• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886

tatkodvd


Tako je, drugi mjesec je problem. Ali to je zadnjih godina problem. Ranije sam zapisivao cvjetanje voća i prije 8,9 godina trešnja je počela cvjetati početkom 4 mj, u prvom tjednu rana šljiva i tek 10. 4. su kretale bistrice, nakon njih jabuke. Ove godine u vrijeme mraza kruška je završila sa cvjetanjem i za sada koliko vidim nema problema.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Koštićavo voće je problem, dok npr jabuka malo dobije po ušima, pa skoro i zanemarljivo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Jesu li to maske radi korone ili kemikalija? :unsure:🤣
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Ovako, imam rusku sljivu koja je ove godine prerodila! Odlucio sam da uspecem jedan kazan rakije, a u tome mi je neophodna vasa pomoc!

1. Kad treba da berem sljivu za rakiju?
2. Moram li da uklanjam kostice koje su bas sitne?
3. Kako da cuvam kominu? Da li treba da se mulja kao grozdje?
4. Kako da znam kad je spremno za kuvanje?
 

Prilozi

  • IMG_20210707_195615.jpg
    IMG_20210707_195615.jpg
    92.6 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20210707_195610.jpg
    IMG_20210707_195610.jpg
    92.1 KB · Pregleda: 16

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Imaš detaljnije opisano u temi Destilacija voćnih rakija

Link:
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Procitao sam je ranije, nego me zanima samo da li je neophodno nakon berbe kostice skidati iz sljiva?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Nije potrebno uklanjati koštice, bitno je da nisu polomljene inače cijele baš ne utječu na okus rakije.
hvala, i jos samo ovo, kad se zavrsi vrenje , da li se trop moze cuvati do kuvanja rakije od grozdja ili mora odmah?
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Može se čuvati u zatvorenim bačvama sa što manje prisutnosti zraka. Plastične bačve sa poklopcem. Prije pečenja obavezno odstraniti gornji kiseli sloj tropa jer on itekako pokvari okus rakije.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Teško će se to čuvati na ovoj temperaturi, obavezno čim završi vrenje potpaliti kotao.
 

vecika

Novi član
Tu od
15 Ruj 2021
Poruka
1
Poštovanje svima prvo!

Htio bih prosiriti sljivik sa sadnicama TopTaste sorte sljiva, te bi ih koristio iskljucivo za pecenje rakije.
Citam sve divno, krasno o sorti pa me zanima ima li tko iskustva sa tom sortom i jeli uistinu tako dobro kako svi pisu?

Unaprijed hvala na odgovorima!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Jeste stvarno dobra plod je vrhunski, otprna je dosta dobro na bolestii, a nedostatci su joj malo je pobujna, traži veće rastojanje sadnje i cvjeta malo ranije 3-5 dana u odnosu na Stenli, što može prestavljati opasnost od proljetnih mrazeva.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ovih dana zasađeno oko 35 šljiva bistrica iz šikare. Mislim da sa ovim sađenjem sve ukupno imam oko 150 bistrica raznih starosti.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Ovih dana zasađeno oko 35 šljiva bistrica iz šikare. Mislim da sa ovim sađenjem sve ukupno imam oko 150 bistrica raznih starosti.
imam ih i ja 1500 , ali nije baš da se može pohvalit sa urodom :D
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Bravo. Ja mogu zasaditi koliko mi veličina zemlje u posjedu dopušta ali i povoljni položaji. Kod mene je moguće zasaditi još oko cirka 200 komada možda i malo više. Što se tiče uroda živimo za jednu sezonu a znamo kako onda bistrica rodi. Pa ju onda konzerviramo u rakiju i brojimo novce.
 

Najnoviji postovi

Na vrh