• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A ja koristim graničnik na komandi hidraulike :) i uvjek je na istoj visini koju odredim!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Za brdovite terene ništ od fine regulacije več vožnja na tanjurima a desna poluga podignuta da može čim više diči kosu u zrak treča točka ravno i to tak radim (još je bila Juga ) lanac EHR VHS i ostale stvari samo za ravne terene i valjane livade (valjanje valjkom kad rade Nijemci ) a mora i Mutak nekaj zaraditi kad se mijenjaju donji tanjuri . Sa IMT-om ne kosim jer hidraulik pušta kad stisnem kuplung , hoče namotati travu na kardan prenizak je , hoče se otkopčat kardan ako ga dignem do kraja .
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja koristim granicnik za hidrauliku tako da mi oba dijela kosacice budu u pribliznoj ravnini a desna poluga mora biti odvrnuta vise od lijeve zbog kopiranja terena bilo brdo ili ne jer se nemoze onda lijepo pokosit :) a inace stavljam ravno na tanjire osim kad je polog tad je nagnem malo naprijed ali ne previse jer onda zna ostavljat ,po sredini i krajevima visocije pa ruzno izgleda
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
zdravo
jel se nekome desavala da pocne da namoraje travu na bubnjeve kad je puno jaka trava i pocne da gusi kosacicu?
meni se desilo danas kosim sa zetorom 5911 i fahr km 22.
desavalo mi se prosle godine pa sam na bubnjevima navario L profile 3.5X3.5 na ona mjeste gdje su oni stari bili ali mi se opet desilo da namora nekad.
Kako u tim uslovima nariktati kosacicu odnosno kako pokositi takvu parcelu?
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Nemozes tu nista radikalno napraviti,pripremi se dobro psihicki pred kosidbu jer to hoce zezat ako je trava prestarila,gusta i visoka ili u grasku i grahorici.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kakve god da sam trave kosio sa KM 22, a bome kosio sam ih svakakve, pa i preko 2 m visine i apsolutno nikad mi se nije namotalo na bubanj, prijatelju, možda je tvoja greška mali gas na traktoru.
Te kosilice trebaju obrtaje da bi dobro radile, znači ako traktor ima sporiji kardan poput IMT 560/565, e onda moraš gas do poda gaziti, a pošto vidim da kosiš sa zetorom, on ima malo brži kardan, ali moraš mu dati gas :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Provjeri zaštitnu zavjesu iza bubnjeva da se ona nije negdje zakačila pa ne dozvoljava normalan protok trave. Ili možda nešto drugo ometa normalan protok pa nemože travu normalno odbacivati sa bubnjeva.
Kod nas se dešavalo na diskosnoj da zamota na zadnji tanjir koji na sebi ima nešto kao bubanj i na njega je namotavalo a problem je bio u metalnoj dasci koja služi za usmeravanje otkosa, ona je bila malo iskrivljena i to je zezalo.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Premali gas zato ti se namotava na bubanj daj mu vise gasa i nebude se namotavalo vise sigurno!!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Meni se stara trava znala namotati a nemam oklope ili stari ljulj na km 22 jedino riješenje niža brzina ŠANANA Zetor ima sporiji kardan nego IMT jedino 560/565 ima sporiji ako nisi ubrzal .
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Sasvim je normalna pojava da pri odredjenim uslovima rada nekad namota trave oko bubnjeva nema tu nista cudno,to vjerovatno i interesuje covjeka koji je postavio pitanje jer zbog manjka iskustva misli da mu nesto nije uredu sa kosom.Bas sam nedavno kod kuma kosio samo da ocisti parcelu,trava je bila toliko visoka,stara,zilava kao zica i gusta da na momente bubnjevi nemogu progutati nego guraju pred sobom i desilo mi se par puta da namota, bas bi volio vidjet ove 'super kosce' koji kazu da je to nemoguce kako bi se tu pokazali!!!I da jos napomenem nemam apsolutno nikakve zastite,znaci gola kosa!
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Nemam na kosacici one cerade znaci kosa je gola, ne zetoru imam dvije brzine kardana probao sam i onom brzom tj 1000 obrtaja i gotovo pun gas ali opet zna namotati.
Kao sto gromil rece toliko je jaka trava da nemoze da prodje izmedju bubnjeva i pocne onda da gura isprad sebe, pa onda kad se nakupi pocne da namotava na bubnjeve.
Kosio sam i ja mnogo visoku travu kao sto zna kamilica da bude itd i nisam imao problema kad je trava uspravna, ali mi se to desava sa onim travama koje su preguste i ponegdje izlegle.
Zemlja je inace tzv sionica i bude mnogo gusta trava pa tako ponekad imam problema.
Do kosacice nije sigurno ona je u savrsenom stanju nema nigdje lufta nozeve uvjek imam ostre. e sad kako se to moze pokositi najlakse to me zanima znaci da imam najmanje problema oko namotavanja.
pozz
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Kakvi su ti ovi limovi šta sam označio na slici? Neznam kak se točno zovu ali oni odbacuju travu,pa ako su oni potrošeni onda te to zaje
DSC01124.jpg
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Ti limovi su novi, zapravo ja sam navario na one stare nove L profile 3.5 X 3.5 ali opet mi pravi probleme sa namotavanjem.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Za takvu travuljinu najbolji je malcer,samo eto mi koji ga nemamo moramo se malo i namuciti zato prijatelju naostri dobro nozeve,zivce,par psovki i kosidba gotova!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Napokon ulovio malo vremena i poslozio oklope na roto kosi i malo ju pofarbo jos samo moram vanjski dio stitnika od remena popravit i s njim gore i cerada i onda je slozena dokraja!!





 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ne ne ostaje na gruntu slozio oklope pa da ju uprilicim kak mora bit!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh