ja blokadu i on uvis na zadnje. Kvacilo naravno u tom trenutku treba zaboraviti. Pustim blokadu i on se samo malo okrenu u stranu, ali i dalje na zadnje. Onda sam brzo vratio gas da ga ugasim i tako se spasim, a za to vreme otac podbacio pod tocak prikolice metricu. Sve se to odigralo u sekundu.

U tim situacijama noga mora da bude na kvačilu i da budeš spreman da ga hvataš u letu inače ideš na leđa kao kornjača.
Vraćanje gasa i gašenje gušenjem je isto mnogo mnogo opasno jer možeš da dobiješ kontra paljenje i onda si napravio još goru situaciju , ako već to radiš onaj zadnji takt motora moraš pustiti da odradi sa pritisnutim kvačilom dok radilica stane i onda osjećajno ponovo pustiti kvačilo da radilicu nategneš do kontra kompresije.
Ako to ne uradiš velike su šanse da se radilica ''odbije'' od kompresiju koja je u pravom smijeru i onda dobije zalet za kontra paljenje. Ista fora kao što se pale jednoklipci špagom.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Ja uvijek u šumi držim nogu na kvacilu bilo da se radi izvlačenje trupaca ili vozi sa prikolicom i rijetko kad da se traktor digao više od 20 cm naprijed od zemlje.
Druga stvar nikada ne bi vozio drva ni bilo koji djavo u prikolici koja nema kočnice, kad prikolica koči sigurno nema vraćanja nazad. Ali hajd ljudi svim i svačim voze drva.
Treća stvar ljudima je problem pritisnuti speru prije brda, već se sjete kad već počne kopati traktor pa bude slučaj kao sa Acom. Ja recimo ukljucujem prednju vuču ispod brijega i neću da se zezam kad stane.

Ali u jednu ruku treba svašta nešto doziviti da se čovjek malo "okali" i stekne neke vjestine.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Vidis nikad mi nije palo na pamet da bi mogo da dobije kontra paljenje. Vise puta sam ga tako ugasio u rizicnim situacijama i uvek do sad je najnormalnije ugasio. Isto sam tako gledao ljude kojima su slabe kocnice pa gase traktor dok je u brzini i bez kvacila.
Sto se prigiskanja kvacila tice ja ipak mislim da bi odleteo sa sve traktorom u provaliju jer je on poceo da kliza unazad i dok je jedan tocak normalno vrteo. Drugo kad vucem trupce ne odgovara mi kvacilo jer bi mu spalio lamelu do sad sigurno, a i mnogi su tako izdizali traktore pa su se neki i prepolovili.
Za blokadu ne znam sta da kazem. Kod mene jednostavno u krivinu nece sa blokadom, pa je nikad i ne aktiviram pre samog uspona jer ne bih mogao da skrenem.
Na kraju i prikolica ima kocnice, ali na gvint. Ko ce da ga gvinta za par sekundi? Bacis metricu i tolko.
Ima tu previse faktora i mnogo rizika, ali to mu je sad.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Hebo te gvint, sve što ne zaustavlja pritiskanjem papuče u traktoru je kur...a davorija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh