• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Pozdrav ekipi u ovom topicu!

Zanimaju me iskustva sa ranom sjetvom kuruze,naime lani sam popušio,ne samo što je bilo kak je bilo,nego sam još i sticajem okonosti(pokvaren traktor)sijao prilično kasno,ne sječam se točno,ali negdje krajem svibnja-pretpostavljate kak je to završilo

ove godine idem u drugu krajnost,posijat ću najkasnije 1.4. ako Bog da zdravlje

2011. sam 15.3. doma na vrtu posijal 8 redi BC354 za pečence ,i kuruza je bila izvanredna
te godine je bil zadnji mraz 10.5.-znam točno jer smo 3 dana prije posadili vanjski paradajz,pa je bila panika,pokrivanje s agrilom...
Dakle,preživjela je taj mraz,uz nekoliko prijašnjih slabijih,i nije joj nasmetalo nimalo
tast je lani posijal BC418,isto u drugoj polovici 3. mjeseca,i konačno je imal bolju kuruzu od mene
malo mu je dugo i nejednoliko nicala,prošlo par blagih mrazića,ali poslije,pogotovo u berbi- bila najbolja kuruza u okolici

pa,eto kak se klima mijenja ja odlučio drastično mijenjati rokove sjetve pa kaj bude

kakva su vaša iskustva,poštovani ratari forumaši?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja još nisam na čisto dal da idem komplet sa svime u nešto raniju sjetvu, ili pola-pola.
Inače mi krečemo u sjetvu od 20.4 -do 25.4 je več sve ono glavno posijano.
Sad si nešto mislim da probam nekaj posijati več oko 10.-15.4, jedino se bojim mrazeva, lani je dosta prorjedio sklop, pogotovo uz kakve šume i livade i u dolovima, sve je izgorilo od mraza.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja idem u sijetvu od 20.4. pa nadalje sve ovisi od vremenskih uvijeta kad se moze pripremit za sijetvu i prosle godine susa je smanjila prinos al nije strasno sve u svemu jako zadovoljan sijan Pajdas i nesto malo Zlatko ove godine ce najvjerojatnije ic samo Zlatko!
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Ja idem u sijetvu od 20.4. pa nadalje sve ovisi od vremenskih uvijeta kad se moze pripremit za sijetvu i prosle godine susa je smanjila prinos al nije strasno sve u svemu jako zadovoljan sijan Pajdas i nesto malo Zlatko ove godine ce najvjerojatnije ic samo Zlatko!

Kako ti se pokazao Zatko u suši, koliki je bio prinos i kakva je zemlja kod tebe jel pjeskulja il je teška
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kako ti se pokazao Zatko u suši, koliki je bio prinos i kakva je zemlja kod tebe jel pjeskulja il je teška

u susi se meni pokazo dobar jako sam zadovoljan bili su lijepi klipovi nisam ga imo puno posijanog al prinos je bio dobar kod mene je teska zemlja ima dosta ilovacnih podrucja i na tim mjestima je bio malo slabiji manji klipovi al isto dosta lijepi zato ove godine samo cu njega sijat!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne siješ kad se tebi hoče. Moraš napravit dobru pripremu, ne sijat duboko u zemlju do 5 cm, jer je dublje još uvijek hladnije. Prati prognozu na DHMZ i temperaturu tla. Mora ti biti iznad 6-8 stupnjeva temp. na dubini sjetve duže od tri dana. Moraš sijati gušče radi gubitaka i naravno to popratiti sa gnojenjem. Kupit sjemenski kukuruz koji je predviđen za raniju sjetvu i ima dobro nicanje. Ako posiješ oko 10-20. 04. ne bi joj trebao mraz naškodit, jer do osmog pera se oporavi od mrza. A kad ju ranije posiješ ne izađe odma van, jer je hladnije. Ako ne misliš tako sijat, onda bolje pričekaj pod kraj 4. mj. i posij kukuruz, jer ti taj bude prešišao ovo posijanog ranije.
 
T

traktorko

Guest
slažem se , kad nesto u startu zakržlja teško da ce biti neki kapitalac ne kažem da se ne oporavi ali o rekordima tada vise nemoramo sanjati
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ove godine sjetva oko 10.4. a prošle sam posijao 25.3. i to se jako dobro pokazalo, jer je u proljeće bilo dosta kiše i onda poslije toga ni kapi do berbe.......svaka godina je za sebe, pa nema univerzalne formule
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Ne siješ kad se tebi hoče. Moraš napravit dobru pripremu, ne sijat duboko u zemlju do 5 cm, jer je dublje još uvijek hladnije. Prati prognozu na DHMZ i temperaturu tla. Mora ti biti iznad 6-8 stupnjeva temp. na dubini sjetve duže od tri dana. Moraš sijati gušče radi gubitaka i naravno to popratiti sa gnojenjem. Kupit sjemenski kukuruz koji je predviđen za raniju sjetvu i ima dobro nicanje. Ako posiješ oko 10-20. 04. ne bi joj trebao mraz naškodit, jer do osmog pera se oporavi od mrza. A kad ju ranije posiješ ne izađe odma van, jer je hladnije. Ako ne misliš tako sijat, onda bolje pričekaj pod kraj 4. mj. i posij kukuruz, jer ti taj bude prešišao ovo posijanog ranije.


potpuno si u pravu,ali čovjeka ponese trenutak,pa počneš razmišljati o nekim ekstremima,što opet nije dobro

držat ću se i dalje svog načina i rokova koji su se u 90% slučajeva pokazali dobri,a na onih 10% ionako nemogu utjecati

a i,priznajem,malo je glupo planirati posel prema lanjskoj godini kad ova može biti dijametralno suprotna,ili-ne?
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
sad pak imam pitanje u vezi tretiranja sjemena-nisam uspio nabaviti željenu sortu pioneera sa mesurolom pa me zanima jel toga ima za kupiti,ili ima neka zamjena s čim bi to mogel srediti
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
nije s mesurolom,neki gaucho,i mislim još nekaj,ali nije protiv ptičurina,a meni je to najvažnije...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
ove godine sjetva oko 10.4. a prošle sam posijao 25.3. i to se jako dobro pokazalo, jer je u proljeće bilo dosta kiše i onda poslije toga ni kapi do berbe.......svaka godina je za sebe, pa nema univerzalne formule

Teško je planirati početak sjetve kad je kod nas blato do guzice a i vjerujem da kod vas je dosta vlaznije nego lani, mislim da je lanjska godina priča za sebe...
Ma da bi ja volio vise da slici 2011.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Teško je planirati početak sjetve kad je kod nas blato do guzice a i vjerujem da kod vas je dosta vlaznije nego lani, mislim da je lanjska godina priča za sebe...
Ma da bi ja volio vise da slici 2011.

firc negdje sam vidio da siješ samo osječke hibride, kakav je 444 sa kvalitetom i prinosom
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
nije s mesurolom,neki gaucho,i mislim još nekaj,ali nije protiv ptičurina,a meni je to najvažnije...

premium sjeme je tretirano sa mesurolom + poncho ili gaucho
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh