• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
Ovo ti je jedini pravi i ispravni zglob , sve ostalo je igrarija .a

a kaj fali ovakvoj home made izvedbi.....:icon_scratch:


Kiper je osakačen naročito ako imaš 12 cola gume i šasija bude minimalne visine koliko je potrebno radi guma .
ovaj dio mi nije jasan,ja imam 12-stice i kipa ok.....
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Puknuti ama nijesam ti nista lose ni mislio ni rekao samo nisam takav nacin izvedbe nikada vidjeo.

Problem je to vrazje klimanje...na sve i jednoj prikolici koju sam imao prilike probati bilo fabricka bilo homemade uvjek je to klimalo neke manje neke vise al sve se s vremenom rasklimaju...i onda ne valjda to...em za kardan pretpostavljam...em polegne traktor dosta digne mu se nos u zrak ne dofaca pumpa uljna ulje u motor...teze se vozi...a i ruzno izgleda brate dragi.


E sad ta slika sto si ti slikao...ima i tu neke logike pazi koliko ja to razumijem sto god je taj stift duzi sto god je razmak veci izmedju 2 ploce to je klimanje na traktoru manje cak i kada je istrosen i bolcn i ploca...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
a kaj fali ovakvoj home made izvedbi.....:icon_scratch:
Ako je kod mene puškica visoka 200 mm ( ovo pišem od oka) a kod tebe 100 mm onda ja imam dužu puškicu :lol:

ovaj dio mi nije jasan,ja imam 12-stice i kipa ok.....
Kipa , da . Ali s 12 cola gumama ima manji kut kipe , jer je šasija niža .
Kaj si ovo iskipao? -drva . i 70 % ti je još u trugi :icon_scratch:
Kad kreneš naprijed drva budu razvučena 4-5 metara :icon_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
Ako je kod mene puškica visoka 200 mm ( ovo pišem od oka) a kod tebe 100 mm onda ja imam dužu puškicu :lol:
:

i misliš da je zato tvoja izvedba bolja...:icon_scratch:
evo kaj se onda kipalo,ne bi više ni iz tvoje ispalo....:(wasntme):


klimanje na traktoru manje cak i kada je istrosen i bolcn i ploca...
i kod mene se već lagano počelo klimati na rudi bez obzira kaj redovito podmazujem,ipak su godine iza njega...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,241
a kaj fali ovakvoj home made izvedbi.....:icon_scratch:
Prekratki gornji bolcn. Mali zazor izaziva veliki vertikalni hod ručki MTK. To je ono kaj je Puknuti "nazval pljuska konstrukcije na TV-u":
Veliki problem tominog ležaja je raspon ili razmak klinova po vodoravnoj osi .
A to je velika pljuska konstrukcijskog odjela tvornice .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
E sad ta slika sto si ti slikao...ima i tu neke logike pazi koliko ja to razumijem sto god je taj stift duzi sto god je razmak veci izmedju 2 ploce to je klimanje na traktoru manje cak i kada je istrosen i bolcn i ploca...
Upravo tako , još klin zavari na ušicu u kojoj se ne okreče jer da si bolje gledao te koje si klimao primjetio bi da ima više lufta u ušicu u kojoj se kline ne okreče nego puškica u kojoj se okreče .
Znam da zavareno nije majstorska opcija ali nikad , nkad , nikad to ne treba rastavljati .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
takav je oriđiđi,ipak to nije goldoni...:icon_wink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
i misliš da je zato tvoja izvedba bolja...:icon_scratch:
evo kaj se onda kipalo,ne bi više ni iz tvoje ispalo....:(wasntme):



i kod mene se već lagano počelo klimati na rudi bez obzira kaj redovito podmazujem,ipak su godine iza njega...
Nije kipanje vezano uz dužinu puškica , eventualno uz veličinu guna .
Jebi da malo je to ali da su gume višlje 5 cm kut bi bio malo povoljniji u korist kipanja .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
Jebi da malo je to ali da su gume višlje 5 cm kut bi bio malo povoljniji u korist kipanja .

ovisi kaj kipaš.....i na kakvom terenu...:icon_wink:

i da,i ako imaš muda da digneš kipu....:icon_lol:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
puknuti nisam te bas razumjeo jebiga izvini, ali slab sam ja sa tim mehanicarskim terminima... na sta mislis da klin treba variti? sta nazivas usicama puskama?

Ja to bas i ne kontam koliko ja kontam klin se ne bi trebao ni okretati nego se ove ploce od ovog sredisnjeg dijela okrecu izmedju ploca od prikolice klin bi tu trebao stajati pod miiiirno
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kolko mi se cini felge na prikolici su od golfa 1 i to su 13cola.
Dobro veli puknuti da je veci promjer gume recimo 165 70 14 veci bi kut kipanja imal i vise tereta van ide odjednom.

Ma kod kopcanja prikolice bi sve trebalo ici na knap kak god se radilo i naravno tvrdi materijali i dobar tvrdi klin i nebu lufta.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma razumjeo sam te ko iz prve.
Vidis ti moj ti te prefinjene otmenosti painta kad bez po frke spoji jezik i razumjevanje laika sa jezikom i razumjevanjem nekoga ko se razumije u stvari.


To varenje i jeste tu neka djuturum opcija...al jevajga to se malo ispika sa svih strana posle se to lako skine a u ostalom i da zavaris ko sivonja lako je kad sta ode izbacit vamo klin koji drzi pusku i kompletan dio izvuci napolje i bacit krmcima :)


Ovo sa slike i ima jako mnogo logije jer pazi taj dio od traktora sto ide to jeste usice ako sam dobro razumjeo trpe veliku silu poluge i to na 2 mjeste i to po 1cm sirine je ploca ako se ne varam...i mora se to kad tad razjesti i ploca a i klin na tom mjestu koliko god da debeo stavis klin razjedu se usice jer su one samo 1cm debele.

Sa druge strane puska tj ovaj dio od prikolice sto ide...kroz usice prolazi cijelom duzinom to je u principu cijev koja je navarena na klin koji se okrece unutar cijevi koja je unutar U profila...u bem ti recenice...

i puskica izmedju usica je eto recimo 10cm razmaka i naravno da ce se tolika povrsina metala daleko teze pohabati od usica koje su 1cm tj 2cm ako racunamo obje.


Tako da vjerovatno na svim ovim vec pokleknulim i razluftalim prikolicama prvo rjesenje koje treba probati a poprilicno je lako i bezbolno je fino zavariti klin u usicama.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nego nesto mi pade na pamet...krstova kardanskih od auta od volana ako kontate na sta mislim imam sigurno 4 5 komada po kuci negdje.

Jel to dovoljno jako za diferencijala?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,241
Nije. Radije napravi oslonac s ležajem pri MTK i iskoristi homokinetički zglob.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,241
Na onom dijelu homokin. zgloba koji ide u kotač napraviš izvana kućište s dva lagerima, a iznutra cijev koja ide na kardansku osovinu MTK. Dugački dio poluosovine usmjeriš prema diferencijalu.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
da ali na mkt kardanska osovina ima 6 utora i 6 ispupcenja a homokineticki ima sitni zub, a i oba su izlaza muski kako to da uklopim jedan u drugi nije mi jasno...|Treba mi neki zenski primjerak koji sa jedne strane ima 6 utora a sa druge sitni zub ili sa druge da se vari za kineticki? ? ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,241
Upravo tak.
Možeš uzeti kompletnu prednju glavčinu od auta. Ona ti ima ripne za zglob. Na onom dijelu na koji ide felga pričvrstiš cijev sa ozubljenjem prema osovini kardana
Na taj način budeš rasteretil lager kardana
Getriba ti bu zahvalna i povećal buš joj vijek.
 

Najnoviji postovi

Na vrh