• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ako se baš neda poslikati nema veze, budeš slikao kad kreneš u rad s njom, da ju vidimo u kombinaciji s 549 :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Kažem da ju IMT-533 nemože tjerat, U-445 ju vrti već 25 godina, ali kad je trava jako gusta ako kosi u prvoj brzoj moram ić u nižu brzinu odnosno u treću sporu.

O kojoj kosi je riječ,i na kojem gasu ju tjeraš sa universalom??
imt 533 je druga priča,ima dosta slab motor.Ima u selu jedan lik koji kosi sa 539 i sipovom 165,stvara mu problem u transportu pa stavlja utege napred,a kako radi to još nisam vidio. ima taj čovjek i rakovicu 65ks ali ipak kosu tjera sa 539
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
O kojoj kosi je riječ,i na kojem gasu ju tjeraš sa universalom??
imt 533 je druga priča,ima dosta slab motor.Ima u selu jedan lik koji kosi sa 539 i sipovom 165,stvara mu problem u transportu pa stavlja utege napred,a kako radi to još nisam vidio. ima taj čovjek i rakovicu 65ks ali ipak kosu tjera sa 539

IMT 539 može radit s bubanjstom kosom 165..
Moj djed več godinama kosi s IMT 539 i Pottinger TM2 165..
Prirodne livade kosi u 3reduktor što zbog neravnog teretana jer se na 539 osjetvi svaka grabica što zbog toga što je negdje jako gusta trava i onda je ova brzina taman..

Kad tu kosu ja zakopčan na MF 590 kosim u 2 direkt,to je malo brže nego na IMT 539 2 direkt..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,773
O kojoj kosi je riječ,i na kojem gasu ju tjeraš sa universalom??
imt 533 je druga priča,ima dosta slab motor.Ima u selu jedan lik koji kosi sa 539 i sipovom 165,stvara mu problem u transportu pa stavlja utege napred,a kako radi to još nisam vidio. ima taj čovjek i rakovicu 65ks ali ipak kosu tjera sa 539

Sip 135, otprilike idem sa negdje 1900-2000 okrt. motora.

Imt 533 sam usporedio sa U-340 upravo zbog slične snage, zato sam i rekao da bi bilo dobro kad bi netko imao takvu kosu pa da ju proba prije kupnje.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Ja svoju isto tak tjeram 1900-2000okretaja motora a kardans e vrti od 500-540ok i ide 2direktnom bez greške u svakoj travi. Neznam zašto ti imaš probleme sa svojime traktorom koji je samo 10ks slabiji od moga i tjeraš kosu 50cm manju od moje
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,773
Nisi me baš najbolje shvatio po tom pitanju. Ne kažem da imam probleme jer da imam problema onda nebi već 25 god. kosio sa tim traktorom i tom kosom. Znači kad dođem u jako gustu i visoku travu osjeti se na traktoru da je opterećen. Ne gubi on snagu i ne guši se ali se osjeti da mu na trenutke pri fali još malo snage.
 

bahunluka

Novi član
Tu od
25 Pro 2012
Poruka
6
Podmazivanje Krone prednja

Možda je offtopic, zanima me podmazivanje prednje rotokose krone TF4/265. Radi se o starijoj kosi koju smo kupili uz traktor. da li neko ima takvu kosu ili bar zna kak se podmazuje? nikako da nađemo otvor za ulje(bilo na prošle dvije, imt diskasta zadnja i bubnjasta turska), jedino na ovim "tuljcima" sa svake strane su mazalice za vazelin.

Uploaded with ImageShack.us jel moguće da se maže samo vazelinom? ako neko zna još nešto korisno, molim da podijeli. tnx. također, zanima me dali su sve prednje kose predviđene za 1000/min na kardanu, pošto je prednji kardan samo 1000/min.
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
266
Pozdrav

Treba mi pomoć, u pitanju je kosilica "Krone AM 242 Z" sa 6 diskova. Inače, zupčanici koji pokreću diskove su se ajmo reći izjeli, i srednji, to jest treći disk od traktora se ne vrti, znači može da stoji u mjestu, da preskače... Pa me zanima, ako tko zna gdje blizu Županje imaju dijelovi, ili servisi za kosilice. Čuo sam da u Ivankovu ima neki servis, ali na internetu ne mogu ništa naći....

Hvala, LP
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pozdrav svima,novi sam clan foruma,a inace sam moderator foruma bio raznih vecinom hi tech,itd...

inace sam i poljoprivrednik od malih nogu,tako grah pao...

citao sam dosta o rotacijskim kosilicama interesuje me ako neki clan foruma posjeduje bcs 405 roto kosu da mi objasni koliko i sta sipa u dasku kosilice dali ulje ili ulje i mast,pokusavao sam pronaci mjerac na dasci ili bilo sta slicno ali bez uspjeha... jedino sto pronadem je na zadnjem disku ispod skije imbus,koji skinem i ubacio sam nesto masti i ulja sae 90....

al posto nigdje nema mjeraca zbunjuje me to koliko ulja ima u dasci i koliko da dolijem itd,a avi znamo da prvi otkos ide ovih dana...
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
Pozdrav

Treba mi pomoć, u pitanju je kosilica "Krone AM 242 Z" sa 6 diskova. Inače, zupčanici koji pokreću diskove su se ajmo reći izjeli, i srednji, to jest treći disk od traktora se ne vrti, znači može da stoji u mjestu, da preskače... Pa me zanima, ako tko zna gdje blizu Županje imaju dijelovi, ili servisi za kosilice. Čuo sam da u Ivankovu ima neki servis, ali na internetu ne mogu ništa naći....

Hvala, LP

Ja sam 5 km od Ivankova, i rado bih ti pomogao, ali ne znam da netko servisira te kose. Može li još podataka da ne idem od kuće do kuće i tražim servisera? Znam tko ima prodaju raznih poljo strojeva, ali ne znam da i radi servis....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
pozdrav svima,novi sam clan foruma,a inace sam moderator foruma bio raznih vecinom hi tech,itd...

inace sam i poljoprivrednik od malih nogu,tako grah pao...

citao sam dosta o rotacijskim kosilicama interesuje me ako neki clan foruma posjeduje bcs 405 roto kosu da mi objasni koliko i sta sipa u dasku kosilice dali ulje ili ulje i mast,pokusavao sam pronaci mjerac na dasci ili bilo sta slicno ali bez uspjeha... jedino sto pronadem je na zadnjem disku ispod skije imbus,koji skinem i ubacio sam nesto masti i ulja sae 90....

al posto nigdje nema mjeraca zbunjuje me to koliko ulja ima u dasci i koliko da dolijem itd,a avi znamo da prvi otkos ide ovih dana...



Ja sam po nagovoru drugih u svoju kosu sipao ulje 90-ku i grafitnu mast i daska se poslije dužeg rada dosta grijala. Zato sam izlio tu smjesu i nasuo samo čisto ulje SAE 90, otad se više ne grije.
Kod mene se kosa može sklopiti pod uglom od 90°. Kad je tako preklopljena između 3 i 4 diska ima vijak kao čep i sipam ulje do tog čepa.
Pogledaj možda i na tvojoj postoji takav čep koji je ujedno i mjerač.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Ja sam po nagovoru drugih u svoju kosu sipao ulje 90-ku i grafitnu mast i daska se poslije dužeg rada dosta grijala. Zato sam izlio tu smjesu i nasuo samo čisto ulje SAE 90, otad se više ne grije.
Kod mene se kosa može sklopiti pod uglom od 90°. Kad je tako preklopljena između 3 i 4 diska ima vijak kao čep i sipam ulje do tog čepa.
Pogledaj možda i na tvojoj postoji takav čep koji je ujedno i mjerač.

i ja sam svoju usuo 3 litre sae 90 i izmjesao tovatnu ininu mast oko 1kg cini mi se,jer nisam znao koliko ima,a bolje da ima nego da je suha....

na mojoj bcs 405,sa 5 diskova ne mogu da pronadem nigdje mjerac u dasci,jedino imam na zadnjem disku ispod skije posto je skija iz jednog dijela,imbus seraf koji odrvne,i na koji sam stavljao niplu ili ti ga mazalicu i ubrizgavao to sve,nigdje drugo ne pronalazim nista,jedino da prvom disku od kose imam seraf,vijak koji mi ima neke logike al prolazi kroz cijelu dasku.... ne mogu biti pametan nikako:icon_scratch:

a ti sipas ulje kad je u uspravnom polozaju? i koliko stanje u nju sae 90? dali je sa 4 diska ili pet?
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
bok. imam roto kosu fahr KM24. nisam još mijenjao noževe, a sad bi ih trebao promijeniti. zanima me da li postoji neka caka dok izmjene noževa? da li treba nekakav poseban ključ? (vidio sam u nekom katalogu, mislim da od trgovine trgoagencija neki ključ za izmjenu noževa na roto kosi).
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Kaj nisi dobio ključ s kosom kojim se mjenjaju noževi? Jedino ak se na fahru nekako drugačije skidaju
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Kaj nisi dobio ključ s kosom kojim se mjenjaju noževi? Jedino ak se na fahru nekako drugačije skidaju

nisam dobio ključ, naravno, kupio sam rabljenu roto kosu i čovjek od kojeg sam kupio mi nije dao ključ
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
zanima me da li za fahr kosilicu paše isti ključ za izmjenu noževa kakav je za SIP kosilicu?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
ako ti nije problem postavi koju sliku tog nosača noža. Teško je ovako napamet znati šta ti treba i šta ti odgovara. Možda je sve što ti treba običan montirač odnosno pajser.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
S čim se vi opterečivate majko mila. Pa noževe na DF kosilici možete promjeniti s običnim tanjim pajserom ili montiračom, a i komad šireg flaha može poslužiti :)
Imam doma original ključ za izmjenu noževa i napinjanje remana na DF kosilici, ako nekome treba poslikam, ali velim, sa svime gore navedenim se mogu noževi zamjeniti.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Posedujem roto kosu SIP135 i neki dan sam kosio travu i od jednom mi se zapušilo gdje su remenovi,stao sam i nisam ništa primjetio nego sam nastavio kosit međutim odmah su mi nakon nekoliko otkosa pukla dva remena pogledao sam ali i ona dva što su ostala su u lošem stanju.poskidao sam zaštitu na kosi nisam ništa uočio razlog pucanja remenja molim forumaše na komentar na uzrok pucanja remenova,jer su remenovi bili novi,U ponudi su mi da kupim nove remenove marke (BOROVO i GEFERO)koje od tih marki da kupim koja je bolja marka
 

Najnoviji postovi

Na vrh