• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ja već zadnjih 15-tak godina obavezno idem u sječu u 1-2 mjesecu. Bitno da se sruši a vožnja kad se uhvati. uglavnom do 4 mjeseca sve riješeno.
Nema teoretske šanse da me netko natjera u šumu u 6-7-8 mjesecu,,,
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
To i je najbolje vrijeme za šumu ak se stigne.
Za sebe isto planiram u zimi srušiti i sve pripremiti za sljedeću zimu ako vrijeme dopusti.
Ovo sam vukao starcima i bratu sad jer se prije nije stiglo. Ta drva dolaze na red za loženje tamo negdje u drugom ili trećem mjesecu tako da će se do tad prosušit.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,023
... tako da će se do tad prosušit.
prosušit da, ali posušit ne. Zadnjih par godina obavezno ložim sa drvima koja su odstajala minimalno 2 godine u suši. Onda se iskoristi maksimum od drveta jer ono izgara u plinovitom stanju. Onda nema ni smolenja peći ni dimnjaka. Normalno, uvjet je da se ima dovoljno prostora za skladištenje.
Činjenica je da izgori sve. I suho i mokro, ali efekat nije isti. Agacija gori i sirova, odmah nakon rušenja, ali topline nema.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
I tu stvar ja nikak objasniti ljudima... Dok sam pilil drva po selu, pa su me zvali da dođem dok im se nisu presušila drva🤦‍♂️.... Al meni pasalo, nit se prašilo em se lakše pililo dok su mokra drva
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,472
Al kad kuriš s mokrim drvima onda manje potrošiš jer sporije gore… 🤭
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
...ak te žena grije!
Tak radi moj susjed. Ima gdje pospremiti drva pod krov, ali suha brže gore pa bolje da su vani na kiši! :eek: :mad:
Jedan pokojni-laka mu zemlja, rekao : da je najbolja detela kad malo namokne 🤣
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
I tu stvar ja nikak objasniti ljudima... Dok sam pilil drva po selu, pa su me zvali da dođem dok im se nisu presušila drva🤦‍♂️.... Al meni pasalo, nit se prašilo em se lakše pililo dok su mokra drva
Znači piliš dok su mokra? Pazi da nebuš ko moj sused, neki dan ga gledam pili i pili a nekaj se dimi zdrv, ja ga pitam imaš ulja za lanc, nemam netrba drva su mokra🤭
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan moj stari susjed je u doba moje mladosti kod špareta imal kantu z vodom. Nema šanse da bi mu prebrzo zgorela. :hahah:

Jedno ozbiljnije pitanje. Čul sam da bukvu treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inače dosta gubi na ogrijevnoj vrijednosti. Ima li u tome istine?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Jedan moj stari susjed je u doba moje mladosti kod špareta imal kantu z vodom. Nema šanse da bi mu prebrzo zgorela. :hahah:

Jedno ozbiljnije pitanje. Čul sam da bukvu treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inače dosta gubi na ogrijevnoj vrijednosti. Ima li u tome istine?
Pa ako se ne raskala onda sprejde, a isto tak sprelazi i grab, jednostavno se pretvori u spužvu.........A kad ga lepo raskalaš, onda se lepo i osuši i onda ga lepo moreš imati i 2,3,4 godine ako je skladišten na nekom lepom suhom mestu......Ja sam imal raskalanu bukvu i grab 4-5 godina i nije joj bilo ništa...nije sprešla, ali su isto tako ta drva rezana u zimskoj siječi u prvom mjesecu.

Znači piliš dok su mokra? Pazi da nebuš ko moj sused, neki dan ga gledam pili i pili a nekaj se dimi zdrv, ja ga pitam imaš ulja za lanc, nemam netrba drva su mokra🤭
Jeli taj tvoj sused i jebe na suvo 🤣 a budalaša
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,472
Jedno ozbiljnije pitanje. Čul sam da bukvu treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inače dosta gubi na ogrijevnoj vrijednosti. Ima li u tome istine?
Da. Ja sam ostavil jedan trupac bukve promjera 70cm i 5m dužine jedno godinu dana u komadu. Kad sam ga išel kalat to je bilo ko trulo drvo, prašina… To se primjeti na tanjim komadima i brže, npr za 2-3 mjeseca… A bukove cjepanice mi stoje po 2-3 godine bez problema vani i nist im nije… Dok npr hrast nema tih problema. Sad sam izvukel jedan vrh hrasta otpiljenog u siječnju 2017. Samo je “bel” (neznam koji je stručni naziv) trul, cca 5cm okolo, a vrh je 60-70cm promjera. Sredina je prakticki ista ko na hrastu srušenom prije 2 mjeseca. Cak voda ide van dok ga kalaš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Najviše vlage drvo gubi kroz čelo. Zato se kratka drva najbržu suše, kak god debela bila.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Jedno ozbiljnije pitanje. Čul sam da bukvu treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inače dosta gubi na ogrijevnoj vrijednosti. Ima li u tome istine?
Napisal sam par postova prije o čem se radi, napad gljivica. Isti je u potpunosti eliminiran kad vlaga drva padne ispod 22%, jer enzim gljivica više ne prepoznaje kemijsku strukturu drva, tj. gljivice "produže dalje"
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Znači piliš dok su mokra? Pazi da nebuš ko moj sused, neki dan ga gledam pili i pili a nekaj se dimi zdrv, ja ga pitam imaš ulja za lanc, nemam netrba drva su mokra🤭
Više ne po selu, a pilil sam i mokra i suha... Čak sam jedanput pilil i željwzničke pragove. Kak je to smrdelo
 

Najnoviji postovi

Na vrh