• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ko bi rekel da se i fronius more pokvariti 🤭🤣
Šta mu se desi.
Dok je bilo ovih minusa, meni se pojavio problem na "Kibani" 200a. Ostao u gepeku auta par dana. Ja ga izvadim vani bio minus i nešto da zavarim ono neide samo kvrca varnica. Ja ga već otpisao crko. Nakon par dana ponovim neide. Ampteažu na 200 on vari ali jedva. Sjetim se da sam radio neke limove sa 1,5 elektrodom na 30a, da je ostao takoi da se nemože podići a displej laže. Posumnjao u potenciometar, ajd da ga mijenjam rastavim sve kraj peći, da probam ponovo kad oni radi sve ok. Sad neznam tačno dali je bio kondenz ili vlaga, u potenciometru ili negdje na elektronici. Poslije radi normalno.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Jesi bijo u Berlinu? Šta kažu mediji u Austriji, ima li riječi o prosvjedu Njemačkih poljoprivrednika?
Screenshot_20231219_105837_com.android.chrome.jpg @Propali Poljoprivrednik
Nisi meni uputio pitanje pa oprosti što se ubacujem, jer samo mi ništa nije jasno, pomagaj, prosvijetli me, molim te.
"DW" piše o nekakvoj njihovoj ostvarenoj povečanoj profitabilnosti od 45%, e sad da li su toliko povećali prinose na oranicama, voćnjacima, ili povećali za toliko količinu proizvedenog mlijeka ili mesa, ja to nikaj ne razmem. Ili su samo povečali cijene i olakšice, za istu količinu "proizvodnje dobara"? Kak netko more svake godine uvijek i iznova povećati prinose za ogromne postotke na prosječnoj površini istih oranica, na istom broju voćaka, na istom broju grla? Kak more na jednoj oranici izrasti prošle sezone 100%, ove sezone 25% više u odnosu na prošlu, iduče bude izraslo opet novih 25% više na sadašnjih več 125%, kaj su te oranice na više katova, pa svako leto obrade kat više? Znam da sam u letima, pa po defultu postajem star i glup, kak nastaju sako leto ti novi i novi rekordi u proizvodnji - na istim kapacitetima?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Sa invertorom radim samo van garaže. Ali sa velikom industrijskim IMG_20190118_141239.jpg IMG_20190118_141309_BURST010.jpg koji je transformatror sa elektronikom za upravljanje nema problema vario sam i na podosta ispod nule. Naravno to je potpuno drugi princip ali ima elektronike dovoljno da reguliše amperažu. IMG_20190118_141052.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
View attachment 68001 @Propali Poljoprivrednik
Nisi meni uputio pitanje pa oprosti što se ubacujem, jer samo mi ništa nije jasno, pomagaj, prosvijetli me, molim te.
"DW" piše o nekakvoj njihovoj ostvarenoj povečanoj profitabilnosti od 45%, e sad da li su toliko povećali prinose na oranicama, voćnjacima, ili povećali za toliko količinu proizvedenog mlijeka ili mesa, ja to nikaj ne razmem. Ili su samo povečali cijene i olakšice, za istu količinu "proizvodnje dobara"? Kak netko more svake godine uvijek i iznova povećati prinose za ogromne postotke na prosječnoj površini istih oranica, na istom broju voćaka, na istom broju grla? Kak more na jednoj oranici izrasti prošle sezone 100%, ove sezone 25% više u odnosu na prošlu, iduče bude izraslo opet novih 25% više na sadašnjih več 125%, kaj su te oranice na više katova, pa svako leto obrade kat više? Znam da sam u letima, pa po defultu postajem star i glup, kak nastaju sako leto ti novi i novi rekordi u proizvodnji - na istim kapacitetima?
Kapacitet je ograničen u pogledu zemljišta, u ostalim granama postoje određeni moduli za poboljšanje kao:
Kultura, hibrid, vrsta i količina gnojiva, biostimulatori, agrotehničke mjere, povoljni vremenski uvjeti itd...

Ovaj rast od 45% je čisto fiktivna stavka jer se gleda proizvodna godina 2022 gdje su cijene bile prenapuhane i odatle taj rast.

Nitko neće reći da to nije realan rast, da su cijene repromaterijala ostale visoke, a cijena proizvoda pala za 100 - 150%. Nego će se uhvatiti onoga: u zadnjem proizvodnom razdoblju 22/23 zaradio si 10.000€ više nego 21/22, daj mi mojih 25% ili 2.500€ PDVa, daj mi mojih 20 ili 30% na dohodak ili još 2.000 ili 3.000€ i tebi ostavim 5.000€ iz toga isplati plaće i s tim se pripremi za novu godinu gdje tona osnovnog repromaterijala u gnojivu košta 750 - 800€ bez PDVa, sjeme, zaštita ovo ono i dođeš do toga da ako ideš sve pribaviti za novu sezonu, a da prođeš jeftinije za avansno plaćanje, moraš se zadužiti...

E sad, oni protestiraju jer država ima deficit i želi ga namiriti oporezivanjem i ukidanjem olakšica za poljoprivredne proizvođače, u tome leži zec.

Isto kao da neka firma ima deficit i namiri ga tako da svakom radniku uzme 30 - 40% od plaće, a očekuje da će on raditi istim ili većim intenzitetom hvatajući se za slamku "Sjeti se da si prošle godine dobio božićnicu, uskrsnicu, 50€ za kirbaj, paketić za dijete za božić i teambuilding gdje si se napio i morali smo te tražiti po trgovačkom centru jer si pijan zaspao u ženskoj garderobi nakon što si prodavać
Čici za pultom bacio 50€ i odnio lutku iz izloga u Intimissimiju misleći da si na Kaizer Straẞeu."

Dobrog slugu lošeg gospodara nebi trebalo zanimati što i kako njegov gazda radi, ali će se uvijek prelomiti na leđima sluge, nebitno koliko on dobar bio.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
"Obožavam" ovakve tablice s hrpom brojeva. Kaj predstavljaju ti brojevi? Koje su mjerne jedinice? ....
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,612
Je, kaj je je, samo ja ne razmem kak cijena proizvoda more pasti za 100-150%? To kaj ne razmem mi se puno puta dešava gda sem jako žeđen. Idem se malo okrepiti pak bum onda morti zgruntal o čemu se točno dela. Čuvajte se dehidracije i ostajte mi dobro.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
"Obožavam" ovakve tablice s hrpom brojeva. Kaj predstavljaju ti brojevi? Koje su mjerne jedinice? ....
Rekli smo ..postoji mala laž..postoji velika laž i postoji statistika
@Propali Poljoprivrednik je dao ozbiljan odgovor.

Poštovani @iwanho tablice nisu nejasne, jasne su, samo ako "ne guramo glavu u pijesak".

@vlč.puknuti je s malo teksta napisao jako puno točnih odgovora.

Dakle, vrisak je najčešće "šarena laža", jer i ovakvi novinarski pokazatelji to pokazuju, da se ovdje i sad ne bi upuštali u neke studioznije tablice u nečijim doktoratima koje također potvrđuju da je poljoprivreda u HR itekako uspješna i dohodovna, (istina je da je i u pojedinim "akcijama" previše nezasitna u megalomanskim željama, u raskoraku s ostatkom društva), a to svakodnevno dokazuje i dosegnuti vidljivi standard večine naših poljoprivrednika. Samo je naše prokletstvo da se teško odvojimo od akrobacija koje je spomenuo @vlč.puknuti , evo još jedan izdvojeni prilog teksta ispod tablice kakve poštovani @iwanho "ne voli":

Podaci.jpg
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Fala. (y) Očito sam previdio prvi redak u kojem se navodi godina s kojom se uspoređuje 2022. godina. o_O:( Moram biti malo pažljiviji i pročitati cijeli tekst.
 

Najnoviji postovi

Na vrh