• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ko rota bale,njemu je mnogo lakse sjeno uhvatiti i spremiti,i kod mene je vrijeme katastrifa,pratim prognozu do petka nestabilno,i kako onda kositi i sta spremat,a trava vec treba da je sva spremljena,oborio samo jednju njivu pa dovozio i to nisam sve otjerao,manji dio mi kisa uhvatila,ni to ne mogu pokupit kad svaki dan pada....
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sam već dosta pokupio, a nemam rolo balirku.. Sad je prekretanje zakon!! Za 3 dana kupim, dok drugi i za 5 dana bez prekretanja i još ne bude suho..

pitanje za ove koji koriste role, naime radi se o onih 16 bala, eto one su pobalirane prije ove kiše, al one i dan danas stoje u polju kako su pobalirane.. Kiša je bila obilna, padala je po njima, zemlja je vlažna te također vuku vlagu iz zemlje i sad tim balama kao neće biti ništa, padala je kiša i na stranu tako da ih je natopila i sa strane i sad neka mene netko uvjeri da je to kvalitetno.. A još što je bolje 200m od polja mu je šupa gdje drži bale inače..nema logike, onda jedan vidio sam preko zime vozi također role koje su stajale vani i hrani stoku s tim??? Pa ja ne znam kako njegova stoka to jede, moja ne bi htjela prinjušiti to..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,209
I meni je zadnjih godina dosta problem to spremanje sijena.. inace, baliram male kockice a toga bude poprilicno i jednostavno nema vise ljudi koji bi pomagali da se to pokupi i pospremi.. nekad si imao tezaka na svakom cosku a sad toga vise nema.. pa si razmisljam da ovako nesto probam, cini mi se dosta zanimljivo a i duplo lakse nego da svaku balu prvo utovaram na livadi pa ju onda istovaram doma i tako dalje..
http://www.youtube.com/watch?v=dS89_joC_MA

jedino bi kod mene jedan morao da rucno utrpava sijeno u balirku, jer nemam te valjke na samoutovarnoj i te gluposti, a i to mi se ne svida jer previse mrvi sijeno..
inace, imam i samoutovarnu i elevator i sve sto je potrebno..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nije loša idea, švabo je oduvjek bil pametan čovjek, ali ima para i mehanizaciju :)

Kod mene se još uvjek familija skupi i nisu prevelike bale pa se još uvjek rješe bale s livada doma, ali i to nebude još koju godinu, a i sam planiram prelazak na male rolobale.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ima i s rolo balama dosta posla. Najbolje sijeno na stagalj, a sjenaza u silos. Uvjete i mehanizaciju imas za to tako da sam ja za ovu opciju.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
I meni je zadnjih godina dosta problem to spremanje sijena.. inace, baliram male kockice a toga bude poprilicno i jednostavno nema vise ljudi koji bi pomagali da se to pokupi i pospremi.. nekad si imao tezaka na svakom cosku a sad toga vise nema.. pa si razmisljam da ovako nesto probam, cini mi se dosta zanimljivo a i duplo lakse nego da svaku balu prvo utovaram na livadi pa ju onda istovaram doma i tako dalje..
http://www.youtube.com/watch?v=dS89_joC_MA

jedino bi kod mene jedan morao da rucno utrpava sijeno u balirku, jer nemam te valjke na samoutovarnoj i te gluposti, a i to mi se ne svida jer previse mrvi sijeno..
inace, imam i samoutovarnu i elevator i sve sto je potrebno..


Jedan je tako punio sijenik samo je imao umjesto trake katapult na balirci, ide to dobro:)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,209
Nije loša idea, švabo je oduvjek bil pametan čovjek, ali ima para i mehanizaciju :)

Kod mene se još uvjek familija skupi i nisu prevelike bale pa se još uvjek rješe bale s livada doma, ali i to nebude još koju godinu, a i sam planiram prelazak na male rolobale.

Eh kolega, mozda bi i ja presel na rolobale, ali onda bi trebala i rolobalirka i jaci traktor i prednji utovarivac i nakupi se toga, znas i sam.. a kakva je situacija kod nas sa mljekarstvom u to mi se uopce ne isplati ulagati.. da se popravi situacija, onda mozda..

Jedan je tako punio sijenik samo je imao umjesto trake katapult na balirci, ide to dobro:)

Nije ni to s katapultom losa ideja..

Evo ovako se to radi kod mene,ja baliram tata na prikolici slaže i dnevno napravimo 400-600 bala,mogli bi i više samo da imamo prikolice. Slike su od lani,ove god još nismo ništa sušili,vrijeme je katastrofa nemože se ni sjenaža pravit.

[IMG=http://img502.imageshack.us/img502/3824/img637x.jpg][/IMG]

http://imageshack.us


http://imageshack.us

Imam ja doma original katapult za svoju balirku, ali ja s tim jednostavno ne mogu raditi jer imam i malih livada i brijegova i jednostavno se ne mogu okrenuti s balirkom i prikolicom, nema sanse.. bio je katapult na njoj mozda pola sezone dok je kupljena i to je bila muka raditi pa smo ga skinuli..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Katapult je smrt,pogotovo na ovakvim visinama ko sto mi trpamo bale. Prije par godina jedni ljudi su radili katapultom sve dok nije jednu zenu bala bacila dolje sa prikolice i strgala si ruku,iduce godine su odma presli na rolobale.ovaj elevator je super,mora se pazit malo ko balira i radi sa traktorom ali nema problema,nakon sto pobaliras jedlu livadu vec si ispraksiran,barem je meni tako bilo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eh kolega, mozda bi i ja presel na rolobale, ali onda bi trebala i rolobalirka i jaci traktor i prednji utovarivac i nakupi se toga, znas i sam.. a kakva je situacija kod nas sa mljekarstvom u to mi se uopce ne isplati ulagati.. da se popravi situacija, onda mozda..

Treba samo rolo balirka, niti treba jači traktor, niti prednji utovarivač.
60 ks traktor sasvim dovoljan za neku rolericu na trake 120-150x120 i ide bez frke u sjenu i slami.
A opremu za manipuliranje rolobalama beč imam doma, a i več 2 godine unazad pomalo kombiniram s rolobalama slame. I sve je to dobro.
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Ja imam doma rolo balirku koja radi bale 100 visine i 120 širine.
Imali smo prije oko 5 -6 godina i kocku WELGER AP 61 bale teške i ogromne teško za dizati nema više radne snage i samo zezancija s time.
Onda je kolega došao što nam je napravio 40 rolobala 150*120 i od onda smo i mi kupili rolobalirku CLAAS ROLLANT 34 i mogu reči preporod !!! nakon kockica !!
prvu godinu smo tovarili ručki po lojtri a kasnije smo složili na prednjem utovarivaču i sad to tako funkcionira bale sjena su teške oko 220-250 kg slama oko 180 kg a sijenaža po 300 kg eto i slike i video
http://www.youtube.com/watch?v=y266md3AnqU


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Koji je ovo Univerzal i kako se "nosi" sa ovom balirkom?
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ljudi sta je ovo sa vremenom,kakvo je kod vas stanje 1 otkosa,nesto sam minimalno pokosio,to se vec skoro potrosilo...ovo ostalo sve na cekanju...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ja sam jedan dio uspio spremiti u silos a ovo ostalo kosim i dajem zeleno. Hladno i kiša svaki dan, sirak debelo kasni...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Katastrofa. Ja isto kosim za zeleno. Su Su mi izašla ko na slici i tak več stoji pol mjeseca. Da je sve normalno več bi ju mogo kosit.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Evo nekih slika od spremanja sijena kod nas...

uspjeli smo vloviti par sunčanih dana prije ovih kiša i spremiti prvi otkos! jako dobar prinos, a i kvaliteta je dobra bila!
sve u svemu, duplo viši prinos nego prošle godine! kvaliteta bi bila još bolja da smo uspjeli oko 1. maja pokositi, ali nije se stiglo,nema veze!

nakon spremanja drugi dan je navožena gnojnica i nadam se da bude do 1.07. drugi otkos u štaglju! ako vreme posluži!













fala Bogu pa je došlo doma na prikolici... :)





bez gnojibde nema ni prinosa!



 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh