• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasipači

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svaka čast za pedantnost. Kak bi ja rekel: "Moj si čovjek" :)

Svaki stari stroj može biti ko novi!
 
B

Bobo

Guest
Metalnu ruku ces jako jako brzo skidati i nabavit ces si plasticnu kao sav normalan svijet. od metalne odlaze lezajevi da je to strasno a onaj difuzor sto ide na cjev ne vidim, bez njega ti je rasipanje jako neprecizno...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš sam ja htel pitat zakaj uopče gore i je metalna ruka, kad bi trebala biti bjela plastična??
 
B

Bobo

Guest
Metalna je gore jer je jeftinija i duze ce izdrzati nego "neka tamo plastika" a difuzor je sam oko 200kn pa je i to preskupo za vecinu i onda rasipac nema dovoljan domet.

Mnogi su stavljali metalnu cjev pa su opet isli po plasticnu jer je metalna jednostavno pre teska za ove rasipace, pogotovo na vecem gasu ako radis... Neki od njih su i bivsi clanovi ovog foruma a posto imam dobro pamcenje radilo se o INOX cjevi koja je skidana s rasipaca i bacena, jer je pravila jako puno problema.

Postoji original INOX cjev a razbacivanje soli ali je 30-ak cm "dugacka" a ne ovolika.
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Malo sam se preko zime bavio s obnavljanjem rasipača, ukupan remont je napravljen, bojanje, svi novi vijci, krpanje plastike, novi ekscentar, movi križ, tokarenje, ležajevi... ugl sve novo stavljeno :)
utrošeno oko 3500 kn i dosta radnih sati, al isplati se. evo nekoliko slika od početka,
ovako je to izgledalo:



Uploaded with ImageShack.us

krpanje plastike



Uploaded with ImageShack.us

rastavljanje i čišćenje


Uploaded with ImageShack.us

poslije bojanja


Uploaded with ImageShack.us

sastavljanje



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

i na kraju nije posao ako nema signalizaciju i novu naljepnicu :)



Uploaded with ImageShack.us

e zaboravih reć, sutra ide i difuzor na cijev, pa će biti kao original :)
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
zadnjeslike2013249.jpg
.imageshack.us/img18/6301/zadnjeslike2013249.jpg[/IMG]
Da li mi netko može reči na koliko se mora ovakav rasipač naštelati da baci 150kg/ha KANa?
Isto tako me zanima kako se na ovom križu štela širina bacanja.
Hvala!
zadnjeslike2013321.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
,a sto se tice sirine bacanja,veci gas,dalje baca ;)

Je neje baš tak...
Ak očeš precizno bacat s resipačom kaj ima klateču cijev moraš ga precizno naštelat..
Ovo kaj se širina bacanja štela gasom je u grubo štelanje,naravno u praksi je to jako raširena tehnika i sasvim dobro služi..NO za finu regulaciju treba uzet knjigu u ruke..Okretaji kardana bi se morali podesti da se uvijek radi s jednim te istim gasom samo se mjenja brzina kretanja..Naravno treba uskladit brzinu i okretaje..Kad složiš određeni gas koji bude uvijek isti na rasipaču štelaš širinu bacanja..Na klatečoj cijevi ima jedan šraf s kojim štelaš kak če se jako ruka zakretat u koju stranu i samim time kak če široko bacat..

Ovom tehnikom sam štelao svoj rasipač..Radim na oko 400-450okretaja kardana(gas nebitno koji mi je jer traktor ima više brzina kardana),i tu mi rasipač baca oko 12m širine..S tim istim gasom mogu složit i da rasipač baca šire,ali meni odgovara na 12m..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Da, a možeš tjerat i na 540 obrtaja, ali piše da je najbolje na tom tvojem rasipaču oko 450, to sam pročitao na
Creina stranici.

Ja zagledam ovak nekaj...
http://www.inobrezice.com/hrv/rasipac-ferti-2.html

I ja se držim tih 450 o/min,kardan na traktoru stavim na 750o/min i najbolje mi paše na nekom srednjem gasu traktora radit..

FERTI je dobar rasipač,no ipak za naše potrebe je bio malo prreskup pa ga nismo ni gledali..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Nisam se još baš informirao o cijeni, ali ako bude preskup za mene,
onda ću uzet isto Creinu ili Ino sa klatećom 1250 kg.
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
imate sliku od mojega,pa bacali smo po repicama sa 539,jer je imao najuze kotace,e sad na kojim gasu neznam,ali baca ravnomjerno,nemres vjerovat!! (klataca cijev)
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali mi netko može reći ali konkretno:
Kupio sam rasipač Creina - Vicon 300 l sa povišenjem sa klatećom rukom 1982 god. proizvodnje, ali bez naputka za uporabu. Na ručici za otvaranje imaju brojevi od 0 - 96.

Tko zna točno usklađenje brzine kretanja traktora sa brojem okretaja kardana i broj otvora na rasipaču za određenu količinu bacanja određenih vrsta žitarica i određenih mineralnih gnojiva po kat. jutru ili hektaru.

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh