• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sakupljači sijena

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
koliko vasi sakupljaci sa suhim kucistem imaju mazalica i koliko cesto to treba da se podmazuje ?? 8):)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
evo malo preturam po slikama i vidim da vam se nisam pohvalio kako radi onaj moj čudni sakupljač
image136p.jpg


iskreno ja sam prezadovoljan
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
koliko vasi sakupljaci sa suhim kucistem imaju mazalica i koliko cesto to treba da se podmazuje ?? 8):)

Kod mene ih ima puno, ukupno 23 i to 19 na sakupljaču + 2 na kardanu + 2 na točkovima. A koliko često podmazujem, pa zavisi koliko rade, uglavnom svako 4-5 ha. Dovoljno je samo jednom ili dva puta stisnuti mazalicom.
evo malo preturam po slikama i vidim da vam se nisam pohvalio kako radi onaj moj čudni sakupljač



iskreno ja sam prezadovoljan


Ajde ako ti nije teško postavi slike sakupljača, da sad ne preturam po temi da ih nađem. ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pa da ne preturaš idi na stranu 16 ove teme i vidjećeš :partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Hvala! Pogledao sam i moram priznati da je interesantan stroj! Jel ovo radi na centrifugalnom principu? :scratch ovakvo nešto nisam video.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
kako misliš centifugalnom ?
ovi točkovi se okreću ali ne prebrzo da bih to mogao nazvati centrifugom
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Kod mene ih ima puno, ukupno 23 i to 19 na sakupljaču + 2 na kardanu + 2 na točkovima. A koliko često podmazujem, pa zavisi koliko rade, uglavnom svako 4-5 ha. Dovoljno je samo jednom ili dva puta stisnuti mazalicom.

kak tak puno,gdje imaš tih 19na onim točkićima ili
ja imam 3 mazalice
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
na ovoj fahr balerini koja se meni svidela imaju 2 mazalice a suho kuciste, da li to valja .. :?::?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
na ovoj fahr balerini koja se meni svidela imaju 2 mazalice a suho kuciste, da li to valja .. :?::?:

Pa zašto nebi valjalo,tako je osmišljeno da radi..

Kučište treba otvorit i vidjet da se možda nutra ne stavlja tekuča mast..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kako misliš centifugalnom ?
ovi točkovi se okreću ali ne prebrzo da bih to mogao nazvati centrifugom
Mislio sam da možda radi na istom principu kao ovaj SIP-ov kombinovani sakupljač.
Kod mene ih ima puno, ukupno 23 i to 19 na sakupljaču + 2 na kardanu + 2 na točkovima. A koliko često podmazujem, pa zavisi koliko rade, uglavnom svako 4-5 ha. Dovoljno je samo jednom ili dva puta stisnuti mazalicom.

kak tak puno,gdje imaš tih 19na onim točkićima ili
ja imam 3 mazalice

Ima na svakoj onoj ruci gdje izlazi iz kućišta po jedna mazalica, to je 8, na svakom onom točkiću isto po jedna, još 8. Jedna na zajedničkom kućištu gdje se spajaju sve osovine, jedna na centralnom zupčaniku i još jedna na glavnoj pogonskoj osovini. Uglavnom sve su lako dostupne, osim ovih na točkićima, one su sa donje strane pa se moram saginjati. Iako ih ima ovako puno, sve podmažem za par minuta.
na ovoj fahr balerini koja se meni svidela imaju 2 mazalice a suho kuciste, da li to valja .. :?::?:

Vjerovatno se radi o centralnom podmazivanju ili su možda zatvoreni ležajevi. Ako je tako fabrički riješeno, onda je dobro, ne treba da brineš. Gledaj samo u kakvom je stanju.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
evo link jedne balerine
http://www.polovniautomobili.com/oglas1637614/kuhn_25m/
balerina je marke Kuhn, 2.50 radni zahvat, da li je bolja od Fahr sakupljaca ??:eek::eek:
Teško je samo ovako na osnovu par slika reći koja je bolja. Ova Kuhn se čak ni ne vidi baš najbolje.:scratch Nije toliko bitno kako koja izgleda, nego u kakvom je koja stanju i šta je ispod "haube". Meni lično, se više sviđa ovaj sistem kao što je kod mene, sa jednom vodilicom i oprugama, nego onaj sistem sa dvije vodilice. Kod sistema gdje su dvije vodilice, one su obično dosta manjeg prečnika nego što je ova kod mene, pa su dosta nagli pokreti onih ruku što grabe a time su veća i naprezanja. Dok su kod ovih sa oprugama vodilice većeg prečnika pa su naprezanja manja a osim toga, opruge uvijek drže sve nategnuto pa nema nikakvih udara ili lufta i rade gotovo bešumno. Mada opet sa druge strane, ovakav je sistem sa oprugama dosta složeniji i zbog toga nešto teži za održavanje. Ako ništa drugo, ima više mjesta za podmazivanje, pa treba više masti i vremena da se podmaže.:):)
na ovoj fahr balerini koja se meni svidela imaju 2 mazalice a suho kuciste, da li to valja .. :?::?:

Pa zašto nebi valjalo,tako je osmišljeno da radi..

Kučište treba otvorit i vidjet da se možda nutra ne stavlja tekuča mast..

Nemože ići tekuća mast jer je rekao da je kućište suho tj. otvoreno. Tekuća mast ide u zatvorena kućišta. Kod njega se vjerovatno radi o centralnom podmazivanju i zatvorenim ležajevima.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sa centralnim podmazivanjem je brže i manje posla. Praktično sa jednog mjesta podmažeš sva mjesta koja treba podmazati. Problem može biti ako se neka cijev/crijevo začepi, onda to mjesto neće biti podmazano a ti to nećeš primjetiti.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
i koliko cesto to treba podmazivati ako je centralno podmazivanje:rolleyess::blackeye
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Isto kao i na običnom, samo je manje posla. Praktično sa jednog mjesta podmažeš sva mjesta predviđena za podmazivanje. Može biti izvedeno tako da na jednom mjestu imaš više mazalica, ili da jedna mazalica podmazuje više mjesta istovremeno. Problem može biti ako se neka cijev/crijevo začepi pa mast nemože proći a ti to nećeš primjetiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh