• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Kaj se tiče slučaja rada po noči.
Kad bi meni neko brundal svaku noč pod prozorom ja bi poludel.
Ja za posel po noči nisam (zna se koaj se po noči dela), ali tih par dana u godini mi nebi bil problem izdržati da si čovek napravi.
Taj lik je očito neki pustinjak čim si je kuču kupil van naselja.
Kak god bilo, i njemu bu lepše živeti u uređenom okolišu nego u obraslom.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,934
A kakvom boljem terminu? Pa nije čovjek došel u 10 navečer malčirat jer mu je dosadno nego jer ima 100 drugih stvari za napraviti. Danas 1 čovjek radi na poljoprivredi ono kaj je nekad radilo 20 ili 50 ljudi i bez obzira na mogućnosti mehanizacije nekad jednostavno ne možeš birati kad budeš nekaj radil. Danas je hrana relativno jeftina i svima dostupna dok se prije 70 ili 80 godina doslovno umiralo od gladi i kod nas. Ali ta hiperprodukcija hrane nosi i drugu stranu. Osim pretilosti… Nemre uvijek vuk biti sit i ovce na broju…
Kolega po forumu, vidim da reagiraš... Nitko od nas nije centar svijeta drugima, svaki želi biti svoj centar svemira.
Ja sam samo napisao da se razumnim pristupom možda može postići napredak. I ja imam puno susjeda i svima nam neki vrag smeta.
Pokušavam ukazati da se problemi bolje rješavaju dijalogom i kompromisima nego svađom.
Jedino mi nije jasno da se poljoprivredu mora raditi i po noći.
Evo sad ti tvrdim da ne mora, uz to hrana može biti jeftinija i svi možemo biti još više pretili.
Nije dobro toliko pretjerivati, ne rade samo pojedinci, ili samo ja, rade i drugi ljudi, marljivo i pošteno. Sve znamo, nije srednji vijek, informirani smo. Smirimo tenzije.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Jedino mi nije jasno da se poljoprivredu mora raditi i po noći.
Evo jedna zanimljiva stvar. Tretiranje protiv bolesti uljane repice se obavlja po noći zbog pčela. Ako radimo po danu javlja se pomor pčela. Jedni tuču na nas zbog rada noću, jedni zbog pomora pčela, kako onda udovoljiti svima?

Još jednom napominjem da je poljoprivreda posao koji sam traži kad da se radi, a ne kad mi to želimo, a sad neka svatko shvati to kako želi.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Svugdje pa i kod mene u blizini ima tih budala koji su tamo negdje na zapadu zaradili penziju ,i dodju ovde proseravati se i napadati ljude.Polude ljudi načisto i onda misle da mogu provoditi svoju silu ovde ,pa neće da može majčin sine ...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja sam samo napisao da se razumnim pristupom možda može postići napredak.
To bi bilo lijepo ali nažalost s takvima se uglavnom neda razgovarati. Kad lik dotrči za menom na polje koje je cca 700-800 m od njegove kuće i onda iskače pred traktor sa cisternom od 10 000 litara i priječi put jel misliš da se s takvima da razgovarati? Ili ovaj koji čovjeku skače na traktor, lupa po staklima i dere se. Jel se s tim da razgovarati? Vjeruj mi, probal sam. Počne sa takvim uvredama da se jedva suzdržiš da ga ne raz…
Jedino mi nije jasno da se poljoprivredu mora raditi i po noći.
Evo sad ti tvrdim da ne mora, uz to hrana može biti jeftinija i svi možemo biti još više pretili.
Nije dobro toliko pretjerivati
Nisi u pravu. Za prinose kakvi se danas traže i površine koje obrađuje jedan čovjek nemreš birati kad budeš nekaj radil. Samo se nameće. Npr. ja sutra poslije posla moram pošpricati pšenicu. Ako ne pošpricam sutra u petak nemogu jer imam za balirati i skupiti 500-600 bala. U subotu su rekli kišu tak da moram bale skupljati i po noći da mi ne pokisnu jer onda nemam kaj s njima. Ako krene kiša više ne mogu špricati. Ako zakasnim tjedan dana lema ili bolest mi mogu napraviti takvu štetu da bude ispalo da sam sve do sad na pšenici radil za badava i da budem sretan da sam na nuli…. Nemogu birati jel dan, noć, nedelja, jel padaju sekire… Naravno, nije tak cijelu godinu. Možda mjesec dana kad se sve zbroji u proljeće i jesen. Ali ovima koji ne rade poljoprivredu je to teško za razumijeti i onda u kombinaciji ljubomore i objesti rade ovakve incidente.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,934
Tommy,
Ja čak tebe u potpunosti razumijem, ali ti još ne razumiješ da ne možeš i ne moraš baš sve sam.
I ja sam bio uvjeren da mogu "zamaknuti svijet" napraviti sve, pa makar dan morao trajati i 32 sata. A onda mi je jedna viša sila otvorila oči. Ostao sam prikovan u bolnički krevet, nisam mogao ni da mrdnen, niti na zahod, a imao sam cca 35 godina i troje male djece.
Odabrao sam zdravlje, obitelj i razumnu količinu posla. Počeo sam odbijati stotine zahtjeva za uslugama popravka drugima itd.
I sada u godinama, s iskustvom ne očekujem da bude sin i snaha u ZG, došao pred večer s posla i doletio u VŽ meni na polje, u gorice, na bilo što takvo. Ili kćerke i zetovi koji imaju svoje zahtjevne poslove i djecu koju treba postaviti na noge. I oni se razlete od aktivnosti po cijele dane. I što sad, ja znam koliko mogu ili ne mogu, tako planiram i doziram. Imam svoje "poslovne planove", imovina nije zapuštena, na protiv. Jedino ne radim kao pokojni tast 4 grunta, jer i on je kužio da to ne stigne i tražio je negdje u podsvijesti da budu odnekud svi se uključili u te aktivnosti. Mnogi nismo mogli niti stigli, neki nisu htjeli.
Kakve to veze ima s tobom osobno. Iako te ne poznam nudim ti savjet. Misli na sebe i obitelj ako ju imaš (suprugu, djecu), misli na zdravlje, nisi nepoderiv, nema rezervnih dijelova za tebe. Hektara i milijuna kuna bude, što ti budu značili ako postaneš invalid, ako ti mozak popusti pred brigama.?
Nemoj se uvrijediti, ja poštujem tvoj i svačiji rad, ali "nije u šoldima sve", nije posao zec da ti pobjegne. Radi toliko koliko stigneš, pišeš da radiš sam, noć neka bude noć, a dan neka bude ti dan.
IMG-6b8fc3929abadd3f9a191d7fea867212-V.jpg
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
😉 Nije stvar u tome. Ja se ne žalim, to je sve moj izbor. Nisam ni neki veliki poljoprivrednik, radim 25 rali. Radim to iz ljubavi uz posel koji nije fizički zahjevan. A ovaj dio kaj se tiće čuvanja zdravlja mislim da ne stoji. Kaj bi onda trebali reći ljudi koji cijeli život na baušteli teške fizičke poslove? Moj djed je teške fizičke poslove radil cijeli život pa je doživjel 92. godine. Umrl je ujutro dok spremal hranit krave… Ovo je sezonski posel i s obzirom na mehanizaciju nema više toliko fizikalije osim bala ili šume. Ja nisam primjer koji radi po noći jer ima ogromne površine nego iz drugih razloga. Ali ima danas dosta takvih koji rade po noći jer nemogu birati. Sustav je natjeral te ljude da imaju stotine hektara jer od 10 ha ne mogu živjeti. Neki dan čitam da je prosječni dohodak ljudi u HR u poljoprivredi 2x manji od prosječne plaće…
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,403
Ja se ne žalim, to je sve moj izbor. Nisam ni neki veliki poljoprivrednik,
Kao da o sebi čitam.
A evo da navedem kakvu sam ja situaciju imao ovu zimu, prije 3 god.na bespućima ne obrađenih površina,sam dobio od čovjeka nekih 0,33ha zemlje na plodouživanje , naravno prvi ide malčer,pa onda 2-3 puta oranje, nakon toga dvije godine idu žitarice ,da bi ove zime dobio poziv od jednog susjeda,koji svoju zemlju UREDNO ne obrađuje, I tako galami on na mene da koji je meni ku....ac,žestoko ja obrađujem zemlju tamo gdje sve neobrađeno,pa mi prijeti policijom,uništavanje usjeva,I još koje što drugo, po svojoj naravi nisam nasilan tip ali tu mi se je fitilj skratio na minimum......
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,965
da bi ove zime dobio poziv od jednog susjeda,koji svoju zemlju UREDNO ne obrađuje, I tako galami on na mene da koji je meni ku....ac,žestoko ja obrađujem zemlju tamo gdje sve neobrađeno,pa mi prijeti policijom,uništavanje usjeva,I još koje što drugo, po svojoj naravi nisam nasilan tip ali tu mi se je fitilj skratio na minimum......
Imao sam ja sličnu situaciju, naime na samoj granici dviju njiva (međa) ja svoju parcelu uredno obrađujem, a susjed ne. Svake godine ista priča, trava raste, izbija korov i drač i to se proširuje na moje i imam probleme. Ove godine sam odlučio da 1m od svoje parcele očistim i pokosim. I tako prije par mjeseci vozi se on sa traktorom, ja baš bio na njivi i on zastane. Tko ti je dozvolio da čistiš i obrađuješ moju parcelu? Lijepo sam mu rekao, ako Vi ne želite počistiti/raditi ima nas koji smo voljni, pogledajte do kuda je došao korov i drač, raste na moje, ja sam si samo očistio dio koji meni smeta da mi se ne proširi na njivu, a ako Vama to ne odgovara molim lijepo da svoju parcelu održavate i očistite, pa ne budem imao ja, a ni Vi sličnih problema. Okrenuo se i otišao. Htio sam reći, sa ljudima je najteže raditi, želiš im najbolje, ali i tada se uvijek nađe netko pametan i okreće priču u svoju korist. Ja nisam osoba da se borim za kvadratni metar zemlje, a prije dok je on svoju zemlju obrađivao svaki puta je išao malo na moje, samo nisam htio ništa govoriti. Poštujem tuđa mišljenja, želje i riječi, ali svatko bi trebao imati svoju granicu i ponekad znati stati na loptu.
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,664
Znam jednoga koji je isto cvilio i brundao o međi. I onda su se jednog dana dogovorili da konačno pozovu mjernika.
Mjernik izmjerio da je brundalo uzurpirao od 20 do 50 cm susjedovog. I još našli betonski stupić kao granicu jer se htjeli zakopati oznaku međe
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,758
Ma to isto sa neobrađenim parcelama nema smisla.

Meni sa 3 strane voćnjaka šikara...

1 privatna neće raditi, neće ni prodati
1 gradska neće raditi, neće ni prodati jer je ucrtano ko neki put
1 državna neće raditi, neće ni prodati jer je veća od hektar


Bila oluja. Padne sa državne drvo i polomi 30 metara ograde..

Ja u državno odvjetništvo.. Oni traže zapisnik poljoprivrednog inspektora. Ja kod njega, on me istjera van da to nije njegov posao. Ja u državno odvjetništvo, kažu oni probaj na policiji. Ja na policiju, oni mi se smiju. Al ajd. Namolim ja njih da izađu i uslikaju.

Predam zahtjev za naknadu štete... Dobijem odgovor za 6 mjeseci...

Država kaže da iako je to njena parcela da je odgovorno ministarstvo poljoprivrede. Ministarstvo poljoprivrede kaže da je odgovoran grad. Grad kaže da je odgovorna šumarija. Šumarija kaže da nisu oni nego država.

I šta sad?

Pojeo vuk magare..

Radiš, ulažeš, trudiš se.. Za šta?

Da te grad maltretira, država maltretira...

I onda još lokalne budale koje ne obrađuju svoje. Ne rade ništa i sve im smeta.

Tko pita mene pored malog djeteta, drugog posla i 7 ha voćnjaka šta mene smeta?

Pa ja bi mogao galamiti i ljudima na vozila svaki dan skakati..

Zaključio sam da neću više imati razumijevanja prema nikome jer očito nitko prema meni nema..
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,965
Baš tako, umjesto da budu zadovoljni da im netko počisti, jer sami ionako neće, na kraju još ispadam negativac jer sam dirnuo u njegovo, a od same šikare ne možeš više ni hodati. Šteta riječi, ponekad je bolje odustati kad vidiš sa kime imaš posla.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh