• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
@ svima
Interesantno mi što ova tema počinje negdje u dvanaestom mjesecu 2012. Držim da je bolje ikad neko nikad samo mi objasnite kako ste tek tad progledali i ohrabrili se postat. Mislim, ono, gradi se kuća i negdje kod pokrivanja krova počnemo kuditi majstora što kuća neće valjati. :confused:

@Kontam
Čini mi se da se i ti konto po Dubaiu tih godina (ili možda nisi) :partyman: :gitarist:
 
P

pauk

Guest
Ako ste mislili (skupa sa mnom) da su ovi na vlasti sposobni barem nesto sami smisliti - prevarili ste se (skupa sa mnom). Prepisivacina od Srbije.

(sto bi sada ministar obrazovanja rekao, da nisu bile plave kuverte u igri:D)


http://www.e-balkan.net/drustvo-svijet/4911-srbija-nametnula-najvii-porez-na-imovinu-u-evropi.html


Porezi će biti viši za 60 odsto u odnosu na prošlogodišnje, ali već od 2012. godine plaćaće se po progresivnoj stopi od 0,4 do čak 2 odsto od tržišne vrednosti nekretnine. Iako jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope, Srbija je nametnula svojim građanima najviši porez na imovinu u Evropi.

Poslednjeg dana prošle godine, usred populističke priče vrha vlasti da tajkuni treba da vrate društvu ono što su devedesetih od njega uzeli, tadašnja ministarka finansija Diana Dragutinović spremno je zajahala taj talas i hitno predložila je izmene zakona o porezu na imovinu, sa jedinstvenom stopom od 0,4 odsto tržišne vrednosti nekretnine.

Demokratska stranka je zatim u parlamentu amandmanima u zakon ugurala progresivnu poresku stopu koja ide do neverovatna 2 odsto od tržišne vrednosti imvine. To bi moglo dovesti do toga da država za samo 50 godina čoveku ekspropriše čitavu tržišnu vrednost nekretnine na koju se primenjuje ta poreska stopa.

Poreski stručnjaci kažu da se ovim nije postigao željeni efekat oporezivanja najbogatijih, jer je pravnim licima ostavljena poreska stopa od 0,4 procenta.

"U praksi to znači da će svi biznismeni sa Dedinja kuće prevesti na firme, ako to već nisu učinili. Tako će, umesto da plate dva odsto poreza za višemilionski vredne vile na ime ove dažbine platiti istu stopu (0,4 odsto) kao vlasnici stanova vrednih do 100.000 evra. Ali će i bolje proći, jer im neće biti obračunavana tržišna, već knjigovodstvena vrednost nekretnine", izjavio je lokalnim medijima stručnjak za poreze koji je hteo da ostane anoniman.

Dakle, oni najbogatiji, zbog kojih je navodno i uveden, neće ni osetiti ovaj porez i moći će po niskim cenama da se domognu nekretnina koje će mnogi biti prinuđeni da prodaju.

Građani su ogorčeni, u nekim beogradskim opštinama počeli su da potpisuju i peticiju protiv ovog drakonskog poreza. Mnogi od njih, pogrešno misle da je tako i u Evropi, pošto im vlast često spinuje da sve što radi, radi po evropskom modelu.

Ne samo u regionu, nego ni u bogatoj Evropskoj uniji, međutim, ovakav srpski harač na imovinu ne postoji. U Holandiji taj porez iznosi 0,08 odsto od procenjene vrednosti kuće ili stana. U Nemačkoj, najbogatijoj zemlji Evrope, poreska stopa je 0,25 odsto.

U Luksemburgu čovek za kuću vrednu pola miliona evra plaća 51 evro poreza na imovinu, u Češkoj, i to u najskupljem Pragu, za stan od 110 kvadratnih metara u centru godišnji porez na imovinu iznosi 600 kruna ili 2400 dinara. U Italiji je porez od 0,4 do 0, 7 odsto procenjene vrednosti nekretnine. U Sloveniji je taj porez minimalan i kreće se od 50 do 200 evra godišnje. A u nekim evropskim državama – kao što su, recimo, Irska, Grčka, Mađarska ili Hrvatska - porez na nekretninu u kojoj se živi uopšte se i ne plaća.

"Otimaće iz usta"

Politički analitičar iz Zagreba Davor Đenero podseća na okolnosti koje su dovele do toga da se građanima Hrvatske ne naplaćuje porez na stanove i kuće u kojima žive nego samo skromni porez na vikendice.

"U Hrvatskoj je bila velika rasprava o pitanju poreza na imovinu i već je puka najava Socijal-demokratske partije da bi u slučaju dolaska na vlast uvela porez na imovinu bio jedan od ozbiljnijih razloga zašto su izgubili parlamentarne izbore 2007. godine. Nakon toga u Hrvatskoj nije više bilo ozbiljnih razgovora o porezu na imovinu, a kamoli o izrazito visokim progresivnim stopama sukladno vrijednosti imovine. U Hrvatskoj se oporezuju samo vikendice, što je dovelo do situacije da se građani masovno prijavljuju sa stalnom adresom u tim vikendicama na moru kako bi izbjegli plaćanje toga poreza, iako taj porez nema progresivnu stopu niti je izrazito visok", kaže Đenero.

Ekonomski komentator "Blica" Mijat Lakićević ocenjuje za Radio Slobodna Evropa da je jedino što je dobro u zakonu to što predviđa da maksimalnu stopu od 0,4 odsto gradovi i opštine mogu da smanje.

Ono protiv čega, međutim, Lakićević apsolutno jeste "to je progresivna stopa, dakle, to je ovo povećanje poreza na 1 i 2 odsto. Mislim da je to potpuno nepotrebno i pogrešno i da bi to trebalo što je pre moguće ukinuti".

Ono što je još veoma sporno, kaže Lakićević, jeste diskriminacija građana koju je ovaj zakon uveo u odnosu na preduzeća.

"Dakle, preduzeća sad porez na imovinu plaćaju, ali po knjigovodstvenoj vrednosti imovine, što bitno umanjuje njenu vrednost, pa prema tome i porez. Bez obzira što se velika buka digla oko toga da se to radi radi tajkuna, ja mislim da je to urađeno radi državnih i društvenih preduzeća koja još postoje, koja još nisu otišla u stečaj, pogotovo ova druga, a koja imaju ogromnu imovinu - po pravilu u centru grada. Dakle, kada bi ta imovina bila procenjivana po tržišnoj vrednosti, ta preduzeća bi morala da plaćaju ogromne poreze, a pošto nemaju para ni za opstanak, ona bi automatski otišla u stečaj. Dakle, to je mera koja je uvedena da bi se zaštitila, odnosno, privilegovala, državna i društvena preduzeća. Sad što će to iskoristiti i privatnici – to je drugo pitanje, ali oni su iz ovoga izvukli samo kolateralnu korist", kaže Lakićević.

Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, i u drugim aspektima ovog zakona vidi anti-ustavnu diskriminaciju građana u odnosu na pravna lica.

"Veliki problem je razlika koju je zakon uveo u priznavanju amortizacije preduzećima i građanima. Pravnim licima su ovim zakonom date vrlo visoke stope amortizacije, tako da im se ionako umanjena poreska osnovica koja se obračunava na knjigovodstvenu, a ne tržišnu vrednost nekretnine, dodatno drastično umanjuje, čime se umanjuje i porez. Na drugoj strani, predviđena je nelogično mala stopa amortizacije na nekretnine u vlasništvu građana, tako da stan jednog građanina treba da se koristi više od 100 godina da bi dobio veću amortizaciju, što je naprosto nerealno. Prosto, nije bilo nikakvog sluha vlasti. Ali, ne samo sluha. Mislim da je to i kršenje Ustava, da vi kategoriji građana i kategoriji pravnih lica priznajete drukčije aršine za vrednost imovine", upozorava Kovačević.

O novom porezu na imovinu i kako će ga plaćati pitali smo i građane Beograda:

"Dok je god ove vlasti, otimaće od naroda iz usta."
"Dobro je što vlast "razume" narod i zna da narod ima para."
"Narod nema šta da jede, a ne da im plaća 4-5000 evra godišnje."
"Pa, nećemo plaćati."
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
@ svima
Interesantno mi što ova tema počinje negdje u dvanaestom mjesecu 2012. Držim da je bolje ikad neko nikad samo mi objasnite kako ste tek tad progledali i ohrabrili se postat. Mislim, ono, gradi se kuća i negdje kod pokrivanja krova počnemo kuditi majstora što kuća neće valjati. :confused:

Ispočetka ne sumnjaš u izabrane predstavnike naroda (jer je tako bilo u SFRJ), a nakon koje decenije shvatiš da ništa nije slučajno i da u svemu tome igraju igru oni najbliži loncu.

Inače, zanimljivo je da je problem od kuda dolazi novac za profit bila jedna od tema koja mi je pala na pamet još prije 23 godine. Međutim, u to doba je postojala emisija novca (primarna emisija) pa to nije trebalo više razmatrati.

Međutim, kao čudom, promaklo mi je da se krajem 1993. zakon o HNB-u promijenio tako da emisije novca bez duga više nema. U to doba je i internet tek bio rijetka pojava. Dakle, sve ima svoje razloge. Koliko god mi dali vremena ovima na vlasti da učine nešto korisno, nikad im nije dovoljno "vremena".

Pa i ovu temu sam otvorio moljakajući moderatora da se nećemo baviti politikom, nego našim sudbinama. I to je istina. Pustimo li političare da rade po svom nahođenju, naša sudbina je upitna. Voda je došla do grla. Politika više nije nešto što nas se ne tiče, nego nas debelo kači i treba se uključiti i saznati što tu ne valja, a što valja. To je pitanje egzistencije.

Pa i ovo pitanje o ubrzanju postupka za krupne ulagače je dosta važno. Ali kako već svi vide što se tu sprema, nema potrebe da posebno elaboriram. Postaviom se u ulogu investitora. Svatko želi doći sa 1000, natjerati raju da rade za njega i odnijeti 2000 nečega. Tko to ne bi htio. Međutim, pogledajmo to preko makroekonmskog modela. Netko izvana će doći u našu kuću sa 1000, natjerati nas na rad i otići sa 2000. Ovako izrečeno to izgleda kao obična prijevara.

Kako to da nam strane investicije ne mogu donijeti, nego samo odnose. Zato jer ulagač mora profitirati. A ako ne ulaže u izvoznu proizvodnju, tada će nam samo odnijeti, mi ćemo se naraditi i još izgubiti novce.:scratch

Trebali zbog toga pomagati velikim stranim investitorima? Što uopće dobivamo? Znači Vlada provodi politiku koja nema nikakvu strategiju. Rijetko kad se uopće čuje da strana ulaganja trebaju biti za izvozne programe, a ne za plasman strane robe na domaćem tržištu. :scratch
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
I opet riječi koje tako dobro i uvjerljivo zvuče, ali čim se spomene minimalna plaća od 15.000 kn, meni sve padne u vodu. ODAKLE to zaraditi, KOLIKO poslodavca košta ta plaća? Kako da vas itko (s gramom mozga) podrži? Ja bih PRVI volio da je to moguće!!!
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
I opet riječi koje tako dobro i uvjerljivo zvuče, ali čim se spomene minimalna plaća od 15.000 kn, meni sve padne u vodu. ODAKLE to zaraditi, KOLIKO poslodavca košta ta plaća? Kako da vas itko (s gramom mozga) podrži? Ja bih PRVI volio da je to moguće!!!

Te prognoze o plaći od 15000 kuna su možda istinite, ako vrijednost novca padne 3 puta. Mislim, jasno je da ne možemo držati visok tečaj kune. Mislim, nije tu važan taj izračun plaće. Svatko tko ima svoje gospodarstvo zna da ako ne radiš da ne možeš imati. Prema tome, moguće je svašta, ako se bude radilo. Ako se bude zabušavalo, tada naravno da nećemo imati ništa. Samo što sada svi žele što manje raditi, a što više zaraditi. A to znači da mjenjaju malo rada za puno novca. To u prijevodu znači da podcjenjuju novac i žele ugrabiti veći kolač nego što ga privrede.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo se iza brda zavaljalo nešto-jeli netko primjetio danas govor ministra gospodarstva hrvatskim gospodarstvenicima u vijestima i cenzuru nakon onih u pet popodne.Eh,sada nisam sigurna jeli bilo na HTV ili NOVA(jer gledam i jedno i drugo,povremeno)ali mi se čini da je na NOVOJ ministar lijepo najprije zahvalio dotičnoj gospodi na svojoj plači.I njemu sličnih.A onda im je zahvalio i "što hrane svoje radnike"Doslovno tim riječima.Međutim,na htv,riječi zahvale za "hranjenje svojih radnika"nisu bile emitirane u tome terminu.A niti u onome u osam,niti na rtl-u,niti novoj,svugdje se stalo na prvoj zahvali o plačama državnim službenicima.Netko je očito na brzinu reagirao i nepogodnu rečenicu izrezao.
Pa šta uopće radnik i može očekivati kada se ministar javno tako ljiepo zahvaljuje njegovom poslodavcu što ga jadnoga hrani i pazi.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas me obradovao poštar sa rješenjem o ovrsi za naplatu doprinosa ,dobro nek im bude kad imaju uzeti tamo gdje imaju,sad gledam i slušam vijesti i ona osoba od min.financija se nama prijeti da sve zna o meni i o svima vama ,ma možeš mislit,e pa dragi ministre kad čovjeku pukne živac bolje da onaj drugi ne zna što se može nakotiti u ludoj glavi od ovog prvog,recimo meni je žao što se nisam rodio kao umjetnik ali takve mi zle i sulude ideje dolaze da ču ih početi zapisivati,uglavnom što bi rekli naši dragi Zagorci BU HUDO,eto draga državo ja i sutra budem uplatio neke pristojbe za kupljenu zemlju i ŠTO JE MOJE NE BUDE VAŠE ,barem dok mi :icon_syda:radi,izbjegavam i dalje što je moguće politiku i pripremam se protuudar :icon_fU::icon_fU:,ja sam dijete rođeno u socijalizmu,bio pionir,na regrutaciji se još za one države izjasnio kao HRVAT i sad da mene budu drobili i primoravali na ono VI SVE MORATE,evo vama gospodo :icon_fU::icon_fU:,sve čuvam evidentirano što su mi uzeli prilikom premetačine i pamtim,morat ću to tražiti izgleda nazad sa debelim kamatama:icon_madu::icon_madu:
 
P

pauk

Guest
Moj prijatelju vreba nas ko AJKULA:D:,pazi sad ovo,sigurno si mislio na to da je rekao:
http://www.vecernji.hr/vijesti/linic-oib-snima--gradanina-nema-vise-prijevara-clanak-503530

Da, klasicno zastrašivanje naroda, to je njihov način ponašanja. Ma tko je on da određuje koliko se struje potroši, koliko se vode potroši . A sto se tice tog OIBa i da porezna zna sve, tak je bilo i prije - imao si JMBG i isto tako si mogao posegnuti za podatcima u raznoraznim upravama. Mislim da moraš biti na adresi pola godine i jedane dan u slučaju prijave na prebivališnu adresu - a ovaj laprda o količini vode i struje koja se potroši. Zato nam i je tako kako je, kad vodeći ljudi ove države ignoriraju zakon i pričaju bedastoce.

Ne znam jesu li se sve te uprave konacno umrezile s poreznom, no sigurno je da su sada informacije dostupne jednim potezom klicka. I to je sve.

Problem je i dalje s tim neistinama koje on plasira u javnosti. Na primjer, kaze da :

to nije novi porez nego zamjena:

a) ako nije novi porez zasto ce se placati porez na gradjevinska zemljsta?
b) zasto je porez na nekretnine odredjen tako da imas parametre koji se mogu mijenjati:

- osnovica je recimo 2 posto, ali racuna se 70 % te osnovice
- popust na tu osnovicu iznosi od 80-90 % /nemojte me hvatati tocno za brojke/ i to odredjuje lokalna uprava (mozete misliti koju ce brojku uzeti lokalna uprava)
taj razlika u popustu ne izgleda jako puno, ali radi se o gotovo dvostrukom uvecanju poreza ako se odabere najmanji popust u odnosu na najveci - i time se naravno rusi teorija da ljudi nece placati vise. Ali bijes naroda ce biti usmjeren na lokalnu upravu, a ne one koji su zapravo to sve i osmislili (sto je i njihov plan!)

Osim toga, ako nestane para, ukines i ovu "povlasticu" pod a) pa ce drzava namaknuti jos para.

Zakon je zapravo vrlo jasan - treba dovrsiti proces koji se odvija 20 godina. Jos su samo nekretnine ostale u vlasnistvu Hrvata, treba im i to oduzeti....

ali eto, nitko ne reagira, nikog ne zanima, a onda kad se to uvede ce poceti jamranja i .... svi ce pognuti glavu za par dana....
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Evo ovo se valja, cilj je prikazat kako seljaci nisu sposobni obrađivati zemlju pa će je preuzeti tajkuni, opak plan.


Tajkuni će postati vlasnici poljoprivrednog zemljišta

Zastupnici Hrvatskog sabora ovih će dana raspravljati o prijedlogu Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji stupanjem na snagu treba, između ostalog, omogućiti rješavanje problema raspolaganja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države.
Iz samog prijedloga Zakona je vidljivo kako je to još jedan udar na male i srednje poljoprivredne proizvođače koji se neće moći nositi s velikim sustavima budući da je glavni kriterij za davanje u zakup zemljišta Gospodarski program koji nosi 60% bodova, ne vrednuje se domicilnost što je temelj razvoja lokalne jedinice naročito u ruralnom području, nema ograničenja ukupnog broja hektara koji jedna pravna ili fizička osoba može dobiti u zakup, a odluka o dodjeli zakupa se donosi na prijedlog povjerenstva koje čine tri člana, dva predstavnika Agencija i jedan iz jedinice lokalne samouprave (tim prijedlogom ukinuta je kontrola Državnog odvjetništva na provedbu postupka). Izravnom pogodbom moguće je kupiti državno zemljište, ali kriterij za dodjelu je javno nadmetanje gdje opet domaći, mali i srednji proizvođači nemaju šanse. Rješavanje problema pašnjačkih zajednica je važno za Sisačko-moslavačku županiju, ali osnivanjem pašnjačke zajednice po jednom pašnjaku ništa se ne rješava.I dok ovaj Zakon prijeći obiteljskim gospodarstvima da kupe poljoprivredno zemljište potrebno za njihovu proizvodnju, Zakon o strateškim investicijama omogućava tajkunima da to učine.To još jednom potvrđuje tezu da SDP-ova Vlada trenira mišiće na onima koji su najranjiviji umjesto da ih podrži.
Današnja vremena su izuzetno teška za poljoprivredne proizvođače, a još jedan udar na njih je i ukidanje ispostava Agencija za plaćanje u poljoprivredi. To znači da za bilo koju promjenu podataka, posjeda zemljišta, promjene u Arkodu i sl. morate osobno otići u Sisak, središnje županije, što naročito stanovnicima rubnih područja dodatno otežava postupak, osim gubitka vremena povećava se i trošak.
Hrvatska seljačka stranka Sisačko-moslavačke županije poziva nadležne institucije da još jednom preispitaju svoje odluke i da budu svjesni da su izabrani da služe narodu, a ne da svakih nekoliko tjedana poljoprivredni proizvođači si postavljaju pitanje zašto su baš oni ti koji moraju biti na udaru ove vlasti. Bliži nam se ulazak u Europsku uniju, ali tko će povlačiti sredstva iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj kad su nam sela sve više pusta i ruralni prostor propada?!
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
HNB dramatično diže rezervacije za loše kredite

http://www.poslovni.hr/hrvatska/hnb-dramaticno-dize-rezervacije-za-lose-kredite-228935

Tada je udio loših kredita iznosio 4,9 posto da bi danas, prema posljednjim dostupnim podacima za rujan, skočio na 14,9 posto što znači da banke imaju problema s naplatom više od 40,4 milijarde kuna. Najviše loših kredita je u korporativnom sektoru; tvrtke ne vraćaju čak svaki četvrti zajam što u brojkama znači gotovo 28 milijardi kuna. S obzirom na to da se brojke odnose na kraj rujna, izvjesno je da će podaci za čitavu 2012. godinu biti još gori.

Besparica u kreditnom sustavu pokazuje svoje pravo lice.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Evo ovo se valja, cilj je prikazat kako seljaci nisu sposobni obrađivati zemlju pa će je preuzeti tajkuni, opak plan.

Lako shvatljivo kada se zna tko je s kime tulumario i posjećivao Hvarske vile.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Katastrojka - dokumentarac o Grčkoj privatizaciji

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=3gwNKQ7u024&feature=player_detailpage[/YT]

Svaka sličnost sa Hrvatskom je SLUČAJNA!
 
Posljednje uređivanje:

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Što sad? Linić najavio rebalans, novi porez i zaduživanje

http://www.vecernji.hr/vijesti/sto-sad-linic-najavio-rebalans-novi-porez-zaduzivanje-clanak-505176

Linić je rekao da nema novca ni za plaćanje kamata. Još kad je to bilo jasno. Država sa deficitom u vanjskotrgovinskoj bilanci ne može plaćati strane kredite! Dakle, trebalo je rasprodavati, zaduživati se i umišljati da će se sve samo od sebe dogoditi da bi se na kraju došlo na poznato - ne zna se makroekonomija. http://misterij-bankarstva.bloger.index.hr/post/misterij-bankrota-hrvatske/12252064.aspx
 
M

MOCO

Guest
Ovakav sa jajima je potreban Hrvatskoj,:icon_thumright:,:icon_thumright:,http://www.24sata.hr/svijet/grimsson-banke-nisu-svete-krave-pa-i-one-moraju-propasti-300281,:cool2::cool2:

evo iz teksta nešto što mi se svidlo, čovjek je odlično postavio dijagnozu:

" Rano smo primijetili da nije riječ samo o financijskoj ili gospodarskoj krizi. To je bila i duboka politička, socijalna kriza, pa čak i kriza sudstva - pojasnio je predsjednik Grimsson u kakvom je stanju tad bio Island."
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh