• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
ja ti dam 1000 Europljana, al vjerojatno možeš dobiti i 2000 :)
Ne bih je dao ispod 3000 € nema sanse. Pa platio sam je skoro 40 000 kn. Radije je ostavim dok ne uzmem 2.5 m za proximu i onda radim sa dvije :).Jedini problem s ovom je velik kut kardana. A što se tiče kamena melje ga ona kao luda, a ako je neki veći kamen onda pukne sigurnosni vijak na kardanu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Haaa! Tebi je u interesu što bolje prodati, meni što jeftinije kupiti :) Ti tražiš 3000, ja nudim 1000, nađemo se na 2000 i još spustiš 200 jer vidim da melješ kamene s njom :icon_e_biggrin:

šalim se, znam kolko je nova, al teško da ćeš ju prodati za te pare
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
To ja samo kalkuliram.. koliko bih morao dodati ako ovu prodam da kupim maschio daino 2.5m. Ali onda radije radim sa ovom jer 20 cm ne predstavlja veliku razliku. Problem mi je što mi proxima izbacuje rucicu kardana pod njom. Mislim da je to zato što je rd dosta nisko, i velik je kut kardana. Inače mi ne izbacuje ni pod jednim drugim prikljuckom sa kardanom. Mislim da ću ove jeseni raditi sa 6245..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nebi to smjelo imati apsolutno nikakve veze s kutom kardana, to nekaj ne valja na traktru.
Kardan je zato tu da trpi taj kut.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Točno ŠANANA jel proksima kardan na stuju ili mehanika ako je mehanika provjeri utvrđivač ako je struja možda nedovoljno uzubi pa je potamanil zubce .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ne moze se kadran okretati pod bilo kojim kutem, a i sve je teze cim vise stoji ukoso... znam da se jedan forumas isto žalil na prenisku RD...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Ima i razumnih ovdje...:(clap):

Kod svakog rada sa strojem koji ima kardan,kardan mora stajat čim ravnije..Čim je veči kut sve bolje trpi,od kardana(odu križevi),do traktora i osovine kardana...
Da je to tako da nema veze kak kardan stoji onda nebi bilo više modela priključka za razne jačine traktora...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Točno ŠANANA jel proksima kardan na stuju ili mehanika ako je mehanika provjeri utvrđivač ako je struja možda nedovoljno uzubi pa je potamanil zubce .
Ma mehanika je, samo se ručica podigne uvis da uzubi. Sumnjam da je problem sa traktorom, jer ne izbacuje ni pod balirkom, ni pod ciklonom, a znam baciti malo vise kukuruza u ciklon i dosta joj je teško i zna puno smanjiti gas i nema nikakvih problema. I proljetos sam imao takve probleme, recimo na parceli od 1 kj. izbaci od 3-5 puta. Pa me onda to zivcira i što je dubina veća, odnosno veći kut kardana to vise izbaciva..

Prije par godina mi je bio isti problem na 6245 i bila je kriva osovina kardana, promijenili smo je i teraj dalje, ali proxima nam ovo radi otkad smo ju kupili i to samo pod rd!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,221
Probaj produžiti poluge prihvata, tak da brane udaljiš više od traktora za 15...20cm.
To bi ti trebalo znatno pomoći s kutem kardana.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
jedino ako nema neku kontrolu opterećenja na kardanu, po meni to nebi smjel raditi, a i puno više trpe križevi kardana od osovine kardana, logičnije bi bilo da onda križeve zdrobi na kardanu... ne znam, nisam kompetentan, ako sam u krivu, molim vas za ispravak...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,221
Križevi uzrokuju jake kutne vibracije, tim veće čim je veći kut križa. Pogotovo ako ulazna i izlazna osovina nisu paralelne.
S jedne strane torzione vibracije, a s druge strane križ pokušava savinuti kardansku osovinu na traktoru, usput ju i gura-veleče (trenje na teleskopu), pa kad se sve zbroji...može napraviti veliku štetu na traktoru.
A zakaj ne postaviš manje zadnje kotače (sa Z 6245) za probu, da vidiš bi li onda bilo problema?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
A ne znam, misliš kad bi stavio manje kotace da bi vidio da li je do traktora? E kad bi od nekog posudio neku veću rd, masivniju, višu i siru da vidim da li bi mi onda iskakao. Kardan je talijanski Walterschield i nikakvih problema s njim.. i ne znam da li bi pasali kotači..


Navikao sam ja na taj problem, ali steta mi trgati traktor. A i nozevi na rd su na nekih 17-18 cm , a novi su 28 cm. Mislio sam na zimu uzeti barem nove nozeve i bilo bi možda bolje..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nikad se ne sjetim da poslikam razne položaje kardana na raznim traktorima kad rade s raznim priključcima kod mene, pa nikad se nije podrobio križ ili nešto desilo na traktoru.

Evo recimo Same i silokombajn, također je kardan dosta nisko kad se spusti pa nikakvih problema ni vibracija.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Jel bi mogao moj Ursus raditi sa rotodrljačom od 2.5 metra na nekoj manjoj dubini? :(wasntme):

Iako vjerujem da bi mu veči problem bio nositi ju?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Mogel bi ja posuđujem susjedu 2.5 m leli sa šupljim valjkom i nosi i radi malo fali snage ako je loša zemlja ali snage uvijek fali bitno da se napravi posel .
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Walterscheid je njemački proizvođač, a noževi su
po mojem mišljenju zreli za mjenjanje.
Ja sam promijenio ove godine, bili su
18 cm, rd nine mogla vise zatvorit trag kad mi je guralo
zemlju gore na korito, ali je moja rd i drugačije izvedena.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Ma dobro isti vrag čiji je kardan. Pa i meni kad pustim dublje rd zemlju nosi iznad kućišta gdje je veća brazda. Mogli bi ti noževi još poslužiti, ali ako ih ne promijenim ove zime onda ću iduće. Gdje je najbolje kupiti, bkl ili negdje drugdje?? Valjda je oko 50-ak kuna jedan nož, a kod mene ih ima 18. S čim si odvrtao noževe?? Čuo sam da ih je dosta teško odvrnuti.

Evo jedan video da se vidi kako proxima radi sa rd:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=fPCOYX5Hs5c[/YT]
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Pa ovo i nije preveliki kut na kardanu, meni na frezi jos veci, al ti se kardan drma ko da da je ekscentar..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ako su noževi 50-ak kuna onda je to dobro. Za svoju Pegoraro sam plačal oko 100 kn one trokutaste sličnije klinovima. Znam da me Jakopic oderal ali nisam nigdje drugdje našel a trebali su mi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh