• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E ovako dali se zemlja koja je na mom ocu smatra moja ili se tu mora nešto kemijati? Kod nas u obitelji nikada nitko nije rekao za nešto "to je moje" sve je naše, ali za državu nevjerujem da je tako. Ne proizvodim ništa osim pšenice i kukuruza, tako da tu nebi trebalo biti problema. Nije baš da nam je nužan poticaj, da se i ovako napraviti računica do sada smo radili sa organizatorom proizvodnje koji je naravno više sebi uzimao nego što je nama dao, a sada više nemože tako valjda zato što oni nemogu dobiti poticaje na zemlju iznad 300 ha pa im više nismo zanimljivi! :(
 
M

MOCO

Guest
zemlja je onoga na kome je u sudu!!
tvoj otac može biti član tvog opga i unijeti svoju zemlju u upisnik, ako ne želi imati posla s tobom možeš s njim napraviti ugovor o zakupu pa onda unijeti zemlju u upisnik. Ili prepiši zemlju na sebe-kupi ili neka ti daruje.
Ja preferiram ugovor o zakupu.
 
S

sany

Guest
Molim Vas, da li mi netko može poslati primjer ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta!!! :prayer:
U Agenciji su mi rekli da izjava koja se nalazi u upisniku opg-a više ne vrijedi nego da mora biti ugovor o zakupu ovjeren kod javnog bilježnika a ja sam već ovjerila izjavu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jednostavno, napišeš podatke zakupodavca, podatke zakupca, podatke o posjednovnom listu, k.o., čestici, vrijeme zakupa, zakupnina, datum i potpis i nema mudrolija posebnih. S tim na ovjeru i to je to.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav svima

Da vas pitam, sigurno bolje znate od mene (jer ja ovo neznam:))
Imam otvoren najobičniji OPG, otvorio sam ga prije dvije godine kad sam kupio zemlju. Nisam u nikakvim sustavima poreza, pdv-a i tome slično i vodim se kao nezaposlen (ne plaćam mirovinsko/zdravstveno). A i nisam skoro ništa radio, samo par puta sam bio na tržnici s povrćem, na sitno.

E sad zbog financijske situacije moram prodati tu zemlju i selim se u drugu županiju. Da li ja trebam zatvoriti OPG, odjaviti tu zemlju u OPG-u i ako ponovo kupim (ili iznajmim) zemlju u drugoj županiji onda ponovo otvoriti OPG u toj županiji.
Zemlju prodajem ovaj tjedan pa pomozite ako nešto znate:scratch.
 
M

MOCO

Guest
neznam!!!
ali, da sam ja na tvome mjestu ja bih taj opg zatvorio što prije, ne samo zbog prodaje zemlje nego prvenstveno jer ne ostvaruje nikakve prihode, a moglo bi ti se dogoditi da ti stignu uplatnice za koješta.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
pa po mojem misljenju,,ti nisi otvorio OPG,,ako nisi u sustavima i pdv,,da si u sustavu opg,,moras se javit poreznoj,,od tuda kreces,,pa se moras prijavit na mirovinsko di bi lacao mjesecno 1600kn,,,ako to nisi placao,,nisi nigdje uveden,,ja neznam sta si ti otvarao,ako nistra ne placas???iskreno,,u te dvije godine bi imo duga,,ni zemlja ne vrijedi toliko,,,mala sala
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
8
po novom ako proizvodiš voće ,povrće ili grožđe moraš biti i u upisniku trgovaca voćem i povrćem

Ako prodajem samo na kućnom pragu-zar i onda moram biti u upisniku trgovaca .Unaprijed hvala za odgovor
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
pa po mojem misljenju,,ti nisi otvorio OPG,,ako nisi u sustavima i pdv,,da si u sustavu opg,,moras se javit poreznoj,,od tuda kreces,,pa se moras prijavit na mirovinsko di bi lacao mjesecno 1600kn,,,ako to nisi placao,,nisi nigdje uveden,,ja neznam sta si ti otvarao,ako nistra ne placas???iskreno,,u te dvije godine bi imo duga,,ni zemlja ne vrijedi toliko,,,mala sala

ne moraš biti u sustavu pdv-a da otvoriš OPG,a moraš biti u OPG-u ako hoćeš prijaviti zemlju i primati poticaj do 24 000kn,a preko automatski ulaziš u sustav pdv-a
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Prijatelj mi je jučer bio pitati za otvorenje OPG-a u Delnicama i rekli su mu da mora plaćati obavezno doprinose (mirovinsko/zdravstveno) mjesečno od minimalno oko 1500 kn.
Spomenuli su mu neki novi zakon koji je izašao ove godine.
Da li neko zna koji je najnoviji zakon koji regulira sve o OPG-ovima?

Jer prije oko 6 mjeseci mi je rekla susjeda koja ima najobičniji OPG i do tada nije ništa plaćala (ni mirovinsko, ni zdravstveno, ni drugo) a tad je otišla i pitala za doprinose pa su joj odredili mjesečno za mir./zdrav. oko 500 kuna. To je htjela plaćati radi penzije.

Je li se to nešto promijenilo u zadnjih 6 mjeseci ili ne vrijedi svuda isto (ovo je bilo u Bjelovaru).
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
otvaram OPG i kad sam se iso raspitivat rekli su mi da moram u mirovinsko vidit jer moram nesta placat posto sam zaposlen pa onda predpostavljam mozda samo neku pazliku ili tako nesta, i da nemoram bit u sustavu PDV-a
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Prijatelj mi je jučer bio pitati za otvorenje OPG-a u Delnicama i rekli su mu da mora plaćati obavezno doprinose (mirovinsko/zdravstveno) mjesečno od minimalno oko 1500 kn.
Spomenuli su mu neki novi zakon koji je izašao ove godine.
Da li neko zna koji je najnoviji zakon koji regulira sve o OPG-ovima?

Jer prije oko 6 mjeseci mi je rekla susjeda koja ima najobičniji OPG i do tada nije ništa plaćala (ni mirovinsko, ni zdravstveno, ni drugo) a tad je otišla i pitala za doprinose pa su joj odredili mjesečno za mir./zdrav. oko 500 kuna. To je htjela plaćati radi penzije.

Je li se to nešto promijenilo u zadnjih 6 mjeseci ili ne vrijedi svuda isto (ovo je bilo u Bjelovaru).

to ti isto ovisi o tome jel ti je to glavni izvor prihoda, ili dodatna djelatnost. kad se upisuješ u taj opg, imaš jednu stavku i to da ti je 1.to glavni izvor prihoda, 2.da se baviš time više od 50% radnog vremena, 3. da se baviš manje od 50% radnog vremena.. tak da to nema veze, meni je opg registriran na to da je to dodatna djelatnost, uza posao.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
to ti isto ovisi o tome jel ti je to glavni izvor prihoda, ili dodatna djelatnost. kad se upisuješ u taj opg, imaš jednu stavku i to da ti je 1.to glavni izvor prihoda, 2.da se baviš time više od 50% radnog vremena, 3. da se baviš manje od 50% radnog vremena.. tak da to nema veze, meni je opg registriran na to da je to dodatna djelatnost, uza posao.

Pa za ovo nisam do sad čuo. Ja sam otvorio OPG prije 3 godine i toga nije bilo. Niko me ništa nije pitao, niti sam nešto takvo zaokruživao. Prije tjedan dana sam zatvorio OPG jer sam prodao zemlju zbog selidbe nazad na more.

Prijatelj koji je htio sad otvoriti OPG nije spomenuo da su mu rekli za takvu opciju. Pitati ću ga da provjeri za to.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Pa za ovo nisam do sad čuo. Ja sam otvorio OPG prije 3 godine i toga nije bilo. Niko me ništa nije pitao, niti sam nešto takvo zaokruživao. Prije tjedan dana sam zatvorio OPG jer sam prodao zemlju zbog selidbe nazad na more.

Prijatelj koji je htio sad otvoriti OPG nije spomenuo da su mu rekli za takvu opciju. Pitati ću ga da provjeri za to.

Mi smo to otvorili ove godine u 3 mj, otvoreno na člana koji nije u radnom odnosu, ubiti, možeš otvoriti na bilo koga, samo se moraju navesti članovi koji rade u opg-u, bez obzira jel radiš u firmi ili ne, nije vezano. I to šta je već netko tu spomenuo, ako prelaziš, neznam sad točno jel 26 ili 28000 kn onda ideš u sustav oporezivanja.I znam da nismo prema njima dužni ništa plačati niti da se prijavljuju prinosi, ili šta već. Prijaljuješ samo ono šta planiraš sijati za tu god, sad neznam kao je sa stokom, jel ju nemamo. I još šta mi se sviđa jedna stvar, sad kad ideš prijavljivati čestice tam za upisnik u tom arkodu točno ti izbaci međe di su, i jel je netko prešao na tvoje ili si ti otišao na susjeda. Nama nije štimala jedna čestica i odma je službenik zvao susjeda da se to mora ispraviti,a ono, nije tak strašno, a i godinama je međa tako kako je bila.. ono, sve po P.S-u.. Sad neznam jel šta mijenjano u zakonu, kako i šta, ovako je bilo u 3 mj ove godine.
 
Posljednje uređivanje:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Mi smo to otvorili ove godine u 3 mj, otvoreno na člana koji nije u radnom odnosu, ubiti, možeš otvoriti na bilo koga, samo se moraju navesti članovi koji rade u opg-u, bez obzira jel radiš u firmi ili ne, nije vezano. I to šta je već netko tu spomenuo, ako prelaziš, neznam sad točno jel 26 ili 28000 kn onda ideš u sustav oporezivanja.I znam da nismo prema njima dužni ništa plačati niti da se prijavljuju prinosi, ili šta već. Prijaljuješ samo ono šta planiraš sijati za tu god, sad neznam kao je sa stokom, jel ju nemamo. I još šta mi se sviđa jedna stvar, sad kad ideš prijavljivati čestice tam za upisnik u tom arkodu točno ti izbaci međe di su, i jel je netko prešao na tvoje ili si ti otišao na susjeda. Nama nije štimala jedna čestica i odma je službenik zvao susjeda da se to mora ispraviti,a ono, nije tak strašno, a i godinama je međa tako kako je bila.. ono, sve po P.S-u.. Sad neznam jel šta mijenjano u zakonu, kako i šta, ovako je bilo u 3 mj ove godine.
Eto da i ja malo pomognem. Za otvaranje OPG-a moraš predati zahtjev na županijskom uredu,urediti ARKOD upisnik(pitati na bivšoj polj. savjetodavnoj službi).Ako ti je osnovna ili jedina djelatnost poljoprivreda plačaš mirovinsko i zdravstveno,zajedno oko 500,00kn.Ako ti je prihod veči od 80.000,00kn i ako ti poticaj prelazi 24 000,00kn obavezan si uči u sustav poreza-pdv-a,pa su ti i davanja veča.Na primjer za mirovinsko i zdravstveno tada plačaš oko 1 600,00kn.
Nadam se da sam nešto pomogao!
pozz!

pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
vidim da svi govore o 24000kn,poticaja,,nije vise tako,,novi zakon je 48000kn,,toliko smijes primat,,da ne udjes u pdv,,,od 11mjeseca vrijedi,,,
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
naj jednostavnije,,ako nezelis ulagat i razvijat,u zemlju i poljoprivredu,nemoj ulazit u pdv,,,dobro razmislit,,jel nema vise cuvanja pod krevetom i u carapama,,hehehe,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh