• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačice za žito

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Kako su se pokazali ti diskovi? Uzeo bi i ja sebi d7/d8 s takvim jednostrukim diskom.
Samo bi ja 2.5m da se ne provlačim po putevima sa 3 metra.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
A vjerujem da je sjetva jednostavnija s diskovima, pogotovo posto ne orem, a sad ne znam kako je sa samom dugotrajnoscu istih. Ostalog se ne bojim.
Te starudije svake godine su sve skuplje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A kaj fali recimo IMT-ovoj sijačici sa diskovima?? Nebi posijala istko ko i ova D7? A dijelova ima i kod nas i u Srbiji koliko god hočeš.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Nije mi toliko do diskova koliko do stalnih tragova, hidro markira, bolje grablje, veci sanduk za sjeme. Djelova imam u blizini pa i za svoju starudiju d4.
Da sijem 50-60 ha nebi razmisljao nego uzeo novu d9.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Nebi ni ja Imt, pisali su o njoj ima ravno dno pa ne izadje sve sjeme. I vjerujem da je puno lakše Amazone naštelati. Ja sijem 10ha, ni toliko, ali opet bi htio imati dobru sijačicu 2.5m i obavezno diskovi. Možda bi i novo nešto, ali isto pitanje šta da je povoljnije i dobro..

Recimo zanimljivo mi je da nema u ponudi rabljenih Pottinger, Gaspardo nina i sličnih.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
IMT sijačicu je konstruirao neko pod utjecajem alkohola ili droge, tri pregrade, ravno dno sa 50 šarafa, čim ima manje od 20 kila sjemena ne možeš sijati, muka Isusova ju je očistiti od sjemena, pogotovo je problem kad siješ više vrsta žitarica, nezgodno ju je zakopčati, markire ne možeš prebaciti iz kabine, korači se teško skidaju... Inače je dosta precizna, lako se podesi, nema skoro nikakvog održavanja, ali ipak ju treba zaobići u širokom luku.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Imam Amazonku D7 2.5m koja je imala po jedan disk pored lule kao na poljostrojki i to je nista . Poskidao sam diskove posle prve sezone i ostavio lule samo .

Moje misljenje je da se gleda masina sa dva diska i da seme curi na prednjem delu diska , to radi savrseno . Jedan disk je nit smrdi nit mirise .
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Savršeno i košta.. Ako odbacimo olt, imt i poljostroj ovo ostalo je sve nedostižno..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Ima i novih sijačica kaj nisu tak skup..
Skupo je i sjeme koje se sije,pa treba gledat da bude posijano čim bolje..
A i tak se sijačica ne kupuje svaki dan,ako se kupi nova to se ima jedno vrijeme i nemaš briga kad ideš sijat dal bu dobro posijano ili ne..
MaterMac,3m oko 6500e
1.jpg


Ozdoken,3m sa super opremom 7000e:
1.jpg

4.jpg


Ima tih sijačica po prihvatljivoj cijeni..
Ja sam odustal od rabljene,ako ima 3-4000e za dobru rabljenu,onda bude i jednom više za novu..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Odlična objava, baš sam htio komentirati iste.. Matermacc sam i ja gledao, možda imaju i od 2.5m pa bi cijena bila i povoljnija.

A opet jednostruki je disk i sad nakon što je kolega napisao da taj sistem nije dobar nisam siguran šta misliti..

Opet kao što kažeš sijačica kad se kupi to je trajno i dugo godina se sije s njom. Zato ja i gledam da se uzme nešto bolje i da služi.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Na tvom mjestu,ja bi gledal kombinaciju 2.5m odmah..
Nova roto+sijačica na njoj i miran si do-života takoreč..

Mi smo isto bili u dilemi dal kupit sijačicu i roto sa liftom,ali na kraju odustali i bude kombinacija 3m dogodine i mirni smo dalje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Nemam ja teren, a ni površine za takve egzibicije. Ove godine posijano 14 rali žita i možda bi bilo par rali lucerne.. Imao bi šta nositi i pravu rd sa packerom. I kad bi išao na kombinaciju prije bi gledao da je sijačica na samoj rd nego da je tu još hidrolift. Onda bi uz cijeli set utega možda i mogao nositi.

Za tvoje uvjete i traktor koji imaš nema greške sa 3m kombinacijom :).
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Ako se ne radi redukovana obrada nego oranje onda nema potrebe ici za diskovima jer lule odrade posao jako lepo narocito ako ide iza roto drljace, a to ide u prilog ceni i izboru.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ja sad sijem sa diskovima i vidim da to nebi išlo sa ulagačima, jedino na mekanoj zemlji. Tamo gdje je grublja priprema diskovi znaju buse gurat pa treba dignut malo sijačicu da opet dobro ide. Kuruzovine isto ostane nešto vani gdje su teške zemlje to je tako jednostavno.

Kolega ima ulagače pa čim je malo mokrije ili lošiji uvjeti sa rasipačem posije.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Prosle sam godine sejao u gruberisano sojiste tako sto sam otpustio skroz opruge i isao brze pa se sama cistila , al to nije poso . Kolega mi ima novu agriu 3m i to cudo mora da nosi najmanje traktor od 80 konja i isto hoce da gusi i gura grubo spremljeno jer nije opruga nego gumena torzija .

Hocu rec da mada bio disk on ce preci preko velike grudve a seme ipak ostaje na povrsini . Jedan deo sam posijao u orano u avgustu i tu je priprema super sve se sasulo a sada ide oranje kukuruza nakon kise spremanje pa setva , al uradice se nekako .

Za mokro je setvo spremac izmisljen dovoljan je jedan prolaz po vec spremljenom mokrom tlu i sacekati jedan dan i setva . Spremc osusi setveni sloj u rekordnom roku . To radim sproleca kada se sije grasak u martu . Prolaz i skoro se lepi na gume nakon par sati sijacica peva ...
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Nemam ja teren, a ni površine za takve egzibicije. Ove godine posijano 14 rali žita i možda bi bilo par rali lucerne.. Imao bi šta nositi i pravu rd sa packerom. I kad bi išao na kombinaciju prije bi gledao da je sijačica na samoj rd nego da je tu još hidrolift. Onda bi uz cijeli set utega možda i mogao nositi.

Za tvoje uvjete i traktor koji imaš nema greške sa 3m kombinacijom :).

Napisao sam gore,roto i sijačica na njoj..Nisam tu mislio na hidrolift,to je nekako prošlost več..
A što se tiče oblika zemlje,tu je samo bitan onaj koji upravlja traktorom,ništa drugo ne igra ulogu..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ma lako je tebi govoriti kad sve slike što sam vidio bile su u ravnu. Ja se u sjetvi kukuruza ne mogu okrenuti sa proximom jer je veliko brdo i samo ga gura naprijed iako su kotači skroz smotani. I onda 5-6 puta naprijed nazad da bi ga dobio.. A sad da ga okrećem na kočnici pod kombinacijom od preko tonu, to ne dolazi u obzir.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
5yhvus.jpg

Ako koga slucajno zanima,sijala od psenice do uljane repice,soje...
D7-25k..
Na PP jos inf
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E da je meni naći Hassiu s diskovima...vidio je samo na slikama.

No ako se ore s dobrim plugom gde nema apsolutno nikakvih žetvenih ostataka na površini, sijačica s lulama odlično odradi, ja kupio sijačicu s kraja 80.-ih za male pare i radi dobro.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Tako je. Meni je isto bila muka sijati prije dobrog pluga i rotodrljače, žetveni ostaci i veće grude su se štopali između redova, i uvijek je jedan čovjek morao hodati iza sijačice s batinom, i odštopavati nakupljeno.
Sad samo gas, složio sam i rahljače tragova traktora, pa i tu sjeme ostane zagrnuto, dok je prije obavezno trebalo proći iza sijačice branama...
Tko sije 20-30 jutara, po meni nema potrebe davati 4-5 tisuća eura za novu sijačicu, i neka rabljena duplo jeftinija odradi taj posao u dan-dva. Bolje je uložiti u dobro sjeme, gnojivo i zaštitu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh