• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Kontaktni se špricaju podvečer zbog toga što biljka kroz noć sokove iz nadzemnog dijela biljke povlači prema korijenu, znači povlači i sredstvo kojim je tretirana. A višegodišnje korove najbolje je tretirati po strnu, ispadne najlakše i najjeftinije u konačnici.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Danas krenuo s kultivacijom i odmah prihrana 150kg/ha KAN-a;
20857542.jpg


20857544.jpg

20857546.jpg
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
lijep kukuruz kolega...i mi smo našeg danas polovicu skultivirali,ala je tvrdo majko mila..još sutra dok dojde umjetni(,nisu više imali v dučanu) bude se još dogotovilo i može punom parom rasti
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ćime siješ kukuruz kolega, to se većinom dešava kad se u sijačicu stavlja gnojivo ili ako siješ u jarke rućno kako većina njih sije u Istri na malim parcelama prilikom sijanja odmah stavlja umijetno gnojivo.
Njih privuće umijetnjak, ja kad sijem kukuruz ispod čeka koji je namijenjen samo za divlje svinje onda umijetnjak ili bacim prije frezanja ili tanjuranja ili uopće ga ne bacin dok mi kukuruz ne dođe u 5-6-7 listu i onda ga kultiviran.
Ista stvar desila se mom prijatelju ove godine baš jućer me zvao i to na terenu gdije su svinje svakog velikog petka, ali one to na mirišu i dignu red po red.
U takvim situacijama treba parcelu okružit repelentima sve dok kukuruz ne poraste do 30-40 cm tad mu nemogu ništa ali pojavi se drugi neprijatelj a to je jelen koji kao krava popase sve tako da opet si u k.....
Kolega u kojem dijelu Istre živiš?
Lp!

Bok. Centralni dio istre, okolica pazina, jezera butonige, posijano sijačicom. Čuo sam ja za takve stvari kako svinje privlači umjetno gnojivo. Ali susjed je stavio 400Kg domaćeg sjemena krumpira, te je gnojio jednu njivu sa stajskim, drugu sa konjskim iz vreće a na treću nije stavio ništa. Svih 400Kg krumpira je nestalo tj, svinje su pojele. Mislim da gnojivo ipak nije pravilo.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kako nebi mogo nista. Pravac u lovacki savez polozit ispit, pusku u ruke i sam si pravis zakon na svojoj njivi.

Nije baš isplativo, možda i bi kad bi mogao skidati svinje poput klipova kukuruza koje one unište.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Isplati se ako ti svake godine rade isto i na vecoj povrsini. Dosta je da jednu upucas pa si miran neko vrijeme. Uostalom kada ti je lov ili nesto deseto hobi ne gledas na novac. No svatko ima svoje.
Godinama smo kukuruze cuvali tako sto smo oko Bozica kupovali petarde pa ih s njima plasili, palili gume, ostavljali radio, vjesali zvonca na grane, vjesali zvonca na najlon od pecanja pa razvlacili duz njive. Kada smo to radili nikad nismo imali vecih problema. Ali sve to smo radili kada je kukuruz bacio klip inace nikad prije toga svinje ne ulaze u njive.
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Kukuruzari pitanje: kada kultivirate kukuruz sa kultivatorima koliki van je postotak oštećenja kompletne stabljike da je posjećete ili isćupate ili to van se uopće ne dešava, postavljam to pitanje jer iduće godine idem u nabavu jednog dvorednog kultivatora koji će mi koristit za kultivaciju više kultura pa me zanima koliko on je precizan i stabilan?
Pozdrav i unaprijed hvala na pomoći.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Ako je sve ustimano nema sjece ni ostecenja. Jedino na uvratinama se pogazi pri okretanju.
Evo naseg je kisa ospartala. U mjesec dana dva puta bio pod vodom tako da nismo ni mali dio uspjeli ospartat. Isto tako i s suncokretom. Sad vise nema ulaska u njega.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kukuruzari pitanje: kada kultivirate kukuruz sa kultivatorima koliki van je postotak oštećenja kompletne stabljike da je posjećete ili isćupate ili to van se uopće ne dešava, postavljam to pitanje jer iduće godine idem u nabavu jednog dvorednog kultivatora koji će mi koristit za kultivaciju više kultura pa me zanima koliko on je precizan i stabilan?
Pozdrav i unaprijed hvala na pomoći.

Ovisno o vrsti kultivatora, o tome kako ti je podešen, i kako voziš. S vremenom se navikneš, pa oštečenja gotovo i nema, osim na krajevima gdje ulaziš ili izlaziš iz redova.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i na vukljenkima kak mi kažemo(redovi koji imaju ulaz ,a nemaju izlaz na kraju zemlje nego se sjeku na uzdužne redove) jer nikad nemožeš sve skultivirat,a da ne srežeš bar malo kukuruza,jedino ako su ravni redovi i kroz cjelu zemlju..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Danas krenuo s kultivacijom i odmah prihrana 150kg/ha KAN-a;

Jel nije malo 150 kg po hektaru kana ili misliš još jednom al sumnjam da to misliš?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kod mene kultiviranje nedolazi u obzir već je narasla da se sa traktorom nemre unutra imam jedno pola rali 182 pa ču to sutra prihranit napokon a ostalo ima dosta ureje pa ču probati neku prihranu preko lista....

Kolko stavljaš ureje na ral i na kolko vode a kolko na hektar??? ja sam mislil ič al neznam omjer...
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kod mene kultiviranje nedolazi u obzir već je narasla da se sa traktorom nemre unutra imam jedno pola rali 182 pa ču to sutra prihranit napokon a ostalo ima dosta ureje pa ču probati neku prihranu preko lista....

Bok
Evo, ja sam ove godine kukuruz sijao dva puta. Posijao sam 6000m2, što je za moje potrebe dovoljno. Međutim divlje svinje su mi pokupile svo sjeme do zadnjeg zrna, tako da sam morao ponovo u sjetvu. Kukuruz je sada kasniji za mjesec dana i bačen je novac za sjeme. Jesu li se još kome događale slične stvari? Stvarno je poražavajuće kad vidiš što i koliko je ta gamad sposobna uništiti.

Meni se događalo da su mi fazani pojeli sjeme pred koju godinu i nema pomoći kolko bi ja znal... ja samo onda uvjek gledal da posijem pred kišu na dim parcelama di sam imal takve probleme i onda kad padne kiša a zrno nabubri fazani ga ne jedu a za svinje neznam.... jedini problem sa svinjama mi je bil kad je kuruza več bila u klipu al to sam sredio tak da na tim parcelam ne sijem kvalitetnu kuruzu nego pljevu. npr kad sam sijal tam BC 462, BC PAJDAŠ, ILI BC 572 svinje bi mi redovito pojele kuruzu, a odkada sijem BC 418B ILI BC 408B na tim parcelam nemam problema....
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Jel nije malo 150 kg po hektaru kana ili misliš još jednom al sumnjam da to misliš?

sve ti to ovisi o osnovnoj i predsjetvenoj gnojidbi...znam ja lika koji samo kyltivira s 350kg kana,bez ikakve gnojidbe i tak vise od 5.god....to je po meni ubojstvo zemlje..ja npr uopce nevrsim kultivaciju jer u osnovnoj i predsjetvenoj idem s 240-270kg N i toliko K...i ove godine sam isao s folijarnom a ako budem mogao zaci u kukuruz budem jos jednom folijarnom...ocekujem prinos preko 10T...
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Jel nije malo 150 kg po hektaru kana ili misliš još jednom al sumnjam da to misliš?

Nije ni malo ni puno..Prije sjetve je bačeno 400kg/ha NPK 13-10-12 i navožena gnojovka
Ovih 150kg je sasvim dosta,nemislim ič dvaput jer više nie moguče uč u kukuruz..
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Mi sad sa 100 kg/ ha kana jel smo 200 kg/ha urea bacali prije sjetve.
Imamo 100 ha za iskultivirati pa nam je malo naknap pa idemo tako biti će bolje nego nista
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
evo malo i kukuruza , ima svakakvog




buraz je velik 1,40 m , a kuruza je još višljaa...





a ova izgeda ko da je divlja , a to je takva sorta


pa ima još manje


 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh