• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasipači

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
@mzilja18
da to su ti...plavo crveni rasipaci .plastificirani.imaju dva losta-dve rucke za regulaciju.posto do sad nikad nisam nit imao a niti vidio rasipaca,zbog cega ima dve rucke za regulaciju?a ovi italijanski imaju jednu...dali je mozda za reguliranje lijeve i desne strane rasipanja:scratch.i kojom bi brzinom trebao da se krece traktor...u koju brzinu...dali bi od prilike okretaja kardana trebali biti kao kad koristim prskalicu...?stvarno nemam pojma od ovoga ,pa moja pitanja izgledaju malo i smesna:roll:
a sto se tice potrosnje goriva...taj komsija sa 539 uvek ore punom turazom...uvek do daske...mozda je i to razlog povecane potrosnje.a drugi komsija ima 533,sad mu sredjivali bosh pumpu i ne znam sta su mu drugo nesto popravljali....traktor stvarno ide ko lud...al trosi naftu jos ludje.to je stariji covek pa zamolio me da podrljam njegove njive jer su zahvatile pokoricu...reko mi je da podrljam i svoje,posto sve su nam njive jedne pored drugog.gde imamo mi,imaju i oni.ajde saglasio sam se.i onako bih ja drljao svoje.to je takav tezak volan bio da me ruke od ramena na dole bolele dve nedelje...skoro da sam i auto jedva vozio...dobio sam zapaljenje misica iako sam snjegovim traktorom podrljao samo 1.5 ha.traktor je potrosio oko 18tak litara eurodizela.
zato sam u ranijim postom napisao da sam prezadovoljan svojim 542,jer od ovo malo iskustva sto imam na tudjim traktorima,razlike su i vise nego ocigledne.moj potrosi puno manje goriva,a nemam nikakvih problema sa volanom.okrecese jednom rukom.imam i jedan klip samo treba d aga prebacim na youtube-u.gde ga okrecem jednom rukom...al uvek zaboravim kako sam predhodni klip postavio ...pa se trebam iz pocetka muciti stim ;)
 
Posljednje uređivanje:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
što se tiče ručki u pravu si. Služe Za regulaciju lijeve i desne strane.
ja vozim 2 brzom na 1200-14oo o /min ovisno kakav je teren pod kotačina(orano,tanjurano isl.)hidraulik gotovo do kraja podignut.
širina bacanja ovakvim načinom rada je od 8-12 m što ovisi o visini rasipača od zemlje i vrsti gnojiva koje bacaš.
Ono što je bitno je to da ti rasipač kada je podignut bude okomit u odnosu na zemlju tj.da nebude nagnut prema traktoru niti od traktora(to reguliraš srednjom polugom iliti top linkom)
ako nije tako može se dogoditi da na jednu stranu baca više gnojiva a na drugu manje-kao što se dogodilo mom rođaku pa je rekao da mu rasipač nevalja.

uglavnom to ti sve skupa nije nikakva mudrolija,onako kako ti se čini najbolje i najlakše tako radi
poslije upotrebe posebno treba dobro oprati one ploče dolje što reguliraju količinu gnojiva jer mu je to najbolnija točka zbog toga što se tamo zna zavući zrnca gnojiva pa tamo prvo počme hrđati i trunuti.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
što se tiče ručki u pravu si. Služe Za regulaciju lijeve i desne strane.
ja vozim 2 brzom na 1200-14oo o /min ovisno kakav je teren pod kotačina(orano,tanjurano isl.)hidraulik gotovo do kraja podignut.
širina bacanja ovakvim načinom rada je od 8-12 m što ovisi o visini rasipača od zemlje i vrsti gnojiva koje bacaš.
Ono što je bitno je to da ti rasipač kada je podignut bude okomit u odnosu na zemlju tj.da nebude nagnut prema traktoru niti od traktora(to reguliraš srednjom polugom iliti top linkom)
ako nije tako može se dogoditi da na jednu stranu baca više gnojiva a na drugu manje-kao što se dogodilo mom rođaku pa je rekao da mu rasipač nevalja.

uglavnom to ti sve skupa nije nikakva mudrolija,onako kako ti se čini najbolje i najlakše tako radi
poslije upotrebe posebno treba dobro oprati one ploče dolje što reguliraju količinu gnojiva jer mu je to najbolnija točka zbog toga što se tamo zna zavući zrnca gnojiva pa tamo prvo počme hrđati i trunuti.
eee hvala ti na ovom odlicnom uputstgvu.kod nas se rasipaci uveliko koriste i za sijanje zitarica.bas sam ove zime primetio,da su njive koje je posijao jedan moj prijatelj,sve neravnomerno posijani...bas u smislu lijeva i desna strana.ljevo je manje zita...tacnije ka brazdama....predpostavljam da mu je rasipac bio nagnut prema negde.a vidio sam i druge kad seju ili rasipaju,a rasipac je nagnut ka nazad...znaci mora biti bas horizontalno postavljen iznad zemlje.a jos jedno podpitanje.mozes li mi reci koliko djubriva izbaci po hektaru ako su rucke postavljene na odredjeni broj....odnosno koliko kila djubriva izbaci na svakog broja granicnika na rasipacu.(neznam dal me razumes sta pitam...).recimo ako ima od 1 do 10,kioliko kila baca po hektaru na svakog od tih brojeva granicnika...
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
gledaj ja imam talijanski MESIS,ali sa 2 ručke koji je izgledom isti kao ovaj hrvatski a po cijeni su bili tu negdje.uzeo sam talijanski jer su mi njega dovezli kući besplatno.
Pazi za ovaj hrvatski kažu da se ova plastika kojom je plastificiran zna ljuštiti,ali neznam dali je to zbog lošeg održavanja ili loše izrade.
Razumijem što pitaš,evo imam zapisano:
1400/o min,dignut do kraja i 12 koraka razmak
-na br.4-oko 180 kg/kj-kana
-na br5-točno 300 kg-gnojivo za duhan(slično 15-tici)
-na 5,5-oko 400 kg-isto ovo gnojivo
To je za jedno jutro (1 hektar =1,75 jutara)
E sad koji je najveći broj neznam napamet ali mislim da je 5 pola.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Strongboy, ako misliš sijati, radije nabavi rabljeni Vicon ili Creina rasipač s klatećom cijevi. S njim možeš sijati i zob, kaj je teško s ovim rotacijskim, a da o preciznosti i ne govorimo.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Strongboy, ako misliš sijati, radije nabavi rabljeni Vicon ili Creina rasipač s klatećom cijevi. S njim možeš sijati i zob, kaj je teško s ovim rotacijskim, a da o preciznosti i ne govorimo.
ne znam kakav je taj rasipac s klatecom cjevi...neznam ni kako izgleda.a sa ovim rasipacem bi ja rasipao djubrivo...a iskoristio bih ga i za sijanje.
mzilja18@ posto ja bacim oko 250-270 kg semena po hektaru,rucke bi trebale biti negde izmedju broja 4 i 5..al svakako...treba prvo da prakticno isprobam kako radi taj stroj ;)...muka ce me nauciti
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
ne znam kakav je taj rasipac s klatecom cjevi...neznam ni kako izgleda.a sa ovim rasipacem bi ja rasipao djubrivo...a iskoristio bih ga i za sijanje.
mzilja18@ posto ja bacim oko 250-270 kg semena po hektaru,rucke bi trebale biti negde izmedju broja 4 i 5..al svakako...treba prvo da prakticno isprobam kako radi taj stroj ;)...muka ce me nauciti


Tu si u pravu.
Gledaj ne curi ti jednako gnojivo i žito,tako da ćeš to morat sam vidjet na nekoj manjoj površini.
Ja sam sijao jesenas ječam na pola jutra pa sam isto imao borbe.
Otvorio sam premalo pa sam morao duplicirati.Ali uglavnom da je sve završilo na toj površini koju sam odlučio posijati-negdje više ,negdje malo manje,al za prvi put će biti dobro.
Ovaj sa klatećom cijevi je super,nema šta.Ali je puuuno skuplji,a mislim da je i zahtjevniji za održavanje.Kod nas ga neki koriste za sijanje kamilice,baš zato jer je precizan.
Inače ja sam svoj platio(lani)oko 270 €
Otišli mi offf-bit će...
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Rasipa tako da se ova cijev pozadi(u pravcu kardana) klati lijevo desno ,a kroz nju ujedno prolazi gnojivo i rasipava ga u širinu malo veću od traga traktora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Rasipa tako da se ova cijev pozadi(u pravcu kardana) klati lijevo desno ,a kroz nju ujedno prolazi gnojivo i rasipava ga u širinu malo veću od traga traktora.

Sinko, do 15-tak metara. Niti jedan od ovih s jednim diskom nije mu niti blizu.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Sinko, do 15-tak metara. Niti jedan od ovih s jednim diskom nije mu niti blizu.

U pravu si tata.Ja sam pogriješio.
Mislio sam na ove kod mene koji siju kamilicu sa njime.
Namjerno siju u širinu traktora,jer je sjeme jako sitno ilagano
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
U pravu si tata.Ja sam pogriješio.
Mislio sam na ove kod mene koji siju kamilicu sa njime.
Namjerno siju u širinu traktora,jer je sjeme jako sitno ilagano
Ne moraš me tak zvati, i nisam te htio poniziti :)
Vicon je jedina sprava toga tipa s kojom možeš sijati kamilicu, djetelinu i slično sitno sjeme.
Preciznost: od 2 kg/ha na više (naravno, s blindama na 2 rupe).
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ja sam krenul istim tragom kao i ti sad.
Umjesto nekih 1800kn, koliko je koštal novi, ja sam dal više od dvostruko za 25g staroga. Vjeruj, vrijedi svaku paru koju košta.
Pogledaj ovdje:
http://www.cummingsandbricker.com/VICON SPREADERS.pdf
http://www.solexcorp.com/manuals/vicon/spreaderbrochure.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=LOqI764TqOs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jQ1aO3w5z7o
http://www.youtube.com/watch?v=kChRW2gbyJI&feature=related

prvi put vidim ovako nesto.....a zasto je toliko skuplji?ovako ga gledajuci...mislim da treba vise odrzavanja...sta znam....ma meni jedino treba zarasipanje djubriva i sijanje zita...do sad sam sijao rucno...kod nas jako retko ima da koriste sijacice...zadnjih godina se uveliko koriste ovi rasipaci i za sijanje i za djubrenje...ipak nece biti prevelike razlike izmedju rucnog i ovog sijanja...sta vise kad se i onako zito ne isplati...pa bar nek muka oko sijanje zita bude manja.:)
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ne moraš me tak zvati, i nisam te htio poniziti :)
Vicon je jedina sprava toga tipa s kojom možeš sijati kamilicu, djetelinu i slično sitno sjeme.
Preciznost: od 2 kg/ha na više (naravno, s blindama na 2 rupe).

Ma sve o.k.:)
Bitno da naš kolega dobije što više točnih informacija pa da se lakše odluči što kupiti.:partyman:
Ili će se sada ipak još teže odlučiti hehe:roll::roll:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Zašto je skuplji?
Pa, puno je kompliciraniji, robustniji i teži. Kardan mu pripada.
Cijena novog, malog je oko 2000€. Ovo nije igračka poput ovih jeftinih, s lijevkom.
Nema nekog održavanja, a vrlo je grubo napravljen, tak da ga možeš rabiti i 100 godina uz redovito pranje i mazanje.
Može mu se štelati širina zahvata, može bacati u 2 reda (recimo za voćnjak).
Iskreno, čudo tehnike.
Potraži, možda naiđeš slučajno, jer ako ih tamo kod Vas nema puno, velika je vjerojatnost ako na njega naletiš, da ga dobiješ jeftino.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ma sve o.k.:)
Bitno da naš kolega dobije što više točnih informacija pa da se lakše odluči što kupiti.:partyman:
Ili će se sada ipak još teže odlučiti hehe:roll::roll:
:rolfer:...zasita se sad bas dvoumim...ove hrvatske rasipace su oko 200-220 eura za 400litara .to za hrvatski.a talijanski su 250 eura.ima 300 i 400 litara...od 500 nisam vidio nigde.ja bih uzeo taj od 400 litara... al ovakve sa klatecom cevi,nisam nigde video...kolika im je cena?(novim i polovnim...ako znate)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
:rolfer:...zasita se sad bas dvoumim...ove hrvatske rasipace su oko 200-220 eura za 400litara .to za hrvatski.a talijanski su 250 eura.ima 300 i 400 litara...od 500 nisam vidio nigde.ja bih uzeo taj od 400 litara... al ovakve sa klatecom cevi,nisam nigde video...kolika im je cena?(novim i polovnim...ako znate)
Starije modele nađeš od 150€ na gore. Ovi noviji su oko 300...600€, zavisi u kakvom je stanju i kaj ima od opreme.
Razmisli prije kupnje. I potraži još malo, pa možda naletiš (kak sam i ja, već kad sam digel ruke).
Ako hoćeš Megametalovog, mogu ti slobodno reći da je u klasi s Agrex-om. Nećeš pogriješiti kaj se kvalitete tiče.
http://www.megametal.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=29
Ima i sa inox lijevkom. Taj je skuplji, ali je (skoro) vječan.
http://www.megametal.hr/images/stories/katalog/rasipaci/02-v.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,081
Eto ti slike da vidiš kak izgleda moj iznutra...
 

Prilozi

  • P4180098_resize.jpg
    P4180098_resize.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 340
  • P4180099_resize.jpg
    P4180099_resize.jpg
    63.9 KB · Pregleda: 295
  • P4180104_resize.jpg
    P4180104_resize.jpg
    48.7 KB · Pregleda: 267
  • P4180105_resize.jpg
    P4180105_resize.jpg
    50.6 KB · Pregleda: 313

Najnoviji postovi

Na vrh