• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
2,5m i nemas brige. pogotovo ako bi nekada stavljao zitnu sijacicu gore. islo bi i sa 3m ali to je vec naknap..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Evo tiče se rotobrana pa reko da tu pitam,, koja je razlika između rotobrane i freza koja je razlika, kvaliteta pripreme tla uglavnom što je bolje i što je lakše za tjerati traktoru ?

Osnovna razlika je u načinu rada. Roto brana sitni i mješa zemlju u horizontalnoj ravni, tako da nema miješanja gornjih slojeva zemlje sa onima ispod. Što znači da sa njom npr. ne možeš đubrivo unijeti dublje u zemlju ali isto tako neće na vrh izvući vlažne slojeve iz dubine.
Freza miješa zemlju po vertikali, dobro sitni travu, i može npr. đubrivo unijeti u dublje slojeve. Ali kao što će đubrivo unijeti u dublje slojeve isto tako će i vlažne slojeve iz dubine izbaciti na vrh.
Što se tiče kvalitete pripreme i roto brana i freza mogu dosta kvalitetno pripremiti zemlju. A što se potrebne snage tiče tu ti je već sve rečeno.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Ako se dobro sjecam netko je u ovoj temi napisao davno da bolji stroj od rotobrane za pripremu zemlje jos nije izmisljen. Povjerovao sam mu. Kupio ju i uvjerio se. Netko drugi mozda misli drukcije ali to je njegovo pravo.

Kako kome. Meni bi bilo cisto bacanje novaca kupovina rd posto isti posao napravim sa sjetvospremacem ili teskom drljacom a duplo su siri i idem brze.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Kako kome. Meni bi bilo cisto bacanje novaca kupovina rd posto isti posao napravim sa sjetvospremacem ili teskom drljacom a duplo su siri i idem brze.

Eto vidiš. Svatko si uzme šta mu paše i šta misli da je najbolje. A koliko ti treba vremenski da pripremiš hektar za sjetvu ? Znam da imaš velike strojeve ali nema veze.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Hmm...mislis na zadnji prohod prije sjetve ili sve ukupno? Psenicu sijemo na suncokret koji dva puta tanjuramo pa gnojivo i sjetvospremac. Za tanjuranje oko 20 min po ha x2 a sjetvospremac oko 15 min. ako me pamcenje sluzi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Rotodrljača bi meni najviše trebala u jesenskoj sjetvi. Po meni najbolje uradi na friškom oranju.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Hmm...mislis na zadnji prohod prije sjetve ili sve ukupno? Psenicu sijemo na suncokret koji dva puta tanjuramo pa gnojivo i sjetvospremac. Za tanjuranje oko 20 min po ha x2 a sjetvospremac oko 15 min. ako me pamcenje sluzi.

Sve ukupno ali bez razbacivanja gnojiva. Kod mene RD 2.5 m i 68 ks snage i oko 1,5 do 2 sata za hektar ( ovisi od terena i vrsti zemlje ). Jedan prohod. Napravi ona posla i u jesenskoj brazdi i te kako. Ma milina.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
1 HA za 2 sata??? Pa kak ti onda ideš, 2 km/h???

Možda malo brže. Obično 4 spora na zetoru. Na nekim mjestima ove godine i 3. spora. Zar treba biti puno brže ?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
1 HA za 2 sata??? Pa kak ti onda ideš, 2 km/h???

Šanana kod nas je drugačija zemlja.... ti kad bi došao na ovakvu zemlju šaltao bi za par brzina niže jer je teška za obradu. Recimo ja sam za 2 sata završio 3 rali i to sam išao prvom direktnom, a inače idem sporije, ali ovo je bila lakša zemlja i uzorano je ranije...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Neznam kakvu zemlju ima Matija Case ali sječam se nekog njegovog videa gdje ide jako sporo, a koliki je njegov traktor naspram mojeg i RD samo pola metra šira. Najbrže što sam išao je peta spora i bilo je na knap. Volio bi probati raditi sa sjetvospremačem ili sa nekom težom drljačom pa da mogu usporediti ali oko mene su sve samo tanjurače.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ove godine zemlja bila izrazito teska za obradu,ja sam na mjestima isao pet puta po tragu sa sjetvospremacem,i nije bilo efekta. tak da je sa rd 1ha za 2h dosta dobro!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Pa i da je ( mozda ) sporo radije i tako pa da napravim kak treba u jednom prohodu. Ne zurim nikud. Kako sam se nekad drndao cjele dane sa tanjuracom ovo je milina.
 

mirko bosanac 1

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
417
imali tko totor ili glavi od roto drljace kupio sam rd pa fali jedna glava komplet ima 8 utora a debljina je 45mm i gore ide zeger a radise se rd sicma tako se zove ako tko ima neka mise javi
 

krone

Član
Tu od
14 Pro 2012
Poruka
142
imam rotodrljaču 3 metra bez lifta po me zanima jel je tko radio sam mehanički lift za sijačicu,jel možda tko ima mehanički lift pa da hoče prodati
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
rototiler-rau-2500-slika-22885063.jpg


rototiler-rau-2500-slika-22885066.jpg


isti princip rada kao freza, samo su drugacija radna tijela..
 

Najnoviji postovi

Na vrh