• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Zato je najbolje kola i nametati sa vilama😉ko got kaj veli. A danas je sve takmičenje ko kakvu balilku ima i kakav traktor. Namečeš na kola, dopeljaš doma, popraviš na štalu i adio mare, bonđorno. Kak su naši stari sve to mogli delat? Dajte nemojte biti deca.
Nemoj me krivo shvatiti ali sam to ne možeš,dobiti radnika za rad u poljoprivredi bez obzira koliko ga platio kod mene je naučna fantastika. Ali zato dođi pred večer u bilo koju trgovinu ima kandidata koji bi popili pivo ako im platiš.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma znam, ali kakvi smo to postali da nam teško međusobno pomagati jedan drugome, pa meni nema ljepšega kad nekome nekaj mogu pomoći. Danas svi nekam žure, svi gledaju samo neku dobit, svoju korist.
Meni srce puno kad nekome nekaj pomognem, evo neki dan jedan deda uzel tu kod mene neke njive kaj kosi sijeno,i ja prolazim slučajno i vidim hoda oko traktora i stanem i pitam kaje bilo, veli ostal mu traktor u brzini i čeka sina i mehaničara da dojdeju. Reko nemojte ih niš zvati idem ja doma po alat i budem ja to složil, pita deda pa kaj bute imali vremena, reko ne brinite. Otišel doma po pajser i ključ 27 i vratil mu brzine. Još ni kabine nije imal nego po onom najvećem suncu čeka sina iz par sela dalje da stignu. Sad se ja pitam kakav bi ja to bil da mu nisam pomogel?
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
Točno pomoć, i pomoći nekom to je lijepo uredu i ispravno, ali posao je posao.
A što se tiče cijene baliranja 2 - 2,5kn,mene su neki pitali, zašto je cijena 4 kn, kao ima jeftinije po 3 kn, ja kad bi mi tko htio to radit po 3 kn neznam da bi uopće svoju balirku iti za sebe izvozio iz dvorišta,platio i čekao na uvrtini.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vidim da su cijene baliranja u male kocke dosta različite. Slažem se s tvrdnjom da oni kojima je cijena previsoka trebaju tražiti drugo rješenje, ili se ne baviti proizvodnjom krme ili kupiti balirku. Vjerojatno netko od vas koji imate balirke ima i malčer. Kakav bi bil realni odnos cijene po satu baliranja i malčiranja trave ili kuruznice (npr. manji malčer širine 160 cm)?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja baliram po 2 kn male kocke.
Po vise nejde i gotovo, a i vise nema posla za balirku kod mene.
Ako se rjesim stoke do zime ide i balirka u oglasnik i gotovo.
A malo ni ju je zao, odrastao sam s njom, krenuo sam usluzno balirati s 13 god.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
Odnos cijene malčiranja se pravi, na temelju toga što se malčira, npr ja travnjak (a da trava nije baš prevelika) koji je prilično uredan i ravan idem na nekih 300 do 350 kn sat, i tu mi je učinak ako hoću da bude baš tip top 5000m2,na sat. E sad nekad me traže malčiranje žbunja, divljih kupina, a bude i komada debljine 6-7 cm, (ponekad moram i motorku ponijeti sa sobom ) stvarno zapuštenih površina tu cijena ide i do 450 - 500 kn,a tu je učinak cca 2500m2 +- 300m2.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malčiranje žbunja do 6-7 cm debljine nije dobro za usporedbu. Trebalo bi gledati poslove koje odrađuje traktor slične snage kak je potreban za baliranje. Zato sam navel mačiranje trave ili kuruznice malčerom širine 160 cm. Ili je možda bolja usporedba s malčerom 180 cm?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ja baliram po 2 kn male kocke.
Po vise nejde i gotovo, a i vise nema posla za balirku kod mene.
Ako se rjesim stoke do zime ide i balirka u oglasnik i gotovo.
A malo ni ju je zao, odrastao sam s njom, krenuo sam usluzno balirati s 13 god.
Ja kupio balirku 2001. Cijena špage bila 9,5kn po kilogramu,cjena bale 2 kn. Danas špaga 26,5 kn po kg. Koliko bi trebala koštati bala? O gorivu nećemo.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
I kod mene balirka stigla 2001 godine tad sam imao 16 godina, i tad smo radili 3 do 3,5 kn, a koliko je sve od onda poskupilo, gorivo, špag, maziva, rezervni dijelovi, i još k tome se više radilo.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Mi kupili balirku 97. g.
Ja sam samostalno krenuo balirati s njom 2003.
Onda sam imal 13. g.
Po 2000 bala sam radil sebi i jos oko 10000 usluzno.
Znam da sam ispocetka dobival 1.5 kn po bali, pa se to podiglo na 1.80 i evo sad zadnjih 5 g radim po 2 kn i to nesto jako sitno, 2000-3000 bala po sezoni.
Ima jedan koji je radil po 2.5 kn, ali vise nema kome jer nitko ne drzi stoku.

E da, i meni je to u ono vrijeme bilo super, taman sam krenul u srednju skolu, a imal vlastitih para.
Nikad nisam moral roditelje prositi, pretezno sam se sam skoloval, imal za odjecu, izlaske, za sve.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Ja imam balirku od 2003. Zadnjih par godina sam radil po 2,5 kn bala ali zadnje dvije više ne radim nikome osim sebi jer ne ne stignem. Da ne govorim kolko je to proklet stroj. Svi ostali strojevi skupa mi nisu popili zivaca koliko ta balirka. Znalo mi je doći da ju zapalim na polju. Jedan dan radim 200 bala ne razveže ni jednu, drugi dan svaku drugu a da ju nisam ni taknul. Treći dan opet radi dobro… Rekel sam da bi valjda trebal platit misu da dobro dela…
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemam balirku, ali mislim da u kalkulaciju treba uključil:
1. amortizaciju traktora,
2. redovno održavanje i planirani popravci traktora,
3. amortizacija balirke,
4. održavanje i planirani popravci balirke,
5. gorivo
6 radno vrijeme.

Navedeno se planira za 1 radni sat. Podijeliti zbroj gore navedenog s brojem bala koje se prosječno naprave za sat vremena i pridodati na dobivenu cijenu cijenu špage po bali.
Na taj način se dobije cijena ispod koje nije isplativo raditi, a više od toga osigurava neku dobit i rezerva je u slučaju krive procjene troškova održavanje i popravaka.
Uvijek se nekome (npr. prijatelji, rođaci, siromašniji susjedi) može pokloniti baliranje, ili neke stavke iz kalkulacije, ali to se odlučuje od slučaja do slučaja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja imam balirku, i niko nemore shvatit da ja ne želim balirat tuđu brigu...
jbt, uvrijeđeni mi odu s dvorišta... :hahah:
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
614
Mi već uslužno baliramo na godine. cijena je 3 kn/bal, posla ima dosta i previše... jedini smo u okolici koji baliramo tak da ima posla, stoke ima slabo al evo ove godine začuđujuće kolko je bilo sijena.. sad još malo kreće slama tak da je oke..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Danas špaga 26,5 kn po kg.
U trgoagenciji dva klupka 212 kuna. Nekakva F Line. Moja balirka isto zeza. Danas ovak sutra onak. Tak da me začudilo da sa ovom špagom sasvim dobro radi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ajde baci kalk za st od 1. Do 6... za traktor 60 ks ....
Nažalost ne mogu ti udovoljiti jer nemam balirke. Mogu samo za prve dvije stavke za moj traktor. Prve dvije stavke (zajedno) se kod mene kreću oko 40 kn/rh, neovisno jel radim sebi ili nekome drugom. To ti vjerojatno ne znači puno jer nije 60 KS, a i stavke se razlikuju ovisno o tome je li traktor kupljen novi ili stari. Novi ima veću amortizaciju, a manje održavanje i popravke, a ako je kupljen stari, obično je obrnuto.
Uglavnom svatko bi za sebe trebal znati realno odrediti te stavke, a tko ne zna, bolje da niti ne pokušava jer može dosta fulati. Treba pratiti troškove i usklađivati kalkulaciju. Nema univerzalnih cifri koje pašu za sve, ali stavke za kalkulaciju jesu univerzalne. I njih se može dopuniti, ako se želi biti precizniji, ali smatram da nema potrebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh