• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,434
20221102_091915.jpg
Prošle godine radim neku oblovinu hrastovu, došla tri sjekača da ruše za vlasnika. Od 18 hrastova jedno 5 su ustavili. A ovog su majstorski uglavili. Okolo samo jedno drvo i oni baš na njega. Bilo muke da ga skinem, nekoliko puta ovako nategnem i pustim dok nije pukao stupac debel 20cm.
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
193
Svakom se desi jbg, ali ja ne virujem više ikome da je profesionalac ili da zna rušit. Ove zime san 10 puta moga poginit zbog profesionalca na 2 stabla šta smo rušili i pilali. Zaštitna oprema naravno samo kod mene (naoćale i čepi za uši) naravno posuđuje moje naoćale kad san ja u pauzi. Ja sam kao mlad i neiskusan pa će on oborit i malo skresat krošnju, a ja ću dalje raspilavat. On na vrhu stabla pila se gasi svako malo na leru, na zasjek otišlo jedno metar drva, a stablo još stoji i uglavilo mu mač :oops: (ja se naravno pravin lud jer ne želin da mi novu pilu sjebe). Oni povlače konopom, on ide udarat sjekirom, a cila pila još zaglavljena u stablu umisto da skine pilu i ostavi samo mač i lanac u stablu...Od tada sve radim sam.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,228
Znam, znam. Ove godine planiran kupit kacigu i hlače. Od huskvarne naravno.
A kaciga nek bude s antifonima i mrezicom, I rukavice antivibracijske a tek cipele s celicnom kapicom....
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,749
Ne bi se složil, već obična šilterica puno znači. Primjer, poznaniku pala grana na glavu dok je obaral, i naravno ide doktoru. Kaže mu doktor dobro da si imal bar kapu, pa imaš samo čistu ranu, a ovak bi imal trunje i iverje u rani, a to za počistiti je ko mala operacija. Ubuduće umjesto kape kacigu!
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,920
Svakom se desi jbg, ali ja ne virujem više ikome da je profesionalac ili da zna rušit. Ove zime san 10 puta moga poginit zbog profesionalca na 2 stabla šta smo rušili i pilali. Zaštitna oprema naravno samo kod mene (naoćale i čepi za uši) naravno posuđuje moje naoćale kad san ja u pauzi. Ja sam kao mlad i neiskusan pa će on oborit i malo skresat krošnju, a ja ću dalje raspilavat. On na vrhu stabla pila se gasi svako malo na leru, na zasjek otišlo jedno metar drva, a stablo još stoji i uglavilo mu mač :oops: (ja se naravno pravin lud jer ne želin da mi novu pilu sjebe). Oni povlače konopom, on ide udarat sjekirom, a cila pila još zaglavljena u stablu umisto da skine pilu i ostavi samo mač i lanac u stablu...Od tada sve radim sam.
Ne razumijem, ako je profesionalac nema razloga da se tako ponaša, zna se što se od opreme u šumi koristi i na koji način. A dokazivati nešto i praviti se pametan je po meni glupost, može se jedino desiti ozljeda, a to nikome nije u interesu, tako da nije mi jasna u ovome slučaju definicija profesionalca. Jedino ako se on predstavio kao "profesionalac", a to je opet druga priča.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,603
Ni meni se ne nosi kaciga pogotovo po ovoj vručini, al od kad mi je ispred nosa preletila neka ljeska od 5 cm i opalila po blatobranu od traktora od onda nosim kacigu kod rušenja i vitlanja. To je bilo sa starim vitlom, dok sam potezal polugu od vitla drvo koje sam vukel je poklopilo neki grm i skoro sam dobil po glavi stanovnika. Mislilm da se nebi dobro provel s obzirom kak je lupilo po blatobranu. Ak ti opadne grana od 20 cm sa 10 metara visine na glavu vjerojatno ti kaciga nebude pomogla al mislim da je svejedno dobro imati… 😬
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
193
U tome i je problem šta je to jedan od povremenih poslova šta on radi, potvrdili su mi i ostali da on stvarno radi profesionalno i na veliko. Klasični radovi na selu.
To je onaj naš zaostali mentalitet šta će meni to, to je a pi...e ja san muško, pa kad ga nešto zvekne i zariže skače i plače. Kad mi neko da brusilicu bez štitnika ladno mu kažem nek pila sam ili mi nađe štitnik i svi me gledaju šta izvodim. Ili kad neko pila s brusevima "made in yugoslavia"... Jel to stvarno tako skupo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,434
Kamilica ne leči špenu. Možda može kad uhvati zračenje. Špena kad upadne mora iće van jer u 24 časa dobija se upala oka i očnog živca, i onda nastaju komplikacije zbog hrđe i oštrih ivica.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
176
Ni meni se neda nosit naočale, ali jih nosim uvijek dok režem, brusim, trimam...jer mi se još manje da hodat kod doktora😁...dok trimam obavezno i vizir...jer brzina kojom doleti, nije šala..
 

Najnoviji postovi

Na vrh