• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
@ZEljac super jhe slika hvala puno ovo je bas pravi tehnicki crtez nego molim te ako imas okaci sliku vece rezolucije na postimage.org ili tako negdje posto se na ovoj slici ne mogu vidjeti mjere :([/QUOTE]

Nažalost to je to što imam veću nisam našao ako kaj nađem stavim. Ja sam sliku skinuo i povećao tako da sam uspio razaznati mjere, je bilo kockasto ali se vidi.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
mozda je forum sam smanjio sliku aj ako ti nije tesko uploaduj je na postimage.org jer ja koliko god zumiram brojeve ne razaznajem
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
Ma naravno da mi nije kasno, svake su mjere dobro dosle pa makar cekali tri mjeseca na njih. Lijepo se ti meni provedi tamo na moru popij koji i za moju dusu umornu :):(

evo ti mjera od mene,malo kasnim,u radovima sam,danas sam vozio vodu pa sam te se sjetio....

 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala sstvarno mnogo na mjerama. Pa jbt nijesam ja puno ni omasio kad pogledam :)


E sad ne vidjoh nigdje...ove kao 2 sasijske osovine na koje se naslanja kardan...jesu li one spojene na kraju nekom sipkom ili samo tako stoje kako sam ja nacrtao?


EDIT: I jos jedno pitanje...posto mi neko ovdje rece da je i u sporom prenosu kultivator dosta brz...recite mi koliko bih mogao onda povuci tereta sa njim ako bi bio ukljucen spori prenos i gume nazad trineske felge tipa profil 155 80

i koliko sam razumjeo ako bi mi kardan bio 10 41 onda da bih imao sinhrono moram imati iste tockove naprijed pozadi...e sad... kupnja trektorskih guma i felugi trenutno otpada posto je ovo neki low budget pokusaj...pa recite mi kako bi se traktor ponasao kad bih stavio i naprijed i nazad gume od auta stavim 4 13 r 180 55

onda bih mogao ukljuciti sinhroni pogon...ali opet se pitam kolikop bi to moglo da buce uz brdo po losijim putevima da li bi proklizavalo...jer gume nisu traktorske...
 
Posljednje uređivanje:

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
EDIT: I jos jedno pitanje...posto mi neko ovdje rece da je i u sporom prenosu kultivator dosta brz...recite mi koliko bih mogao onda povuci tereta sa njim ako bi bio ukljucen spori prenos i gume nazad trineske felge tipa profil 155 80

- Po cesti na kardanski prijenos bez problema 1 t

i koliko sam razumjeo ako bi mi kardan bio 10 41 onda da bih imao sinhrono moram imati iste tockove naprijed pozadi...e sad... kupnja trektorskih guma i felugi trenutno otpada posto je ovo neki low budget pokusaj...pa recite mi kako bi se traktor ponasao kad bih stavio i naprijed i nazad gume od auta stavim 4 13 r 180 55
onda bih mogao ukljuciti sinhroni pogon...ali opet se pitam kolikop bi to moglo da buce uz brdo po losijim putevima da li bi proklizavalo...jer gume nisu traktorske...

- Po suhoj podlozi vozi bez problema i uz dosta veliku uzbrdicu jedino po blatu i rosi jedva i sam stroj ide.
Imao sam 13" kotače na prikolici i stvarno je po mokrom ili mokroj travi muka živa voziti uz brijeg.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Hvala sstvarno mnogo na mjerama. Pa jbt nijesam ja puno ni omasio kad pogledam :)


E sad ne vidjoh nigdje...ove kao 2 sasijske osovine na koje se naslanja kardan...jesu li one spojene na kraju nekom sipkom ili samo tako stoje kako sam ja nacrtao?


EDIT: I jos jedno pitanje...posto mi neko ovdje rece da je i u sporom prenosu kultivator dosta brz...recite mi koliko bih mogao onda povuci tereta sa njim ako bi bio ukljucen spori prenos i gume nazad trineske felge tipa profil 155 80

i koliko sam razumjeo ako bi mi kardan bio 10 41 onda da bih imao sinhrono moram imati iste tockove naprijed pozadi...e sad... kupnja trektorskih guma i felugi trenutno otpada posto je ovo neki low budget pokusaj...pa recite mi kako bi se traktor ponasao kad bih stavio i naprijed i nazad gume od auta stavim 4 13 r 180 55

onda bih mogao ukljuciti sinhroni pogon...ali opet se pitam kolikop bi to moglo da buce uz brdo po losijim putevima da li bi proklizavalo...jer gume nisu traktorske...

Ova 2 profila su na nekim prikolicama spojeni flahom,a na vecini nisu.Ako ti je sinhro,mozes napred ostaviti 12 kramponke,a iza staviti 13 od kola sa nizom gumom,neznam im oznaku, obim prednjih i zadnjih,nesme biti veci ili manji od 1cm
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
E sad ne vidjoh nigdje...ove kao 2 sasijske osovine na koje se naslanja kardan...jesu li one spojene na kraju nekom sipkom ili samo tako stoje kako sam ja nacrtao?.
kod mene su spojene flahom...
- Po cesti na kardanski prijenos bez problema 1 t

- Po suhoj podlozi vozi bez problema i uz dosta veliku uzbrdicu jedino po blatu i rosi jedva i sam stroj ide.
Imao sam 13" kotače na prikolici i stvarno je po mokrom ili mokroj travi muka živa voziti uz brijeg.

zato postoje lanci,staviš ih na prikolicu i nema gdje ne ideš...

ja sam vozio max. paletu blokova 20-ke,mislim da mu je to bio plafon...
 

Težak

Član
Tu od
25 Lip 2013
Poruka
30
i koliko sam razumjeo ako bi mi kardan bio 10 41 onda da bih imao sinhrono moram imati iste tockove naprijed pozadi...e sad... kupnja trektorskih guma i felugi trenutno otpada posto je ovo neki low budget pokusaj...pa recite mi kako bi se traktor ponasao kad bih stavio i naprijed i nazad gume od auta stavim 4 13 r 180 55

onda bih mogao ukljuciti sinhroni pogon...ali opet se pitam kolikop bi to moglo da buce uz brdo po losijim putevima da li bi proklizavalo...jer gume nisu traktorske...

Nemaš potrebe stavljati sve 4 gume na kultivatoru ostavi traktorske a na prikolici stavi od auta da se uskladiti da se obim razlikuje u nekoliko centimetara što je zanemarivo.
Npr.ako imaš na kultivatoru 12-ke gume obim se računa:
5,00-12 znači kod ove gume je visina jednaka širina i iznosi 5 inča tj. 12,7cm
obim se računa kao 2rpi tj. 2X12,7=25,4 i još imaš r a ono je jednako 12 coli to opet daje 30,48cm i na kraju to zbrojimo i imamo 55,88 puta još pi i ispada da je obim ove gume 175,46cm
E sad bi trebao neći neku standardnu dimenziju automobilske gume koja je jako blizu ovome obimu pa recimo 165/70R13 obim ove gume jednak je:
16,5X0,7=11,55 i sad još ovo imamo dva puta jer imamo s obe strane trag gune 11,55X2=23,1 i na kraju sredina tj.13 coli što je u cm jednako 33,02 i to sve skupa iznosi 56,12Xpi tj. 176,21cm što je u odnosu na 175,46 neznatna razlika ili ako hoćeš precizno 1%.
 

stipe

Član
Tu od
16 Ožu 2009
Poruka
118
Pozdrav
imam jedno pitanje baš o felgama na kardanskoj prikolici orginal, kupio sam polovnu prikolicu s gumama 5,00x12, pošto su gume jako loše htio bih staviti nove gume kakve i na motokultivatoru 6,50/80/12, išao sam pitati dali te veće gume stanu na ovu felgu užu , oni kažu stane ali bi se dosta guma raširila(ispupčala), e sad dali bi to šta naštetilo gumi, ako da od kojeg auta bi bila felga s kojim razmakom rupa , da paše na prikolicu , a da na nju stanu ove nove gume.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Imam ti ja dvije felge , dam jeftino .
Od fiata su tako da bi morale odgovarati .
Raspored rupa lako provjerim ako te zanima
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
E onda moraš čekati do ponedjeljka .
Za nagradu dobiješ i slike .



Fala ti Bogeg dragi da i ja nekaj prodam preko foruma
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
, ako da od kojeg auta bi bila felga s kojim razmakom rupa , da paše na prikolicu , a da na nju stanu ove nove gume.

ja imam fićine,ali nju pronać je prava lutrija.....
 

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
Pozdrav
imam jedno pitanje baš o felgama na kardanskoj prikolici orginal, kupio sam polovnu prikolicu s gumama 5,00x12, pošto su gume jako loše htio bih staviti nove gume kakve i na motokultivatoru 6,50/80/12, išao sam pitati dali te veće gume stanu na ovu felgu užu , oni kažu stane ali bi se dosta guma raširila(ispupčala), e sad dali bi to šta naštetilo gumi, ako da od kojeg auta bi bila felga s kojim razmakom rupa , da paše na prikolicu , a da na nju stanu ove nove gume.

Ja sam stavio na felge 5,00-12 gume 6,50-12 i nije nikakvi problem jedino što malo jaće rabi gume po sredini.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Pozdrav, baš sam i sam u planovima za izgradnju prikolice, ali mene muči nešt drugo... koji je profil priključka za kardan? jel ima neka univerzalna oznaka il što? gledam šublerom u kanalu je 26mm a na zubu 30mm, traktorski je prevelik... Kakav tu ide priključak?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Pozdrav, baš sam i sam u planovima za izgradnju prikolice, ali mene muči nešt drugo... koji je profil priključka za kardan? jel ima neka univerzalna oznaka il što? gledam šublerom u kanalu je 26mm a na zubu 30mm, traktorski je prevelik... Kakav tu ide priključak?
Upravo takav , sa 6 utora širina klina 6 mm
 

Najnoviji postovi

Na vrh