• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sagradite bioplinsko postrojenje

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
sad ste mi dali ideju:weedman:
taktni digestor
rekli ste da daje i do 7 puta više plina
ako sam dobro shvatio onaj indijski daje 1m3 dnevno (u 40dana izmjena) na 1m3 zapremnine
znaći taktni daje i do 7m3 dnevno u 4-6mj po m3 zapremnine ???

e sad je ideja u tome
imam malčer i vočnjake, dakle sirovina (sam nešto napraviti da skuplja travu)odmah fino isjeckana
uzeti plastičnu kacu(bure) od 1000-1500 l napuniti je prekriti najlonom i sve ostalo kao vaš digestor, sve to staviti u plastenik, eventualno obojati u crno

kako je malčiranje povremeni posao, pripremiti nekoliko takvih kaca i povremeno puniti i napuniti plastenik

jedinu manu vidim u ... kako fungicidi djeluju na digestor, kolika bi trebala biti karenca
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
tjedan dana uvela:supz:

g.digestor možete li malo pojasniti onaj čistać co2 iz plina, nešto mi zu nije jasno, slika se ne uklapa s tekstom http://bioplin.webs.com/zajednickaopremaipostupci.htm#826750091

Provjerio, i malo modificirao. Možda je sada jasnije. Ali, najjednostavnije je napraviti varijantu 2. Spojiti plinovodom.
REDOM:
Izlaz iz AD-a, membranska pumpa(Pogledaj u zajedničkim uređajima), ulaz u separator, izlaz iz separatora, plinosprema .Kalij povremeno ispuštati na donji ventil. Postoji masa rješenja. Ali sve se svodi na propuhivanje vode plinom. Što ti konkretno nije jasno?

sad ste mi dali ideju:weedman:
taktni digestor
rekli ste da daje i do 7 puta više plina
ako sam dobro shvatio onaj indijski daje 1m3 dnevno (u 40dana izmjena) na 1m3 zapremnine
znaći taktni daje i do 7m3 dnevno u 4-6mj po m3 zapremnine ???

e sad je ideja u tome
imam malčer i vočnjake, dakle sirovina (sam nešto napraviti da skuplja travu)odmah fino isjeckana
uzeti plastičnu kacu(bure) od 1000-1500 l napuniti je prekriti najlonom i sve ostalo kao vaš digestor, sve to staviti u plastenik, eventualno obojati u crno

kako je malčiranje povremeni posao, pripremiti nekoliko takvih kaca i povremeno puniti i napuniti plastenik
jedinu manu vidim u ... kako fungicidi djeluju na digestor, kolika bi trebala biti karenca


Ma načelno sve može.
Ideja nije za odbaciti. Samo takve male zapremine su ti dobre za eksperimentiranje. Mali AD-i vole iskočiti iz takta. Mora se pažljivo voditi proces. Te metanske bakterije su fine beštije i ne vole nagle promjene temperatura. Zašto ne bi krenuo i tako. Naučio bi ponešto, i sakupio hrabrost za nešto veće i ozbiljnije. Naravno da proizvedeni plin nećeš odbaciti. Kod fungicida postoji "ugrađena karenca". Tu se treba paziti jer češ sve pobiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zoky 285

Guest
Ilegalac samo ti pitaj i dalje, na istoj smo zamisli ali tebi pitanja bolje idu,meni se motata po glavi onaj plastični spremnik za vodu 1000L kako njega ukomponirat,
samo ulaz -izlaz plastične cijevi i epoksidom zatvorit,a gore poklopac sta ima ostavit za izlaz plina .
Ili za probu nafilat ga napravit smjesu i natrpat unutra i zatvorit ostavit NARAVNO ZA IZLAZ PLINA pod zvono.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
digestor

Ilegalac samo ti pitaj i dalje, na istoj smo zamisli ali tebi pitanja bolje idu,meni se motata po glavi onaj plastični spremnik za vodu 1000L kako njega ukomponirat,
samo ulaz -izlaz plastične cijevi i epoksidom zatvorit,a gore poklopac sta ima ostavit za izlaz plina .
Ili za probu nafilat ga napravit smjesu i natrpat unutra i zatvorit ostavit NARAVNO ZA IZLAZ PLINA pod zvono.

Pa kaj je tak teško sklepati onaj eksperimentani.
 
Z

zoky 285

Guest
ma nije ali ideju sam imo prije nego ste postavili eksperimentalni .
za onaj mulj jel valja iz potoka -onaj crni ,raste trska i šaš na njemu.
Budem posliko ovaj tjedan.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ilegalac samo ti pitaj i dalje, na istoj smo zamisli ali tebi pitanja bolje idu,meni se motata po glavi onaj plastični spremnik za vodu 1000L kako njega ukomponirat,
samo ulaz -izlaz plastične cijevi i epoksidom zatvorit,a gore poklopac sta ima ostavit za izlaz plina .
Ili za probu nafilat ga napravit smjesu i natrpat unutra i zatvorit ostavit NARAVNO ZA IZLAZ PLINA pod zvono.

jbt pa moraš nešto i sam pitati:twisted:
kak si naućio prcat ak nisi pitao:lol:

onaj eksperimentalni je stvarno svaka čast prejednostavan, napravim ga za pola dana
ali neda mi se za..bavat svaki dan s g..nima

a taktni mi je jednostavniji, a imam tak nekakvih kaca, sam nemam vremena
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
jbt pa moraš nešto i sam pitati:twisted:
kak si naućio prcat ak nisi pitao:lol:

onaj eksperimentalni je stvarno svaka čast prejednostavan, napravim ga za pola dana
ali neda mi se za..bavat svaki dan s g..nima

a taktni mi je jednostavniji, a imam tak nekakvih kaca, sam nemam vremena

Kaj si na prosvjedima?

ma nije ali ideju sam imo prije nego ste postavili eksperimentalni .
za onaj mulj jel valja iz potoka -onaj crni ,raste trska i šaš na njemu.
Budem posliko ovaj tjedan.

Još ako se u to cijedi "gnojšćina" od susjeda!? Sigurno. Tu ti žive one bakterije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zoky 285

Guest
Još ako se u to cijedi "gnojšćina" od susjeda!? Sigurno. Tu ti žive one bakterije.

Ne nema gnojevke samo taj močvarni crni mulj


A jama s gnojčinom ima pa ču onda taj uzet.
 
Z

zoky 285

Guest
www.eihp.hr/hrvatski/pdf/Prirucnik_za_bioplin_w.pdf
evo neki priručnik o bio plinu.

Nesto smo malo radili


Jel bi mogli pojasnit one omjere ,napisali ste:"Uglavnom treba težiti odnosu C/N 30 taj odnos omogućava najbolju digestiju. Donja granica odnosa C/N bi trebala biti 15"
A u tablici je za svinju C/N -13/20 koliko je to onda??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
svaka ti dala:mrgreen:

Krivo postano. Za Zoky-a

Malo kasnim bio na moru. Svaka čast. Tvojih ruku djelo?
Pitaš o odnosu C:N. Tu se nemoj previše uzbuđivati.
Ne znam koju sirovinu misliš koristiti.
Ako je to izmet preživača, stvar je ok. On ima naprosto idealan omjer C:N.
Kod svinja treba dodati "ugljika" bilje.

Što ti je ustvari taj C:N omjer.
Prvi uvjet koji mora ispuniti sirovina za proizvodnju plina. Da se to može ostvariti odnos Ugljik/Dušik se mora kretati u određenim granicama. S biološke točke gledišta digestor se može usporediti s organiziranim društvom malih životinjica koje se „prežderavaju“ i pretvaraju sirovinu u metan, ugljični dioksid i humus. Ugljik (u obliku bilja) je bakterijama "kruh", a dušik (izmet i urin) je "meso i riba". Bakterije koriste ugljik za energiju, a dušik za rast. Bakterije troše ugljik 30 puta brže nego dušik. Slično kao i kod ljudi. I mi koristimo 30 puta više tjestenine nego mesa. Pri tom odnosu dobit ćemo i najveću produkciju plina. U suvišku odnosa C/N preko 60 dušik će biti brzo utrošen i ostati će neiskorišten ugljik. To će usporiti proizvodnju plina. Kada je odnos C/N ispod 10, ugljik će biti brzo utrošen, digestija će se usporiti, a višak dušika će biti izgubljen u obliku amonijaka koji smrdi a ne gori.
Za sada toliko. neznam jesam li bio jasan. Ako ne izrazi nezadovoljstvo.
 
Z

zoky 285

Guest
Da mojih ruku djelo:)
Ionako ga mislim napunit izmetom krava jer 600 l izmeta nemam pa cu kolegu usrečit čisteči mu štalu dva dana a kasnije svinjski i travu,otučke kukruza i ostalo nakupit če se toga kad sezona krene(biljnog otpada).
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
okolo ga malko ispitoniraš pa će držat...:mrgreen:

Ma dečki. Dajte pogledajte na bioplinu odjeljak "ferocement".
Nemojte nagađati.

Da mojih ruku djelo:)
Ionako ga mislim napunit izmetom krava jer 600 l izmeta nemam pa cu kolegu usrečit čisteči mu štalu dva dana a kasnije svinjski i travu,otučke kukruza i ostalo nakupit če se toga kad sezona krene(biljnog otpada).

Za prvo punjenje ti je potrebno 250 kg gnoja/250 L vode, s onim muljem iz bare. On nije neophodan, ali će stvar brže krenuti. Kad napuniš čekaj dok krene. tada počni dodavati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zoky 285

Guest
Ma dečki. Dajte pogledajte na bioplinu odjeljak "ferocement".
Nemojte nagađati.

Ma ne nagađam našo sam na netu taj rezervar od ferocementa i građevina mi nije stran pojam pa pitam jel može ta debljina(oko 5 cm) izdržat pritisak od 10 m3 vode s tim da bi ga ukopo 1,5m u zemlju,
a ako ču betonirat onda betoniram čitavog u zemlji i gotova stvar,
Nego muke mi zadaje ta klizna kupola neznam kak to pojednostavnit a da funkcionira:roll:
A i u zimskom periodu :scratch ako bude radio :scratch sta sa lagunom jel i nju treba grijat :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh