• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ne treba mi veća, već lakša ;)
Znači kak i meni.
Kak sam i rekel, barem danas nije pila skupa, a naročito za nas kojima u biti pila ni netreba. Nas bu poslužila i ona s fejsa za par sto kuna par godina.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpi,
od kubika ili od metra. Pretpostavljam metra, jer se kubatura nakon kalanja više ne more precizirati.
Iako nisu složena, meni se čini više. Kaj nema ta prikolica metalni sanduk od kubika?
Onda sam ja na svoju malecku prikolicu više složil. :) 1,8x1x1 m i malo lufta između složenih redova bi bilo oko 1,7 metri.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ta prikolica ima 1,3x2x0,80
I po svakoj mjeri je tu malo više od kubika drva, da je puna bi bilo skoro dva, ja racunam oko 1,3-4 kubika
Kod mene na otoku 5m drva po našim mjerama
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ta prikolica ima 1,3x2x0,80
I po svakoj mjeri je tu malo više od kubika drva, da je puna bi bilo skoro dva, ja racunam oko 1,3-4 kubika
Kod mene na otoku 5m drva po našim mjerama
U 2 kubika prikolici, 5 metara drva? I to ne složena, nego nabacana. Jesi li možda pozabil napisati "1," ispred 5? Ako je metar i pol drva unutra, puna kapa. Kupac ionak plati koliko se dogovorite. 😉
Uvijek sam mislil da te prikolice bez nadogradnje primaju 1 kubik. Ako su stranise visoke 30 cm onda je to 0,78 kubika.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
To je za mene doma nema vise trgovine drvima, nas metar ima metar visine metar širine i 30cm dubine, kad tih 5 prebacis u prikolicu uvijek zauzme isti volumen, a to je oko 1,3-4m3
Metalne stranice su 25cm
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mogel sam i ja zejti veću prikolicu i natovariti duplo ili više. Samo treba ih netko skalati, natovariti i složiti za sušenje. Komu je sila naj se hbije, mi penzići trebamo rekreativno delati za svoj gušt. Ajd živeli. :ppozdrav:
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Dok idem u šumu po drva, nikam bez svog Grizzlya. Natovarim na prikolicu kubik i sitno (naš prigorski) gula mokre agacije,uključim 4x4, po potrebi blokadu prvog dif. I držim se puta sa stablima, ok puta ni ne treba bit. Tak ak zapnem da imam neko drvo gdje ću zakopčat vitlo😂.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jučer smo malo kalali direkt u prikolicu, a ostalo na kup. Od hrasta je još ostal samo sitniš koji bu cijepan sa sekirom (šteta pile).
H ovu prikolicu je samo nabacano pa bum videl razliku u količini kad ih složim za sušenje.
 

Prilozi

  • IMG_20201108_114903.jpg
    IMG_20201108_114903.jpg
    70 KB · Pregleda: 29
  • IMG_20201108_153803.jpg
    IMG_20201108_153803.jpg
    74.4 KB · Pregleda: 29

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Tak je @iwanho, hrastovina se sprema tek za sljedeću godinu, inače samo čađavi... Bukva i grab su druga priča
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
A vidis kod mene se uvijek ovu zimu pili za drugu, sva drva jedino ja hrast namjerno pustim u metricama i cijepam prije korištenja da ne presuši jer onda ne drži žar nego izgori
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ova hrastovina koju sam sad napravil bi bila najbolja tek u sezoni 22/23. Ovisno kakve buju slijedeće dvije zime, možda bu i veći dio ostal za zimu 22/23. Zavisi i od toga koliko bum još rano na proljeće ili krajem zime napravil bukovih i grabrovih drv.

Krumpironja,
jel to sigurno hrast kitnjak. Da možda nije cer? Hrasta lužnjaka kod mene nema pa ne znam kakav je za loženje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Hrastovina bi se morala "sušiti" u klaftru na kiši dvije sezone, da čim više ispere tanin.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ne znam koji hrast je ali znam da je najbolje tako ako se presuši izgori ko papir, cer treba 2 zime stajat da bi ga se koristilo
 
Na vrh