• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Pozdrav,
jesenas posadjeno 360 komada Cacanske rane I 60 komada Cacanske Ljepotice.
raspored sadnje 5x3.
planirana obrada Tarup+freza i herbicidi protiv korova.
 
M

m123

Guest
i ja sam sadio svaku vrstu na okupu, nebitno da li je samooplodna, najviše iz razloga što ne dospijevaju sve baš u isto vrijeme, a i ako imaš konzumne i rakijske lakše ti je kasnije razvrstavati ako budeš imao potrebe za tim.
samo vodi računa da staviš oprašivača uz one kojima je oprašivač potreban i to je to.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Što nitko ne sadi Kalifornijske sorte?
Do nedavno sam neko vrijeme radio vani u Češkoj, i u dučanima se isključivo prodaju Kalifornijske sorte, u Austriji je isto slično.
 
M

m123

Guest
to ništa ne mora da znači, sve ove vrste koje mi sadimo su licencirane, i ako izvadiš sertifikat o kvalitetu voća možeš ih prodavati u cijelom svijetu, možda nisi naletio na čačanke, ja recimo znam da ih po evropi ima, i da se izvoze.
isto tako znam da ih ima i u rusiji, rusi sve otkupljuju, a i dobro plaćaju.
ja sam od stranih vrsta samo stenly posadio nekih 50-60 komada
 
T

tredal

Guest
e odlično...tnx svima...znači svaka sorta svoj red....tako ću i napraviti...
 
M

m123

Guest
ja imam 10 redova
sadio sam 50-60 stenly i još č.najbolje, njoj je preporučljivo pa ima stenly blizu, pa sam ja svih deset redova prvih 5 sadnica sadio stenly sledeće č.najbolju, pa onda sve ostale, da pojasnim:

1 .sssssčččččooooo..............
2 .sssssčččččooooo..............
3 .sssssčččččooooo..............
4 .sssssčččččooooo..............
5 .sssssčččččooooo..............
6 .sssssčččččooooo..............
7 .sssssčččččooooo..............
8 .sssssčččččooooo..............
9 .sssssčččččooooo..............
10 .sssssčččččooooo..............

s - stenly
č - čačanka najbolja
o - ostale
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ja imam 10 redova
sadio sam 50-60 stenly i još č.najbolje, njoj je preporučljivo pa ima stenly blizu, pa sam ja svih deset redova prvih 5 sadnica sadio stenly sledeće č.najbolju, pa onda sve ostale, da pojasnim:

1 .sssssčččččooooo..............
2 .sssssčččččooooo..............
3 .sssssčččččooooo..............
4 .sssssčččččooooo..............
5 .sssssčččččooooo..............
6 .sssssčččččooooo..............
7 .sssssčččččooooo..............
8 .sssssčččččooooo..............
9 .sssssčččččooooo..............
10 .sssssčččččooooo..............

s - stenly
č - čačanka najbolja
o - ostale

au što će tebi biti lijepo prskat, milina:rolfer:
stenli- 20.8-5.9 vrijeme sazrijevanja
č, najbolja 10.8-20.8 v. sazrijevanja
mislim da imam i č.najbolju i ne cvjeta isto kad i stenli, a po ovom što sam prepisao iz knjige niti ne sazrijeva
znaći kad budeš prskao recimo čačanku u precvjetavanju najehat će pčela na stenlijevki koja je tad u punom cvatu, o karencama da ne govorim
a i prskanje će zapravo biti "piškanje po pet " u svakom redu
ovakvo grupiranje je katastrofa
a i zašto stenli uz čačanku kad jedna drugoj ništa ne znaće
tu će jednostavnije biti prskat poprijeko nego uzduž:scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E stvarno ga je zbuksao :) Ja imam neki ludi broj jedne sorte čisto da popunim red, i već je frka a ovo :)
 
M

m123

Guest
ma sve se to da srediti, imao sam neke druge razloge što sam tako, zbog zemlje... a ako se ne bude moglo traktorom, ima leđni atomizer i lagano :) uglavnom tako je kako je, vidjećemo kako će biti, ako ne bude dobro mjenjamo raspored i gotovo :gitarist:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Imaš ti danas preparta raznih, neće ti biti veliki problem ne sekiraj se ;)
 
T

tredal

Guest
Imaš ti danas preparta raznih, neće ti biti veliki problem ne sekiraj se ;)

to je istina...ali ako može traktorom prskati onda treba i sebi malo olakšati:)....
 
M

m123

Guest
Imaš ti danas preparta raznih, neće ti biti veliki problem ne sekiraj se ;)

Hvala ti na ohrabrenju, ovi vukovi me satraše, kako su skočili na mene došlo mi da počupam sve voće :rolleyess: šalim se naravno.
ma biće to sve ok, samo dok ja uđem u fazon, a kada budem proširivao voćnjak, skiviraću parcelu i postaviti ovdje da vi napravite šemu sadnje :)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
m123 nemoj se ljutiti na nas, negovorimo mi tako da te zaplašimo, nego da pomognemo, sve ovo što ti prolaziš ja sam prolazio prije 7-8godina, e da sam bar tada imao internet ali...
sve što kažem je za tvoje dobro, ako me razumiješ, ali moraš da znaš da u tvom dvorištu tvoja riječ je zadnja i ako nešto krivo ide samo si ti kriv, znaći pitaj, pročitaj što savjetujemo, dobro razmisli pa tek onda uradi

to ništa ne mora da znači, sve ove vrste koje mi sadimo su licencirane, i ako izvadiš sertifikat o kvalitetu voća možeš ih prodavati u cijelom svijetu, možda nisi naletio na čačanke, ja recimo znam da ih po evropi ima, i da se izvoze.
isto tako znam da ih ima i u rusiji, rusi sve otkupljuju, a i dobro plaćaju.
ja sam od stranih vrsta samo stenly posadio nekih 50-60 komada
moram da se osvrnem na ovaj post,
te licence i certifikati , stim komotno možeš obrisat onu stvar
još me nitko od kupaca nije pitao za to
osim državne uprave kojima je to "posao" tj. da nisu to izmislili nebi imali što radit
pod kojim imenom se šljiva prodaje mislim da je nebitno, ali kvalitet i količina jesu bitni
e sad tih priča o rusiji i evropi i cijelom svijetu sam se naslušao, ali daleko smo mi od toga, pogotovo mi mali
moja šljiva koju sam prodao otkupljivaču možda i je završila u rusiji, i pokupila ogromne pare, ali ja sam jako malo dobio od toga (zapravo još nisam ni dobio)

e kad sam već poćeo o tome, jel zna netko jel možemo mi" mali " izvozit voće i kako ?
imao sam ove godine jednu dobru ponudu izvana, ali propalo jejer nisam znao kako i što dalje
 
M

m123

Guest
prvo, ne ljutim se ni najmanje, znam da je to sve iz dobre namjere, pa ovdje smo prije svega da razmjenjujemo znanja i iskustva, koja su meni preko potrebna, i ja sam ono napisao u zezi, vidim ja da ste vi svi dobri ljudi i da ste voljni pomoći, a i pomažete mi, ma kasno sam se pridružio forumu, možda bi nešto i bilo drugačije, ali otom potom, kada se budem širio biće bolje, prvi mačići se u vodu bacaju :)
drugo
ja sam iz BiH, tačnije iz RS- Banja Luka, mi imamo malo drugačije ( puno komplikovanije ) zakone,u federaciji je lakše, ali ni njima nije lako, ali kod nas, joooooj samo da znate koliko smo zaostali, strašno :evil: :evil: :evil:
prije nekoliko godina jedan prijatelj je odlučio da će izvoziti konzumnu šljivu u njemačku, on je te šljive morao nositi na milion analiza i ekspertiza, pa slati u njemačku uzorak, jer ne računaju naše analize kao validne... izašlo ga je skuplje nego kad je dizao voćnjak, kada će mu se to isplatiti pitaj boga.
kod nas to u suštini ovako funkcioniše: ti posadiš, napatiš se kao đavo i onda dobiješ neku mizeriju od recimo 0.25 centi po kili, malo više, od ovih koji rade veleprodaju voća, e onda oni, ko zna kojim kanalima to izvezu ko zna gdje, i prodaju po 1.5 euro a ništa ne rade, samo iz ruke u ruku, pa sada računajte ko tu ima koliku zaradu, plače mi se od te računice.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
prvo, ne ljutim se ni najmanje, znam da je to sve iz dobre namjere, pa ovdje smo prije svega da razmjenjujemo znanja i iskustva, koja su meni preko potrebna, i ja sam ono napisao u zezi, vidim ja da ste vi svi dobri ljudi i da ste voljni pomoći, a i pomažete mi, ma kasno sam se pridružio forumu, možda bi nešto i bilo drugačije, ali otom potom, kada se budem širio biće bolje, prvi mačići se u vodu bacaju :)
drugo
ja sam iz BiH, tačnije iz RS- Banja Luka, mi imamo malo drugačije ( puno komplikovanije ) zakone,u federaciji je lakše, ali ni njima nije lako, ali kod nas, joooooj samo da znate koliko smo zaostali, strašno :evil: :evil: :evil:
prije nekoliko godina jedan prijatelj je odlučio da će izvoziti konzumnu šljivu u njemačku, on je te šljive morao nositi na milion analiza i ekspertiza, pa slati u njemačku uzorak, jer ne računaju naše analize kao validne... izašlo ga je skuplje nego kad je dizao voćnjak, kada će mu se to isplatiti pitaj boga.
kod nas to u suštini ovako funkcioniše: ti posadiš, napatiš se kao đavo i onda dobiješ neku mizeriju od recimo 0.25 centi po kili, malo više, od ovih koji rade veleprodaju voća, e onda oni, ko zna kojim kanalima to izvezu ko zna gdje, i prodaju po 1.5 euro a ništa ne rade, samo iz ruke u ruku, pa sada računajte ko tu ima koliku zaradu, plače mi se od te računice.
točno tako
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Vec sam pisao da sam posadio novi sljivik.
E sad prikupio svu potrebnu dokumentaciju i predao u opstinsku sluzbu za poticaj.
1001 papir i dokaz predao i sad mi ostaje da cekam da vidim kad ce i dali ce bit kakve premije.Obavijestim vas kad se i ako se to dogodi.
pozdrav..
 
M

m123

Guest
prvo ćeš čekati da izađu na teren, da vide da li si ti to stvarno posadio ili si samo nabavio papire, e onda kad utvrde da je sve ok, onda čekaš pare, a pare ćeš dobiti kad ih bude, a s obzirom da su poljoprivrednici pretežno na posljenjem mjestu, dobićeš ih iduće godine, ali krajem iduće da ne bude zabune :)
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
prvo ćeš čekati da izađu na teren, da vide da li si ti to stvarno posadio ili si samo nabavio papire, e onda kad utvrde da je sve ok, onda čekaš pare, a pare ćeš dobiti kad ih bude, a s obzirom da su poljoprivrednici pretežno na posljenjem mjestu, dobićeš ih iduće godine, ali krajem iduće da ne bude zabune :)

Kolega,
vec je bio taj gospodin koji se uvjerio da je sve posadjeno
sad samo cekam da odobre i nekad mozda i isplate.
 
M

m123

Guest
i kod mene su bili na uvidjaju, ali pare nema nigdje, vec dva mjeseca prosla, vjerovatno ce biti sredinom iduce godine :)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh