• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li u uputama korišenja traktora negdje piše da se kardan smije / mora uključivati i isključivati bez pritiskanja glavnog kvačila?..dakle samo na prekidaču
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Opet ti ponavljam da kuplung mjenjača nema veze s kuplungom kardana. Kuplung kardana je spojen sa zamašnjakom osovinom koja ide skroz iza do iznad diferencijala, umetnut je u šuplju osovinu na koju ide lamela kuplunga mjenjača.
wbpg77.jpg
[/IMG]

Ta osovina ide skroz iza i tjera uljne pumpa i kardan. Tu ima jedan zeger koji je dosta škakljivi za skidati jer je malo prostora i smeta kabina, u biti niti ga ne vidiš ali znaš da je tu. Taj zeger drži spoj između one duge osovine što ide od zamajca i gornje osovine mjenjača kardana. Zegera treba vući prema naprijed, em ga ne možeš lijepo zahvatiti, em mi je naopako. Koristili smo ogledalo, i da priznam ****** smo se s njim možda duže nego što sam skidao cijeli poklopac hidraulike. Kuplung se nalazi ispod ovog poklopca na kojem je umetnuta krpica, tu je povrat ulja natrag u mjenjač.
4rcftv.jpg
[/IMG]

qzqh4w.jpg
[/IMG]

I

E tu se vidi gdje dođe kuplung u ovaj prvi dio gdje je zupčanik što tjera pumpe. Drugi dio je diferencijal,a treći dio je mjenjač kardana, gledano od naprijed. Godine čine svoje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Opet ti ponavljam da kuplung mjenjača nema veze s kuplungom kardana. Kuplung kardana je spojen sa zamašnjakom osovinom koja ide skroz iza do iznad diferencijala, umetnut je u šuplju osovinu na koju ide lamela kuplunga mjenjača.
ma ček malo ..pa to meni baš nije normalno ..prva rekcija šofera kad dođe do neke situacije je da stisne kvačilo ..a ovdje moraš još lovati neki prekidač :icon_hang:

IMT je zakon , hihi :icon_eek:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
E sad je tu opet caka ako dođe do nečega nedaj Bože, što je prekidač kardana u sredini između prekidača za blokadu diferencijala i prekidača za uključivanje prednjeg pogona , pa je moguće da u žurbi uključiš nešto od toga, što u kretanju nije preporučljivo, čak mislim da je i zabranjeno. U jednu ruku IMT i je zakon, što god netko drugi bude rekao, s njima smo večina počela voziti i baš gledam po oglasima one brene i rogonje od IMTea i s obzirom da mi je već s Hurlimanom knap za napraviti posao, a za nešto zapadno staro-novo nemam valute, izbor bi mi mogao biti takav nekakav kramp. S IMTeom, radim skoro isto sati ko i s Hurlimanom s obzirom da imam dosta košnje, jeste malo fizika na djelu, ali to je draž posla.Po meni je svaki traktor dobar dok god mu se vrti motor i okreću kotači, bez obzira iz kojeg dijela svijeta došao.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Onda su trebali doradit elektroniku jer ipak ona vise cuva nego kida mehaniku.
'Gljivu' umjesto prekidaca pa nema slucajno paljenje, prednja vuca da se ne moze upalit iznad neke brzine, kao i spera...
El hidraulicni reverzer ne dozvoljava kocenje iz rikverca u naprijed mjenjacem ili obrnuto, sto je mehanickim sinkroniziranim moguce, PS ne dozvoljava kretanje iz svake brzine itd.
Ima vise prednosti nego mana, dok radi :D:
 

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
72
E sad je tu opet caka ako dođe do nečega nedaj Bože, što je prekidač kardana u sredini između prekidača za blokadu diferencijala i prekidača za uključivanje prednjeg pogona , pa je moguće da u žurbi uključiš nešto od toga, što u kretanju nije preporučljivo, čak mislim da je i zabranjeno. U jednu ruku IMT i je zakon, što god netko drugi bude rekao, s njima smo večina počela voziti i baš gledam po oglasima one brene i rogonje od IMTea i s obzirom da mi je već s Hurlimanom knap za napraviti posao, a za nešto zapadno staro-novo nemam valute, izbor bi mi mogao biti takav nekakav kramp. S IMTeom, radim skoro isto sati ko i s Hurlimanom s obzirom da imam dosta košnje, jeste malo fizika na djelu, ali to je draž posla.Po meni je svaki traktor dobar dok god mu se vrti motor i okreću kotači, bez obzira iz kojeg dijela svijeta došao.
Provjeri zicani osigurac na ventilu koji ukljucuje kardan,nedavno smo kod koelga isto ovo radili na Lamborghini-u 874-90,sve sklopili,proba kardan radi kad odjednom stade,nekako se zalomio-ispo taj osigurac i ventil iskocio i kardan stao
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tak ti je Puki, kardan nema veze sa glavnim kvačilom, svako je priča za sebe.

Al po meni je to dobro osmišljeno.

Jedan primjer: Cjepač drva-svrdlo, zaglavi se cjepanica, traktor vrti na 1000 ok motora i kardan na 1000 okr postavljen, ništa se ne desi, kardan jednostavno stane, skočim na traktor i za par sekundi je kardan ugašen.
Naime, to se toliko zaglavilo da smo sa pilom morali rezati cjepanicu da bi odglavili.
Inače pod opterečenjem u radu nikad kardan ne staje i ne proklizva pri večim obratajima iznad 1500 okretaja motora.
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Vargas? A zasto si ga rastavljo na pola? Jel se mora rastavit ta osovina na bi mogao to rastavit ili si ti mjenjao i lamelu korpe? Jeste kabinu nadigli ili se rastavlja pod kabine
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
E Slaven, to bude neka druga tema, prvo moramo "prekosati" zadnji kuplung. Kabina se za popravak zadnjeg kuplunga ne treba micati, jeste malo nezgodno, ali problem mi je bio samo jedan zeger koji dolazina osovinicu koja spaja kuplung i onaj zupčanik što tjera pumpe ulja. U biti tu su dva zegera koji su kao graničnici da ta osovina ne može hodati naprijed-nazad.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I,Šanana,jel traktor na hrpi il je negdje zapelo? Kad će u brazdu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nije traktor još doma, još je kod majstora, bilo je dosta hladno zadnjih dana tako da nismo uopće forsirali, no rekao je da bude gotovo prvom polovicom ovog tjedna.
Slika nemam.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pukao fleksibilni dio lajtunga od kvačila, obišli sve u okolici koji rade ikakva crijeva, nitko nema takve priključke i nemože napraviti, nemaju ni takvo crijevo, zvali trgovine, nitko nema na skladištu, jedino narudžba iz Italije.

Tako da smo čekali 2 tjedna i platili krasnih 420 kn za taj komad.


 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Šanana, pa zar je tebe sram pitati ljude na forumu? Svaki i malo ozbilniji serviser hidraulike bi trabao imati crijeva i spojnice na zalihi. A ako se i desi da je spojnica nekakva egzotika, uvijek može iskoristiti originalne, samo stavi nove obujmice i zapreša ih. Tako su meni slagali u Varaždinu crijevo od minivaša, ma čovijek nema šta nema za hidrauliku, od dijelova za pumpe,cilindre, razvodnike pa do crijeva i spojnica. Meni se izgleda smiju nova crijeva za kočnice, jučer sam primijetioda mi ih je pas izgrizao, za sad ne puštaju, ali je pitanje vremena kad budu, I to baš kod onog ventila za izbor načina kočenja. Ja sam jučer vario onaj rezervoar-prigušnicu na vodu volana, primijetio sam da mi pušta ulje pored vara, izgleda da je variocu malo zadrhtala ruka pa je izgubio ravninu, ali to je sad riješeno.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I u KC Kanazir radi hidro crijeva i priključke,kaže da može sve napraviti...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dečki, da se je moglo ubaciti hidro crijevo naravn oda bi ga ubacili.

Tu ide crijevo ko i za kočnice i ovi majstori kaj rade hidruliku neću ili nemaju iz čega to napraviti, sve smo provjerili za koga smo dobili upute da pitamo i nitko nije mogao.

Istina, nisam pital na forumu, ujak je nazval kolegu u trgovinu s SDF dijelovima i ovaj mu je naručio iz Italije i eto.

Jesu li ga zakomplicirali...
A motor je gotov,traktor radi?
Da, motor je gotov prije 2 tjedna, možda i više, ali stajao je traktor dok nismo nabavili to crijevo od kvačila, istina nije ni trebao traktor, stajao bi tako i onako.
Sad je sve sređeno i nadam se da nebude više problema tokom ove i narednih sezona.
I u KC Kanazir radi hidro crijeva i priključke,kaže da može sve napraviti...
Kanazir je meni radio strojnu obradu kad sam delal generalku na 565, no nisam znal da ima u ponudi izradu hidro crijeva.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nisam ni ja znal,slučajno mi je to rekao kad sam bil tamo jesenas...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,162
Neče hidrauličari raditi takva crijeva (kočnice i kvačilo) jer se boje da nebi puklo pa da si naprave problema tam gde im ga netreba ...

To ste mogli reducirati bilo kakvo od bilo kakvog auta odgovarajuče dužine za male pare, ali ima se, može se.
 

Najnoviji postovi

Na vrh