• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ima fabricku struju,stator mu je napred pod limom,a rotor iza remenice za palenje(ko kod tome vinkovica),nema akumulator,vec dok radi motor,moze da sija sijalica.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ljudi dosta nekakvih cijevi danas nadjoh po garazi a vidim jedan clan je vec pravio od cijevi prikolicu. e sad...koja otprilike debljina materijala i promjer je ok za izgradnju prikolice, mozda mi ni to ne bi bilo lose rjesenje...al opet nesto kontam cijevi se dosta lakse saviju od profila i onda eto ti belaja...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode sto nam je ovo zamrla tema zar niko ne pravi prikolicu :)

Ja eto planiro poceti praviti cim zavrsim sa kosevinom ali mi je prolupo motor taman pred kraj kosevine pa dok ne sredim vrazje letece lezece lezajeve nista od toga posto mi ode lova na to ...

Al evo nek barem tema bude aktuelna da ukupimo sto vise informacija.

Recite mi ovako...kako efikasno odraditi onaj dio naprijed gdje se kaci prikolica za mkt

vidjeo sam na jako velikom broju kultivatora pa cak i onih originalnih fabrickih prikolica da se taj spoj razjede s vremenom i onda je traktor naget stalno tj prednji kraj mu je dignut a to me nervira em kardan ide u koso em pumpa ne zahvata dovoljno ulja u motoru, em ruzno izgleda.
Kako to rijesiti da drzi dobro?


E da...ako ko ima bolji monitor i bolje oko nek uzme onaj tehnicki crtez sto je okacen pa ga u paintu samo doradi samo vece brojeve napise posto moje oko tu ama bas nista nemoze da skonta nijedan broj ne mogu procitati.

EDIT> i jos jedno pitanjce...na originalnoj labin prikolici koja je dimenzija onih glavnih dole sasionih Y elemenata koliko su ti U profili siroki debeli?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Spajanje na frezu se moze dobro odradit da se u cjev od ruda izbusis rupu i odes kod tokara i das napravi i piksu koja dode u tu rupu i zavaris ju al piksu napravi da viri 5mm na svaku stranu van ruda,i da ti napravi klin za tu piksu i rupe na frezi al sve naknap na milimetar i od tvrdog celika.
Al moras i napravit zglob za nakretanje ljevo desno da freza neovisno o prikolici moze se naginjat.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
cek nisam te shvatio to da se mora ruda moci zakretati malo to mi je jasno da prikolica mora raditi nezavisno od traktora ali mislim bas onaj dio traktor gdje se spaja s prikolicom gdje onaj klin ide tu dosta traktora lufta ima pa pokleknu ka zemlji...to me interesuje kako odraditi
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Pa naprešaj čahure od mesinga npr i onda kad ti počne vuč jaja po zemlji lijepo mu promjeniš.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako neces da ti visi freza kak si napisal,napravi kak sam ti napiral od dobrog i cvrstog celika piksu i klin i sve naknap,al obavezno moras na rudi imat zakret da
ne popigas sve kad ti se kontra popnu kotaci od freze a prikolica ude u rupu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Piksa se navari u rudo prikolice a klin ide kroz sve,i nema piganja i trosenja,malo
masti i teraj.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo prva slika kopcanje druga slika zakretni dio kaj sam sebi sklepal za autoprikolicu kaj sam vukel s hondom prije.






 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Nemoj se zajebavati , zglob mora biti bolje napraviljen .
Ušica koja je sad na mjenjaču služi samo kkao pomočna veza prikolice

http://www.lombardini.hr/images/kardanska_V.jpg
Okretište u osi vožnje cca fi 60 mm dužine 250 mm
Okretište koje omogučuje skretanje min. fi 25 mm dužine cca 200 mm .
Ti ne treba nikakve bronce , takva kombinacija izdrži do generalke motora bez velikog zazora .
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Evo, ako je to taj crtež, nadam se da je dosta veliko.
 

Prilozi

  • prikolica1.jpg
    prikolica1.jpg
    18.6 KB · Pregleda: 1,839

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E hvala vam kolega puno na taj crtez sam naravno i mislio. Ostra ste oka nema sta ja tamo nista nisam mogo skontati na crtezu.

Vidis cudna mi ova prikolica jer neko mi rece originalna je 200 sa 150 tovarni prostor ova je 193 sa 144 ali dobro valjda je to to :)


Trebam samo jo neke sitnice pronaci tipa mjere malo detaljnije onog dole Y glavnog dijela sasije i sanduka gore kako su grede rasporedjene i tako to pa onda mozda polako i krenemo u projekat. Ali sad trenutno za sad nista od toga jbg dok ne uradim generalku na traktoru ode tu dosta para
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Ma tovarni prostor je vanjska mjera 200x150 cm pa mislim da po tome svi kažu 200x150, a unutarnji je manji za debljinu stranica.

I ja planiram skoro krenuti sa izradom prikolice ali podvozje planiram raditi u trokut, a ne u "Y" jer koliko sam se konzultirao sa ljudima koji se bave bravarijom da će tako biti jednostavnije i čvršće.

Sad još to trenutno crtkam i šaram kako mi padaju ideje pa kad bude plan gotov stavim ga na forum da čujem posljednje komentare i sugestije članova pred početak radova.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Aj stavi makar neku skicu iz painta kako ti to planiras odraditi

Evo, ali to je sve još ugrubo inače ju crtam u SketchUp programu pa kad bude gotovo bit će i boljih slika.
 

Prilozi

  • prikolica.jpg
    prikolica.jpg
    13.9 KB · Pregleda: 1,125
  • prikolica podvozje.jpg
    prikolica podvozje.jpg
    11 KB · Pregleda: 725
  • prikolica podvozje 2.jpg
    prikolica podvozje 2.jpg
    17.1 KB · Pregleda: 2,147
  • prikolica podovozje3.jpg
    prikolica podovozje3.jpg
    19.5 KB · Pregleda: 1,981

Težak

Član
Tu od
25 Lip 2013
Poruka
30
EDIT> i jos jedno pitanjce...na originalnoj labin prikolici koja je dimenzija onih glavnih dole sasionih Y elemenata koliko su ti U profili siroki debeli?

Evo ovako šasija ti je od u profila dimenzija 60X40 sa debljinom mesa 7 mm a evo ti i ostalih dimenzija
 

Najnoviji postovi

Na vrh