• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
mislim da je ovo, nisam siguran, neda mi se ići van
http://www.pitchcare.com/shop/yara-fertilisers/yara-mila-complex.html

što me nerazumijete?
nisam htio biti prost pa sam pisao sa ch
a povodom onoga što je netko negdje napisao
ja poštujem ljude koji nešto naprave i to dokažu
a tamo neko nešto što napiše a da vočke nije vidio:scratch
sva ta njihova istraživanja ovise od godine do godine
ja znam magistra koji piše knjge o vočarstvu, a vočnjak mu je u k...u
što bih ja od njega trebao naučiti ?
on si može dopustiti pogrešku u svojoj teoriji, ja od svoje prakse živim

a hidro sam platio 620-630 kn 100kg:finga:

nije bitna godina sadnje,mislim da se vidi datum slikanja, nego starost
čovjek je pored radi usporedbe visine, a visok je 1,8m
sadnica je jednogodišnja
jadna
kad je došla jedva je koja imala preko pola metra visine

šteta što nemogu naći od ove godine nijednu sliku
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
evo nekih slika topkinga u cvatnji



ako može što pomoči
ja sam bio skeptičan glede njih , ali 18 litara od 18 gradi me omekšalo
datum slikanja se vidi
a datum sadnje je 2mj, 2007 g
 
B

brle

Guest
mislim da je ovo, nisam siguran, neda mi se ići van
http://www.pitchcare.com/shop/yara-fertilisers/yara-mila-complex.html

što me nerazumijete?
nisam htio biti prost pa sam pisao sa ch
a povodom onoga što je netko negdje napisao
ja poštujem ljude koji nešto naprave i to dokažu
a tamo neko nešto što napiše a da vočke nije vidio:scratch
sva ta njihova istraživanja ovise od godine do godine
ja znam magistra koji piše knjge o vočarstvu, a vočnjak mu je u k...u
što bih ja od njega trebao naučiti ?
on si može dopustiti pogrešku u svojoj teoriji, ja od svoje prakse živim

a hidro sam platio 620-630 kn 100kg:finga:

nije bitna godina sadnje,mislim da se vidi datum slikanja, nego starost
čovjek je pored radi usporedbe visine, a visok je 1,8m
sadnica je jednogodišnja
jadna
kad je došla jedva je koja imala preko pola metra visine

šteta što nemogu naći od ove godine nijednu sliku

Pozdrav ! Dat ću i ja svoje mišljenje ako smijem :) Slažem se da je praksa najbitnija i da od nje živimo a neki pišu bajke o voćarstvu. Ovog proljeća sam bacio 600g po stablu hidrokompl YaraMila i nisam zadovoljan dobivenim rezultatom ,mada je ova god bila extremna po mnogo ćemu pa i nije neko mjerilo.Platio sam ga 480kn 100kg. Ponovno se vraćam jesenskoj gnojidbi i bacio sam prije par dana 1kg po stablu (breskva) 0-20-30 (nizozemska proiz. 100kg 455 kn) Mislim da ste svi u pravu što se tiče načina gnojidbe i da od toga netreba pravit nauku, najbitnije je da biljku gnojimo redovito , kolićinski dovoljno i na vrijeme. Prakticiram i prihranu kroz navod. te folijarnu. ali mišljenja sam da je jesenska gnojidba 80% a ovo sve ostalo(osim KAN-a) su kako bih reko "sitni poravci". Ja se raspiso u p.... I nadam se da su topovi ok, jel sam posadio jesenas nešto top-hita
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
možda na kazanu od 200 l ,ali pošto je top nastao križanjem auerbacher i stanleya 2002 g,sumnjam da ima toliku količinu šećera????????????
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav ! Dat ću i ja svoje mišljenje ako smijem :) Slažem se da je praksa najbitnija i da od nje živimo a neki pišu bajke o voćarstvu. Ovog proljeća sam bacio 600g po stablu hidrokompl YaraMila i nisam zadovoljan dobivenim rezultatom ,mada je ova god bila extremna po mnogo ćemu pa i nije neko mjerilo.Platio sam ga 480kn 100kg. Ponovno se vraćam jesenskoj gnojidbi i bacio sam prije par dana 1kg po stablu (breskva) 0-20-30 (nizozemska proiz. 100kg 455 kn) Mislim da ste svi u pravu što se tiče načina gnojidbe i da od toga netreba pravit nauku, najbitnije je da biljku gnojimo redovito , kolićinski dovoljno i na vrijeme. Prakticiram i prihranu kroz navod. te folijarnu. ali mišljenja sam da je jesenska gnojidba 80% a ovo sve ostalo(osim KAN-a) su kako bih reko "sitni poravci". Ja se raspiso u p.... I nadam se da su topovi ok, jel sam posadio jesenas nešto top-hita

kad i kako ste ga bacili
ako ste ga rano bacili i sve odjednom:mad:
kišna godina i ode sve baj baj
zato mi kažem bar 4x
baš zato da se izbjegne kiša i ispiranje
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
možda na kazanu od 200 l ,ali pošto je top nastao križanjem auerbacher i stanleya 2002 g,sumnjam da ima toliku količinu šećera????????????

Polupani lončići. Topking je mješanac čačanske najbolje i talijanke. Ima u švapskim uvjetima 25 brixa. Pošto ilegalac kuži gnojidbu i ima sunca i nadmorske visine, sumnjam da mu je toliki šečer stran. Kasno sazrijevanje Topkinga mu daje dodatni slador. A sad koliko dobije rakije u to ne ulazim. Meni rakija od 18 gradi je niššš, ali eto...

Ilegalac dobar ti voćnjak, i ti frezaš u trakama ili?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Polupani lončići. Topking je mješanac čačanske najbolje i talijanke. Ima u švapskim uvjetima 25 brixa. Pošto ilegalac kuži gnojidbu i ima sunca i nadmorske visine, sumnjam da mu je toliki šečer stran. Kasno sazrijevanje Topkinga mu daje dodatni slador. A sad koliko dobije rakije u to ne ulazim. Meni rakija od 18 gradi je niššš, ali eto...

Ilegalac dobar ti voćnjak, i ti frezaš u trakama ili?

4x80kg hidrokompleksa
ako švabe imaju 25 brixa , onda sam ja još i slab
ako ti je 18 G slaba , dođi imam ja i 25
ne nefrezam, između voćaka cidokor a ostalo malčer helikopter
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel gnojivo nabavljaš kod Agrofructusa u DM?
25 gradi mi jako za moje godine ;)
Koliko si dobio po stablu topkinga šljiva?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Jel gnojivo nabavljaš kod Agrofructusa u DM?
25 gradi mi jako za moje godine ;)
Koliko si dobio po stablu topkinga šljiva?

ne jedna lokalna trgovina, ali dogovarali smo cijenu, jer ipak kad bi prodali 1500kg tog gnojiva
što se tiče rakije ja još uvjek stojim iza tog da je dovoljno 16 g
a koliko sam dobio topkinga
pa neznam, ja računam negdje oko 8t u tom vočnjaku sa slike
a u njemu je 100 topkinga i 300 rodnih
to bi bilo oko 20kg po stablu (prosječno) a posađene su u 2mj 2007
e sad jel to 3 ili 4 godina ,to neznam izračunati

e sad koliko je topking dao neznam, jer smo ga puno potkupljali
ali znam da je bilo č. rodni koje su dale i po 60kg po stablu

ali mislim da je 15 kg /st ok za topking, s tim da će on sigurno dati i nagodinu , dok za rodnu nebih rekao

gdje ima jeftino yara gnojiva ,opet bi uzeo 1,5t
Brle gdje si ti uzimao po 480kn
 
B

brle

Guest
Kupio sam ga u "plodovi fructus" .Postoji i neki Eurofertil koji ima malo lošije karakteristike što se tiče vodotopivosti i bla bla .... ali je po formulaciji jači a cijena je bila oko 420 kn ,distributer je negdje oko Osijeka (neznam baš točno) ja sam čaćko po netu ali nisam ništa našo . Pozdrav
 
T

tredal

Guest
novi šljivik - početnik

srdačan pozdrav svima...
evo ovako...do sada sam se s ocem bavio proizvodnjom povrća i bilo je nesto sitno trešanja (40ak stabala)...
buduci da sam se sad zaposlio..planiram podići voćnjak na oko pola hektara...u planu su mi šljive... ili je mozda čak dobra kombinacija šljiva i trešnja po pola...
a budući da nemam iskustva s njima, nadam se da mi netko moze dati neke osnovne a za početnika bitne smjernice (koliko sorti saditi, na kojoj udaljenosti, u kakvom rasporedu saditi itd)...moze i na pm
i što mislite da li mi je to isplativo ili mi predlazete nesto drugo....buduci da nemam neka kapitalna ulaganja jer je većina mehanizacije tu....koliko bi me otprilike moglo max koštati podizanje?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
srdačan pozdrav svima...
evo ovako...do sada sam se s ocem bavio proizvodnjom povrća i bilo je nesto sitno trešanja (40ak stabala)...
buduci da sam se sad zaposlio..planiram podići voćnjak na oko pola hektara...u planu su mi šljive... ili je mozda čak dobra kombinacija šljiva i trešnja po pola...
a budući da nemam iskustva s njima, nadam se da mi netko moze dati neke osnovne a za početnika bitne smjernice (koliko sorti saditi, na kojoj udaljenosti, u kakvom rasporedu saditi itd)...moze i na pm
i što mislite da li mi je to isplativo ili mi predlazete nesto drugo....buduci da nemam neka kapitalna ulaganja jer je većina mehanizacije tu....koliko bi me otprilike moglo max koštati podizanje?

ma odustani, sve ti je to u kuHRcu:evil:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ajoj...znači tako loše iskustvo:(...a ja se bas zagrijao

ma ne što se tiće šljive , posla oko njih itd sve ok
ali za koju godinu vjerujem da će šljiva (šljivovica ) biti izjednačene sa marihuanom
pa se pripremi da postaneš kriminalac


čuj ti mora odlučiti za što radiš, za sebe (recimo rakiju), ili za prodaju, sušenje, ... knedle možda
onda možemo dalje
jel to intezivan nasad (uzgoj), poluintenzivan ili ono jebe se meni
okvirno za 1/2 ha šljiva , poluintenzivnog uzgoja, to je cca 200-220 šljiva , a sadnice su ti 20-25kn
dakle 4-6000kn bez ograde i bez ikakvih meliorativnih zahvata
 
T

tredal

Guest
ma ne što se tiće šljive , posla oko njih itd sve ok
ali za koju godinu vjerujem da će šljiva (šljivovica ) biti izjednačene sa marihuanom
pa se pripremi da postaneš kriminalac


čuj ti mora odlučiti za što radiš, za sebe (recimo rakiju), ili za prodaju, sušenje, ... knedle možda
onda možemo dalje
jel to intezivan nasad (uzgoj), poluintenzivan ili ono jebe se meni
okvirno za 1/2 ha šljiva , poluintenzivnog uzgoja, to je cca 200-220 šljiva , a sadnice su ti 20-25kn
dakle 4-6000kn bez ograde i bez ikakvih meliorativnih zahvata

pa najviše bi išlo za prodaju budući da će otac i dalje ostati u povrću a to se prodaje na malo...pa bi proizveo za to a ako bude više toga onda i na veliko...a ako bude islo kasnije mozda i vise

gledao sam na više strana o načinima sadnje (udaljenost) pa više od svih informacija ni sam ne znam kako bi sadio više...uglavnom znaci stalo bi oko 220 stabala
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Koji je bolji nacin (ulozeno-dobiveno)?

Intenzivan ili "jeb... mi se"?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
pa ovaj drugi je po zadnjim informacijama puno bolji
kolega je poasdio lješnjak i obrađuje po sistemu je.e se meni, nema ništa, neradi ništa i boli ga kuHRac,

ja sam uložio puno više, da nepričam koliko sam se naradio i ...
npr za višnje još nisam pare dobio
šljive sam ove godine prodao po 1kn
a samo 10tkn sam lane dao za gnojivo. ostalo da nepričam


tredal

u tvom slučaju ja bih ti predložio možda i gušču sadnju , u početku 4-5 x2m, a kasnije 4-5x4m
to ti je i do 450 stabala na toj površini, i uzmi više sorti, sa različitim vremenom berbe
pa recimo tako razvučeš berbu od kraja 6mj pa do 10mj
gustom sadnjom ubrzaš si period do većih količina ploda a kasnije prorijediš stabla
jedini problem u tome svemu što malo više košta (ali se isplati) i što je velik problem prskanje,zbog karenci
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh