• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sonalika traktori

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Svatko je skeptičan ,ali evo koliko sam vidio na ovoj novoj 90 ki ,ima tri položaja brzina što je veliki plus u odnosu na recimo starije modele,malo je bolje uređenija instrument tabla jedino ne znam kako je električna instalacija uređena,kabina na ovoj u Gudovcu je bila kvalitetnija,jedina boljka je ostala zadnja vuča koja nije dobro riješena,a motor je valjda rađen po starom modelu,prednja vuča je klasika cararo,za nekog sa manje prohtjeva bude to solidan traktor,jedino ne znam kako SEKRA funkcionira preko svog servisa,ovi iz Jurvala su bili priča za sebe,jedina je zamjerka što joj cijena od Srbije do nas ode nekoliko tisuće eura,to valjda zbog večeg pdv,meni je osobno žao onda da nisam znao da budu izašle ove 90 ks
 
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
37
zasto mislis da nije dobro odradena instalacija? sta se desava sa tom zadnjom vucom?koji je problem. kako sve ostalo funkcionira,prvi pogon,kako se ponasa u oranju,frezanju,malciranju? koliko ima tvoja radnih sati,koliko ima tvoja konja? pa dal se kvari sta tvoj traktor? kakvi su djelovi,skupi? bil on mogao zamjeniti starije traktore kao sto su imt,univerzal i takve slicne? po kvaliteti
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Po mom skromnom znanju električna instalacija je napravljena sa slabom kvadraturom žice,evo u subotu sam orao nekih sat vremena pod svjetlima i na povratku kući otkažu svjetla ,kutija sa osiguračima 0 bodova,one rupe gdje spuštaš i podižeš zadnju vuču za kopčanje prikolice su napravljeni sa lošim rasporedom rupa ,tako da recimo u donjem položaju nema šanse da koristiš slučajno kardan da recimo trebaš za prikolicu za sijeno ili stajnjak,prvi pogon je ok,ukapčanje na ručni pogon kada ti zatreba,samo orem i tanjuram sa njom,oranje u brijeg 4 ponegdje 3 radna,radi se o 2x14 cola plugu,60ks,pa nebi bilo normalno da se na 900 sati previše kvari,prvi kvar otklonjen u garantnom roku,novi kabel od akumulatora do alnasera,stari se spušio,motor ok,jedna je gumica slinila na poklopcu gdje su ventili,na nekih 700 sati procurile su one gumice gdje ulaze polugice od kočnica u doboše,i sada recimo malo slini semering na izlazu prednje vuče iz getribe ali to je zanemarivo,sve u svemu nije strašno kada se na terenu čuju podaci da svjetska elita staje zbog sitnica a kvarovi skupi do bola,po meni je največi minus ne sinhronizirana 1 i 2 brzina
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Meni je na Sonaliki najviše zasmetal premali broj brzina. Ostalo više-manje.
Svakao bi trebal kardan imati 540 i 540E.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Sada ovaj novi Solis ima 12 brzina napred i to bi trebalo biti puno bolje iskorišten omjer
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Sigurno je bolje od 8, ali je i dalje premalo.
Ima li dvije brzine kardana?
Kakva je hidraulika?
 
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
37
sve su to kvarovi koji zivciraju jer te nadu bas onda kad najvise trebas. ali opet se lako rjese i nisu toliko skupi.stavis sve te kablove jace i onda nema problema. sve se to malo pojaca i nebi smjelo bit greske. ali nije toliko skupa kao sdf grupacija ili slicno. posto obradujem 10h zemlje mislim da bi mi to bio sasvim dovoljan traktor.ako su prije radili sa imt,store,univerzal onda bude i taj solis 90 sasvim dobar, posto netrebam neki luksuz i nisam spreman to platiti. jedino neznam kako se ponasa sa malcerom i plugom posto imam usluznog oranja i malciranja dosta i jako tesku zemlju? kakva mu hidraulika,kocnice ima na sve 4 kotaca ili preko prvog pogona?kompresor radi dobro,za zracne kocnice? nisam jos kod love al cu malo pricekat mozda se popravi stanje i da vidim sta ce ljudi jos rec oko kupnje a i moram provjeriti za servis i kredit
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Evo dase i ja priključim. Imam sonaliku 60ks 4#4 napravila je 1100 sati I odlično se pokazala radi sve oranje tanjuranje čak i sijanje kad je jedini traktor. Za transport je odlična jako je brza jako malo troši kad preračunam sve te poslove koje radi potroši u prosjeku 4.5l na radni sat.
Ima premal izbor brzina. A kvarova zasada nema. Pod velikim opterećenjem kad nema više snage zasad nema nikakvog dima. Prošle zime je palila do -14 bez ikakve muke a poviš toga nije htjela bilo se gorivo sledilo.
 
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
37
ma da,i ja mislim da je to solidan traktor.kvalitetniji nego imt,univerzal i takvi. ako su oni mogli odradit 5000-10000h onda ne vidim zasto nebi i ona napravila. a svaki ima nekih malih mana,koji se rjese tokom.ako bude malo bolje krenula poljoprivreda i ako se prosirim uzet cu taj traktor. bit ce mi glavni traktor,na dvoru.samo ako jos ima kojih poticaja za nas mlade onda bude jos bolje
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas bio majstor da malo poštela kvačilo na Sonalici,ima keramičku lamelu i dere košaru,bude uskoro imao tokar posla,dobro što su majstori ostavili ploču da se može štelati sa strane u nekom normalnom položaju
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
Svaka keramika uništi korpu i zamajac. Zamajac je problem.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kaže mi majstor da je već jedno 3-4 rastavljao sa istim simptomima,sve ide na tokarenje ali ni to nije dugotrajno riješenje,a što kada se podere do kraja,ali tješim se jer se to dešava i svjetskim brendovima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Onda mijenjaš potrošene dijelove.
Ak tokariš zamašnjak, trebala bi i nova lamela, iako je stara malo potrošena, jer postane konična la više ne naliježe po cijeloj površini, pa još više dere zamašnjak i korpu nego da nije tokareno.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Premalo je to sati dabi to bilo za mjenjanje. Znači dasu loši materijale stavljali.Zast si podešavo kvačilo dal je klizilo ili teško šaltalo? Moraću ja kodsebe otvorit tu ploćicu sastrane da vidim koliko je potrošeno. Al kodmene je kvačilo u šaltanju kao od prvog dana nisam primjetio neke probleme zasad. Otvoriću paću probat slikat.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Evo danas sam otvorio onaj poklopac sa strane pasmo ja i stari pogledali. Sonalika ima 1300 sati i na zamajcu su minimalni znaci trošenja skoro novo.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Zavisi puno i od vozaća,kod mene je bilo malo pretvrdo kvačilo sada je puno bolja situacija,a ovo 1000 sati ,je ili nije puno,ovisi,majstor koji je bio to poštelati mi je rekao da je na 2 nova zetora u mom selu ,obadva imaju prednje utovarivače,mijenjao lamelu prije 1000 sati
 

dabar

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
Poruka
4
Pozdrav forumašima :icon_wink:
evo i par slika moje Sonalike - Solis 50

Dakle ukratko o traktoru:
Euro3 motor - 3 cilindra, 50 KS, 4 brzohodne i 4 sporohodne brzine
utezi, servo, kompresor, 4 izvoda hidraulike (2 dvosmjerno i 2 promjenjivo djelovanje), bez prednje vuče,
grijana kabina, ugrađeni radio, mjenjač sa strane (brzohodno-sporohodno lijevo, brzine desno).
Kupljen u 7 mjesecu u SE-KRI u Mirkovcima kod Vinkovaca, cijena 120 000 kn, trenutno ima odrađenih 48 radnih sati.
Inače traktor je kopija Zetora 3320..pa se nadam da bi mogli i pojedini dijelovi odgovarati..

Dojmovi o traktoru su zasad (u ovih 48 radnih sati) pozitivni, traktor dobro vuče, vrlo je brz u transportu (max brzina mu je 38 km/h tako da ne mora imati iza onaj trokut predviđen za vozila sporija od 35 km/h), šalta se OK, uopće ne dimi kod opterećenja i nema skupe i komplicirane elektronike..

Što se tiče mana najveća je što nema 5 brzina, ovako je dosta velika rupa između 3 i 4 brzine i tu fali još jedna, zatim kompresor je ugrađen prenisko (što se vidi i na slikama) i mislim da ću morati smisliti nešto da ga prebacim malo više a i električna instalacija mi se čini nešto lošija mada je to moj subjektivni dojam..:(think):

Sa dilerom sam zadovoljan tak-tak.. nešto su malo kasnili kod isporuke ali ništa strašno i čini mi se da su mi uvalili stari akumulator sa njihovog salonskog primjerka jer je akumulator poluprazan pa ću izgleda biti prisiljen ubaciti novi..

Zasad sam s obzirom da je još u fazi razrađivanja radio s njim samo lagani prijevoz, malo je radio sa sjetvospremačem i posijao jutro pšenice, nakon 50 rs ide servis i nakon toga se mogu raditi svi poslovi pa ćemo vidjeti kako će se traktor dalje pokazati...

Eto toliko zasada od mene, kad bude novih dojmova o traktoru, servisu, dijelovima itd, itd... bit će još koji post..
:icon_e_biggrin:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php

Nema slika jer su attachmenti krivo postavljeni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh