• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same DORADO 86

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
Na prvoj slici je pozicija gdje bi trebao biti ventil. Točno se vidi spoj gdje Vam gumena cijev koja dolazi iz glavnog kočionog otilazi direktno na metalnu cijev koja ide prema kotačima. Po svemu na slici Vama je netko demontirao regulacioni ventil kočnica.

Vjerovatno bez tog ventila ne moze da radi prednje kocenje??

Danas sam pomislio mozda je ventil ispod zastitnog lima odozdo gdje se nalazi prelaz sa metalni kocioni cijevi na gumene.

oqBN2o8.jpg

Nakon sto sam odserafio vijak br. 1 sve je bilo ok.. Ali nakon sto sam odserafio vijka br. 2 krenulo je ulje. Pa me zad zanima otkud tu ulje :/ Da napomenem u ulju je bilo dosta sitni komadica metala. Jel to samo neko ulje koje se prelilo iz kartera s radom ili ??

1u2vBAR.png
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ulje s komadičima metala :(whew): ne miriše na dobro odakle god da je izašlo
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
493
Taj ventil mora biti nadohvat ruke, a ne ispod lima....
Tako da ga možeš koristiti i dohvatiti bez pol muke...
A ovo di si ti odšrafio... pa ti šrafi bi samo trebali držati zaštitu kardana.....

Daj ti malo poslikaj taj stroj sa svih strana da vidimo što to imaš...

I daj mi samo objasni onaj zvuk kad kočenja... škripi ili se čuje ko da "hrustaju" zupčanici?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,247
Skladištar, na Doradu (i na svim njegovim verzijama i klonovima, od 60-tke nadalje) JE taj ventil izvan kabine i treba izaći van da bi ga se preklopilo. Istini za volju, to se ionak (gotovo) nikad ne radi.
 

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
Taj ventil mora biti nadohvat ruke, a ne ispod lima....
Tako da ga možeš koristiti i dohvatiti bez pol muke...
A ovo di si ti odšrafio... pa ti šrafi bi samo trebali držati zaštitu kardana.....

Daj ti malo poslikaj taj stroj sa svih strana da vidimo što to imaš...

I daj mi samo objasni onaj zvuk kad kočenja... škripi ili se čuje ko da "hrustaju" zupčanici?

Traktor je kupljen polovan, a bivsi vlasnik izgleda demontiro ventil, jer ga nema nigdje. Pa tako sam i ja mislio da bi trebali drzati zastitu kardana, medjutim uspostavilo se da je to i cep za neko ulje :/ Sta setice zvika kod kocenja kada stisnem kocnicu malo sve je ok, ali pri jacem kocenju cujem unutra kao da drobi, kao da disk nije dobro stegnut a moze da hoda neznam kako da to objasnim.

Evo druze slike ;)

8kjb.png


fbz.png


usdk.png


3nne.png


2aso.png


8szd.png
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
152
Na vijku broj 2 može ići ulje samo u onom slučaju ako je traktror GS verzije tj, ima elektrohidraulično kvačilo ( POWER SHUTLE ) tada se u zvonu mjenjača nalazi uljna kupka. Inače taj prostor bi trebao biti prazan, ako je klasična lamela.U tom prostoru ulje može doći; iz motora, iz mjenjača i iz radnog cilindra kvačila, osjetite razliku po boji i mirisu. Molim Vas pokušajte pratiti kočione cijevi od prednjih bočnih reduktora pa snimite gdje su pričvrščene sa kočionim sustavom (ako jesu ), jer cijevi idu iz glavnih kočionih na regulacioni ventil a iz njega se račbvaju prema naprijed odnosno nazad.
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
152
Sada po slikama vidim da imate klasično kvačilo. Što se tiče stranih zvukova pri kočenju mogući uzrok je i neodgovarajuće transmisiono ulje, obratite pozornost na kvalitetu ulja pošto Vam može oštetit i spojku priključnog vratila.
 

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
Na vijku broj 2 može ići ulje samo u onom slučaju ako je traktror GS verzije tj, ima elektrohidraulično kvačilo ( POWER SHUTLE ) tada se u zvonu mjenjača nalazi uljna kupka. Inače taj prostor bi trebao biti prazan, ako je klasična lamela.U tom prostoru ulje može doći; iz motora, iz mjenjača i iz radnog cilindra kvačila, osjetite razliku po boji i mirisu. Molim Vas pokušajte pratiti kočione cijevi od prednjih bočnih reduktora pa snimite gdje su pričvrščene sa kočionim sustavom (ako jesu ), jer cijevi idu iz glavnih kočionih na regulacioni ventil a iz njega se račbvaju prema naprijed odnosno nazad.

Prema mom misljenju ulje je iz motora, veoma izradjeno, ali ako kazes da bi taj prostor trebo da bude prazan, onda bi ja mogo da ispustim taj visak ulja sto je dospio unutra. Ok pratio jesam, ali nazalost nemogu skinuti zastitni poklopac da vidim kud idu dalje jer me to ulje vise brine trenutno. Ulje u hidraulici jos nisam zamjeno pa neznam kakvo je, ali cim prije cu da ga zamjenim. Stvarno mi nije jasan taj sistem kocnica potopljenih u ulje. Jel se to samo tako kaze, ili su diskovi stvarno u ulju. Mislim nema mi to nekog smisla da su kocnice u ulju, ako i jesu zbog cega su u ulju?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,247
Prema mom misljenju ulje je iz motora, veoma izradjeno, ali ako kazes da bi taj prostor trebo da bude prazan, onda bi ja mogo da ispustim taj visak ulja sto je dospio unutra.
To nebi bilo loše. Nego, kaj nema nidje rupu dolje na zvonu???

Ok pratio jesam, ali nazalost nemogu skinuti zastitni poklopac da vidim kud idu dalje jer me to ulje vise brine trenutno.
Koče li kočnice podjednako na lijevoj i desnoj strani, odnosno, zanosi li prilikom kočenja?
Koliko znam, taj ventil bi ujedno trebal balansirati silu obiju strana kad su pritisnute obje pedale. Ako nema toga ventila, kak je izvršeno balansiranje obiju strana?
Kaj se dogodi kad se razdvoje pedale i kočiš samo jednu stranu?

Ulje u hidraulici jos nisam zamjeno pa neznam kakvo je, ali cim prije cu da ga zamjenim.
Originalno ti je Akros Multi 10W-30, dakle rijetko. Nemoj stavljati Transhidraol 85. Ak već nemreš do originalnoga, Ina Transhidraol JD50 ti je najsličnije Akrosu (po gustoći). Neznam bi li odgovarala Ina Agrina???

Stvarno mi nije jasan taj sistem kocnica potopljenih u ulje. Jel se to samo tako kaze, ili su diskovi stvarno u ulju. Mislim nema mi to nekog smisla da su kocnice u ulju, ako i jesu zbog cega su u ulju?
Da, kočnice su stvarno uronjene u ulje, odmah iza diferencijala, a prije finalnih planetarnih reduktora. Obloga diskova ("feroda") je takva da može kočiti u masnim uvjetima. Ista ne radi dobro na suho.
Ulje hladi kočnice, ispire nastalu "špenu", omogućuje ravnomjerno trošenje tarnih površina i time omogućuje dugotrajnost kočnica. Iako piše da bi trebale trajati koliko i traktor, ipak se u uvjetima ceste i brda prije poderu, pa ih ponekad treba mijenjati.
Glavna prednost takve konstrukcije kočnica (bar kak je na Sameu) da nema onih zakretnih ploča s kuglicama, kakve na IMT-u samo rade probleme (doduše, tam su suhi diskovi).
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
152
Originalno ulje i filtere imate kod GOLIĆ-TRADE Gradiška ovlaštenog uvoznika SDF-a za Bosnu i Hercegovinu, također i servisera za sve upite.
srdačan pozdrav VIRTUS
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ja bi se ipak na tvojem mjestu zapital odakle je došlo i dali mora biti tu pa se tek onda veselil.
To ti je isto kao da nekom curi ulje iz motora (naprimer na karteru) ili iz mjenjača (na nekom od poklopaca) i on ga ispusti i ide dalje u rad :(n):
 

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
Ja bi se ipak na tvojem mjestu zapital odakle je došlo i dali mora biti tu pa se tek onda veselil.
To ti je isto kao da nekom curi ulje iz motora (naprimer na karteru) ili iz mjenjača (na nekom od poklopaca) i on ga ispusti i ide dalje u rad :(n):

Druze sta drugo da uradim, da rastavljam traktor preko pola radi malo ulja ne planiram. Nakon dvadesetak sati rada cu opet pogledati.. ako se opet nakupi puno ulja onda cu imati problem, a ako ga ne bude zasto bi se brinuo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Zato da ti ne zamasti lamelu jer onda popravak bude skuplji
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
@ djkenooo- nadam se da me neces krivo shvatiti,ali pratim ovu temu,i sve mi vise smrdi da je taj traktor bio sređen za prodaju. ja bih na tvom mjestu gledao kako da ga se rijesim i dobijem neke novce za njega tako dugo dok je jos izvana uredan,jer mi se cini da ce se problemi samo redati jedan za drugim. ne mora biti bas tako,ali mi neki vrag govori da se neces bas usreciti s njim. nego,daj mi reci,ako nije problem,koje si poslove radio s njim dosad,i koliko ste napravili radnih sati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,247
Maiky ti ima novu korpu i lamelu za prodati, ak bi tzatrebala.
Na Doradu bi trebala biti metalkeramička lamela u obliku lepeze, koja masna fino papa zamašnjak i potisnu ploču.
 

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
@ djkenooo- nadam se da me neces krivo shvatiti,ali pratim ovu temu,i sve mi vise smrdi da je taj traktor bio sređen za prodaju. ja bih na tvom mjestu gledao kako da ga se rijesim i dobijem neke novce za njega tako dugo dok je jos izvana uredan,jer mi se cini da ce se problemi samo redati jedan za drugim. ne mora biti bas tako,ali mi neki vrag govori da se neces bas usreciti s njim. nego,daj mi reci,ako nije problem,koje si poslove radio s njim dosad,i koliko ste napravili radnih sati?

Vidis traktor je doso u trampi, on je dobio auto koje se pokvarilo odmah drugi dan, daj boze da mu posluzi, ali kod mene je bilo popravaka na njemu za jednu 4000 eura, pa nisam bas puno ni ocekivo da cu dobiti ispravan traktor. Ali bio je najbolji i najskuplji sta su imali u ponudi. najteze sto sam s njim radio je 4-5 sati neprekidnog frezanja sa frezom sirina 2.40 bez ikakvi problema, neznam stvarno oko 40 radni sati kako je dosao kod mene.. Sta se tice vuce i lamele super je, tako da ne planiram bezveze bacati novac.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Na mostu dobio, na čupriji izgubio :icon_e_confused:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
ma nista,lijepo rjesavaj probleme kako budu dolazili (i ako ih bude),ekipa s foruma ce ti pomoci,a kad napravis 100-150 sati nekog tezeg rada,sve ce se znati. moze bit da ce traktor ici jos 10 godina bez brige. ja sam isto kupio traktor,preplatio ga,cim sam ga dovezao doma radio generalku,sređivao getribu,hidraulik,ulupao brdo para u njega,umjesto da ga odmah prodam, i dobio traktor koji puno vrijedi,a malo mozes dobiti za njega,jer ti kod prodaje nitko ne uvazava ono sto ti ulozis,pa si prisiljen raditi s njim dok se ne otplati. sreca pa moj radi 1000 sati godisnje.
 
Posljednje uređivanje:

djkenooo

Član
Tu od
15 Svi 2013
Poruka
32
ma nista,lijepo rjesavaj probleme kako budu dolazili (i ako ih bude),ekipa s foruma ce ti pomoci,a kad napravis 100-150 sati nekog tezeg rada,sve ce se znati. moze bit da ce traktor ici jos 10 godina bez brige. ja sam isto kupio traktor,preplatio ga,cim sam ga dovezao doma radio generalku,sređivao getribu,hidraulik,ulupao brdo para u njega,umjesto da ga odmah prodam, i dobio traktor koji puno vrijedi,a malo mozes dobiti za njega,jer ti kod prodaje nitko ne uvazava ono sto ti ulozis,pa si prisiljen raditi s njim dok se ne otplati. sreca pa moj radi 1000 sati godisnje.

Problema ima naravno kao i svaki polovan traktor, ali to su sve sitni problemi sa nedotegnutim vijcina, crijevima itd. Ne bavim se puno poljoprivredom mozda neki 200 sati godisnje da cu praviti, tako da traktor nece puno raditi. Sad u ponedjeljam idem po dijelove u Sloveniju, da ispopravljam jos ovo sta je ostalo, pa nadam se da ce poslije toga raditi dugo bez ikakvi problema :)

Nego kakve plugove da kupim na ovaj traktor, ove sad sta imam mali su, pa me zanima vas savijet. Zemlja je malo teza za obradu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh