• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice

B

Bobo

Guest
Sve je to OK, ali ovo je nesto strasno za rad, pogotovo ako upravljas s cilindrom male zapremnine...

Kiperica jos i nekako, ali npr, evo, ja upalim traktor, drzim ga na leru, dignem kipu do pola i kipam u puzni transporter i polako to ide... i kipa stoji mirno, kad se zrno samo malo pomakne, moras ici opet ga traziti na rucki finog hidraulika da ju sprijecis da ne dodje do kraja jer kako se zrno iz prikolice trosi, to se ona brze dize do krajnjeg polozaja i onda ili poklopac hidraulika ili crijevo ili cilindar, nesto mora "prdnuti u vjetar", naravno, ako se ne reagira pravovremeno...


Najveci problem i najvise zivaca odnosi bas to "trazenje" u mikronskim pomacima rucice.

Koliko znam samo IMT ima ovaj zastarjeli sistem, i tek su na 540 i vecim modelima ugradjivali po zelji dodatnu pumpu u kuciste i vanjski razvodnik s kojim se moglo raditi sto se hoce i kako se hoce neovisno o podiznim polugama.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
JA kad kipam s 565, evo baš tvoj primjer zrna iz prikolice kad istrpavamo u puhalnik, dignem kockice do kraja i on diže normalnom brzinom, pa onda ja na određenoj visini gasim traktor i sve ostane pod pritiskom i tako drži, istina popušta on stalno po malo, ali zanemarivo, kad upalim traktor nastavi dizati, uglavnom uvijek se mora imati na brizi.

@Emy...što ti nemaš na crijevu ventil (pipu, slavinu, kako god) da zatvoriš izlaz ulja kad digneš pick-up da ti on ostane u gornjem položaju??
Taj ventil ti riješva sve, pogotovo pitanje transporta.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@Emy...što ti nemaš na crijevu ventil (pipu, slavinu, kako god) da zatvoriš izlaz ulja kad digneš pick-up da ti on ostane u gornjem položaju??
Taj ventil ti riješva sve, pogotovo pitanje transporta.
Ima on ventil na crijevu pikapa, al koliko sam shvatio njemu nije problem transport nego rad na njivi. Kad diže onda mu pikap naglo udari gore u prikolicu a kad spušta onda isto tako naglo udari u zemlju. Kod okretanja, kad drži pikap podignut, onda mu se jako čuje hidraulična pumpa. Znači baš mu je problem rad sa prikolicom. Bude li ovako dugo radio nešto će stradati i polomiti ili na traktoru ili na prikolici.

Kako izgleda taj original razvodnik za kipu, jel imaš možda slike? Može li se to negdje kupiti i ugraditi? Jer mi se čini da bi to bilo jedino trajno riješenje problema sa kipom.:)
 
B

Bobo

Guest
Dakle, vidim da bez slike nema nista...



Dolje je crvenom bojom oznacen obicni IMT kiper ventil.

U njega ustekam razvodnik i vidi se jedno crijevo koje je povrat ulja iz razvodnika. Gore je plavom bojom oznaceno mijesto gdje ustekavam prikolicu, berac ili u ovom slucaju pick-up samoutovarke i crvenom strelicom je oznacena rucka kojom kontroliram podizanje i spistanje kljunova na beracu, tj. pick-up uredjaja na samoutovarki.


Princip rada je slijedeci:

Ustekam razvodnik u kipu (razvodnik je stalno montiran u traktor i povrat mu je prikljucen na za to predvidjeno mijesto). Kuglica ide na polozaj FAST a kockice idu gore ovisno koliki mi protok ulja treba kroz razvodnik. tu se malo igram s tim famoznim milimetarskim pomacima, ali kad jednom to sastelam, ne diram. Kad je traktor upaljen, ulje cirkulira kroz razvodnik i na povratno crijevo se vraca nazad u mjenjac. Podizne poluge podignute do kraja no to nije za ovaj slucaj bitno. Ustekamo pick-up uredjaj na plavo mijesto u razvodniku i pomocu ricice na samom razvodniku dizemo i spustamo pick up bez ikakvih problema, te ga drzimo na zeljenoj visini koliko god zelimo, (naravno ako sam razvodnik nema lose gumice pa ne popusta pod teretom).

Ako zelimo, mozemo ustekati u razvodnik bilo koji prikljucak s jednoradnim cilindrom i s njime bezbrizno raditi. Ako zelimo staru kipu i normalnu funkciju podiznih poluga, kockice se vrate na polozaj izmedju dvije tocke, razvodnik se isteka iz kipe i poluge opet imaju svoju funkcionalnost.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bobo daj sliku tog normalnog razvodnika, kad već pravim da napravim ko čovjek, mada cu morati ići na pozajmljivanje para jer ako ova "sklopka" ne rješava problem pa bolje onda da pozajmim i iješim stvar trajno, jer nemam para za drugi traktor...krpljažićemo se kao i uvjek, jer zakrpe i kuću čuvaju.

Imam ja ventil i na izvodu hidraulike u traktoru i ventil na crijevu na prikolici, tako da mogu zavrnuti i na jednom i na drugom...ali bolje to slika objasni dakle :

Ventil



Uploaded with ImageShack.us

Ventil na crijevu prikolice



Uploaded with ImageShack.us

Veličina dva cilindra na prikolici s jedne i druge strane



Uploaded with ImageShack.us

druga strana



Uploaded with ImageShack.us

E sad rad s ručicama da bih radio mora biti ovakav polozaj dakle maximalan, crveni krug označava da su mi poluge dignute do kraja...a na ovom zelenom moram raditi tih 0,5 cm ovo je polozaj kad mi pick up "LUPI" o zemlju



Uploaded with ImageShack.us

A ovo je polozaj "DIZANJA PIC UP-A" odnosno polozaj kad mi pick up "LUPI" o rudu...



Uploaded with ImageShack.us

Znači između min i max polozaja meni je idealan rad s pick up-om al haj ti to nađi kad imam manevra samo od 2-4 milimetra...jer vec na 1 milimetar spustanja lupa o zemlju a na 5.-om milimetru udara o rudu...a da vam ne govorim koliko se to BRZO DESI...gotovo da nemozes okom pratiti brzinu nabijanja i povrata ulja....

Daj Bobo par slikica tog tvog rješenja...jer nešto cu satrati sigurno...ako mi ode kućište ispod sica nema me nigdje unutar 750 eura...

Znači taj "razvodnik" o kom ti pričaš je idealno i trajno rješenje da odrađivam sjenažu ko Džek.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Hebi ga, Bobo sorry, nisam vidio da si postavio post prije mene...hvala na slikama...;)
 
B

Bobo

Guest
Mene je ovaj polovan razvodnik kostao 400Kn crijeva, vijci utikac i uticnica sveukupno oko 100€. Ovaj razvodnik se original ugradjivao u IMT traktore i ima na ebi rucicu da bude ili u jednoradnom ili u dvoradnom nacinu rada. meni za sad treba jednoradni nacin,a dvoradni mi nikad nece ni trebati. Ako slucajno nekad i zatreba, vec sam si razradio sistem za npr plug okretac ili tako nesto. skinem ovu pumpu volana i ugradim tandem pumpu, jedna za volan, druga za razvodnik, pumpa u kucistu odradjuje svoj posao, ova napaja razvodnik i to je sva mudrost, no u skorijoj buducnosti mi dvoradni izvod nece trebati za nista, tako da je ovo spas za malo novaca...

Sto kazes, radis ko dzek.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sad zvao par firmi cijene novih razvodnika s jednim izlazom 95 eura ...a polovnih ne znam niti gdje bih pitao, jer pojma nemam gdje ima tih polovnih stvari...

Gdje si ustekao povrat ulja...na šeraf između mjenjača ili na neko drugo mjesto...???

E kad si odradio taj razvodnik jel ti se i dalje čuje pumpa onaj zvuk tok,tok,tok,tok...pri podizanju imalo tezih tereta ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Bobo, gde da nabavim takav stari razvodnik???
Jel se može on nadograditi sa još jednim priključkom i komandom za isti (kak je na 577)??
I pitanje za tebe Bobo...dali može pumpa hidraulika napajati i dupli dvoradni razvodnik, znači da se sve spoji kak si ti spojio, ali da je razvodnik s dvije komande, odnosno dva dvosmjerna izlaza ili dva jednoradna, svejedno??


EMY...
Vidim imaš točno takav ventil na crijevu prikolice na kakav sam mislio, znači transport nije problem, problem je samo rad, a taj problem češ riješiti jedino tako kako je riješio Bobo.
Još ču samo nadodati da ako neželiš poluge u zraku, staviš onaj preklopni ventil na desnu stranu pored ručne kočnice i iz njega povučeš dovod na razvodnik, tako ti se poluge rasterete.
 
B

Bobo

Guest
Nemam pojma, ja sam ovaj nabavio kod hidraulicara. Bilo je ljudi koji su original razvodnike s dvije rucke bacali iz traktora, i jedan mi je obecao pokloniti takav razvodnik, ali to je bilo prije 4-5 godina i od toga nista...

Na petoletkinom razvodniku imas male ruckice (vidi se i na mojoj slici) preko kojih mozes birati jednoradni ili dvoradni nacin rada pojedine sekcije razvodnika.

Recimo, idealno bi po meni bilo jedna dvoradna sekcija i jedna jednoradna. Od deutza se to lako rijesi, tokar ti treba odraditi samo plocu s dovodom i odvodom i onda samo slazes "kockice" jednu na drugu koliko god zelis komada. Zadnja je uvijek jednoradna a srednje suu vecini slucajeva dvoradne. Jako dobar sistem...


Pumpa bi to mogla tjerati ali naravno, samo s vucenim prikljuccima jer poluge se ne mogu koristiti.


Ne sjecam se tko je pravio hidraulicnu instalaciju na 533 zbog preklopnog malcera na ruci, ono je po meni rijesilo dosta problema i po potrebi se moze koristiti i normalna hidraulika s finom regulacijom a ako ne treba, radi hidraulika kao na ruskim traktorima.

Sve u svemu, po meni je bolje dati 100€ za ovaj razvodnik kao sto ja imam, nego 50€ za onaj preklopni ventil koji realno ne sluzi nicemu...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Vidim imaš točno takav ventil na crijevu prikolice na kakav sam mislio, znači transport nije problem, problem je samo rad, a taj problem češ riješiti jedino tako kako je riješio Bobo.
Još ču samo nadodati da ako neželiš poluge u zraku, staviš onaj preklopni ventil na desnu stranu pored ručne kočnice i iz njega povučeš dovod na razvodnik, tako ti se poluge rasterete.


Da, u transportu cu podignuti pick up, zavrnuti ventil i onda spustiti komande i to je to, tad ulje ostaje u prikolici...

Šanana onda p tebi bi trebao ugraditi i preklopni ventil i ovaj Bobov razvodnik...ako sam te dobro shvatio, jer preklopni ventil bi rasterećavao poluge a razvodnik bi sluzio svojoj namjeni...ako sam te dobro kužno...

Daj to objasni na slici ne razumijem, sta si mislio reći...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Da, u transportu cu podignuti pick up, zavrnuti ventil i onda spustiti komande i to je to, tad ulje ostaje u prikolici...

Šanana onda p tebi bi trebao ugraditi i preklopni ventil i ovaj Bobov razvodnik...ako sam te dobro shvatio, jer preklopni ventil bi rasterećavao poluge a razvodnik bi sluzio svojoj namjeni...ako sam te dobro kužno...

Daj to objasni na slici ne razumijem, sta si mislio reći...

Mislio sam toćno to što si napisao, preklopni ventil bi ti rasteretio poluge, a ulje bi samo slao u razvodnik i s njegovog povrata nazad u getribu.
No kako veli Bobo, može raditi i bez preklopnog ventila, samo su poluge u gornjem položaju, što po meni isto nema veze, bitno da pumpa niej pod stalnim pritiskom i da ne lupa bezveze.

Nemam ja nikakve slike, vidio si sve na Bobinim slikama, ali tako kak ja velim tak si budem ja složio na moj IMT. Ustvari bude isto ko i kod Bobe.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Mislio sam toćno to što si napisao, preklopni ventil bi ti rasteretio poluge, a ulje bi samo slao u razvodnik i s njegovog povrata nazad u getribu.
No kako veli Bobo, može raditi i bez preklopnog ventila, samo su poluge u gornjem položaju, što po meni isto nema veze, bitno da pumpa niej pod stalnim pritiskom i da ne lupa bezveze.

Nemam ja nikakve slike, vidio si sve na Bobinim slikama, ali tako kak ja velim tak si budem ja složio na moj IMT. Ustvari bude isto ko i kod Bobe.

ŠANANA : Vidio sam na slikama da i ti radis s samoutovarnom prikolicom...da li ti koristis neki drugi tip traktora ili je i kod tebe izrazena ovakva "patnja"... i koliko vremena vec se nosis s tim problemom "izvoda hidraulike"...jer pazi da to sad riješim stvarno bih morao u pozajmljivanje da bi to odradio kako valja...jer sam se istrugo na ovim sjetvama...pa dok ne legne premija ili za 2 mjeseca cu imati tele u prodaji...

A sad općenito...navratio sam kod jednog kolege on ima 549 ali sve radi s normalnom hidraulikom i sve fercera, veli da nikakvih pregrada niti dorada nije radio i stvarno sam gledao traktor nista na njemu nije dodavano takav je- kakav je...jes samo prikolica mengele 6 nozeva 17 kubika...ali do noći idem kod jos jednog tipa na kraj sela pa cu vidjeti kako se on bori s tim belajom jer sam vidio da i on vuče samoutovarnu kad idem gledati grašak vidi ga često...
Ma bitno mi je odraditi grašak tih 7-8 dunuma, a kasnije ce doci i ta telad za prodaju...a grašak stupa u silos čim se osuši zemlja jer je sad kod mene ko i u Engleskoj kiša-natapalica a magla ko tijesto.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
ŠANANA : Vidio sam na slikama da i ti radis s samoutovarnom prikolicom...da li ti koristis neki drugi tip traktora ili je i kod tebe izrazena ovakva "patnja"... i koliko vremena vec se nosis s tim problemom "izvoda hidraulike"...jer pazi da to sad riješim stvarno bih morao u pozajmljivanje da bi to odradio kako valja...jer sam se istrugo na ovim sjetvama...pa dok ne legne premija ili za 2 mjeseca cu imati tele u prodaji...

A sad općenito...navratio sam kod jednog kolege on ima 549 ali sve radi s normalnom hidraulikom i sve fercera, veli da nikakvih pregrada niti dorada nije radio i stvarno sam gledao traktor nista na njemu nije dodavano takav je- kakav je...jes samo prikolica mengele 6 nozeva 17 kubika...ali do noći idem kod jos jednog tipa na kraj sela pa cu vidjeti kako se on bori s tim belajom jer sam vidio da i on vuče samoutovarnu kad idem gledati grašak vidi ga često...
Ma bitno mi je odraditi grašak tih 7-8 dunuma, a kasnije ce doci i ta telad za prodaju...a grašak stupa u silos čim se osuši zemlja jer je sad kod mene ko i u Engleskoj kiša-natapalica a magla ko tijesto.

Ma koristim i ja samoutovarnu, ali ne za sjenažu, nego samo za dovoz zelene krme svakodnevno pred krave, Mengele, 4 noža, sve mehanički na sajle, nemam hidro pick-up, al da imam riješio bi ja to več sebi :)
Uglavnom, neznam zašto ti je tako velika reakcija na finoj hidraulici kod podizanja pick-up, kod mene to ide čisto normalno (na isti princip koji si trenutno probao i ti) i mogao bi bez problema raditi i tak s tim kako je.
Uglavnom ja kad nešto dižem ili spuštam mogu raditi skroz normalno i polako s "kockicama" i nemam problema s lupanjem pumpe, kad dignem kockice do kraja, malo vratim da nije pod velikim pritiskom, pumpa se niti ne čuje, istina svida je velik kapacitet cilindara, na pick-upu je mali kapacitet cilindara pa se to drugačije odrazi...noooo, sve bi se to dalo poriktati ;)

Probaj još jednu stvar koju vjerojatno nisi.

Pošto imaš ventile i na traktorskom izvodu i na crijevu prikolice, probaj jedan od tih ventila ne otvoriti skroz do kraja, da protok ulja bude smanjen, nebi ti više pick-up trebao naglo padati i naglo se dizati da udari gore.
Recimo ovaj ventil na izvodu kipe na traktoru probaj prigušit malo (zatvori ga do pola) pa onda probaj i javi reakciju.
Možda s tom radnjom povečaš hod "kockice" i pick-up bude sporije reagirao ;)
Probaj ništa te ne košta! No samo pazi na zvuk pumpe!
 
B

Bobo

Guest
Gle, nitko nije rekao da se bez dorada ne moze, vec da je zajebancija i lako ti se dogodi da pukne poklopac hidraulika kad se malo koncentracija popusti...

Ja sam tako dvije sezone brao kukuruze i trecu sam rekao da nema sanse da docekam bez razvodnika i tako je i bilo... sad ga ne dam ni za suho zlato. Komfor rada neusporediv.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Gle, nitko nije rekao da se bez dorada ne moze, vec da je zajebancija i lako ti se dogodi da pukne poklopac hidraulika kad se malo koncentracija popusti...

Ja sam tako dvije sezone brao kukuruze i trecu sam rekao da nema sanse da docekam bez razvodnika i tako je i bilo... sad ga ne dam ni za suho zlato. Komfor rada neusporediv.

Potpisujem, slažem se u potpunosti.

Emy...sve je do tvoje volje i tvojih živaca.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Emy to ti je najbolje nabaviti polovne komande od viličara na nekom otpadu ili kod servisera. U tom slučaju bi imao jedan jednoradni i jedan dvoradni izlaz i to mislim za vrlo malo love. Tako sam ja riješio prije pet godina prednji utovarivač na universalu i radilo bez greške.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bobo riješiću i ja samo trenutno u proračunu nemam sredstava jer sam razmišljao ovako :

Kupiću prikolicu dodati nesto za kardan i neke fićfiriće zategnuti na prikolici i to je to...e sad je ta hidraulika "došla" ne najavljeno i istrugo sam se na drugim stvarima...hebi ga meni koji imam u stali 4 krave, je ipak bio povelik financijski zalogaj kupovanje prikolice...ne kazem da sam se pokajao, nego sam ulozio toliko koliko sam mogao, a sad kad dodju na prodaju telad mogao bih tu ubaciti koji 100-150 eura i rješiti problem, ali da se sad ne zafrkavam s tim da odradim grašak jer mi i tu treba 50 eura da grašak dovučem kući...

Hem mi je taj problem upao u špici sezone hem sam slab s lovom, hem znaš i to kad kreneš da otvoriš jedan posao unutar njega se nakote jos 5 onih sitnih koji te pojedu...tako mi je i s prikollicom bilo razmisljao sam kupiti prikolicu i to je to, e dođe pufer, e dođe kardan e dođe i sad taj hidraulik...ali da ti ne duljim dalje dobra stara veli "Iščupaj komarcu nogu iziđe mu i utroba"...e u takvoj sam sad poziciji...pa me iskreno da ti kazem malo i razveselilo sto kazes da si radio tako 2 sezone s beračem...znači trebam biti smiren, dobar na osjećaju a i uraditi ovo sto ŠANANA veli, malo zatvoriti ventil i vidjeti ima li tu rješenja...

Draško i to si u pravu jer evo ja bih sad trebao dati 100 eura samo za razvodnik bez majstora...a sigurno da se raspitam kod nekih ljudi mogao bi se za sitnu lovu naci i nesto povoljnije a plus i funkcionalnije...nego recite mi taj razvodnik s jednim izlazom da li je on dovoljan upravo i za taj prednji utovarač ili bih morao imati taj s duplim izlazom, da kad trazim da vec pitam za taj dupli...Draško ti si to pravio ???

Idem vani probavati to da smanjim ventil na pola ...
 
B

Bobo

Guest
Razvodnik s jednim izvodom je dovoljan za onaj najobicniji prednji utovarivac koji ima otvaranje preko sajle...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
Draško i to si u pravu jer evo ja bih sad trebao dati 100 eura samo za razvodnik bez majstora...a sigurno da se raspitam kod nekih ljudi mogao bi se za sitnu lovu naci i nesto povoljnije a plus i funkcionalnije...nego recite mi taj razvodnik s jednim izlazom da li je on dovoljan upravo i za taj prednji utovarač ili bih morao imati taj s duplim izlazom, da kad trazim da vec pitam za taj dupli...Draško ti si to pravio ???

Idem vani probavati to da smanjim ventil na pola ...[/QUOTE]

Da sami smo to doma slagali, razvodnik je bio od viličara sa dvije komande, jedna jednoradna za dizanje utovarivača (krana), a jedna dvoradna naprijed za vilice ili korpu (otvaranje-zatvatranje). Uglavnom ti za utovarivač trebaju dvije komande (1+2), osim ako imaš korpu na mehaničko otvaranje, tj. da samo povučeš klin i korpa sama iskipa, tada ti je dovoljan samo jedan izlaz za podizanje krana. Ovaj slučaj sa mehaničkim otvaranjem je muka, a naročito za vilice kad tovariš rolo bale, jer nemaš nagiba. Moj savjet ti je da kad već ugrađuješ da si ugradiš duple komande, jer nikad neznaš što ćeš danas sutra kačiti kakav priključak i iza na poluge pa ti zatreba dvoradna komanda. Zato se malo strpi i odradi sad grašak ovako kako je, ali oprezno, pa kad "eurići porastu" odradi to kak treba.
 
Na vrh