• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta
K

kmica

Guest
pa nebih se baš složio , prednost duplih guma je višestruka , u mnogo slučajeva jedna guma za tren propadne u malo mekši teren i onda je ''dobar dan zapadanje'' duple gume mnooooogo teže propadaju i uvijek možeš u rikverc
dok sa jednostrukim ako ideš naprijed i traktor prokliza u 99% slučajeva nemožeš ni nazad da pokušaš novu putanju ili slično , znači ostaješ gdje jesi , pričam o ravnom terenu

što se tiče diferencijala on smeta ali ja bih ga zaposlio ako je već tu , spojio bi kardan i napravio kardanku
ili ako već nema potrebe za kardankom onda uzeti prednji most , skratiti ga i na njega staviti duple gume , to je mnogo bolje jer je on grbav i može se dobiti dobar klirens

a to da jedan par guma 16ki nosi 5 metara drveta ''kao od šale'' ću i shvatiti kao šalu :supz:
s obzirom da si već radio kardanke možeš li mi reći kako bi riješio prijenos od kardana do traktora u kombinaciji Tamić zadnji kraj dvostruke gume i vladimirec. kao kod tvojeg mtz-a ili one fergusonove , ili neko drugo riješenje
pozdrav
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
ja sam rekao da nisam imao iskustva sa takvom prikolicom duplih kotača, kao ni ti savo... nek ljudi koji su po šumi radili s takvim prikolicama nek odaju svoje dojmove...

do prije dvije godine sam imao tamića kipera, tovario na njega do 3 kubika pijeska tj do 5 tona tereta i nisam imao problema s gumama. ponekad mi znao pojas uštipnut unutarnju gumu i probušiti ali to se dešavalo bez obzira na težinu tereta.
vraćam se na početak priče, u svakom slučaju bolje su te tamićeve 16-ice od kombi guma...a to je bio predmet rasprave...

pa ja bi rekao da imam malo iskustva jer sam imao prikolicu sa duplim gumama ;)
n asvakoj gumi ima napisana nosivost , samo je malo razlika u standardima jer ''cestovne,putne'' gume su atestirane za druge uslove (bezbjednost,brzina)
dok ove poljoprivredne gume nisu po tim standardima i onda se može desiti da neka putna guma može nositi više od ove poljoprivredne a na njima piše ista ili slična nosivost


@kmica
teško je napraviti kardanku za vladimirca , moguće je i ja ću uskoro da probam neku kombinaciju pa ću prenijeti rezultate ovdje
radio je jedan moj drugar i veoma je teško to uskladiti pošto vlatko nema sinhroni izlaz mjenjača , onda se ide samo na jednu brzinu , prvu da bi mogao napraviti vuču i u rikverc , što je najteži dio posla
 

ivek23

Član
Tu od
2 Tra 2009
Poruka
38
poz... trebam pomoc... radim si malu sumsku prikolicu do 3m... pa imam neku osovinu od gumenjaka 35x35... gume su 15"... felge su iz dva djela rastavljaju se na onih 5 sarafa debljina mesa 4mm, znaci kad se spoje srce je 8mm... prije su gume bile 5.60-15 ja bi stavio malo sire.... osovinu bi malo rasirio i pojacao u profilom..lezajevi mi se cine dosta jaki.. sta mislite bil to moglo nosit 3 metra drva????
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
inače nisam ljubitelj tih dvodijelnih felgi ali za 3m ne treba nešto pretijerano ako su uvijeti dobri i ako je za VLASTITE POTREBE to bih trebalo durati ali ako je za nešto ozbiljnije onda bez tubinga ili kakve šasije po meni ništa, gume 5 i po bi mogle biti po meni problem jer su uske i režu u zemlju ali opet napominjem za vlastite potrebe i bez posuđivanja trebalo bi biti dovoljno
 

ralf

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
16
Pozdrav,

evo ja sam novi član iako već duže vrijeme pratim forum, imam pitanje u vezi prikolica za drva(čeza), ovdje kod mene(okolica Siska) je policija počela kažnjavati neregistrirane čeze( nisu li sve takve?), kazna je drakonska, 8500kn.

Zanima me može li s takava prikolica napravljena od neke šasije registrirati. Koliko ja znam i ne može jer ne prolazi atest, a za drva nema bolje opcije, ako ima signalizaciju i trokut nema nikakve opasnosti za promet.

Koliko ja razumijem svako bi priključno vozilo trebalo registrirat (OK neka omoguče registraciju bez prevelike komplikacije), a i sami znate da su ti naši gumenjaci, prikolice i čeze maho samogradnje bez papira i atesta,

i niko nikada nije radio problem ako su imali urednu signalizaciju, sada me strah izači na cestu jer 8500 kn je puno više nego vrijednost samih prikolica, pa za to kupim i drva i još jednog radnika platim da mi kuri peć.

Kakva su vaša iskustva i kako dalje s tim problemom, oprostite na malo dužem postu.
LP
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
najjeftinije rješenje ti je da prikolicu napraviš sam, račun ti izda neki tokar-bravar koji ima obrt i ateste za svoje varove, tj da ju je on napravio i naravno ukucaš neki broj da se zna da se taj rad odnosi na baš tu prikolicu. ugradiš signalizaciju i onda odeš u firmu koja radi ateste i to je to...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
........ a bez atesta i ove cijele drame koju je etnosindra nabrojao nijedna (normalna) država ti neće dati registraciju jer onda u slučaju ''ne daj bože'' neko može da tuži državu i izvali ogromnu odštetu ;)
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
........ a bez atesta i ove cijele drame koju je etnosindra nabrojao nijedna (normalna) država ti neće dati registraciju jer onda u slučaju ''ne daj bože'' neko može da tuži državu i izvali ogromnu odštetu ;)

kako onda na cestu sa cezama?
 

ralf

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
16
kako smo se do sada vozili?
koliko vas ima čeze(samogradnja) i jel neko ima registriranu?
ako ima neka napiše kako je to napravio
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma sama registracija takve prikolice je po meni čista glupost školovanih idijota koji donose i predlažu zakone...ali vidio sam da ima za kupiti signalizacija za takve prikolicu i to na sistem magneta i dugog kabla koji se šteka na traktor i sasvim solidno to izgleda cijena je bila oko 170kn- meni se osobno to dopalo i mislim se baciti u trošak i kupiti to
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
........ a bez atesta i ove cijele drame koju je etnosindra nabrojao nijedna (normalna) država ti neće dati registraciju jer onda u slučaju ''ne daj bože'' neko može da tuži državu i izvali ogromnu odštetu ;)

savo, čovjek je pitao kako da na najlakši način registrira prikolicu i ja sam objasnio kakva su iskustva i praksa kod nas. kod tebe mora da je sve kao po špagi pa sad moraliziraš...

da bi dobio atest, moraš imati neki dokaz, recimo račun od atestiranog varioca-obrtnika. kad dobiješ taj "dokaz" to ti je preduvjet za atest cjelokupne prikolice....tako sam i ja riješio šumarsku nadogradnju na kamionu. to sam sve ranije rekao...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
ali to te ne abolira od kazne za neregistrirano priključno vozilo!

tačno , signalizaciju možeš staviti (poželjno) radi toga da tvoja savjest bude mirnija ali to ti ne daje nikakvu amnestiju za registraciju

ni u mene nije ništa od toga registrovano tako da sam i ja u očima zakona kriminalac

@etnosindra
razumijemo se :prayer:
poznajem proceduru za registraciju ali sam rekao da nijedna država (državni aparat) nebi dozvolila registraciju bez atesta,tehničkog i svih drugih sigurnosih mjera
zamisli situaciju da treba samo da napraviš prikolicu i da odeš uzmeš tablice , odnosno registruješ
i nedaj bože desi se neka nesreća i utvrdi se da je recimo uzrok nesreće tvoj (van)gabarit , odma država može da bude kriva jer ti je dozvolila da registruješ takvo priključno vozilo
a oni se ograđuju od toga kako si i sam rekao : račun-atest-tehnički-registracija
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
tačno , signalizaciju možeš staviti (poželjno) radi toga da tvoja savjest bude mirnija ali to ti ne daje nikakvu amnestiju za registraciju

ni u mene nije ništa od toga registrovano tako da sam i ja u očima zakona kriminalac

@etnosindra
razumijemo se :prayer:
poznajem proceduru za registraciju ali sam rekao da nijedna država (državni aparat) nebi dozvolila registraciju bez atesta,tehničkog i svih drugih sigurnosih mjera
zamisli situaciju da treba samo da napraviš prikolicu i da odeš uzmeš tablice , odnosno registruješ
i nedaj bože desi se neka nesreća i utvrdi se da je recimo uzrok nesreće tvoj (van)gabarit , odma država može da bude kriva jer ti je dozvolila da registruješ takvo priključno vozilo
a oni se ograđuju od toga kako si i sam rekao : račun-atest-tehnički-registracija
Glupo anglo-saksonsko pravosuđe...na uputama od takve prikolice ne piše da nesmiješ mačka sušiti u mikrovalki. Zato trebaš atest i naljepnicu zabranjeno ovo, zabranjeno ono...
Ideja je ograničiti malim ljudima bilo kakvu aktivnost (da si pomognu, kad već nemru platiti) a u korist velikih, koji plaćaju "porez". Codex alimentarius na svakom koraku.
Koliko drva mora otpeljati jedan mali korisnik za svoje potrebe da bi mu se registacija (ako ju uopće može dobiti) isplatila?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Pa nažalost taj codex je prisutan i tamo gdje mi ni ne očekujemo , sve po sistemu ''crknite mali da žive veliki'' :mrgreen:

evo kod nas je skoro bila hajka na auto prikolice , registracija je koštala (prva) oko 200e ali tu nije kraj :vragek: svake godine moraš da je registruješ , pa još moraš da imaš i 6 mjesečni tehnički pregled jer se radi o teretnom vozilu
a pošto se radi o teretnom priključnom vozilu da bi ga registrovao moraš da imaš zemlju na svome imenu
pa još zavisno od opštine do opštine moraš da uzmeš neku famoznu licencu koja opet košta nekih (nisam siguran) 75e :madmana:

u prevodu , zaboravi za auto prikolicu jer ti se definitivno ne isplati , jednostavnije je kupiti neki manji kamiončić i koristiti ga u razne svrhe nego auto prikolica koju od 365 dana u godini koristiš nekih 10-20 puta
 

ralf

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
16
Dakle nema riješenja za ćeze, mislim da mi jedino ostaje da ju prodam po kili željeza dok je cijena dobra, šasija od nekog kombija nema račun, pod šta bi se uopče regala takva šasija na kotačima, e da još i kočnicu bi trebala imati, ma baš me zanima kako se to riješava u drugim dijelovima Hrvatske, mislim da ovi štrumfovi u siačko-moslavačkoj najrevnije obavljaju i provode zakon na cesti, tako je bilo i za bivše države tako je i sad. Nema nade za nas male, ajde neka napiše neko nešto od ovh kolega koji se bave izradom drva kako su riješili svoje šumske prikolice.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nikada mi nije palo napamet da registriram prikolicu za odvoz drva...pa nije mi niti obična prikolica registrirana (samogradnja je), alo na svim priključnim vozilima obavezno imam signalizaciju, ljudi, to vam je jedini zakon za vas osobno i za druge...samo dobra signalizacija, jer registracija na pokaziva smjer skretanja. ;)
S policijom nemam brige, opet zato jer je signalizcija uvijek ispravna...traktor ispravan i registriran...
Ovak imam složeno na prikolici za drva i nezamaram se s ničim poseno.
Slika1291.jpg

Slika1294.jpg
 

ralf

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
16
S policijom nemam brige, opet zato jer je signalizcija uvijek ispravna...traktor ispravan i registriran...
no no šanana, to ti je 8500 kuna, veča je kazna za neregistrirano priključno vozilo nego za neregistriran traktor:partyman:
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
iako se ne tiče konkretno ove teme, nadovezao bih se na trenutnu diskusiju...
nekidan me zaustavi policija u kamionu, sve ispravno osim popratnice za trupce koja glasi na "Marka Markovića", a kamion registriran na obrt za prijevoz za vlastite potrebe. po zakonu obavljam ili pružam uslugu prijevoza robe cestom, a za to nemam dozvolu, licencu, niti u obrtnici imam upisanu tu djelatnost...tralalala....po zakonu smijem voziti samo robu, teret naslovljen na moj obrt tj za vlastite potrebe.

zamislite, po novome, moram imati i licencu za obavljanje prijevoza za vlastite potrebe koje izdaje mjesno nadležan ured za gospodarstvo lokalne samouprave...vjerovali ili ne...i ta se licenca plaća...hehehe...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
iako se ne tiče konkretno ove teme, nadovezao bih se na trenutnu diskusiju...
nekidan me zaustavi policija u kamionu, sve ispravno osim popratnice za trupce koja glasi na "Marka Markovića", a kamion registriran na obrt za prijevoz za vlastite potrebe. po zakonu obavljam ili pružam uslugu prijevoza robe cestom, a za to nemam dozvolu, licencu, niti u obrtnici imam upisanu tu djelatnost...tralalala....po zakonu smijem voziti samo robu, teret naslovljen na moj obrt tj za vlastite potrebe.

zamislite, po novome, moram imati i licencu za obavljanje prijevoza za vlastite potrebe koje izdaje mjesno nadležan ured za gospodarstvo lokalne samouprave...vjerovali ili ne...i ta se licenca plaća...hehehe...

Tražili ste EU, imajte...hehehe...
 

Najnoviji postovi

Na vrh