• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kad Vas prije ne pita, bio sam prošle sedmice u Erdutu kod Hadrovića. Što me je čovjek zavukao samo tako. Sve fino dogovorili preko telefona, međutim kad sam tamo došao on uopšte nije imao sadnica šljiva. Nasjekao mi nekih grana drugih sorti imao samo "top star" koji sam takođe tražio. Dao mi još top end, top gigant i jojo. Ali totalno mi je nepouzdan za ovao što mi je dao. Tako da sam izgubio čitav dan nizašta. Bar da mi je rakao da nema, tražio bi na drugom mjestu, kaže imam imam ništa ne brini....uf :mur:

možda ti ja mogu nabaviti sadnice,ali riješi prijevoz u bih

Hvala ti, gledaću da ti se javim, trenutno sam u nekoj frci.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.... al sam baksuz svaka mi čast. Znači nije mu za vjerovati.
 
Posljednje uređivanje:

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
kod top sorti na sadnici sađenoj u jesen prve grane joj pocinju na visini od 1,2m a htio sam je vise u vitko vreteno?
a na tom djelu stabla gdje nema grana samo neki siljci :D

da ne kazem da je stablo visoko 2 metra....kako to "natjerati" u vreteno? :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Spoki da je to top star ne bi morao ti ništa tjerati, a izglda imaš kao i ja giganta ili nešto isto tako bujno gdje dosta visoko radi prve grane. Zbog toga sam pozvao rasadnik Hadrović da mi pokaže spuštanje giganta. Znam ja da trebam rovašiti, rezat provodnicu da sokovi tjeraju u uspavane pupove ali nekako mi to ne izgeda kao obečavajuća operacija jer je i malo pupova, kako na južnoj a pootovo na sjevernoj strani. No mora se paziti i na balans grana oko osi, ima tu kod topova propusta...
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Spoki da je to top star ne bi morao ti ništa tjerati, a izglda imaš kao i ja giganta ili nešto isto tako bujno gdje dosta visoko radi prve grane. Zbog toga sam pozvao rasadnik Hadrović da mi pokaže spuštanje giganta. Znam ja da trebam rovašiti, rezat provodnicu da sokovi tjeraju u uspavane pupove ali nekako mi to ne izgeda kao obečavajuća operacija jer je i malo pupova, kako na južnoj a pootovo na sjevernoj strani. No mora se paziti i na balans grana oko osi, ima tu kod topova propusta...

kod mene je top taste.... pa ce mi biti vitko vreteno od 4m :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo za tebe pa grunfaj. Takodvd je tata mata za vitko vreteno.



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
nema Tatka u šljivama :)
kod mene je ovakva situacija


Uploaded with ImageShack.us

+ po provodnici od mjesta kalemljenja do prvi grana sve puno nekih ko šiljaka :)
kako orezati,pitanje je sad....
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ako ćeš uzgojni oblik vitko vreteno onda prekrati iznad nekog pupa ili šiljka (kod tebe) na oko 100 - 110 cm. Šiljke ispod 80 cm odsjeci skroz uz sprovodnicu, a više toga skrati na 2 pupa (ako ih ima toliko) eventualno 1 od sprovodnice.
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
slika govori 1000 rijeci....
kako bi ovo orezali?
iznad koje grane odrezati provodnicu?
ostale grane na 2 pupa?
toptaste.jpg


siljci na toptaste-u...
toptastesiljci.jpg


okupani jucer u crvenom ulju.....
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Od forumaša Zvonis otac ima pravo rješenje za tvoje probleme :) On to sve na 80 cm cap cap :) Zvonisa zamlo šlog strefio :)
Inaće je sadnica ekstra, tko je prodaje i kolika je cijena? Tu nemaš dvije godine nekog posla radit :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
spoki007@ evo ovako, moj savjet. Presjeci iznad gene 1 na ovaj pup i takođe ukloni granu 1 na 1 pup.

toptaste1.jpg


Ako bi ostavljao ove prevremene grane, dobio bi visoko formiran prvi sprat. Da su malo niže onda bi bilo OK presjecati iznad tečke 7 ili 8 i ostavljanja 3 ili 4 prevremene grane koje su pravilno raspoređene.

Tu nemaš dvije godine nekog posla radit

Baš u prve 2 godine se počinje pravilno formirati stablo, poslije je teško isparviti greške.
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Od forumaša Zvonis otac ima pravo rješenje za tvoje probleme :) On to sve na 80 cm cap cap :) Zvonisa zamlo šlog strefio :)
Inaće je sadnica ekstra, tko je prodaje i kolika je cijena? Tu nemaš dvije godine nekog posla radit :)

Poljoprivredni institut Osijek....ove godine ih nisu imali u maloprodaji ali je uskocio kolega s foruma i nabavio mi sadnice....cijena redovna mislim da je oko 30kn kao i za sve ostale sljive
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Ako bi ostavljao ove prevremene grane, dobio bi visoko formiran prvi sprat. Da su malo niže onda bi bilo OK presjecati iznad tečke 7 ili 8 i ostavljanja 3 ili 4 prevremene grane koje su pravilno raspoređene.
.

Ako bi odrezao provodnicu iznad grane 7/8 dali onda 3-4 privremene grane rezem na jedan pup?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...što se šljive tiče, ja bi najradije kod kupovine sadnica kupovao one potpuno bez ikakvih prijevrmenih grančica, trnastih izboja i sl. Obične dugačke sadnice koje izgledaju kao pritka dobro obrasla samo pupovima cijelom duljinom...

...od takvih možeš formirati voćnjak gdje sve poslije izgledaju kao jedna :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
De nemojte se zezati! Knipp sadnica se ne prikračuje!!! Ona je samo osjetljivia od drugih u pogledu suše. Treba joj objezbjediti dosta vode i vodotopivih gnojiva. Tko kupuje Knipp sadnicu zna što je platio! Kakvo orezivanje miša mu 6 ;) Ajd spoki nazovi institut i reci da si kupio Knipp sadnicu i da bi je skresao na cca 1m visine, da vidim što će ti reći :) To je sadnica stara 2 godine. Rasadnici plaćaju opake kazne ako Knipp sadnica nije preko 1,5 m visine! Ako hoćeš podizati nasad po svojoj volji onda ne kupuješ Knipp sadnicu. To bi bilo kao da ja od breskvara kupim prijevremenu vazu, posadim ju i skratim ju za vazu da joj jača korijen :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hajd dobro sadnica sa prijevremenim razgranjenjem :) Ali se nikako ne prikračuje! I kod nas se prodaje kao "Knipp" sadnica :)

KNIP SADNICA
Knip sadnica s prijevremenim granama (5+ i 7+), njihovim optimalnim (kružnim) rasporedom te visokim pojasom razgranjenja od 65 do 125cm od tla, uz genetski potencijal čistih klonova omogućavaju brži ulazak u rodnost voćke koja osigurava znatno raniji povrat investicije. Takav sadni materijal zahtjeva minimalme zahvate pri budućoj
rezidbi i formiranju uzgojnog oblika stabla, tako da se u budućim pomotehničkim radnjama na plantaži troškovi smanjuju i za 30-35%.

Prednosti knip sadnica:

Razvoj velikog broja prevremenih grančica zbog poremećaja ravnoteže između korenovog sistema i nadzemnog dela sadnice
Razvoj prevremenih grana na željenoj visini tako da posle sadnje sve ostaju na sadnici, izuzev ako su pregusto raspoređenen
Uglovi prevremenih grana su veliki (čak i veći od 90 stepeni),tako da nije potrebno savijanje
Dužina prevremenih grana se postepeno skraćuje od osnove prema vrhu i sadnica formira konusnu krunu
Visoka početna rodnost

Nedostaci:
Visoka cena knip sadnica
Mali broj sadnica po jedinici površine rastila
Poželjna jesenja sadnja ili navodnjavanje voćnjaka tokom prve vegetacije usled velikog poremećaja ravnoteže između korenovog sistema i nadzemnog dela voćke

Pošto je TOP selekcija upitanju nije mudro je siliti na početak granjanja na 65 cm jer neke sorte jednostavno to ne mogu!
Poz

sadnica.jpg
 
Posljednje uređivanje:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Koja je ovo šljiva

Jel zna neko koja je ovo vrsta sljive ?

Pocetkom 8 meseca je zrela i jako je slatka (sami secer pojedem 2-3 i ne mogu vise kolko su slatke). :(nod):



Na nju sam prosle godine kalemio kajsije al od oko 15 kalemova primila mi se samo 2-3 na ovoj podlozi.

A kalemio sam kajsiju na plavu okruglu sljivu i od 15 kalema samo se 2-3 nisu primile.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jel zna neko koja je ovo vrsta sljive ?

Pocetkom 8 meseca je zrela i jako je slatka (sami secer pojedem 2-3 i ne mogu vise kolko su slatke). :(nod):



Na nju sam prosle godine kalemio kajsije al od oko 15 kalemova primila mi se samo 2-3 na ovoj podlozi.

A kalemio sam kajsiju na plavu okruglu sljivu i od 15 kalema samo se 2-3 nisu primile.

Ja imam 2 stabla takvih šljiva, kupio sam ih u rasadniku u Osijeku, na etiketi je pisalo "Grof Athlan". No, sigurno nisu ta sorta jer je Grof Athlan ružičaste boje i prema opisu i prema fotografijama u literaturi, a ova šljiva je žuto zelenkaste boje pokožice. Mislim da je pogrešno stavljena etiketa i da se vjerojatno radi o sorti "Krupni zeleni ringlo"
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh