• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
skolan93 kaže:
toma84 kaže:
A zakaj misliš da će nas balirke u grob otjerat???

zato jer je spremanje krme u bale preskupo,previše vremena treba da se bale odvezu s polja
kan se ne može bacit na vrijeme isto tako se ni kukuruz ne može posijat nakon dva otkosa ljulja na vrijeme
kad se puni mikser prikolica sa balama treba previše vremena i sa balama ne možeš napravit sendvić silažu
ako bale ne makneš na vrijem počnu ih napadat miševi,škanjci,vrane i druge razno razne nemani
s balirkom ne možeš vozit silažu
poslje otvaranja bale ti ostane puno otpada,a naša vlast planira naplaćivat odvoz smeća po odveženoj količini
kad se krma sprema u bale tlo se gazi više puta
ako daješ usluge sa samoutovarkom ti je veća zarada jer ti treba samo gorivo

trebaš još koji razlog

Super post. Balirke su zbilja prespore. Jer u manjem vremenu nego što ti treba za baliranje imas doma nagažen i zatvoren silos, naravno ako parcele nisu predaleko.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ali moraš imat i pokošeno nekoliko jutara da završiš silos... Ovak, pokosiš jutro i pobaliraš... Dobro, ima svako svoje mišljenje...
 
Å

Željko

Guest
abrkili kaže:
ovo je prava rijetkost kod naših farmera!

zašto stoji tako ukoso?jel ima ona neku hidrauliku pa može pomicati rudo niže i višlje?

Točno, ali već u sloveniji nije! Bale su preskupe i previše je posla s njima za veče farmere, ali za male zlata vrijede!
Ukoso je zato jer je slučajno tako ostala kad sam ju sliko, inače rudo je hidraulički podesivo radi lakšeg uspinjanja na silos.

Hurlimann86 kaže:
Čestitam na kupni prikolica dobro izgleda.
Pretpostavljam da si je kupio za pravljenje sjenaže u silose, kolko ima noževa i kolki joj je kapacite

Hvala!
Da, namjenjana je za sjenažu i silažu. Ima 35 noževa, oko 25 m3.

skolan93 kaže:
čestitam na kupnji prikolice jako dobro izgleda
to je prava stvar a ne balirke,balirke će nas u grob otjerat

zanima me sljedeće

dimenzija utovarnog prostora prikolice

kolko ima noževa i kolko je dužina trave kad prođe kroz noževe

širina pick-upa

kolko ima valjaka za istovar i kak si zadovoljan s njihovim radom

s čim ste gazili masu u silosu,dali ju je trabalo dodatno razgrtati nakon valjaka za istovar,jel se dala dobro sabiti

kak se traktor popeo na silos kad je hrpa bila pred kraj punjenja

kak se traktor ponaša ako su vakli deblji i kad je pred kraj punjenja

dali je teško manevrirat s njom na uvratinama na malim parcelama

koji stroj ti se čini brži,da ima veći radni učinak-balirka ili prikolica

ak ćeš stić daj mi ju molim te poslikaj u poslu kad ćeš silirat grašak,pogotovo kad istrpava masu u silos


Dimenzije neznam sad na pamet, ona je oko 25m3.
35 noževa ima i dužina trave je onda 5cm.
Širina pick-upa je 2m
Ima 3 valjka i to je super
Gazili smo s jd 5820+prednji utovarivač+uteg od 2,5 t. Super se je sabijalo,
nije bilo problema s popinjanjem na silos.
Dobro se ponaša traktor, tjeral sam ju na eko okretajima i za đonija to nije nikakav problem pa čak ni pred kraj punjenja.
Malo je , ali čovjek se navikne.
Prikolica je puno brža od balirke.
Ok.
 
S

skolan93

Guest
a koja je prosječna brzina punjenja prikolice i na kolko okretaja kardana i obrtaja motora
kolko ideš na sat s balirkom

kolko je silos visok,jel trebalo uzet zalet

jel planiraš radit sendvić silažu

dali se silos sa sjenažom može punit dva dana

oćeš oupće dio krme spremat u bale ili sve u silos-naravno osim sijena i slame

kolko je teška prazna prikolica

jel trebalo dodatno razgrtat masu u silosu,ako je zanima me kako je išlo i dali je masa rastresita ili se drži u komadu

koloko ha si otprilike napravio i kolko su ti polja prosječno udaljena od silosa

koji traktor će ju vuć u silaži
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Jel ima iza istovarnu traku da možeš sa njom proč kroz farmu i da razbaca na stranu :?:

Prednost prikolice je ta kaj ti silosi ne stoje prazni cijele godine dok silažu isprazniš :blackeye 8)
Moje mišljenje je da se prvi otkos ljuljeva i lucerene isplati stavit u rolo bale,a dalje otkosi koji nisu tako kvalitetni da idu u silos..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
marko93 kaže:
Jel ima iza istovarnu traku da možeš sa njom proč kroz farmu i da razbaca na stranu :?:

Prednost prikolice je ta kaj ti silosi ne stoje prazni cijele godine dok silažu isprazniš :blackeye 8)
Moje mišljenje je da se prvi otkos ljuljeva i lucerene isplati stavit u rolo bale,a dalje otkosi koji nisu tako kvalitetni da idu u silos..

????
Baš je kontra stvar.
 
S

skolan93

Guest
također se slažem s Mariom

pa ludost je najbolju krmu spremat u bale jer je to preskupo,teško ih je postpemit i lako se probuše zbog miševa,ptica i sl
pa onda imaš skupu krmu i još k tome dio je pokvarem
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Prvi otkos mi je uvijek najkvalitetniji i od 120bala koje sam imao nakupile su se njih 10 koje su imale male fleke po sebi,a to je zanemarivo..

Sa drugim i trečim otkosom imam probleme oko kvarenja,a i do onda ispraznim 2 silosa..
Nije mi nikakav problem spremit rolo bale..Ptice mi rade najmanji problem ako na vrijeme izvezem s polja(za dan,dva)..
 
I

ivanm

Guest
sa stajališta kvalitete jel bolje silirat i gazit u silos ili skupljat silažnom prikolicom i gazit u silos?
 
S

skolan93

Guest
ivanm kaže:
sa stajališta kvalitete jel bolje silirat i gazit u silos ili skupljat silažnom prikolicom i gazit u silos?


kvalitetna krma se može pospremiti na oba načina bitno je da se pokosi kad je ljulj odgovarajuće visine,obavezno prije nego isklasa i također je bitno da se krma pospremi s odgovarajućom postotkom vlage
 
Å

Željko

Guest
skolan93 kaže:
a koja je prosječna brzina punjenja prikolice i na kolko okretaja kardana i obrtaja motora
kolko ideš na sat s balirkom

kolko je silos visok,jel trebalo uzet zalet

jel planiraš radit sendvić silažu

dali se silos sa sjenažom može punit dva dana

oćeš oupće dio krme spremat u bale ili sve u silos-naravno osim sijena i slame

kolko je teška prazna prikolica

jel trebalo dodatno razgrtat masu u silosu,ako je zanima me kako je išlo i dali je masa rastresita ili se drži u komadu

koloko ha si otprilike napravio i kolko su ti polja prosječno udaljena od silosa

koji traktor će ju vuć u silaži

Prosječna brzina je bila oko 8km/h vjerajatno može i bolje ali nema potrebe forsirati. Tjeral sam ju na 540 kardana i 1700 motora.
S balirkom idem oko 4Km/h
Silos je visok 1,6 i bez zaleta to ide, samo mora biti dobro zagaženo.
Sendvič od lucerne, ljulja i prirodne da, ali od trava i kukuruza ne jer nema smisla tj. obrok za muzne krave mora biti točno izbalansiran, a kad imaš to sve zajedno onda nema te mogučnosti.
Može dva dana najviše.
Samo za junice ide u bale.
Mislim da težina prazne prikolice nigdje ne piše.
Masa je rastresita i ide to. Morali smo razgrtati masu zbog preuskog silosa. Dva traga su mi bila preširoka, a jedan preuzak. Zato sad smo napravili silos za grašak samo s jednim zidom tako da idemo u širinu po potrebi.
Neznam, nisam računo koliko je bilo ha, a daljina oko 1 km
U silaži neznam, a u sjenaži jd 6330.
 
Å

Željko

Guest
marko93 kaže:
Jel ima iza istovarnu traku da možeš sa njom proč kroz farmu i da razbaca na stranu :?:

Prednost prikolice je ta kaj ti silosi ne stoje prazni cijele godine dok silažu isprazniš :blackeye 8)

Nema istovarnu traku. Ne vidim svrhu te trake..pa ko bi svaki dan kosio zeleno, a i znamo da nije svaki dan sunčan i onda zbog kiše ne možeš u polje, a burag ne podnosi nagle promjene i evo ti više štete nego koristi.
 
S

skolan93

Guest
Sendvič od lucerne, ljulja i prirodne da, ali od trava i kukuruza ne jer nema smisla tj. obrok za muzne krave mora biti točno izbalansiran, a kad imaš to sve zajedno onda nema te mogučnosti.

to i ne mora biti točno jer sam bio kod jednog slovenca koji ima sendvć i postiže oko 9000l po kravi,no to je možda jer ima robota pa se krave muzu 3 puta dnevno
 
Å

Željko

Guest
Tri mužnje znači 15-20% mlijeka više.
Za sendvič treba znati točan omjer...mislim da se ne isplati zezati s time.
 
S

skolan93

Guest
kad prikolica istrese krmu koja joj je debljina

gaziš sa malim jd-om,kakav si uteg za njega napravio-može kakva slika
 
Å

Željko

Guest
Može biti i 1 m, sve zavisi od brzine kojom ideš.
Trenutno nemam slike, mislim da postoji negdje na forumu ali budem ti je poslikal sad kad budemo silirali grašak.
 
G

Gradacac

Guest
Imali neko iskustva sa Agrar samoutovarnim prikolicama?
Kakvog su kvaliteta i ko ih proizvodi?
Moze li se nac dijelova za njih.
hvala.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
abrkili kaže:
uredna na prvi pogled.stvarno su bagatela te samoutovarke.
sve stima samo je malo sajla od kocnice zapekla i kotac na rudi navodno je stajala dvije godine,a i bilo je prst prasine na njoj tako da je i moguce,a sta ce tice cjene mogla je i manje a kajces stareg covika zaj...... i kardan je u cjeni, a bas i nisu bagatela kad ju nemres zaradit i otplatit .
 

Najnoviji postovi

Na vrh