• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Dali mi netko zeli reci sjetvenu normu za trešnjevac i zelenček po ha, koliki su prinosi zrna istih te gdje kupiti sjemenski materijal
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Što se tiče sjetvene norme to ti je oko 100kg-ha bar tako ja radim i imam sklop 5-7cm u redu a između reda 70cm.Al opet sve zavisi od krupnoće sjemena i čime se vrši sjetva.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Dali mi netko zeli reci sjetvenu normu za trešnjevac i zelenček po ha, koliki su prinosi zrna istih te gdje kupiti sjemenski materijal

Ja sam trešnjevca dobio na jednom jutru ( rali) 1200 kg . Ne znam ,tu se valjda sve najbolje poklopilo, bila je dobra godina. Nemam neku super zemlju, al evo to znam da je moguće. Za zelenčec ne znam ,tek ga mislim nešto malo na godinu posijat.Sijem konzumni grah ,tak da i tu već opada planirani prihod.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Zeleni grah nema prinos kao trešnjevac,al ima bolju cijenu tako da to dođe na isto.....ovdje kod mene ljudi više vole zeleni,mada to nije svuda tako.Ja sijem isključivo zeleni i tako će i ostati......
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
zaboravio sam u hladnjači grah za sjeme je ostao tri dana, budem ga stavio klijat da vidim posljedice, ali bih htio čuti i vaša iskustva.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zeleni grah nema prinos kao trešnjevac,al ima bolju cijenu tako da to dođe na isto.....ovdje kod mene ljudi više vole zeleni,mada to nije svuda tako.Ja sijem isključivo zeleni i tako će i ostati......


potpisujem, samo zeleni i ništa više.......još bi i bijeli dobro prolazio, ljudi su me pitali da li i njega imam.......al neželim imati nekoliko vrsta graha, jer onda stroj trebam čistiti da se nemješaju, odvojeno sijati zbog križanja, itd itd
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja trešnjevac zamrznem 5-6-7 dana protiv žiška.Poslije smrzavanja ga osušim i onda ga isporučim kupcima.Isti taj smrznuti , i poslije osušeni grah na godinu sijem i nema problema sa nicanjem( provjereno više puta)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
zaboravio sam u hladnjači grah za sjeme je ostao tri dana, budem ga stavio klijat da vidim posljedice, ali bih htio čuti i vaša iskustva.

niš mu nebu, kaj misliš da se po zimi v šupi nebu smrznul?
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
hvala Imbro i ja se nadam da će tako biti radi se o vrstama, crna kornjača, pasuljica i gradištanac.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ne kužim se baš u sve te vrste , al ti garantiram da će niknut i poslije smrzavanja.Znam da ti moja garancija ne znači puno, al ja sam probao nekoliko puta.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Smrzavanjem se riješava žižak graha, al na klijavost ne utiječe slobodno se može smrzavati.Ja osobno ne koristim nikakve insekticide za skladištenje jedino frižider.Samo ga treba posušiti kad se izvadi van.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Ja sam ove godine sijao tresnjevac na 70 a u redu najgušče pa nisam uspio potrošiti više od 50 kg alje to bila sjemenska roba i vrlo krupan. Htio bih nagodinu probati zelenček jer mi kupci traže, a cuo samda postoji niska sorta zelenčeka. Dali netko sije na međuredni razmak 50 cm s pneumatskom sijacicom? Ja probao ove godine pa mi centrifuga nemoze nositi zrno na 6 redi, pa bi nagodinu isprobao mozda na 3 reda između kotača. Jel sijao netko niski zelenček?
 

Marko21

Novi član
Tu od
25 Stu 2013
Poruka
1
Dobro vece svima! planiram posaditi na proljece niski grah zelencic,zanima me koliko mi treba kilograma sjemena za 1,5 ral zemlje,i to planiram rucno posaditi,jer rucno je uvijek bolje nego sadilicom.koliko je preporucljivo puta Špricati, I dali je to isplativo posaditi.Znam da sve ovisi kakva je godina,ali barem da udvostrucim ulozeno,ako nista drugo...svaki savjet oko graha ce mi dobro doci.Hvala
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
marko, zašto je bolje saditi ručno? ne bi ljudi izmišljali sijačice. em što će bit grbavo, em što ćeš se ubit od posla, em ćeš izgubit puno vremena. na tu površinu ti je cca 60 kg. a može i više, to je za međuredni razmak 70 cm, 8-10 cm između zrna, jedan prolaz. a špricanja... zavisi koliko ambrozije nikne :D to zavisi koliko je kišna godina, ko i za sve ostalo. ali možeš i ljepak, da mahune ne pucaju... isplativost ovisi o svemu, ali nećeš se od ničega obogatit preko noći. a sve ostalo imaš na prethodnih 40 stranica ;)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Dobro vece svima! planiram posaditi na proljece niski grah zelencic,zanima me koliko mi treba kilograma sjemena za 1,5 ral zemlje,i to planiram rucno posaditi,jer rucno je uvijek bolje nego sadilicom.koliko je preporucljivo puta Špricati, I dali je to isplativo posaditi.Znam da sve ovisi kakva je godina,ali barem da udvostrucim ulozeno,ako nista drugo...svaki savjet oko graha ce mi dobro doci.Hvala

Pročitaj postove od početka tako češ dobiti najviše informacija a što ne bude jasno netko će odgovoriti.Ručna sjetva se ne može uspoređivati s mašinskom,jer mašina sije konstantno istu dubinu, tako dobijaš i ravnomjerno nicanje,razmak između redova,razmak u redu,mašina sabije zemlju u redu itd...Kod ručne sjetve dobiješ neravnomijerno nicanje koje može trajati i do mjesec dana a time i berba bude neujednačena a to je veliki problem kod branja.Preporuka plati nekog s mašinom!!!!!Možeš ga saditi od 50-70 cm red od reda tako da možeš kultivirati,prskati idr.Ja osobno ne prskam protiv trave al ga kultiviram 3 puta i okopavam po potrebi.Eto malo razmisli............
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ambroziju u grahu najefiksnije suzbija linuron.Dakle - afalon,linureks,e,sada se ne mogu sjetiti,ima još.Suzbiti će i sve druge širokolisne korove,i travne,ali je dobro za travne dodati još nešto.Može stomp.ili neki drugi pemb.Već sam više puta to rekla,ali ajd,za novopridošle,i one koji ne mogu naći.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Pozdrav! Vec mjesec dana ni slova o grahu. Dali pribavljate sjeme zaiducu sezonu? Meni stize sjemenski polovicom 1 mjeseca. Kakvi su vam planovi za novu sezonu povecavate ili smanjujete? Koje vrste cete sijati? Ja i brat planiramo udvostrucit proizvodnju .
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
proizvodnja ide u duplo.....barem je sjemena toliko ostavljeno za 2014 godinu......

sjetva se obavlja mašinom, na 70cm.......olt msk 4 reda

proces čišćenja je rješen, sada trenutno razmišljam da uradim mašinu za branje.......jer, kako ljudi rade, da ga podsjeku i stave kao u jedan red.......to se meni nesviđa, tj. da se suši na njivi, na zemlji.......jer od sunca pucaju mahune i tako se dosta rasipa.....

ja poberem i raširim kod kuće na beton.......i ništa se nerasipa.......neznam kako vi radite.....

sada je ostao samo još taj problem branja, jer tu moram platiti ljude.......
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Mi ga kosimo u trake a zatim ide komnbaj pa ga kupi i vrsi. Rasap 2% sto mi iznosi manje negoli platit rednike da ga transportiram na beton. Koje sorte sijes i koliko?
 

Najnoviji postovi

Na vrh