• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
nema šta, baš fino izgleda, ali ti je baš velik razmak između sadnica, mislim da si mogao gušće, puno si prostora izgubio, ma kod mene će biti i konzumnih, ali većinom industrijske, sve to ide u fabriku rakije, štaće meni toliko šljiva, a ovaj dio koji planiram proširivati iduće jeseni će biti konzumne, e njih ću malo drugačije saditi, ali ni njih neću puno rjeđe

...nije problem u razmaku unutar reda, mnogo veće frka nastaje ukoliko međuredni razmak nije dovoljno velik, tj. ako je podloga P. myrabolana nikako ne bi smio biti manji od 5 metara...kad budu stare 5 godina i više vidjet ćeš i zbog čega :)
 
M

m123

Guest
kod mene je podloga džanarika, a međuredni razmak je otprilike 4.3 metra, tako je kako je.
jel ima iko podlogu džanariku? kakva je ona, kod tog momka ide dosta visoko a ne široko, to vjerovatno ima veze sa uzgojnim oblikom.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
kod mene je podloga džanarika, a međuredni razmak je otprilike 4.3 metra, tako je kako je.
jel ima iko podlogu džanariku? kakva je ona, kod tog momka ide dosta visoko a ne široko, to vjerovatno ima veze sa uzgojnim oblikom.

...prunus myrabolana ili džanarika je jedno te isto...vrlo bujna podloga, generativna...
...primjećujem ovdje tendenciju natrpavanja što više sadnica po jedinici površine...a nije poanta u tome...
... međuredni razmak itekako je važan za obavljanje svih radova na mehaniziran način...
 
M

m123

Guest
ma nemam ja tendenciju da gusto sadim, ni ja u početku nisam mislio tako saditi, ali eto slušao sam savjet stručnjaka, pa ćemo vidjeti.
"prunus myrabolana ili džanarika " eto naučio sam nešto novo :) hvalala, ništa vidjećemo za koju godinu kako će se stvari kod mene razvijati, bićete o svemu blagovremeno obavješteni!
 
T

tredal

Guest
ja još nisam posadio...ali hoću:)
i kako vidim po svemu ovome ipak ću se odlučiti za malo veći razmak od oko 4m između sadnica a oko 4,5-5 između redova jer je prunus myrabolana ipak malo bujnija podloga

ps i ja naučih nešto novo;)
 
M

m123

Guest
taman za koju godinu, imaćemo dva voćnjaka po različitim metodama, pa ćemo vidjeti koji je sistem bolji, možemo se nekad udružiti i knjigu napisati :partyman:
kada sadiš, na proljeće? i koliko si mislio saditi?
ja sam prije sadnje odradio dosta posla, počeo sam od toga da sam nosio zemlju na analizu, pa su mi rekli šta i koliko moram unjeti u zemlju, pa duboko oranje, pa tanjiranje, pa frezanje, pa kopanje velikih rupa bagerom... imaš dosta posla, pripremi se
 
T

tredal

Guest
taman za koju godinu, imaćemo dva voćnjaka po različitim metodama, pa ćemo vidjeti koji je sistem bolji, možemo se nekad udružiti i knjigu napisati :partyman:
kada sadiš, na proljeće? i koliko si mislio saditi?
ja sam prije sadnje odradio dosta posla, počeo sam od toga da sam nosio zemlju na analizu, pa su mi rekli šta i koliko moram unjeti u zemlju, pa duboko oranje, pa tanjiranje, pa frezanje, pa kopanje velikih rupa bagerom... imaš dosta posla, pripremi se

ma znam...navikao sam na rad pa nije problem a i kad se za nešto ''zapališ'' lakše je:)...

planiram sadnju na proljeće budući da nisam imao financijsku podlogu za jesensku...
i moja će zemlja na analizu...oprema je tu a za bušenje planiram jedan homemade uradak sličan kao oni u ''mehaničkoj radionici'' (kad krenem postavit ću slike)...

...a nakon svega ćemo olovke u ruke i počinjemo s pisanjem knjige...;)
 
M

m123

Guest
kod mene se potrefilo da mi je bager bio na selu, radio mi nešto po dvorištu i nešto na nekom putu, bagerista kad je vidio šta planiram, sjeo i za 2 sata iskopao 400 rupa, jest da su bile malo veće, kao magnje grobnice :) kada smo sadili najviše smo vremena izgubili na zatrpavanje, ali je to bolje za voće, sada im je zemlja pod korijenom rastresitija
i ja sam mislio ostaviti za proljeće, ali sam se nekako pohvatao i uspio to odraditi, maltene sam uhvatio zadnji voz za sadnju
kad dobiješ rezultate analize, nemoj se iznenaditi ako ti kažu da moraš unjeti hiljade tona gnojiva :)
 
T

tredal

Guest
kod mene se potrefilo da mi je bager bio na selu, radio mi nešto po dvorištu i nešto na nekom putu, bagerista kad je vidio šta planiram, sjeo i za 2 sata iskopao 400 rupa, jest da su bile malo veće, kao magnje grobnice :) kada smo sadili najviše smo vremena izgubili na zatrpavanje, ali je to bolje za voće, sada im je zemlja pod korijenom rastresitija
i ja sam mislio ostaviti za proljeće, ali sam se nekako pohvatao i uspio to odraditi, maltene sam uhvatio zadnji voz za sadnju
kad dobiješ rezultate analize, nemoj se iznenaditi ako ti kažu da moraš unjeti hiljade tona gnojiva :)

bolje da su rupe veće za voćke....a ovo za tone gnojiva će ići ovisno o mogućnostima...ali baš se planiram maksimalno potruditi...
koliko si prije sadnje bušio rupe i koliko ti je naplatio bušenje po rupi?
 
M

m123

Guest
ako misliš vremenski, bušio sam 20 dana prije sadnje, znam da treba malo zemlja da stoji, i da po mogućnosti izmrzne, ali nisam imao vremena, jako sam kasno počeo sa radovima, puno sam vremena izgubio na iznošenje đubra, oranje i sve, a ova godina imala kiše kao nikada, kiša me je maksimalno maltretirala, ali sve u svemu mislim da sam dobru pripremu uradio.
što se tiče bagera, malo je komplikovano :) ajmo reći da nisam ništa platio, uzeo sam mu samo naftu
 
T

tredal

Guest
dobro si prošao...ja se nadam da će mi ovako izradom bušilice biti najbolje i najjeftinije a i posle mogu nešt sa strane zaradit bušeći
 
M

m123

Guest
kakvu bušilicu misliš paraviti, za traktor ili ručnu?
i koliko komada misliš saditi, ja sam prije cca mejsec kod kolege sadio isto šljive, sadio je 400 komada, bilo nas je desetak-petnaest i za jedan dan smo sve rupe iskopali i sve posadili, tako da ti se ne ispalti praviti ako možeš akciju napraviti, ako dobro pripremiš zemlju nije toliko teško kopati rupe
 
T

tredal

Guest
mislim napraviti traktorsku bušilicu...slično kao član savoris...
ma mogu napraviti akciju ali kasnije mozda budem jos nesto sadio jer imam jos jedan komad zemlje...al vidjet cu jos...svejedno puno ti hvala na savjetima...
 
M

m123

Guest
ma nema na čemu, nisu ti to neki savjeti :) i ja sam još početnik, pa su to sve slabi savjeti, nego ti pitaj nekog iskusnijeg od mene :)
nisam naišao na tu bušilicu, na kojoj se temi nalazi?
 
T

tredal

Guest
nego možete li mi reći nešto o međusobnom rasporedu stabala po sortama radi boljeg oplođivanja stabala...jer o tome nisam nasao neki podatak pa me zanima kako je kod Vas sadeno

znali netko nesto o ovome ili je svejedno...samo da se izmješaju međusobno??
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
za svaku sortu koju želiš posaditi imaš na netu dali je samooplodna ili treba oprašivač,odluči se za sorte pa će ti netko odgovoriti
 
T

tredal

Guest
za svaku sortu koju želiš posaditi imaš na netu dali je samooplodna ili treba oprašivač,odluči se za sorte pa će ti netko odgovoriti

pa posadio bih čačanske rodnu, najbolju i ranu, stanley i možda još koju....znam koje su samooplodne a koje nisu....
nego zanima me dali postoji neki poseban raaspored koji bi bio najbolji tj koji se u praksi najviše koristi
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
pa posadio bih čačanske rodnu, najbolju i ranu, stanley i možda još koju....znam koje su samooplodne a koje nisu....
nego zanima me dali postoji neki poseban raaspored koji bi bio najbolji tj koji se u praksi najviše koristi

mani se ti rasporeda, ako sadš sadi istu vrstu u isti red ili češ kasnije imati problema sa prskanjem ako se nepoklapa vrijeme prskanja
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
slažem se u potpunosti sa ilegalcem,lakše ti je i brati ako je sorta na okupu
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh