• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Puknuti, taj kuplung za uključivanje kardana nema veze s kuplungom mjenjača, ima svoju osovinu spojenu na zamašnjak , pored kardana ujedno tjera i pumpe ulja. Tu možeš samo stisnuti gumb za uključiti-isključiti. Ako radi. A glavni teret na kardanu su mu rotobrane i mlin ciklo, a mlina moram prvo zavrtjeti malo pa tek onda uključiti kardan jer inače prenaglo krene i jednostavno ugasi traktor.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ajde pričaj mi o tome kaj je to i čemu koristi ?

Ali nije isto ako taj gumbek pritisneš kad surotobrane u zemlji ili ne , nije isto da li isključiš kad su rotobrane u zemlji ili ne .

.nije isto ako krečeš u brijegu ili na ravnom ..nije isto majku mu .i tak ima još sto slučaja kad trpi kvačilo samo zato jer se nepravilno koristi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
Problem je u tome da nemreš postepeno uključiti kardan, pogotovo ne na malom gasu, kak se to običava s normalnim dvostepenim ili nezavisnim (ručnim kuplungom). S druge strane, kulung kardana ima i kočnicu, pa je problem i zaustavljanje priključaka, ak nemaju frajlauf kuplung. I da dalje ne navodim...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Znači kad se na Same-u uključi kardan on odmah kreće brzo vrtiti, i kad gasi on blokira? Ja nekad malo brže pustim ručni kuplung na Zetorima pa se priključak sav zatrese, a npr. imam lamelu na sakupljaču..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
Na većini traktora s elektro-hidrauličkim uključivanjem nema modulacije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je to ka ja govorim, na našem nema problema s tim, moram reći da je sve u vezi kardana odlično poštelano i kad palim neki priključak, tipa silokombajn, silomlin, prikolica za gnoj, znači okrenem "gumb za paljenje" i kardan krene, sekundu-dve lagano i onda je več na normalnoj brzini, obavezno u ler gasu, nema problema s gašenjem traktora ili slično, ako je neki lganiji priključak, malo ga zatrese i to je to. Kad se gasi kardan, ako je traj-lauf spojka gore odmah stane, normalno nem aviše opterečenja, ako je kruti kradan, još ga vrti par sekundi nakon gašenja i onda stane, opet sve zavisi koji je priključak iza.


Znači kod mene su zeznuli stvari oko motora, kod kolege oko pogona kardana...eto, kaj više treba reći.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa kaj je kočnica kardana i lamele isti sklop?.

čak ni start rotobrna na manjem gasu (još bolje leru) ne bi smjelo rastrgati lamalu ..pa niej to APN
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako su brane u zraku niti ne osjetiš kad ih zavrtiš da lamele su slične kak na Apn-u samo malo veče :icon_weed:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tak je Puki, start rotobrane je neosjetan, radil sam s 2 modela RD do sad i nema problema, ali normalno moraš ju paliti kad je u zraku, ludost ju je paliti kad je u zemlji, ako netko to tak radi ne čudim se da se nekaj strga.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Kod mene na holandu pored 'gljive' za ukljucivanje ima tipka za postepeni start, kad treba teze nesto zavrtit i jos jedna za kocnicu.
Tako da punu susaru, i jos mi nekad ostane ventilator ukljucen zavrti skroz mekano, a opterecenje je momacko. I to na 750 okretaja.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Ima jedna serija traktora sa kraja 80ih pa do sredine 90ih, inace na jako losem glasu. Kardan se pri ukljucivanju postepeno zavrti, ako je preveliko opterecenje na kardanu ne ugasi traktor vec ne ukljuci kardan i signalizira da nesto nije uredu. Isto tako nema naglog zaustavljanja prikljucaka kod gasenja kardana.
No iako je crven, nije spada u ovo temu pa ga necu imenovati.. :smile:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš smo pričali s čovjekom gde smo djelove uzimali, uz firmu koju ima je i majstor pa šerafi po terenu naveliko.
Kod MF serije 3000 nije pravilo da svaki nevalja, ima ih kod ljudi koji ih nebi dali iz dvorišta, nikakvih problema, samo teraj, a ima ih koji su u katastrofalnim problemima.
Veli on da više nema pravila niti kod jedne marke traktora, svi se kvare naveliko.
Osobno ima Z 6340, mrzi ga iz dna duše, več je 3 puta rastavljao motor i getribu, a ne radi puno, dok njegov susjed ima dva takva i s ni jednim nema problema, a nikak ne održava, samo tera.
Jednostavno nema više pravila. Sreća je izgleda glavni faktor :)
 
Posljednje uređivanje:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
To se svakako slazem.
Bolje se roditi bez kur** nego bez srece. Ako imas srece, narast ce ti.. :D
Isto se moze i drugdje primjeniti.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
meni je na Doradu taj kuplung otišao na 770 radnih sati (već pisano) i to zato jer je gumica na hidrauličnom klipu se raspala i nije bilo pritiska kod uključenog kardana zadovoljstvo me koštalo nekih 6000kn sa majstorom

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
velečasni je reko na nakoj temi o mulltiju da se dopelja manometar na tablu ..to je dosta nespretno i zastarjelo , ali senzor tlaka u kombijaciji s lampicom ili zujalicom bi prištedio dosta para .
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Da se dobije nekakva slika o čemu pričamo, evo "krivca" za moje muke i od čega se sastoji. Ranije sam mislio o tome pisati na temi Same Dorado, jer je u pitanju Hurliman XA 86, ali pošto taj sklop ima svaki noviji traktor iz grupacije SDF, mislim da ne smeta i u ovoj temi. Šanani toplo želim da s tim nema posla.
2ni3atg.jpg
[/IMG]

Ovdje je prikazan princip rada samog sklopa. Molim gazde da korigiraju veličinu slika :icon_e_smile:
25arbev.jpg[
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Ovdje se vidi isključen kuplung, Puknuti, obrati pažnju na br 8 i onaj kao šaraf što se vidi, taj pritišće kočnicu kad je kardan isključen. Inače za strojeve tipa silokombajn, silomlin, roto kosa imam kardane sa frajlauf sklopkama. Jedino na beraču nemam, ali i tu će do jeseni biti pored sigurnosne. Izvinjavam se što je na engleskom, takve radioničke imam.
2q9c7x4.jpg
[/IMG]

Ovako izgleda u živo prije rastavljanja.
14cwdix.jpg[


Staro i novo.
I
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kaj se sve rastavlja na traktoru da se dođe do tih lamela (predpostavljam da je na svima slično)?
 

Najnoviji postovi

Na vrh