• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staje za krave, tov junadi i dr.

I

ivica

Guest
Re: staje za krave, junad i dr.

je ,ovo ti je broj od referenta u hassu za stale ,pitaj njega ,091/6535010-Željko Finžgar
 

RatkoPa

Novi član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
25
Jel neko video ovakav sistem u stalama za slobodno drzanje i kako su se pokazali,deluje mi interesantno za moje uslove..........


2w40abp.jpg


30l1b4m.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Rajicevojezero

Novi član
Tu od
6 Lip 2013
Poruka
10
Re: Staje za krave, junad i dr.

Konji i goveda piju na drugačiji način od svinja, što je posledica razlika u anatomiji. U stvari velike životinje stvaraju vakum u ustima, formiraju velike gutljaje i gutaju ih. U narodu bi rekli da „smrču“ ili „srču“, ovaj način konzumacije omogućava im da popiju veliku količinu vode u kratkom vremenu. Žedna krava može popiti kantu od 20 litara vode za manje od jednog minuta. http://www.poljomarket.rs/blog/224-pojilice-za-goveda
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Re: Tov junadi

Imali netko nacrte štala za tov junadi? Zanima me za 50 komada šta je najbolje i najjeftinije?
I koliko novca bi koštala jedna štala za 50 komada.

Najviše sam zainteresiran za štalu sa dubokom steljom i ispustom.

Da čujem vaša mišljenja?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Tov junadi

Ako imaš prostora najlakše si sam razradiš cjelu skicu.
Napraviš 5 bokseve po 10 komada i svaki boks da ima svoj ispust.
S prednje strane jasle, a bočnice ostaviš da se mogu otvarati isto kao i pregrade, bikove pozatvoriš na vanjski ispust koji mora biti isto velik ko i unutarnji boks, otvoriš sve pregrade i strojno čistiš.
Jedan bik treba 3m2 prostora, sve ostalo je dalje lako izračunati.

Ja bi tak radio samo da imam prostora.
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Re: Tov junadi

Ako imaš prostora najlakše si sam razradiš cjelu skicu.
Napraviš 5 bokseve po 10 komada i svaki boks da ima svoj ispust.
S prednje strane jasle, a bočnice ostaviš da se mogu otvarati isto kao i pregrade, bikove pozatvoriš na vanjski ispust koji mora biti isto velik ko i unutarnji boks, otvoriš sve pregrade i strojno čistiš.
Jedan bik treba 3m2 prostora, sve ostalo je dalje lako izračunati.

Ja bi tak radio samo da imam prostora.

Aha hvala na odgovoru, još me zanima šta mislite koliko treba biti dužina jasala za 10 bikova u boksu? Zanima me isto visina objekta, trebali nagib na podu, te visina jasala, jer kada se to ne cisti dugo, ode u visnu sigurno neki 50 cm? To bi trebalo izračunati jesam li upravu ili?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Tov junadi

Da, to ti je najbolje izračunati.
Mogao bi se cjeli objekat malo ukopati u zemlju, tak da hranidbeni stol bude nešto malo iznad razine zemlje. Tak ima kod mene jedan objekat za 100 komada, 10 boksova, ali cjeli stoji na velikim spremištima za gnojevku, odnosno sistem je na rešetku.

Dužina jasala bi trebaal biti obavezno takva da mogu svi bikovi u boksu jesti zajedno da se ne tuku za mjesto. E sad dali je pola metra dosta za jednog bika cca 600 kg...nek se javi netko puno iskusniji.
 

juričMF

Član
Tu od
25 Ožu 2013
Poruka
48
pozdrav drusto jel netko ima shemu kakve drvene stale planiram drzat telad,,i moze li koji savjet,nesto bi napravio stale za 20kom a najlakse mi za pocetak od drveta dobro bi mi dosao koji savjet i ako neko ima neku semu stale
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Tov junadi

Dužina jasala bi trebaal biti obavezno takva da mogu svi bikovi u boksu jesti zajedno da se ne tuku za mjesto. E sad dali je pola metra dosta za jednog bika cca 600 kg...nek se javi netko puno iskusniji.

...heh pol metra je knap...dosta je,čak i previše ak imaš miksericu pa im se daje jesti po volji da imaju 24 sata pa se ne guraju,uvijek neki jedu,neki se šetaju,neki leže i preživaju...
...al ak toga nema,ak im se daje na obrok onda je druga tarifa...po meni barem 60-70cm po glavi...
...kod mene su boksevi 4metra i za 8kom je knap uvijek mi jednog najslabijeg izguraju,a nije baš da im je toliko tjesno...veli narodna "bik je bik"...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Zanim me jel zna tko kakvi su sve uvjeti potrebni za legalnu gradnju staje da mi to fino objasni.Koliko sam ja to gledao vise nije problem gradevinska nego uporabna dozvola.Isto me zanima kak se cijene krecu,sve treba biti legalno,znaci nis na crnjaka da nebude poslije problema.Kapacitet bi trebao biti oko 200 kom koza
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ak kaniš radit sve točno po svim propisima i pravilima,moj savjet ti je nemoj uopće ništa ni počinjati, čuvaj lovu za crne dane ili se primi nečega drugoga :icon_weed:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Je a kaj da prosirim farmu pa da mi ju sruse nakon puno ulupanih tisucica,a i ako nije sve po ps-u nemremo na eu racunati.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Da ideš baš bez papira nije pametno.

A da ideš u neku eu kalkulaciju opet nije pametno.
Tu ti toliko 'nabiju' trošak objekta sa svojim normama, da je to skoro neisplativo.

Najbolje je da ideš u izgradnju objekta vlastitim snagama, a za raspis prijaviš opremu, koju sam ne možeš napravit.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Da i mene zanima ta stvar. Jer trenutno imam staju za 6 krava, ali to mi nije dovoljno, a i ova staja je drvena (stara preko 100 godina :(mm): pa imam puno više posla u njoj nego da je nova ). Pa sam se sad počeo raspitivati oko toga. Najvjerojatnije bih radio staju za odprilike 30 kom.
Svaka pomoć mi je dobrodošla! :)
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Daj ako sto saznas podijeli sa nama.Nas muci ista stvar puno je posla a i sirili bi se.Sad za mjesec,dva budemo ozbiljno krenuli u to kaj se tice papira tak da to bude gotovo tamo do 7 mjeseca(papiri ,ne staja:icon_lol:).Bili kod inzinjera nedavno i kaj je taj sve nabrojil cudo nevideno to mora da se zeznul,jer po tome ta staja bi trebala kostati milijune,a to nam nije ni na kraj pameti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ma, kad oni pocnu nabrajati onda cijena ide u nebesa. Ja cu krenuti s papirima negdje u prvom mjesecu, jer jos cekam papire da mogu ovu staru staju srusit (jer na njezinom mjestu ću napravit novu).
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Da tak nekaj i mi radimo samo kaj prvo cekamo da bude legalno(sto se nadam kroz par dana) jer ako stari dio nije legalan nis od dogradnje,zatim planiranje zemljista,pa izrada nacrta itd.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
SonnYYY, a zakaj jednostavnu staru štalu ne obnovite, na način da zadržite vanjske gabarite, a iznutra napravite "rusvaj"? Za to ti nitko nikaj nemre i netrebaš nikakav papir niti trošak. Stariji znaju kak se to dela ;)

Ak misliš graditi novi objekt iz početka, nesmiješ to sam. To tebaju raditi ovlašteni izvođači (firme ili obrti, a to onda košta triput više nego da sam napraviš). Trebaš projekt, dozvole, nadzor...
 
Na vrh