• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Pozdrav društvo! Imam jednu ideju pa mi vi sad molim vas recite dali bi to bilo dobro! Mislio sam pokosit obićnu livadu i to pokupit i dovest doma, a doma bacit na zemlju najlon gore travu i dobro je ugazit i onda pokrit najlonom! Unaprijed hvala!
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Pozdrav društvo! Imam jednu ideju pa mi vi sad molim vas recite dali bi to bilo dobro! Mislio sam pokosit obićnu livadu i to pokupit i dovest doma, a doma bacit na zemlju najlon gore travu i dobro je ugazit i onda pokrit najlonom! Unaprijed hvala!

Bilo bi to dobro i sam sam nekad radio na taj način . Bitno je istisnut zrak gaženjem i dobro zatvorit da zrak ne uđe unutra . Što je sitnije srezano lakše se gazi i kasnije vadi .
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ma nebi ništa rezal jer prikolica nema nozeva, ali je trava mala pa mislim da bi to bilo ok. A koliko to dugo stoji da se moze pocet hranit?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ma nebi ništa rezal jer prikolica nema nozeva, ali je trava mala pa mislim da bi to bilo ok. A koliko to dugo stoji da se moze pocet hranit?

Nemoj me držat za riječ al ako se ne varam 4 - 5 tjedana, mi smo prije tako znali sa silažom pomješati isto livadnu travu.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
A onda ništa nego bum to napravip tak, nadam se da bude dobro da nebom moral to vozit na gnoj! Hvala vam!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Travu kad pokosiš ostavi nek provene na njivi, zavisno od vremena i debljine otkosa, otprilike oko 1 dan (ako je toplo a otkosi nisu predebeli). Ako ćeš koristiti inokulante onda provenjavanje nije obavezno.
U silosu ne moraš stavljati najlon ispod, dovoljno je samo pokriti najlonom dobro zatvoriti i pritisnuti krajeve. Ako staviš najlon ispod a trava bude više vlažna, onda će se ti sokovi iscjediti i natopiti donji sloj koji će biti pre kiseo. Ako ispod nema najlona onda zemlja upije višak vlage i donji sloj bude dobar.
Koliko imaš toga za kositi i kolika je prikolica kojom ćeš voziti i koliko imaš stoke što planiraš hraniti s tim?
Ovo je bitno zbog dimenzija silosa. Pretpostavljam da ćeš raditi bez ograde sa strane. U tom slučaju širina nije bitna, al ipak nemoj raditi uže od 4 m.
Dužina će ti zavisiti od količine trave. Ali ipak gledaj da nije kraći od 10 - 15 m. Na kratkom silosu je teško ugaziti masu jer su slojevi predebeli.
Kojim ćeš traktorom gaziti? Gledaj da je što teži ili ga još dodatno optereti nekim priključkom ili slično.
Kad zatvoriš silos, bilo bi dobro da ga pokriješ zemljom, piljevinom, nekakvim otpadom od silaže isl. Tako neće ostati zraka u gornjem sloju i neće se kvariti kad načneš silos.
Silos ostavi da stoji barem mjesec, ako ćeš koristiti inokulante onda je dovoljno svega 20-ak dana.
Nešto više možeš naći i na ovim stranicama:

http://www.agroklub.com/stocarstvo/sjenaza-kada-je-najbolje-kositi/9251/

http://www.agroklub.com/stocarstvo/svi-razlozi-neuspjeha-u-spremanju-silaza-ii/9478/

www.agroportal.hr/poljoprivreda/stocarstvo/voluminozna-krmiva-u-ishrani-stoke/

Ako još ima šta nejasno slobodno pitaj :)

O svemu ovome imaš temu ovdje na forumu
SJENAŽA (travna silaža) pa tamo možeš naći gotovo sve što te interesuje.
Ovo ovdje je ipak tema samo o sijenu pa smo ovim pisanjem "malo" off...
 
Posljednje uređivanje:

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
E prijatelju hvala! A gle ovak imam tri kravice i jednu junicku, ne mislim toga puno radit jer nisam to nkad radio i neznam kak ce to uspjet, a napravio bi to zato sto imaa dosta trave na livadema koju neču stic pohranit na zeleno pa mi je žal to ostavit a i ako se sad to pocisti bit ce bolja trava na godinu, a gazio bi sa 539 i mislio sam zakacit tenjurace. A sto su inokulati? A da prikolica je obicna samoutovarka bez nozeva
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
A mozes i izbalirati u rolo bale.. s tim ti je lakse i jednostavnije..
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
A mozes i izbalirati u rolo bale.. s tim ti je lakse i jednostavnije..

Jasno da je najednstavnje u bale ali kad ce tri orave pojet balu? A i u okolici nitko nema motalicu a za par bala nece ntko iz dalekog doc
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Jasno da je najednstavnje u bale ali kad ce tri orave pojet balu? A i u okolici nitko nema motalicu a za par bala nece ntko iz dalekog doc

lakše možda je, al je dosta skuplje
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Da i to kaj velis! Mislim da je 120kn po bali, a za 300kn kupim najlona ko u prici!
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Da i to kaj velis! Mislim da je 120kn po bali, a za 300kn kupim najlona ko u prici!

Upravo to, kod mene isto svi traže 120 kn za baliranje i omatanje sjenaže.
 
K

kunići666

Guest
Dali netko prodaje bale sjena..živim u Trogiru pa dali ima netko u blizini ili da ih dostavlja dovde..trebale bi mi možda 3-4 bale za kuniće.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Što se tiče ove godine mislim da je sa sijenom gotovo,što je izbalirano,izbalirano,nema više...Prije tri dana pokosio četvrti otkos dijeteline,ta nema šanse da bi se više osušila,pa sam ju skupio u manje redove i pomalo vozim i hranim ...Jedino sijenaža....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
E prijatelju hvala! A gle ovak imam tri kravice i jednu junicku, ne mislim toga puno radit jer nisam to nkad radio i neznam kak ce to uspjet, a napravio bi to zato sto imaa dosta trave na livadema koju neču stic pohranit na zeleno pa mi je žal to ostavit a i ako se sad to pocisti bit ce bolja trava na godinu, a gazio bi sa 539 i mislio sam zakacit tenjurace. A sto su inokulati? A da prikolica je obicna samoutovarka bez nozeva

Odgovorio sam u temi SJENAŽA (travna silaža) jer je ovo tema o sijenu, pa da ne idemo više u off topic.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Što se tiče ove godine mislim da je sa sijenom gotovo,što je izbalirano,izbalirano,nema više...Prije tri dana pokosio četvrti otkos dijeteline,ta nema šanse da bi se više osušila,pa sam ju skupio u manje redove i pomalo vozim i hranim ...Jedino sijenaža....

Tako i ja lagano sa bočnom kosom na zetoru kosim 3. otkos na livadama i 4 na djetelini i vozim doma pa pojedu zeleno, jeftinije tako nego sve pokositi i spremati u rolo bale.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas se počeo kositi friško posijani ljulj,visina 15-20 cm,bude za košnju taman do Svete Kate,šteta da ga miševi i plijesan unište za proljeće
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Koliko vi dajete sena kravama ako radite kukuruznu silazu, ja sad dajem 1 balu od 15ak kg na jednu kravu na dan pa ne znam koliko cu sledece godine trebati sena jer cu raditi silazu
 
Na vrh