• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Greda ti služi za ravnanje zemlje iza noževa i nije to loše imat.
Radio sam sa Eberhardt rotodrljačom i dosta lako te tjera,pa ako imaš priliku onda ju uzmi nečeš zažalit,samo ovisi u kakvome je stanju.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
dvije breviglieri imaju tu dasku,dok ova eberhardtova nema,a ona mi se najvise dopala... to i nije cisti eberhardt,nego suradnja između njih i mengele-a,rd se zove bidell...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako imaš nekakve fotografije daj da vidimo,pa da ti kažemo koja bi bila bolja,ai možeš reci cijene ako nije tajna,za sve
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Daska koja je iza noževa a prije valjka ujedno ne dopušta grudama da izlaaze van nego ih zadržava i samim time ih noževi bolje usitne..
 

djendrag

Novi član
Tu od
25 Lip 2012
Poruka
27
Probali smo Rau drljacu, prvo ukljucivanje i vidjeli smo da se na ler gasu nozevi brzo vrte, otvorimo poklopac na reduktoru i nadjemo dva zupcanika rezervna i dva koji su bili postavljeni na brzo okretanje radnih tijela (340 okretaja u min), zamijenimo ih i dobijemo 280 okretaja radnih tijela na 540 o/min traktora, i to sad izgleda normalno i mislim da ce Zetor moci raditi sa ovom kombinaciom zupcanika, a mogu jos smanjiti broj okretaja radnih tijela na 190.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Probali smo Rau drljacu, prvo ukljucivanje i vidjeli smo da se na ler gasu nozevi brzo vrte, otvorimo poklopac na reduktoru i nadjemo dva zupcanika rezervna i dva koji su bili postavljeni na brzo okretanje radnih tijela (340 okretaja u min), zamijenimo ih i dobijemo 280 okretaja radnih tijela na 540 o/min traktora, i to sad izgleda normalno i mislim da ce Zetor moci raditi sa ovom kombinaciom zupcanika, a mogu jos smanjiti broj okretaja radnih tijela na 190.
A zašto smanjujete broj okretaja radnih tijela??
 

djendrag

Novi član
Tu od
25 Lip 2012
Poruka
27
u imalo normalnoj zemlji 70 ks može s 2,5 metara, ali treba prilagoditi dubinu i brzinu, a ono NAJVAŽNIJE je broj okretaja radnih tijela koji se može kretati od cca 150 okr. u minuti do cca 450 okr.
to se slaže sa zamnjenivim zupčaničkim parovima i brojem okretaja kardana , 540 ili 1000,
a svakom je jasno da nije isto traktoru ako vrti radna tijela 150 okr ili 3 puta brže .
to sam veće pisao na vom forumu pa se može dogoditi da 80 lakše vuče 3 m nego neki od npr. 110 ks, u istim uvjetima, i istom brzinom i dubinom , a sve samo zbog tih okretaja.
postavit ću sliku ,ako nađem pa će biti malo jasnije.
mislim da je to dobro objasnio kolega belarus 105, smanjuju se broj okretaja da bi se rasteretio traktor.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
mislim da je to dobro objasnio kolega belarus 105, smanjuju se broj okretaja da bi se rasteretio traktor.
To se može na vrlo jednostavan način dokazat u praksi..

Kad čete radit sa rotodrljačom,probajte sa bržim i sporijim okretajima radnih tijela radit i vidjet če se razlika..Ovako napamet mjenjat zupčanike nema svrhe..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Probali smo Rau drljacu, prvo ukljucivanje i vidjeli smo da se na ler gasu nozevi brzo vrte, otvorimo poklopac na reduktoru i nadjemo dva zupcanika rezervna i dva koji su bili postavljeni na brzo okretanje radnih tijela (340 okretaja u min), zamijenimo ih i dobijemo 280 okretaja radnih tijela na 540 o/min traktora, i to sad izgleda normalno i mislim da ce Zetor moci raditi sa ovom kombinaciom zupcanika, a mogu jos smanjiti broj okretaja radnih tijela na 190.

Prijatelju čestitam na kupovini, odličan stroj i dobro očuvan. Što se tiče brzine i dubine rada to ćeš sam vidjeti, zavisi ti od tipa zemlje, dali je zimsko, proljetno ili jesensko oranje, dali je vlažno ili je možda "zapeklo", koliko ima trave i žetvenih ostataka (kako su zaorani) itd. Sve u svemu svaka je parcela na neki način priča za sebe, to ćeš i sam vidjeti. Dok stekneš malo prakse i iskustva ići će Zekan s njom bez problema. Negdje brže, negdje sporije, negdje dublje, negdje pliće, kako gdje al će ići. I to sigurno puno brže nego klasična tanjirača + brnača.
Još jednom čestitke na kupovini i nek te dugo služi!! :icon_jook: :icon_jook:
 

djendrag

Novi član
Tu od
25 Lip 2012
Poruka
27
Hvala kolega, bice prilike da i sam vidis kako ce se Zetor ponasati sa njom, a mislim da ce je nositi bez problema kada se uskladi brzina, dubina...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Što mislite o ovoj mrcini?

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/roto-drljaca-2.5-m-roto-land-paker-valjkom-oglas-6224959

isao sam ju pogledati, ona je toliko masivna i ogromna,da ju je ruzno za vidjet.
zetor bi ju trebao tjerati,ali bi problem mogla biti tezina. na plocici pise da ima 1020kg,i to mi se cini malo,a ne znam dal je to tezina s paker valjkom ili bez? sa njim bi imala oko 1200kg,a to mi izgleda puno za moj traktor. opet,jedan 7211 u mojoj okolici godinama radi sa spricom od 1000l plus tezina sprice,a ima samo jedan pomocni cilindar na hidrauliku.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Što mislite o ovoj mrcini?

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/roto-drljaca-2.5-m-roto-land-paker-valjkom-oglas-6224959

isao sam ju pogledati, ona je toliko masivna i ogromna,da ju je ruzno za vidjet.
zetor bi ju trebao tjerati,ali bi problem mogla biti tezina. na plocici pise da ima 1020kg,i to mi se cini malo,a ne znam dal je to tezina s paker valjkom ili bez? sa njim bi imala oko 1200kg,a to mi izgleda puno za moj traktor. opet,jedan 7211 u mojoj okolici godinama radi sa spricom od 1000l plus tezina sprice,a ima samo jedan pomocni cilindar na hidrauliku.

Dost solidno izgleda ova "mrcina" :icon_smile:

Težinu nemoj gledati kao neki veliki problem jer to je prednost,teža rotodrljača je bolja od lakše..Zašto?;zato kaj ju tvrda zemlja i grude na "bacaju" tako po zemlji..Izgleda dosta dobro napravljena..Cijenu bi trebalo čim više spustit i ne puno razmišljat oko kupnje..
Ti imaš Zetor s duplom vučom tako da bi morao nosit ovu RD,
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja se ovu RD nebi usudio tjerati sa traktorom 70 ks, tih njenih 2,5m je za traktor 90-100 ks zbog njezine robusne izvedbe.
Za traktor 70 ks ide 2,5m ali laganije izvedbe! Još pogotovo ako enmaš tešku zemlju, onda ti je ovakva masivna RD nepotrebna, samo češ si sjebat traktor s njome.

Moje mišljenje!
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
Slažem se sa šananom, ja nebi nikad traktor od 70 ks stavil na 2.5 m, osim u jako laki zemlji i nebi uzeo tak tesku rotobranu za njega, 2.3 m najljepse za njega samo te su malo rjeđe RD..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ja se ovu RD nebi usudio tjerati sa traktorom 70 ks, tih njenih 2,5m je za traktor 90-100 ks zbog njezine robusne izvedbe.
Za traktor 70 ks ide 2,5m ali laganije izvedbe! Još pogotovo ako enmaš tešku zemlju, onda ti je ovakva masivna RD nepotrebna, samo češ si sjebat traktor s njome.

Moje mišljenje!

Tko ti je kriv kaj nemaš MF :icon_weed: :icon_e_wink:

Ajd još i da čujem objašnjenje ovoga..Kakve veze ima težina rotodrljače s njezinim tjeranjem u zemlji??
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
meni se ona jako sviđa,mislim da bi to moralo šljakati,zetor daje dosta snage na kardanu,izgleda da ima motor od 80ks. samo kaj je ona vec dosta stara,a imam na ponudi vogel noot s pakir valjkom iz 2004,za istu lovu,ali mi se ova vidi dugotrajnija... tezak izbor...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Daj koju slikicu te vogelove rotodrljače. Prije bi rekao da bi tvoj zeko lakše terao tu vogelovu a bome i nosio,ona ima 870kg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nazalost nemam sliku. to je kod istog covjeka di sam kupio traktor,iste godine je kupljena. on kaze da je obradila samo oko 60 jutara,stari moj ju je vidio,kaze da se jos nije ogulila boja s valjka i nozeva i da je jako sacuvana,tek nesto malo ogrebotina. no,kad smo odvezli traktor,oni su s drugim uzorali polje gdje u bila bozicna drvca za prodaju,i obradili to s njom. na nozevima i stupicima je jos bilo sve namotano korjenje od tog posla,pa si mislim da mozda nije stradalo unutra nesto?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
60 jutara nije puno za takvi stroj,a koji je razlog zaštoju prodaje
ako se nečuje ništa u getribi da lupa kada se radi sa rotodrljačom onda nebi trebalo biti problema. Ja sam na mojom v&n rd umjetnu livadu rotirao ali samo malo gdje nije bilo poorano na uzglavnici i radi bez greške
 

Najnoviji postovi

Na vrh