• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
OPASAN?

hahahah, ajde objasni zašto,,


hidraulika je isto opasna, jedan poznanik ostao bez malog prsta i prstnjaka na desnoj šaci na hidraulici,, sve je opasno ako se ne radi na "siguran način",,

zaja, ti si već dobio odgovor a moje ime je " ja Darko"

Ima li ovaj cjepač odnosno ova vrsta ijednu mjeru zaštite ?
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ima li ovaj cjepač odnosno ova vrsta ijednu mjeru zaštite ?

nema, jedino kolko je onaj koji radi oprezan i koncetriran, aki što duže radi sve je manje zaštite, razmišljao sam da kupim ovaj ovakav cjepač, ali na sreču nisam, a da jesam najprije bi navario neku cijev na 1,5 m visine da se možeš za nešto uhvarit ako se posklizneš ili ti dođe slabo
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
opasno je sve ako se ne radi na ispravan način, ali na svidru je puno opasnije radit, imao sam nesreču da sam radil na jednom od čovjeka is sela sa imtom 539, neki veliki i grubi navoj, prebrzo je vukal drvo na sebe, a drvo je pucalo i letilo ljevo i desno, i onda još dosta put treba sjekirom špranje presječ sjekirom dok se špica vrti, da se malo posklizneš evo te sa rupom u trbuhu. Hidrulični su isto opasni pogotovo upravljani pedalom na nogu, ili upravljanje jednom rukom, imam iskustva i sa takvim, ali bolje nego ova špica traktorska

eh da to je problem a gazda nabije gas jer mu je traktor slab na kardanu pa ga hoće ugasiti a to rješava sa večim brojem obrtaja i onda je problem, ili drva lete okolo ili se zašarafi pa iskine samo čep a ne raskoli, najbolja varijanta je Zetor ili Ursus koji ima više brzina karadana, t.j. preko mjenjača, osobno većinu cjepam sa nekih 800 obrtaja na traktoru a to je oko 200 obrtaja na PTO i nikada nikakvih problema, niti lete okolo drva niti se zaglavi niti isčupa (zašaravi se i okrene na mjestu, abrenzuje)

- žilice koje ostaju se ne udaraju sjekirom dok je drvo na cjepaću, vrločsto se ne može kontrolirati pa se udari po cjepaču i nastaju oštečenja,, sistem rada je jednostavan drvo se pod kutem stavi na cjepač, on ga vuće ne sebe i tu se nema šta dirati čim ga stavio korak unazad i mir, kada ga raskoli pokupiš drva i ponovo isto, ja na cjpaču a ostali mogu dodavati i uzimati od mene rascjepano drvo i nikada nikakvih rizičnih situacija,,

- pitam vas kakvu sigurnosnu napravu imaju stare motorke tipa Stihl 041, 051 056 i slične, kakve sigurnosne naprave imaju brusilice i slične naprave,, sve je to jako jako opasno ako se s time radi na nestručan način, ljudi sami sebi uvijek zakompliciraju život,, pogledajte malo autsrijske oglasnike imaju iste cjepaće,,
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
eh da to je problem a gazda nabije gas jer mu je traktor slab na kardanu pa ga hoće ugasiti a to rješava sa večim brojem obrtaja i onda je problem, ili drva lete okolo ili se zašarafi pa iskine samo čep a ne raskoli, najbolja varijanta je Zetor ili Ursus koji ima više brzina karadana, t.j. preko mjenjača, osobno većinu cjepam sa nekih 800 obrtaja na traktoru a to je oko 200 obrtaja na PTO i nikada nikakvih problema, niti lete okolo drva niti se zaglavi niti isčupa (zašaravi se i okrene na mjestu, abrenzuje)

- žilice koje ostaju se ne udaraju sjekirom dok je drvo na cjepaću, vrločsto se ne može kontrolirati pa se udari po cjepaču i nastaju oštečenja,, sistem rada je jednostavan drvo se pod kutem stavi na cjepač, on ga vuće ne sebe i tu se nema šta dirati čim ga stavio korak unazad i mir, kada ga raskoli pokupiš drva i ponovo isto, ja na cjpaču a ostali mogu dodavati i uzimati od mene rascjepano drvo i nikada nikakvih rizičnih situacija,,

- pitam vas kakvu sigurnosnu napravu imaju stare motorke tipa Stihl 041, 051 056 i slične, kakve sigurnosne naprave imaju brusilice i slične naprave,, sve je to jako jako opasno ako se s time radi na nestručan način, ljudi sami sebi uvijek zakompliciraju život,, pogledajte malo autsrijske oglasnike imaju iste cjepaće,,

naradio sam se s takvim cjepačem i da može bit opasan može!
Kako Jadranko kaže za njega treba tima traktor s redukcijama kardana da se svidar sporo vrti i da ima snage, onda nema nikakve opasnosti. Sad ako idete cijepat s fergusončićima ala 533 - 542 onda je itekako opasan.
Mi smo radili s zetorom 4712 prek brzina ili 6911 direkt ili isto prek brzina i napravili 500-tinjak metara bez ikakve ozljede jer su okretaji na PTO-u bili stvarno spori..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo dvije slike izrade drva kod kuma 539 je bio glavni za izvlacenje na ravno a ja vozac s povremenim problemima rupe od pozemnih voda!!
cam00042n.jpg

cam00043e.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
I ja sam jednom dobio po ušima od podzemnih voda , kareta je morala sva da se istovari i ručno podigne inače bi rus otkinuo cijeli točak karete
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam taj dan par puta zaglavio u tim rupama nista se ne vidi ti traktorom kad najednom u rupi si i onda zovi upomoc unatoc tim nezgodama i popodne kisi napravili smo 30m drva
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155

evo i ja jučer zapel, naizgled suho, a kasnije pun prošal 3 metra i zakopal se, zemlja živo blato, probali još sa štoretom 504, ali ništa, kako gume okrenu tako se zapune blatom i ništa, tek poslje zetor 4712 sa vitlom krpan 5 si izvukal van
 
Posljednje uređivanje:

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Jučer išao porušiti doznaku od prošle godine, i to je vjerojatno zadnja - tako kažu u šumariji ; da više nećemo moć u šumu ! Ovo je bio zadnji i bit će ga prilično na prikolici , samo treba doć do njega "bez helikoptera", put do njih zadnjih 200 m je katastrofa ! za tjedan ili dva , najprije vinčanje svih do "vlake" a onda transport doma ! i još jedno pitanje, na drugoj slici je vitlo koje rade u rijeci ali cijena im je "paprena" skuplje nego npr krpanovo jače vitlo , ako je neko vidio takvu sličnu staru dizalicu negdje nek slobodno javi, od nje bi složio na prednji kraj traktora vitlo kad treba negdje izać ili nešto izvuć , umjesto "kurble" bi stavio hidromotor !
 

Prilozi

  • IMG_20130427_120344_0.jpg
    IMG_20130427_120344_0.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 474
  • argano_ingranaggi_cilindrici-vitlo-ručno.jpg
    argano_ingranaggi_cilindrici-vitlo-ručno.jpg
    4.1 KB · Pregleda: 868

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Ja sam napravio sve iznova , ima tu na forumu
image0044f.jpg

koji ti je omjer zupčanika na hidromotoru i zupčanika na bubnju sajle ( našao sam na otpadu kutni - pužni redutor 30:1 , to bi trebalo biti dosta da povuče traktor ako negdje zapne ! ) ? dok ne napravim prednje vitlo za izvlačenje na traktoru, hidromotor ću upotrebiti na vitlu koje je isto moja samogradnja od stare dizalice..
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znam da je ovo tema radovi u šumi i izrada drva, jedini i najveći problem jest, što ova izrada nije bila moja nego čista krađa. Posječena mi je kompletna šuma dužine 500 metara sa 11,5 metara. Sasvim slučajno smo otkrili. Išao sam sa starim po držalice od frangule i ništa nismo čuli. Kad smo išli prema autu čujem ja motorku. Odemo pogledati i imamo što vidjeti. Temeljito sve debele bukve i grabove. Ukupno prebrojano 97 stabala. Ima još sedam ili osam panjeva ali do njih nisam mogao jer su vrhovi prekrižani na sve strane. Čuvaš nešto i paziš i na kraju trud star pedeset godina nestane u deset dana od običnih kriminalaca i mafije. Katastrofa.
30be3bn.jpg

adp9mx.jpg

25iu4pt.jpg

1z48t93.jpg

50qv7r.jpg

359wv8i.jpg

29xiybm.jpg

34fdu8l.jpg

2v9fcdv.jpg

2h4didu.jpg
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
pa jeste li uhvatili lopove?

uhvatili smo dvojicu radnika koji su rekli za koga rade. imam fotografiran auto kojim su bježali. imam registraciju kamiona kojim su odvozili drva. nadam se da će biti dosta, mada sam jako skeptičan. iz iskustva znam da ni priznanje drvokradice nije dovoljno da ga se osudi.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
bit će dovoljno da sabereš još dvojicu sa sobom u auto i saznaš di živi taj kradljivac, prvo izračunaj koliko su ti vrijedila ta drva, uđi mu u kuću pa makar silom, pobrini se da ne zovne policiju i upali mu motorku u kući i reci da ti plati pare za posječena drva.
Isti slučaj je kod mene bio, čovjek 30 godina pazio na hrastovu šumu i kad je bila najbolja odlučio je da će napraviti stepenice u kući od nje, ali ga je netko preduhitrio, on saznao u selu tko je, sabrao prijatelje i pravo ovom u kuću, kad je štilovka 066 užegla u kući ovaj je odmah 30 000 kuna stavio na stol i kasice su se po kući razbijale da se saberu pare, ali čovjeku više nitko ništa ne krade, cijelo selo dobro s njim.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Nije da te plašim al jedino kad ih uhvatiš na licu mjesta sa robom si siguran da ćeš dobro proći u svoju korist a ovo drugo moraš naći dobrog advokata.
znam jednu situaciju gdje je čovjek posjekao oko 50m3 jele uz među sa HŠ ii to uredno otpremio lugar i natezanja na sudu i oslobodili ga jer nisu mu dokazali pošto ga nisu uhvatili na licu mjesta sa robom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
uhvatili smo dvojicu radnika koji su rekli za koga rade. imam fotografiran auto kojim su bježali. imam registraciju kamiona kojim su odvozili drva. nadam se da će biti dosta, mada sam jako skeptičan. iz iskustva znam da ni priznanje drvokradice nije dovoljno da ga se osudi.

Ko ih je uhvatio ? Ti ili policija ili ...... ?
Pitam iz razloga dali su legitimisani na licu mjesta a to može samo uraditi službeno lice koliko znam
 

Najnoviji postovi

Na vrh