• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
E kolega ja sam se bojao da ide na hektar ona količina jel mi gnojimo slično vama a manji prinosi...
Nisam bas dobro čitao post a napisao si po kj.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
To je sve po jutru, ide 130 kg 5-15-30 rasipačem i 100 kg u sijačicu, urea isto rasipačem, a kan kultivatorom, nije ništa zaoravano.

I koje imaš prinose sa tom gnojidbom po kj?
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Već sam prije piso da je prošle godine bilo V74 na 30 kj 213 t to je malo više od 7 t/kj, N01 30 kj 160 t, Y12 17 kj 117 t.
Prošle godine je gnojidba bila 250 kg 15ice, 80 kg uree i 100 kg kana po jutru
 
Posljednje uređivanje:

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
da vas pitam sto mislite koji kukuruz je najbolji za posijat prosle godine sam se opeko s kws kitty o tom kukuruzu su mi napricane bajke a mene je sve bilo sram to brat inace kukuruz je uzasan vidim da vas dosta hvali bc572 i pajdasa a sta mislite o bc 574
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
matijas, lijepi prinosi, a i gnojidba, da li si uzeo ove godine sjeme sa zaštitom ili?
Kod mene će ići 130kg/ha Urea, 100kg/ha Map, i 150-180kg/ha Kcl.
Od sjemena za sada N01, te SYN Lucius i Pako.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Kod mene se dosta sije pajdas i bc572 i svi kazu da je dobar ali to opet ovisi od zemlje na koju se sije i gnojidbe ali sam uzeo bc 572 jer je jeftiniji od pajdasa ipak mi financije igraju veliku ulogu ali nisam uzeo dok je bio po 280kn nego sad kad je 360 kn pa sam se tu malo zahebo jer nisam ocekivao da ce poskupiti tako brzo :D
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Nikakva posebna zaštita, prošle godine smo mislili uzeti za jednu njivu tretirano protiv žičnjaka jer je bila livada poorana, ustvari bila je pšenica pa onda kukuruz, ali nas je "šefica" tj. organizatorica proizvodnje odgovorila i poslala Macho 600 FS, pa smo sami mješali.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Sad sam neki dan isao malo po trgovinama da vidim kakvo sjeme imaju i pitam tak trgovca jel bolje da kupim tretirano sjeme ili bez tretiranja.. Radilo se o Y12.. Veli on, ako nebudes sijal tamo gdje je prosle god bila livada, znaci ako budes sijal na kukuruziste ili na strnjak tretirano sijeme ti nebude nista bolje uspjelo nego ovo drugo.. Veli da je to samo bacanje novaca, za tretirano sjeme.. Sta vi mislite o tome?


Da, na neki način ti je dobro rekel...

Bilo je već rasprave o ovome...

Taj tretman koji oni nude, ruku na srce, nije dovoljan da zaštiti od jakog napada kukuruz u startu...
Dovoljan je za slabi napad, nekih 2,3,4, 5 žičnjaka po kvadratu...
A taj napad i na ne tretiranom sjemenu ne bude napravil (pre)veliku štetu...
Nadam se da se razmemo!

Za veći napad ide tretirano sjeme + sredstvo za suzbijanje žičnjaka u sijačicu, tj, dozatore za iste...
Za najjači napad, npr. po friško izoranim livadama ide tretiranje cijele površine! I to je najučinkovitiji način! Istina, i najskuplji je!


Najsigurnije rješenje je napraviti provjeru pomoću mamaca i izbrojiti žičnjake ili ostale štetnike!
Tad znamo o kakvom se napadu radi, a možda ga i nema!

Tak da ako se mene pita, tretirano sjeme je bacanje novaca! :)



@SLAVONAC 985

Recite nam malo o hibridu DKC 5222.
Namjena bi bila kombajniranje u zrnu(vlažnosti cca 23-30%) i mljevenje u vlažni šrot!
Sjetva na 19 cm razmaka...

Koliko je to dobar izbor za tu namjenu, i ako ima neki bolji hibrid, recite nam....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Tretirano mesurolom protiv ptica, OK. Za žičnjake može tretirano ako ima 1 do 2 na kvadratu jer ne krepa on od prvog zagriza. Po mom mišljenju da parcelama gdje ih ima treba tretirati špricanjem dvije godine za redom da im se presječe ciklus razmnožavanja koji traje oko četiri godine i onda svake druge ili treće godine dozom koju preporuča proizvođač. Cijena litre je oko 150 kn, znači za 1ha 900 kn. Koliko košta presijavanje i opet neznaš da li će ostati. A u vezi cijena Plin trgovina iz Hrašća Pioner NO 1 i Y 12 tretirani Maxim 385 kn vrećica od 25000 zrna.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Je mesurol i za žičnjake ako je slabiji napad. Prije dvije godine imao sam na pola jutra kukuruz sačuvao ga od fazana sa sjemenom tretiranim mesurolom ali ga nisam uspio sačuvati od žićnjaka. Kada sam stavio dursban i netretirano sjeme sa mesurolom nisam ga uspio sačuvati od fazana. Znači ako imaš podzemnu i nadzemnu gamad i jedno i drugo. Sada kada se gleda koja je tu bika šteta: 1. dva puta sijano, 2. utrošak insekticida bez efekta i 3. kao najvažnije nikakav urod, I onda se razmišlja kako uštedjeti 100 kn a izgubiš deset, dvadeset puta više.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ima svega.... širok izbor! Nekih hibrida koji su kod nas rašireni nema, a opet ima nekih koji nikad nisu bili kod nas!

Cijene ugl slične, ako odbijemo pdv, kod nas zapravo i jeftinije!

Ne vidim nekog smisla kupovine u Slo... na isto se svodi! :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
kod mene prošle godine sađeno 3 rali, jedna ral ossk 552, i dvije rali bc klipan. bačeno 150kg uree po rali, i 150kg 15-15-15 u sadilicu. sa 3 rali u berbi bilo 12 prikolica klipa punih uvrh (u prikolicu inače ide 4000 - 4200kg zrna, sad koliko je to u klipu...)

Ove godine će ići ista količina gnojiva po rali, isto 3 rali, ali idu svi ossk552 jer su mi bili bolji od klipana a i svih koje sam sadio dosadašnih godina.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
zna li netko kako se zove poljoprivredni dućan u Žabnom kažu da je tamo jeftin kukuruz? i ako ima broj telefona?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
ako misliš na Sveti Ivan Žabno, tamo koliko znam Poljocentar ima dučan, imaš na njihovoj stranici kontakte
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Kakvo je vaše mišljenje o BC Klipan? Mislili smo da ga sijemo ove godine na 3 hektara umjesto ZP 606 sa kojim sa imao problema sa polijeganjem kojem je veoma sklon. Berba ide isključivo u klipu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh