• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ma to ti je isto. Veli se na pol, al svi znamo da je u praksi bar 1/3 :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Heh, sad ak budem ja rekel da xx metara u metricama nije isto ko i xx metara piljena i grubo iscijepana, nastal bude 'kaos' :icon_eyes: ?

Jel između složenih cjepanica i složenih trupaca narezanih na kratko (prosječnog promjera 30 cm) razlika veća od 5% i u čiju korist? Nebu kaos ako daš svoje mišljenje. Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ja mislim da je razlika količine unutar 5%, a tolika može biti i kod samih cjepanica, ovisno o njihovoj debljini. Varam li se? :icon_scratch:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Heh, sad ak budem ja rekel da xx metara u metricama nije isto ko i xx metara piljena i grubo iscijepana, nastal bude 'kaos'

Znači imam četiri metra cjepanica. Imam ćetiri metra.
Onda imam četiri metra cjepinaca koje spilim i grubo iscijepam i nemam četiri metra.
Ili imam u šupi redove, u jedan red mi stane prostorni metar.
Ispilim četiri metra i spremim u četiri reda i imam četiri metra.
Ispilim četiri metra i grubo iscijepam i spremim u četiri reda i nemam četiri metra.


Jel između složenih cjepanica i složenih trupaca narezanih na kratko (prosječnog promjera 30 cm) razlika veća od 5% i u čiju korist? Nebu kaos ako daš svoje mišljenje. Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ja mislim da je razlika količine unutar 5%, a tolika može biti i kod samih cjepanica, ovisno o njihovoj debljini. Varam li se?

A ako imaš složen prostorni metar cjepanica, onda kraj njih imaš složenih 27 komada okruglih ako su duljine 33. Ili ih imaš 48 ako si ih rezao na 25.
Dalje imaš odmah manjak jer ti nemaš metar nego u stvari imaš 90 cm duljine i visine tako da ti odmah u startu nedostaje xy (?) % od prostornog metra.
Onda ti je manjak jer po širini imaš 99 cm pa ti nedostaje 1 cm na širinu.
Ili nemaš manjak po širini ako su od 25 cm i onda imaš metar širine.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Eto ga sad, rekel sam da bude nastal 'kaos' :icon_rofl:

Fora je u tome, da su to složena drva, ponavljam, složena.
E sad, ti si svojih 33 ili 48 komada 'okaći' mačku o rep, a gdje ti je promjer!
Drvo dok je u komadu, ima najmanji i najgušći volumen, jednom kad se rascjepa, to nije više taj volumen, nego je veći!

Hoćeš da ti ja posložim tvoja drva da vidiš da nemaš metar :icon_wink:

Ali dobro, činjenica je da nisu enormne razlike, barem ne bi trebale biti.
Veli meni 'dečko' kaj slaže drva, ak samo jednu cijepanicu stavim krivo, već to nije to, ako budemo 'precizni'. A gdje su kvrge, pa se malo nakosi, pa se stavi veliko kraj velikog, bez punjenja rupe nastale među njima.

Kod 'složenih' drva je još jedan problem, da su 'lica', prva drva najljepša, a 'unutra, zna biti svega i svačega, a to kupac, naravno ne vidi.
Pa nije zabadava ona izreka: Trgovcu je dovoljno samo jedno oko, dok kupcu nisu dovoljna niti dva para!

Svaki, ali doslovno svaki, malo bolji pećiracku zna koliko je drva 'imal' u sezoni, nemre me skoro 'zakinuti' niti za jednu cijepanicu!

Jedino je 'problem' što su jedno složena drva na kamionu, traktoru, a drugo kad si ih ti sam doma složiš.
Zahebana je ta 'kubikaža', ovi kaj prodaju 'pile' po svome, i to vrlo često dosta grubo, agresivno i nedaju si ništa reći. A ti kao kupac, kad doma 'složiš' i pogledaš na kup, zid i nije baš nešto.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ja imam kupca (švercera) koji mojih 8 metara može da složi da bude od 7 do 11 metara , tako da svaku matematiku možemo okačiti mačku o rep.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Nije bitno kak on njih složi na prikolicu. Bitnije je kak ona izgledaju istovarena na tvojem dvorištu. Samo neiskusan čovjek se može prevariti a i iskusan samo jednom i nikad više.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

E a sad pitanje za trupce: Kako znati da me nije zeznul vozač u spregi sa šumarom osim na broju komada? mislim voze označene trupce i kubikažu po redu na papereku...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Mcmarko,
ti me nisi razumjel. Mislim da su me ostali samo djelomično razumjeli.
Pokušal bum pojasniti pitanje.
1. u obje varijante mjerimo prostor koji složena drva zauzmu (uklj. zrak između),
2. drva slažem sam pa su u obje varijante jednako kvalitetno složena.

Dakle, zaboravimo sve moguće muljaže. Činjenica je da su između narezanih trupaca veći zračni džepovi, ali ih ima manje. Ako se kod utovara na prikolicu pokoji okrugli raskoli i njime popune veće praznine, onda je u rezanim trupcima sigurno barem 20% više nego bi bilo u cjepanicama. No, kolika je približno razlika ako se ne radi dodatna popuna zračnih džepova?

Kad ja sebi složim kratka drva za iskalana na sitno za loženje, uzimam da 1,2 metra takvih drva odgovara 1 metru složenih cjepanica. Znači ako složim 1 red duljine 4 m i visime 2 m, dobijem volumen (uklj. zrak) od 4x2x0,3=2,4 m³. Po meni bi ti bilo kao i ~2 metra cjepanica. Koliki volumen zauzmu ta ista drva složena nakon rezanja, a prije kalanja?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

E a sad pitanje za trupce: Kako znati da me nije zeznul vozač u spregi sa šumarom osim na broju komada? mislim voze označene trupce i kubikažu po redu na papereku...

Pa lijepo sjedneš u kamion sa vozačem.
Dođete do lagera sa drvima.
Vozač natrpa kamion i prikolicu.
Lugar-revirnik-šumar iz kubicira drva.
Sjednete lijepo u kamion i vozite se kući.:(y):
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Pa lijepo sjedneš u kamion sa vozačem.
Dođete do lagera sa drvima.
Vozač natrpa kamion i prikolicu.
Lugar-revirnik-šumar iz kubicira drva.
Sjednete lijepo u kamion i vozite se kući.:(y):

zahebi, to kod nas sigurno nije u opciji!, ne znam kak je drugdje, ali kod nas u krapini, mislim da od toga ne bude niš.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Šta nije u opciji.
Ja plačam drva.
Ja plačam prevoz.
Ja idem sa vozačem na lager.
Ja sa vozačem vozim drva kući. Zajebi.
Ne vidim u čemu je problem?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ne vidim u čemu je problem?

Pa cilj ''igre'' i jeste da NE vidiš u čemu je problem. :icon_fU::icon_fU:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Šta nije u opciji.
Ja plačam drva.
Ja plačam prevoz.
Ja idem sa vozačem na lager.
Ja sa vozačem vozim drva kući. Zajebi.
Ne vidim u čemu je problem?

Hrva, potpuno se slažem s tobom, i ja bi to volio ali u našem kraju imas dva dobavljača trupaca koji su čini mi se u dogovoru i takva opcija ne igra tj svakako se izvlače samo da dopeljaju i istovare. Obično dojde i šumar ili dvojica s njim pa me skupa oderu.

Na kraju krajeva nedaju mi racun na kojem vidim porezne brojeve vec samo otpremnicu ili izlaznicu ili kaksevecto zove.

Mcanderson, mogli bi nas dva u akciju pa da vidimo kaj bi ovu godinu rekal. :(talk)::icon_e_biggrin:

Neznam niti kak kubiciraju drva. To je jos jedna fora.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Jel između složenih cjepanica i složenih trupaca narezanih na kratko (prosječnog promjera 30 cm) razlika veća od 5% i u čiju korist? Ja mislim da je razlika količine unutar 5%, a tolika može biti i kod samih cjepanica, ovisno o njihovoj debljini. Varam li se? :icon_scratch:

Pokušal bum pojasniti pitanje.
1. u obje varijante mjerimo prostor koji složena drva zauzmu (uklj. zrak između),
2. drva slažem sam pa su u obje varijante jednako kvalitetno složena.

Tak smo se raskokodakali da sam zamalo pozabil na svoja pitanja. Da se malo odmaknemo od toga tko i kak vara na mjeri, gore su citirana prijašnja pitanja.
Denimo sve druge varijante privremeno u stran.

Znači ako iste trupce pilim na metar, kalam i slažem cjepanice ili ih u drugoj varijanti pilim na 30 cm i i slažem bez kalanja.
Koja buju zauzela više prostora kod jednako pažljivog slaganja, cjepanice ili kratki furčeci?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
kad bi traktoru mogle reči gija , i druge komande kojih se sad ne sječam a ne zavlačit se u kabinu ..tek tad budu konji mogli u penziju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Hehe puknuti kad bi bar traktor znao na riječ dovesti kola do vrpe, zavući se oko svakog drveta i popeti se bilo gdje.
Mi ne radimo puno drva, samo radionu grijemo na drva pa to malo drva s konjima dovezemo tokom zime, nama reakreacija da ne zahrđamo, a njima dobar trening.
Inače na slici su oba dva pastuha.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Kod nas su jedno vrijeme nagovjestavali da će zabraniti izvlačiti šumu sa traktorima,a da to preuzmu konji i volovi. Jer ovi sa traktorima polomise sve živo. Dakle konji na put iz šume na put da tegle, što kod nas kažu " placaju", a dalje traktori do lagera. A sta ce biti od toga pitanje je.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
I mi smo nešto radili proteklih dana:


E ovo je ljepo za vidjet,samo nazalost sve rjeđe.Kuba,ako se dobro sjecam,ljevi konj je uvjek mirniji a desni "žešći".Jesam u pravu?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh