• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
kupio si dobru sijačicu ak nije tajna koliko si keširao, gdje si je kupio i zakaj ne četiri reda:?:
ono dole ti je brisač sjemena da ti bude jasnije sijačica ti na rupu na sijačoj ploči nasauga i više zrna i onda ti brisač viška zbriše tak da ostane samo jedna sjemenka po rupi, e sad kak to naštelati ako ideš prema večem broju bolje je otvoren, znači pustiš strojček u pogon s pravilnim brojem okretaja kardana i rukom okrečaš pogonski kotač i na ploči gledaš koliko se sjemenki uhvatilo na rupu ak je svugde po jedna sve u redu,ako ima praznih otvori bolje brisača,a ako imaš po dvije onda ga malo zatvori u biti za krupnije sjeme se više otvara dok za sitnije se zatvara. to možeš kontrolirati u tijeku sjetve na uvratinama
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
@ orsic

koliko košta takva jedna sijačica? mislim u takvom stanju? kako si zadovoljan njome?
 
W

weekendfarmer

Guest
jozek kaže:
kupio si dobru sijačicu ak nije tajna koliko si keširao, gdje si je kupio i zakaj ne četiri reda:?:
ono dole ti je brisač sjemena da ti bude jasnije sijačica ti na rupu na sijačoj ploči nasauga i više zrna i onda ti brisač viška zbriše tak da ostane samo jedna sjemenka po rupi, e sad kak to naštelati ako ideš prema večem broju bolje je otvoren, znači pustiš strojček u pogon s pravilnim brojem okretaja kardana i rukom okrečaš pogonski kotač i na ploči gledaš koliko se sjemenki uhvatilo na rupu ak je svugde po jedna sve u redu,ako ima praznih otvori bolje brisača,a ako imaš po dvije onda ga malo zatvori u biti za krupnije sjeme se više otvara dok za sitnije se zatvara. to možeš kontrolirati u tijeku sjetve na uvratinama
Prije svega hvala na odgovoru. Kupljena je u Vrbovcu kod jednog lokalnog švercera za oko 1400 eura. Bolje nam odgovara dvoredna jer ne sijemo puno,nekih 5-6 jutara,lakše je za okretat se po manjim parcelama,lakša je pa se može raditi s malim traktorom,dok je za večeg zakvačena rotobrana i tak. Malo ju je bilo problem kupiti,jer kolko smo vidli svi imaju četveroredne,a dvorednih baš nema na prodaju.
 
M

mario603

Guest
Ljudi imam za sve jedno pitanje- naime posjedujem staru olt mehaničku dvorednu sijačicu kukuruza i ove godine me totalno iznevjerila, ne sije kak treba i stalno je nešto cvika, škripi i puca kad se sije pa sam mislio zamijeniti sa nekom drugom, npr. imt 640 ili slično pa bi molio da mi netko preporuči kaj bi bilo najbolje za mene jer sijem tek par hektara godišnje......
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
mario603 kaže:
Ljudi imam za sve jedno pitanje- naime posjedujem staru olt mehaničku dvorednu sijačicu kukuruza i ove godine me totalno iznevjerila, ne sije kak treba i stalno je nešto cvika, škripi i puca kad se sije pa sam mislio zamijeniti sa nekom drugom, npr. imt 640 ili slično pa bi molio da mi netko preporuči kaj bi bilo najbolje za mene jer sijem tek par hektara godišnje......

s kojim traktorom siješ...ak je veći od 30ks, novija olt 4redna, msk4, imam ju ja, super je, sam ju moram prefarbat i obnovit malo....a kad sam pred nekih 13 god počel sijat s njom, tad sam imal ¸15 i pol godina, katastrofa, lomila se, trgala....sad ide odlično al treba ju još malo popravit i super...
 
M

mario603

Guest
Ja sijem sa imt 542 a stvarno neznam šta bi to s njom moglo biti....
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
mario603 kaže:
Ja sijem sa imt 542 a stvarno neznam šta bi to s njom moglo biti....

ond definitivno noviju MSK 4, super stvar preporodit ćeš se, ovo s 2 reda presporo ide, a ak oćeš bit napredniji uzmi i psk4 pneumatsku...još bolje....
 
T

takor

Guest
I ja razmisljam da kupim dvorednu oltovu mehanicku sijacicu jer posljednjih godina kvaliteta sjetve je toliko losa, majstorima je bitno samo da sto brze se provozaju njivom i uzmu pare a kako je posijano to uopce nije vise vazno iako imaju pneumatske sijacice a sjecam se sjetve prije kad se sijalo mehanickim sijacicama i polako nije nikad bilo problema a sad svake druge godine presijavam.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
takor kaže:
I ja razmisljam da kupim dvorednu oltovu mehanicku sijacicu jer posljednjih godina kvaliteta sjetve je toliko losa, majstorima je bitno samo da sto brze se provozaju njivom i uzmu pare a kako je posijano to uopce nije vise vazno iako imaju pneumatske sijacice a sjecam se sjetve prije kad se sijalo mehanickim sijacicama i polako nije nikad bilo problema a sad svake druge godine presijavam.

novu ili polovnu....kolko siješ godišnje?
 
T

takor

Guest
Dvoredna bi mi bila sasvim dovoljna a lako ju je i garazirati.
Sijem 4 jutra godisnje
 
B

Bobo

Guest
Ja sam kupio polovnu, doslovce pohrdjalu MSK 2 za 500KN s nekoristenim posudama za gnojivo. Lanac je na njoj bio dosta poderan i nije imala ne sebi ni jednu plasticnu cahuru, a na pogonskoj osovini su bile gusene cahure, koje nikada valjda nisu podmazivane...

Sijacica je osmirglana, sredjena, pofarbana, napravljene nove kutije za sjeme i za moja 2-3 jutra godisnje mi bolja ni ne treba.

Ne ide mi u glavu sto ljudi preporucaju 4- rednu sijacicu,a covjek ima 3 jutra kukuruza za sijati. Susjed je patio za 4-rednom, pa je dao svoju dvorednu i nadoplatio... sad mu je krivo, samo ne zeli priznati. male i nepravilne njive, pa se ti s 4-rednom snalazi ;)
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Bobo kaže:
Ja sam kupio polovnu, doslovce pohrdjalu MSK 2 za 500KN s nekoristenim posudama za gnojivo. Lanac je na njoj bio dosta poderan i nije imala ne sebi ni jednu plasticnu cahuru, a na pogonskoj osovini su bile gusene cahure, koje nikada valjda nisu podmazivane...

Sijacica je osmirglana, sredjena, pofarbana, napravljene nove kutije za sjeme i za moja 2-3 jutra godisnje mi bolja ni ne treba.

Ne ide mi u glavu sto ljudi preporucaju 4- rednu sijacicu,a covjek ima 3 jutra kukuruza za sijati. Susjed je patio za 4-rednom, pa je dao svoju dvorednu i nadoplatio... sad mu je krivo, samo ne zeli priznati. male i nepravilne njive, pa se ti s 4-rednom snalazi ;)

ja imam 4-rednu i prezadovoljan sam, jednom sam kod susjeda radio s 2-rednom i zetorom 5211, to je užas.....ugaženog ko u priči.....a imam i nepravilnih njiva i snalazim se super, kutije za gnojivo imam, ali ih posljednje 2 godine ne koristim, samo rasipačem idem....zakon sije, trebalo bi ju ofarbat jedino....
 
M

mario603

Guest
Bobo kaže:
Ja sam kupio polovnu, doslovce pohrdjalu MSK 2 za 500KN s nekoristenim posudama za gnojivo. Lanac je na njoj bio dosta poderan i nije imala ne sebi ni jednu plasticnu cahuru, a na pogonskoj osovini su bile gusene cahure, koje nikada valjda nisu podmazivane...

Sijacica je osmirglana, sredjena, pofarbana, napravljene nove kutije za sjeme i za moja 2-3 jutra godisnje mi bolja ni ne treba.

Ne ide mi u glavu sto ljudi preporucaju 4- rednu sijacicu,a covjek ima 3 jutra kukuruza za sijati. Susjed je patio za 4-rednom, pa je dao svoju dvorednu i nadoplatio... sad mu je krivo, samo ne zeli priznati. male i nepravilne njive, pa se ti s 4-rednom snalazi ;)
Bobo daj mi reci šta bi ja trebao sve na svojoj izmijenit- naime u prijašnjim postovima sam napisao da imam problem sa svojom, relativno slabo je koristim, gnojivo sa njom ne sijem ali mi se čini kao da nešto cvika osovinu gdje su dozatori za sjeme uz čudno škripanje, ja mislim možda pločice?! Isplati li se to popravljat, a sijačica je inače u ok stanju moji je kupili novu tamo 1985.
 
B

Bobo

Guest
Mogu vrlo lako biti i plocice... Samo da te pitam, koliko cesto podmazujes lezajeve na njoj?

Ovako iz glave mislim da ima oko 9-10 mazalica na dvorednoj sijacici, moze biti da si neke preskakao i tokom godina, hrdja i prljavstina rade svoje. Takodjer imas rupe za kapanje ulja ispod posuda za sjeme. Obavezno ju na kraju sezone operem dobro i podmazem.

Probaj skinuti obje posude za sjeme i probaj rukom okretati plocice. moraju ici lagano. Otpor trebaju pruzati samo izbijaci sjemena i drugo nista. takodjer, dok su posude skinute, pdobaj okretati tockove na njoj da vidis jel sto teze il lakse sve dok ne nadjes kvar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh