• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
evo nekoliko stvari koje sam do sada čul od ljudi koji rade s njom godinama i za koje i sam mislim da su u redu :

Ta sijačica se najbolje čuva da se s njom radi po fino obrađenoj zemlji = znači nema tanjuranja niti "kamenja" na sjetvenom sloju, njoj treba pepel iza rotobrane...
Drugo, u transportu paziti ko da voziš jajca iza...posebno po lošim poljskim putevima,po cesti isto polako po neravnom, ako koji stroj moraš voziti polako onda je to sigurno sijačica... a najgore je kad majstor vozi max. brzinom kao da više dnevno napravi - tu najviše gubi!!! zato s njom polako ;)
I naravno redovno održavanje, podmazivanje!
I OBAVEZNO DA JE NA SUHOM CIJELE GODINE!

I još nekaj, veli mi jedan pajdo da ju on nikad nije pral već ju redovno posle svake sezone ispuše,prepuše... e sad...a blato??!! :( pomagajte!
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
najbolje ju je oprati i premazati recimo sa naftom da ne hrđa na mjestima gdje je skinuta boja pa si miran.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
malo da se nadovežem
olt radi dobro samo u dobro pripremljenoj zemlji, to se najbolje vidi kad preoravate trave ili što god več koje je par godina netaknuto, i obrada nije jako dobra.
kod mene u mom kraju olt slabo prolazi, to samo kod nekih ratara, sve drugo u becker i gaspardo teretne sijačice koje imaju kotače iza, i one siju i u oranje prefektno, em su teretne, i dobro zagrnu sjeme, tu je psk jako loš
i u mom kraju samo kupuju gaspardo i becker, daleko od toga da olt ne valja, ali u teškim uvijetima su ove druge u velikoj prednosti, pogotovo kao kod mene gdje je kukuruz večinom u naknadnoj sjetvi, nakon ljuljeva
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
more biti...al zato je tu rotobrana koja mrvi,melje,rastura...ali normalnu navek ima iznimki...
budemo pazili s njom i mora ona iti - na proljeće bacim elektroniku OLTRONIC i derem celu noć... :lol: :D
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
jozek kaže:
koja joj je cijena ?
@ danijel 2356 koju elektroniku si stavljao na koju sijačicu ikoja je cijena ?
stravio sam OLTRONIK elektroniku, monitor je za 8 redi jer se radi tako serijski, a ja imam 7 redi za soju, i 6 redi za kukuruz, pa je majstor mi to sve složio da paše na jedan monitor(inače su različiti priključci). a cijena je po dogovoru, jer samo je jedan monitor bio pa je bilo jeftinije, a uzel sam i hektometar za kombajn uz to, pa je sve to došlo još malo jeftinije. elektronika mjeri hektare, brzinu sijanja, radne sate. ako trebate broj recite pa ga ja postam, a budem stavil i sliku monitora kasnije.

edit: ima tu jedna slika di se vidi monitor
dsc05033resize.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Dečki, kak izgledaju senzori na redovima? Fotoćelije ili kaj drugo?
Meni bi to trebalo za mehaničku dvorednu, pa bi samogradnja došla u obzir.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
hvala mislio sam da je možda od onog privatnika kaj se reklamira u gospodarskom i daj malo poslikaj kak to izgleda na sijačici
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
jozek kaže:
hvala mislio sam da je možda od onog privatnika kaj se reklamira u gospodarskom i daj malo poslikaj kak to izgleda na sijačici
je, to je od tog privatnika koji se reklamira u gospodarskom, ali reklamira se od nove godine do negdi 5 mjeseca. sad radi na kontroli sjetve za OLT-ove žitne sijačice ETA-24,32,48, mislim da je završio i da počinje ugrađivati po naruđbi. idem sad poslikati, pa stavim slike navečer.
 
K

korisnik2408

Guest
1990. sam kupio ovaj uredjaj za kontrolu sjetve. To je bila jedna od prvih verzija, nije imala brojac hektara nego samo kontrolu sjetve. 1991. je dosao rat i sijacica je ostala na okupiranom podrucju. Bila je koristena, ali nije odvezena. 1998. sam se vratio i ponovo koristio uredjaj koji je bio ispravan iako su sijacica i uredjaj cijelo vrijeme bili vani. U svakom slucaju uredjaj je koristan, posebno dodje do izrazaja kada se sije nocu.
 
J

josipjole

Guest
POZDRAV NARODE!
IMAM PNEUMATSKU MAŠINU CARRARO 4 REDA ZA KUKURUZ NEZNAM IZ KOJE GODINE. ZANIMA ME DALI NEKO ZNA GDJE SE MOGU NABAVITI PLOČE ZA SUNCOKRET? UNAPRIJED ZAHVALJUJEM!!! :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
korisnik2408 kaže:
1990. sam kupio ovaj uredjaj za kontrolu sjetve. To je bila jedna od prvih verzija, nije imala brojac hektara nego samo kontrolu sjetve. 1991. je dosao rat i sijacica je ostala na okupiranom podrucju. Bila je koristena, ali nije odvezena. 1998. sam se vratio i ponovo koristio uredjaj koji je bio ispravan iako su sijacica i uredjaj cijelo vrijeme bili vani. U svakom slucaju uredjaj je koristan, posebno dodje do izrazaja kada se sije nocu.
Daj poslikaj monitor i senzore u cijevima. Oni me više zanimaju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
korisnik2408 kaže:
Imas sve na slikama iznad.
Da, samo ne vidim senzore? Gdje su montirani?
Kak to radi? Na takt? A kaj kad staneš i zrna ne padaju? Ima li kakav senzor na kotaču?
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
ZJ kaže:
korisnik2408 kaže:
Imas sve na slikama iznad.
Da, samo ne vidim senzore? Gdje su montirani?
Kak to radi? Na takt? A kaj kad staneš i zrna ne padaju? Ima li kakav senzor na kotaču?
na zadnjoj slici ono crno sa 3 crvene diode je senzor, radi tako što kad zrno ne pada snop svjetla sa dioda ode na senzore, i on odma svira, i svira svaki puta kad stanješ da se okreneš, jer je to odma test jel su svi ispravni seznori. i ima senzor na gornjoj osovini koji mjeri brzinu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
daniel2356 kaže:
ZJ kaže:
korisnik2408 kaže:
Imas sve na slikama iznad.
Da, samo ne vidim senzore? Gdje su montirani?
Kak to radi? Na takt? A kaj kad staneš i zrna ne padaju? Ima li kakav senzor na kotaču?
na zadnjoj slici ono crno sa 3 crvene diode je senzor, radi tako što kad zrno ne pada snop svjetla sa dioda ode na senzore, i on odma svira, i svira svaki puta kad stanješ da se okreneš, jer je to odma test jel su svi ispravni seznori. i ima senzor na gornjoj osovini koji mjeri brzinu.
OK, hvala. Koliko vidim ove tri su predajne diode. Ako možeš, poslikaj iz suprotnog kuta, da vidim one druge, prijemne. Imam neku ideju da to napravim sam. Kak izgleda senzor okretaja osovine i gdje je montiran?
Kaj se dogodi kad se taj senzor zaštopa, recimo blatom, odnosno kad sijačicu spustiš prerano, pa se senzor zabije u zemlju? Jel ti se koji razbil i kak ga očistiti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh